про твої фінанси

Кон'юнктивіт у дітей: лікування хвороби "Кролячі очі"

Як розпізнати причину кон'юнктивіту і як його правильно лікувати, розповість Bankchart.com.ua. Кон'юнктивіт - одне з найпоширеніших захворювань у дітей. Пов’язано це з тим, що причини, що викликають його, є супутниками дитячих колективів: віруси і алергени, а також бактерії.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке кон'юнктивіт?
  2. Види кон'юнктивіту, симптоми, ознаки, як передається
  3. Особливості лікування кон'юнктивіту у дітей

Що таке кон'юнктивіт?

За даними медичної статистики, з діагнозом «кон'юнктивіт» з кабінету офтальмолога виходить кожен четвертий «маленький» пацієнт. Кон'юнктивіт - це запальний процес в кон'юнктиві, яка є слизовою оболонкою ока, і покриває внутрішнє віко з переходом на область до рогівки. Також завдяки тому, що кон'юнктива з'єднується з порожниною носа через слізні канали, вона може запалюватися через захворювання верхніх дихальних шляхів, зокрема носових пазух, а також в зворотному напрямку за схемою «кон'юнктива-слизова носа».

Хворобу також називають синдром «кролячих очей». Ця назва пішла через те, що кон'юнктива поцяткована мережею кровоносних судин, які при запаленні надають яскраво виражений червоний колір очей, вони стають схожі на кролячі.

Джерело фото:  shutterstock.com

Кон'юнктива служить, в основному, в якості захисної оболонки, яка завдяки наявності великої кількості бактерицидного секрету слізних залоз видаляє чужорідні тіла і обмиває очне яблуко для усунення сухості.

Коли у дитини спостерігається зниження імунітету внаслідок перенесеного захворювання, появи алергічних реакцій, при попаданні в очі навіть найдрібніших брудних частинок (пісок, пил), це може стати причиною кон'юнктивіту.

Ознаками кон'юнктивіту є набряк повік, почервоніння очей і виділення гною або рідкого слизу з очей. З'являється хвороблива різь і свербіння в очах, сльозотеча, відчуття присутності стороннього тіла в оці, погіршення зору, також може піднятися температура. Особливо після сну дитини можна спостерігати в куточках очей, а в гострій фазі - і на поверхні повік і між волосками вій, появу гнійних кірочок, через які, найчастіше, дитина самостійно не може розкрити очі.

Зазвичай кон'юнктивіт починається з поразки одного ока, протягом 1-2 днів запалюється і друге.

У такому випадку лікарі рекомендують не зволікати і показати дитину офтальмологу для встановлення причин і призначення коректного лікування. У разі вибору самолікування потрібно пам'ятати, що застосування антибактеріальних препаратів при лікуванні вірусного кон'юнктивіту може не тільки не допомогти, а й змастити картину захворювання, викликати антибіотикорезистентність, потім буде важко поставити діагноз, процес одужання затягнеться і може привести до ускладнень.

Види кон'юнктивіту, симптоми, ознаки, як передається

Всі кон'юнктивіти діляться на три групи: дегенеративні, алергічні та інфекційні (грибки, віруси, бактерії).

Бактеріальні кон'юнктивіти  - найпоширеніша група очних захворювань серед дітей, на її частку припадає 65% всіх дитячих кон'юнктивітів, їх збудником-лідером є  епідермальний  стафілокок. Найчастіше саме він викликає гнійне «склеювання» повік. Це один з найпростіших в лікуванні видів кон'юнктивіту, часом досить тільки промивати очі розчином антисептика, в окремих випадках застосовують антибактеріальні препарати.

Також відносно простий в лікуванні  пневмококовий  кон'юнктивіт, що характеризується появою білих плівок і червоних плям на очах у дитини. У дитячому колективі може викликати епідемію.

Найважче інших проходить  гонококовий  кон'юнктивіт, який викликаний бактерією гонореї, і носить назву Гонобленорея. Цей вид кон'юнктивіту зазвичай передається дитині від матері під час пологів. Спочатку виникає дуже сильний набряк повік, рясні, практично постійні гнійні виділення з очей. Кон'юнктива набрякає і являє собою суцільну нерівність

Джерело фото:  zreni.ru

Якщо у малюка виявили підозри на гонобленорею, потрібно негайно здати посів. У разі підтвердження діагнозу не потрібно відмовлятися від госпіталізації, вдома вилікувати це захворювання неможливо. Тут необхідний загальний курс антибіотиків з контролем стану малюка, в іншому випадку гонобленорея може спричинити серйозні травми очей аж до сліпоти.

Хламідійний  кон'юнктивіт виявляється рідко. Шлях передачі збудника, як правило, також під час пологів, ще можна заразитися побутовим шляхом через брудні руки. Ознаками хламідійного кон'юнктивіту є набряк повік з виділенням гною, збільшення привушних лімфовузлів, на цьому тлі може розвинутися отит. Після бакпосеву на флору і чутливість до антибіотиків лікар дає висновок і призначає курс антибіотикотерапії. При правильно підібраному лікуванні, що виконується пацієнтом, даний вид кон'юнктивіту проходить за 1,5-2 тижні.

Перераховані вище бактеріальні види кон'юнктивіту виникають при таких сприяючих факторах, як різка зміна температури тіла (переохолодження чи перегрівання), зниження імунітету і травми кон'юнктиви. Для лікування бактеріальних кон'юнктивітів доцільно застосовувати розчини антисептиків і антибактеріальні препарати.

Вірусні кон'юнктивіти  викликають запалення кон'юнктиви після або під час ГРВІ. Збудниками вірусного кон'юнктивіту є аденовірус, вірус грипу, герпес, дитячі інфекційні захворювання.

Найчастіше зустрічається  аденовірусний  кон'юнктивіт. Ураженню кон'юнктиви передує фарингіт, підвищення температури і наявність фолікулів.

Симптомами цієї групи кон'юнктивіту є почергове почервоніння очей і набряк повік, переважно водянисті (негнійні) і мізерні виділення з очей, світлобоязнь, різь в очах і сльозотеча. Часто при вірусному кон'юнктивіті у дітей спостерігається поява плівок. Цей вид кон'юнктивіту передається повітряно-крапельним або контактним шляхом, тому в дитячому колективі ризик передачі вірусу зростає.

Джерело фото:  kakprosto.ru

Протягом 2-4 тижнів хвороба виліковується, проте в цей період спостерігається погіршення зору.

Герпетичний  кон'юнктивіт, як правило, викликається вірусом простого герпесу при зниженні імунітету. Відмінною рисою цього виду є утворення характерних для герпесу бульбашок навколо очей.

Для лікування вірусних кон'юнктивітів ефективно застосовувати противірусні препарати як зовнішньо, так і внутрішньо. В особливо тяжких випадках необхідне специфічне комплексне лікування.

Джерело фото:  sublikeptat.ucoz.ru

Симптомами  алергічного  кон'юнктивіту серед дітей є пил домашній, пилок квітів, медикаменти, побутова хімія та ін. На відміну від інших видів кон'юнктивіту, почервоніння очей присутнє періодично або зовсім відсутнє при наявності набряку повік і виділеннях слизу. Даний вид кон'юнктивіту проходить при усуненні алергену на тлі прийому антигістамінних препаратів.

Дегенеративний  кон'юнктивіт відомий нам під назвою «синдром сухих очей», заустрічається переважно серед старших дітей, які багато часу проводять перед монітором і телевізором. Проявляється відчуттям піску в очах, сухістю, невеликим почервонінням очей, різзю і болем при морганні. Виникає непереборне бажання терти очі, що може привести до занесення інфекції.

Особливості лікування кон'юнктивіту у дітей

Якщо малюк захворів кон'юнктивітом, не відкладаючи «в довгий ящик» зверніться до лікаря. Від відвідування дитячого колективу слід утриматися, щоб уникнути інфікування інших дітей. Обов'язково дотримуйтеся приписів лікаря, а також особливо ретельно стежте за гігієною своєї і дитини: руки часто миються, іграшки всі перепрати і перемити, дитині виділяються свої предмети побуту (рушник, посуд), наволочка часто змінюється і добре прасується, піпетки кип'ятяться один раз в день. При повторній обробці ока намагайтеся не торкатися ні самого ока, ні вій, щоб уникнути реінфікування.

Обробку краплями потрібно робити так:

  1. Відтягніть нижню повіку малюка;
  2. Закапайте піпеткою, направляючи краплі від зовнішнього кута ока до внутрішнього;
  3. Попросіть малюка потерпіти і потримати око відкритим;
  4. Якщо ви використовуєте ватяні диски для обробки очей розчинами антисептиків, використовуйте кожен раз новий диск, а обробку починайте, протираючи від зовнішнього кута до внутрішнього.

Навіть якщо вам здається, що симптоми кон'юнктивіту зникли, припиняти лікування не варто, а також не слід скорочувати кількість обробок очей. Внаслідок таких дій хвороба може повернутися і все піде заново.

Що стосується застосування в лікуванні антисептиків, найшвидшим і підручним засобом є відвар ромашки і розчин фурациліну (дозування потрібно дізнатися у лікаря). Не промивайте очі чаєм, так як зараз при його виробництві застосовуються різні добавки та барвники, що може спровокувати алергію у дитини.

Щодо доцільності застосування хлорамфеніколу (левоміцетину) при лікуванні інфекційного кон'юнктивіту, група лікарів з Великобританії (Rose PW, Harnden A, Brueggemann AB, Perera R, Sheikh A, Crook D, Mant D.Chloramphenicol treatment for acute infective conjunctivitis in children in primary care: a randomised double-blind placebo-controlled trial. Lancet 2005; 366 (9479): 37-43) провела дослідження з метою довести або спростувати його ефективність серед 326 дітей у віці від 6 місяців до 13 років. Досліджуваних розділили порівну на дві групи: перша лікувалася левоміцетином, друга - плацебо-група.

Цікавим є той факт, що одужання протягом 7 днів спостерігалося у 86% першої групи і у 83% з другої. Причому рецидив кон'юнктивіту спостерігався у 4% з антібіотікогруппи, і у 3% з плацебо-групи. Дане дослідження, на думку авторів, підтверджує той факт, що інфекційний кон'юнктивіт може бути усунутий без застосування антибіотикотерапії.

Збільшується і антибіотикорезистентність мікроорганізмів. За даними книги Околова І.М. «Резистентність коагулазонегативних стафілококів, виділених від хворих з кон'юнктивітом, до антибактеріальних препаратів» складена таблиця резистентності до застосування антибіотиків наступних бактерій:

Мікроорганізм - збудник бактеріального кон'юнктивіту Резистентний по відношенню до
H. influenzae, Ps. Aeruginosa, St. viridans еритроміцин
Ps. aeruginosa левоміцетин
50% стафілококів сульфаніламід
Стрептококи, стафілококи аміноглікозиди (тобраміцин, гентаміцин)
S. aureus, КНС, Streptococcus spp., Рs. Aeruginosa ципрофлоксацин

На підставі цих даних лікарі-офтальмологи рекомендують застосовувати препарати на основі азитроміцину в якості лікування бактеріальних кон'юнктивітів. Але пам'ятайте про те, що всі призначення повинен робити тільки лікар.

Автор: Брикульська Юлія . Медичний експерт проектів, медичний тренер, практикуючий лікар-терапевт. Спеціально для Простобанк Консалтинг

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики