про твої фінанси

LIBOR: що означає, як розраховується, чому росте?

Відповіді на запитання щодо діючої процентної ставки ЛІБОР (LIBOR) на ринку єврооблігацій шукав «Простобанк Консалтинг»


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Ранок в Лондоні
  2. Головна ставка Європи. Де можна подивитися поточну ставку?
  3. Кризовий вік
  4. А що у нас?

LIBOR розраховується Британською банківською асоціацією і є найбільш поширеним показником короткострокових процентних ставок у всьому світі.Розшифровується ця ставка як London Interbank Offer Rate, що в адекватному перекладі відповідає значенню - усереднена процентна ставка міжбанківського кредитування на міжнародному ринку.

Ранок в Лондоні

Розмір LIBOR визначається щодня Британською асоціацією банкірів (BBA).Її розмір служить барометром стану банківської системи.Якщо ставка зростає, то це показує, що банки менш охоче кредитують один одного.Принципова відмінність LIBOR від інших усереднених ставок в тому, що вона визначається не на біржі, а на міжбанківському ринку.Історично він знаходиться в Лондоні.

LIBOR формується починаючи з 1985-го року на основі процентних ставок кількох банків-орієнтирів, в число яких, наприклад, входять Banque Nationale de Paris (Франція), Bank of Tokyo (Японія), Deutsche Bank (Німеччина), Morgan Guaranty Trust Company of  New York (США) і National Westminster Bank (Великобританія). Всього беруть участь шістнадцять банків.

Банки-орієнтири вибираються на підставі сформованої репутації, рівня кредитного рейтингу і активності на валютному ринку.Діяльність банків, що входять в список для розрахунку LIBOR, підлягає постійному моніторингу.Для цього BBA як мінімум раз на рік переглядає їх список і публікує результати перевірок.Банки, що входять до бази розрахунку ставки, щодня надають свої котирування уповноваженому Асоціацією агентству Телерейт між 11.00 і 11.30 ранку за лондонським часом.Близько 12.00 публікується фіксинг LIBOR.Котирування банків упорядковуються, чотири верхні і чотири нижні значення відкидаються, а значення що залишилися усереднюються.Оскільки міжбанківський кредит може видаватися в різних валютах, фіксинг LIBOR розраховується по семи найважливіших валютах: долар США, євро, англійський фунт, японська ієна, швейцарський франк, канадський долар і австралійський долар.Таким чином, ставка визначається щодня по кожній валюті, і вона має цілу мережу розгалужень.Тобто, вона може бути одноденна, дводенна, триденна, тижнева, місячна, піврічна і річна, включаючи інші проміжні терміни.Всього п'ятнадцять термінів визначення.Наприклад, річна ставка LIBOR - ставка відсотка, за якою один банк дає кредит іншому банку терміном на рік.Одноденна ставка - ставка, за якою банк може отримати кредит на один день, тижнева - кредит на тиждень, і інші відповідно.

Ставки LIBOR для абсолютно однакових кредитів, але таких що видаються в різних валютах іноді дуже істотно відрізняються один від одного. Якщо розглядати іпотечне кредитування , то відсоток по іпотеці найчастіше прив'язаний до доларової ставки.Отже, ключовий індикатор для ставки - рівень облікової ставки Федеральної Резервної Системи США.Виходить нехитра залежність - якщо зростає облікова ставка, зростає і доларова ставка LIBOR, якщо облікова ставка падає - падає і ставка LIBOR.Але ось на відміну від щоденного оновлення LIBOR, облікова ставка оголошується Федеральною Резервною Системою приблизно раз в 5 тижнів.

Головна ставка Європи.Де можна подивитися поточну ставку?

У практиці ділового спілкування вже не завжди вживається навіть сам термін LIBOR, мова йде про маржі - настільки вкоренилася думка в непорушності ставки LIBOR і її значущості як відправної точки в міжнародних кредитно-фінансових відносинах.

Значимість ставки LIBOR в тому, що вона використовується давно і визнана в якості серйозного міжнародного показника.Як позитивні її властивості не можна не відзначити її масштабність: вона пропонує фіксинг по найбільшому набору валют і строків.Її розрахунок абсолютно відкритий і досить зрозумілий.Що до банків, що входять до бази розрахунку, вони формують ринок і мають дуже високий кредитний рейтинг.

Питання - чому Лондон? - якщо і виникне, то тільки як риторичне, адже більше 20% всіх світових міжбанківських позикових операцій здійснюється саме там.Більше 500 банків і величезна кількість інших фінансових організацій мають свої представництва в столиці Британії.Та й основний обсяг товарно-сировинних операцій всієї Європи зосереджений саме там.

Банки використовують цей індекс як базовий при розрахунку кредитної ставки і зазвичай додають до нього 5-6%. Плаваюча ставка досі є новинкою для українського ринку і в більшій мірі цікава професіоналам, які добре орієнтуються в макроекономічних показниках і поведінці фінансових ринків. Взявши короткостроковий кредит, прив'язаний до LIBOR, перед зниженням цього індексу можна істотно заощадити, так як щомісячний платіж буде постійно перераховуватися виходячи із значення LIBOR за минулий квартал фіскального року. Процентна ставка - це плата за користування грошовими коштами. Для нашого ринку звичніше платити фіксований % річних у валюті, ніж туманне LIBOR +%. Заздалегідь передбачити динаміку ставки LIBOR, яка залежить і від загальноекономічної ситуації на світовому ринку, складно. Протягом свого існування вона змінюється досить істотно. Рекордне значення в доларовому еквіваленті вона мала 20 років тому, закріпившись на рівні 9%, потім зазнавала коливання в обидва боки: 3,3% - 1992 рік, 6,8% - 2000 рік, 1,4% - 2003 рік, 4, 29% - 2006 рік, 5,32% - 2007 рік, на початку 2022 року вона сягає 0,58%. При розрахунку оплати довгострокових кредитів в українських банках найчастіше застосовувалася формула % + 4,0025% (LIBOR).

При низьких ставках LIBOR +% є більш цікавим, ніж фіксований.Але якщо говорити, наприклад, про довгостроковий кредит, то довготривале перебування ставок LIBOR на одному низькому рівні залишається малоймовірним.

Динаміку і конкретне значення LIBOR можна знайти на сторінці Асоціації Британських Банків http://www.bba.org.uk/public/libor/, розділ USD, 6m - терміном на півроку, за датою.

Прив'язка ставок споживчих кредитів, що також відноситься до іпотечних кредитів, до ставки LIBOR може бути зручна для тих банків, які самі, в свою чергу, займають кошти на іноземних ринках.У цьому випадку банк захищає себе від можливого коливання ставок на міжнародних ринках, так як, якщо LIBOR буде підвищуватися, виросте і ставка кредиту для позичальника.

Кризовий вік

Гостра критика нинішньої системи розрахунку LIBOR почалася з березня 2008 року, коли стало відомо, що банки які беруть в ній участь, занижували ставки, щоб не виникли підозри про їх труднощі з фінансуванням.BBA була змушена переглянути систему обчислення LIBOR вдруге за вже майже двадцять чотири роки її існування.Слідом за цим свою перевірку ставки почала Федеральна резервна система США (ФРС).Представники BBA вважають, реформа повинна істотно підвищити довіру до ставки LIBOR, підірвану в останній час.

За інформацією Bloomberg, Асоціація британських банкірів збільшила число банків, що визначають лондонську міжбанківську ставку LIBOR. Рішення розширити клуб учасників було прийнято під тиском як інвесторів, так і регулюючих органів, в тому числі ФРС. Однак багато фахівців сумніваються в тому, що LIBOR повністю відображає реальність. Ставка по кредитах строком на три місяці, наприклад, майже не застосовується банками на практиці. Банківські фахівці вважають, що такі кредити з розрахунком по LIBOR будуть користуватися попитом у людей, що беруть кредити на невеликий термін, наприклад до п'яти років. За прогнозами експертів ставка по кредиту може знижуватися в зв'язку зі стабілізацією економічної ситуації в країні.

Через загострення світової кризи багато синдикатів почали відмовлятися від розрахунків із застосуванням LIBOR, встановлюючи власні завищені ставки.У період кризи міжбанківське кредитування в світовій фінансовій системі практично припинилося, і тепер єдиним джерелом ліквідності виступають центральні банки, які збільшують обсяги короткострокового кредитування.

А що у нас?

Практика ціноутворення на кредити залежить від банку.На сьогоднішній день в банках України немає широкого досвіду застосування "плаваючої" ставки для приватних клієнтів і рано говорити про "стандарти".Умови окремих банків, які декларують плаваючу ставку, дуже різняться - в першу чергу - за періодичністю, обов'язковістю та порядком перегляду ставки.За інших рівних умов - якщо клієнт вибирає ставку по кредиту LIBOR + Х% то він бере на себе ризик зміни процентної ставки.Такий кредит може виявитися як більш, так і менш вигідним для клієнта (в залежності від динаміки процентної ставки, обраної в якості індикатора).

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики