про твої фінанси

Хто має право на поліпшення житлових умов і на участь в програмі молодіжного кредитування та «Доступне житло»

Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву відновив програми забезпечення молодих сімей житлом через пільгове молодіжне кредитування. У програмі держпідтримки можуть брати участь лише ті сім'ї, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов. Prostobank.ua досліджував, як стати в чергу на квартиру і як взяти державний молодіжний кредит, скориставшись програмою Доступне житло.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Облік на поліпшення житлових умов: Хто може стати
 2. Постановка на поліпшення житлових умов: Де ставати на облік
 3. Державна програма «Доступне житло»
 4. Переваги програми «Доступне житло»
 5. Недоліки програми
 6. Пільгове молодіжне кредитування

Перш за все, потребувати поліпшення житлових умов громадян в Україні - значить стояти в черзі на отримання державного житла. Термін перебування в черзі, а також порядковий номер для участі в програмі не мають значення, тому досить хоча б в неї «потрапити». І, тим не менш, на практиці це виявляється не так вже й просто. Правила та порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, регулюється Житловим Кодексом України та Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, а також місцевим законодавством.Як бачимо, нормативна база ще радянського зразка, від чого виникає багато питань при її практичному застосуванні.

Облік на поліпшення житлових умов: Хто може стати

Такими, що потребують поліпшення житлових умов визнаються наступні категорії громадян (підстави для поліпшення житлових умов):

 1. Громадяни, забезпечені житловою площею нижче рівня, який раніше визначався виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок.У більшості випадків старі радянські норми діють і донині.Так, наприклад, в Києві діє Порядок застосування правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов від 1985 року (Постанова виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів та Президії Київської міської ради профспілок від 15.07.1985р. № 582).Згідно з Порядком, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються сім'ї, які мають житлову площу на рівні до 7,5 кв.м на кожного члена сім'ї.
 2. Які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам.
 3. Хворі на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань був затверджений Міністерством охорони здоров'я УРСР ще в 1985 році.Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров'я УРСР.Медичний висновок про захворювання, при якому громадянин, що страждає їм, не може проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї, видається лікарсько-консультативною комісією (ЛКК).
 4. Які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів.
 5. Проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності.
 6. Особи, які проживають в гуртожитках.
 7. У разі проживання в одній кімнаті двох і більше сімей, незалежно від сімейних відносин.
 8. У разі проживання в одній кімнаті осіб різної статі, старших за 9 років, крім подружжя (в тому числі, якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати).
 9. Такими, що потребують поліпшення житлових умов визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах:
 • особи, які належать до інвалідів війни;
 • особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
 • Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави "За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР" усіх трьох ступенів;
 • учасники бойових дій та учасники війни;
 • працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації (не менше 15 років).

Додаткові категорії наших співвітчизників, які можуть розраховувати на квартирний облік, можуть встановлюватися місцевим законодавством зокрема, для Києва Постановою №582).

Наявність житлового приміщення в приватній власності, не перешкоджає постановці на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, якщо має місце хоча б одна з наведених вище обставин.

Постановка на поліпшення житлових умов: Де ставати на облік

За загальним правилом, облік потребуючих поліпшення житлових умов провадиться за місцем їх постійного проживання, тобтоза місцем реєстрації.Умова про реєстрацію не є обов'язковою, якщо мова йде про осіб, тимчасово відсутніх за місцем проживання, але за якими зберігається право на житло (наприклад, на час навчання за кордоном, служби в армії тощо).Здійснюють такий облік виконавчі комітети місцевих рад.

Проте, в деяких випадках, передбачених законодавством, квартирний облік може здійснюватися не за місцем проживання заявника.

Так, облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, які мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи.Рішення про взяття на облік в такому випадку приймає адміністрація підприємства спільно з профспілковим комітетом.

При цьому громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, які здійснюють квартирний облік, у зв'язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, можуть ставати на облік як за місцем свого проживання, так і за місцем народження.

Крім того, місцевим законодавством може встановлюватися тривалість періоду проживання в даній місцевості для взяття на квартирний облік.Так, в Києві такий термін становить 5 років.Правда, він не поширюється на випадки реєстрації другого з подружжя, неповнолітніх дітей або непрацездатних батьків.

Державна програма «Доступне житло»

Державна програма «Доступне житло» спочатку була розрахована на людей, внесених до реєстру тих громадян, які потребують поліпшення житлових умов.У листопаді-2017 року цю норму було скасовано і тепер щоб стати учасником програми необов'язково ставати на квартирний облік.Основна суть проекту в тому, що держава, в особі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства буде компенсувати громадянам, які потребують поліпшення житлових умов від 30% до 50% вартості нового житла.

Основні умови програми, як прописано в постанові Кабміну №819 від 10.10.2018 року, наступні:

 • скористатися програмою можуть особи, у яких немає іншої житлоплощі у власності або ж там, де вони проживають, на одного члена сім'ї припадає не більше 13,65 кв.м., а також учасники АТО і вимушені переселенці.Для громадян, які потребують поліпшення житлових умов, частина допомоги становить 30%, для учасників АТО і внутрішньо переміщених осіб - 50%.
 • Розмір державної підтримки вираховується з урахуванням:
   • площі - 21 квадратний метр загальної площі на 1 людину + 10,5 квадратних метрів на сім'ю;
   • не більше граничної вартості квадратного метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування житла.
 • дохід сім'ї претендента не повинен перевищувати трьох середніх зарплат у відповідному регіоні.

Переваги програми «Доступне житло»

Тепер спробуємо розібратися у всіх плюсах і мінусах програми «Доступне житло».

Почнемо з хорошого:

 • компенсація в розмірі 30% або навіть 50% вартості житла виглядає досить привабливою;
 • немає обмежень за віком здобувача.

Недоліки програми

Тепер перейдемо до мінусів даної програми:

 • залежність програми від закону про державний бюджет на поточний рік.Обсяги фінансування, закладені в бюджеті, мізерні, якщо зіставити кількість вже зареєстрованих в програмі сімей;
 • обмежена кількість об'єктів, в яких можна придбати нерухомість;
 • нормативна ціна 1 кв.м житла може не відповідати його ринковій вартості;
 • обмежена нормативна площа житла (ну де ви бачили в новобудові двокімнатну квартиру площею в 58 кв. м?);
 • після схвалення фінансування претендентові необхідно внести свої 70% / 50% вартості житла протягом 15 днів.

Висновок: якщо ваше фінансове становище дозволяє вам оплатити свою частину житла за цією програмою і ви готові до того, що чекати своєї черги доведеться кілька років, можна скористатися своїм шансом отримати житло за половину його вартості.

Більш детально зі списком документів, які необхідні для оформлення кредиту за програмою «Доступне житло», і самою процедурою їх подачі ви можете ознайомитися за посиланням. До речі, з 2019 року подати документи для участі в програмі "Доступне житло" можна в електронному вигляді по посиланню .

Пільгове молодіжне кредитування

Крім програми "Доступне житло" за станом на сьогодні в Україні діє Державна програма забезпечення молоді житлом на 2013-2023 р.р., Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року N 967, а також понад 130 місцевих програм, згідно з якими молоді громадяни України мають можливість придбати житло в кредит на пільгових умовах.

Метою Програми є створення умов для забезпечення молодих сімей та одиноких молодих громадян житлом.

Право на отримання кредиту мають:

 • сім'я, в якій чоловік і дружина у віці до 35 років включно
 • неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину)
 • одинокі молоді громадяни у віці до 35 років включно.

Термін повернення кредиту - до 30 років.

Розмір кредиту на будівництво (реконструкцію) житла визначається виходячи з норми 21 кв.метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв.метрів на сім'ю і вартості будівництва (реконструкції) 1 кв.метра житла, витрат на страхування в період будівництва (реконструкції) житла.

Процентна ставка:

 • для позичальників, які не мають дітей - 3% річних
 • позичальник, який має 1 дитину - звільняється від сплати відсотків за користування кредитом;
 • позичальникові, який має 2 дітей, за рахунок бюджетних коштів погашається 25 відсотків суми зобов'язань по кредиту
 • позичальникові, який має 3 і більше дітей, погашається 50 відсотків суми зобов'язань по кредиту.

Відсотки за користування кредитом не нараховуються:

 • військовослужбовцям - з початку і до закінчення особливого періоду;
 • резервістам і військовозобов'язаним - з моменту призову під час мобілізації та до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби.
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики