про твої фінанси

Дисбактеріоз у дітей: загадка вітчизняної педіатрії

Що ж насправді ховається за словом "дисбактеріоз", які його симптоми, ознаки та лікування у маленьких дітей, і чи взагалі потрібно його лікувати, яким має бути харчування, дізнавався Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Чи є життя в кишечнику?
 2. Міф, симптоми, хвороба або діагноз?
 3. Причини і наслідки
 4. Аналіз калу на дисбактеріоз у грудничка, лікування

Чи є життя в кишечнику?

У людському організмі є чимало місць, де дуже «затишно» різним мікроорганізмам. Вони є в носоглотці, легких, піхвах, кишечнику. При цьому наявність маленьких жителів зовсім не означає, що людина чимось хвора. Якщо і мікроорганізми, і їх «господар» відчувають себе відмінно, то таке мирне сусідство називається симбіозом. Комбінацію бактерій для кожного певного місця їх співіснування прийнято називати мікрофлорою.

Джерело фото:  http://alfa-med.su/

Якщо її кількісний і якісний склад дозволяє організму перебувати в здоровому стані, то він вважається оптимальним для даної людини і називається еубіоз. Якщо ж в силу якихось причин склад і властивості мікрофлори порушуються, починається дисбактеріоз. Найчастіше цей термін вживається для характеристики порушень мікрофлори кишечника, хоча дисбактеріоз може виникнути і в інших місцях проживання мікроорганізмів.

Дитина народжується, потрапляючи з стерильного середовища в світ, де мешкає безліч бактерій. Перше заселення її організму маленькими мешканцями - бактеріями, грибками - відбувається ще під час проходження по родових шляхах. Наступний етап - перше прикладання до грудей. З крапельками материнського молозива малюк отримує корисні бактерії - запоруку майбутнього міцного імунітету. Адже мікрофлора кишечника виконує безліч важливих функцій:

 • бере участь у виробництві вітамінів групи В, вітаміну К, нікотинової кислоти, стимулює діяльність органів кровотворення;
 • підтримує газообмін в кишечнику в межах норми;
 • бере участь в синтезі амінокислот і фіксації азоту повітря;
 • сприяє обміну холіну, сечової кислоти, а також жовчних і жирних кислот;
 • підвищує активність ферментів тонкого кишечника;
 • виділяє спеціальні речовини, що стимулюють перистальтику кишечника, впливає на процеси всмоктування води;
 • сприяє оптимальному розподілу і оновленню клітин слизової оболонки кишечника;
 • стимулює вироблення лімфоїдними клітинами імуноглобулінів і лізоциму, які перешкоджають проникненню в організм інфекцій.

Але крім корисних мікроорганізмів (біфідо- і лактобактерій), в кишечнику також живуть і умовно-патогенні. Вони теж необхідні організму, але в певних умовах можуть викликати різні захворювання. До них відносяться ентерококи, клебсиелла, стафілококи, стрептококи, гриби роду Кандида та інші. Якщо баланс між «хорошими» і «поганими» не порушений, то нічого страшного не відбувається. Але трапляється, що умовно-патогенна флора починає посилено розмножуватися, пригнічуючи корисну. Виникає дисбактеріоз.

Міф, симптоми, хвороба або діагноз?

Напевно, жоден діагноз не викликає стільки розбіжностей у медиків, як дисбактеріоз. Одні взагалі не вірять в його існування, інші готові звинуватити його в самих різних хворобах - від атопічного дерматиту і виразки до карієсу.

Цікавий факт: в міжнародній класифікації хвороб, прийнятій ВООЗ, такий діагноз взагалі відсутній. Цей синдром може бути супутником багатьох захворювань і не має специфічної симптоматики. Порушення мікрофлори - це наслідок хвороб, а не їх причина. Тому лікувати потрібно не дисбактеріоз, а захворювання, що його викликало.

Ознаки, за якими мама може запідозрити у дитини наявність дисбактеріозу (часті проноси або запори, зригування, метеоризм, кишкові кольки, поганий апетит і недобір ваги), можуть свідчити як про інше захворювання шлунково-кишкового тракту, так і про ситуативні проблеми. Відповідно, коли відійде проблема - дисбактеріозу кишечника теж не буде.

Джерело фото:  http://medic-mir.ru/

Причини і наслідки

У дітей дисбактеріоз пов'язаний з недостатньо сформованими захисними реакціями організму і факторами ризику, яким піддається малюк з моменту народження. Ці фактори залежать від віку дитини.

Вік дитини Фактори ризику розвитку дисбактеріозу
Новонароджений патологічна вагітність матері і ускладнені пологи;
наявність у мами бактеріального вагінозу і / або маститу;
низькі показники по системі Апгар і застосування реанімаційних заходів до новонародженого;
пізнє (пізніше 2-х годин з моменту народження) прикладання до грудей;
малі гнійні інфекції у малюка;
тривале перебування в пологовому будинку;
фізіологічна незрілість моторних функцій кишечника;
колонізація кишечника шкідливими мікроорганізмами з навколишнього середовища
Дитина грудного віку рання відмова від грудного вигодовування і перехід на штучне / змішане вигодовування;
часті ГРВІ протягом першого року життя;
диспепсія;
діатез, анемія, рахіт;
неврологічні порушення;
інфекційні або соматичні захворювання
Дитина шкільного віку нераціональне харчування;
хронічне захворювання;
часті ГРВІ;
алергія;
вегето-судинна дистонія;
гормональна перебудова організму;
ендокринні порушення.

Всупереч поширеній думці, застосування антибіотиків за стандартною схемою (5 - 7 днів) і відповідно до вікових норм викликати дисбактеріоз у дітей не може. Таке порушення може виникнути лише в тому випадку, якщо курс антибіотика тривалий (понад 14 днів), сам препарат широкого спектра дії, а пацієнт страждає імунними порушеннями. У всіх інших випадках баланс флори відновлюється самостійно відразу ж після відміни лікування.

Джерело фото:  http://facekid.ru

Аналіз калу на дисбактеріоз у грудничка, лікування

Так чи потрібно здавати такий популярний аналіз на дисбактеріоз? Практикуючі медики говорять про те, що посів калу на дисбактеріоз малоінформативний і, щонайменше, нераціональний. Звичайно, здати його нескладно. Але і показники будуть недостовірними з кількох причин:

 • аналіз не відображає справжньої картини мікрофлори всього кишечника, показує флору його останніх відділів;
 • деякі бактерії на повітрі гинуть, що негативно впливає на якість аналізу;
 • на результати впливає те, в який час доби зібраний кал, його кількість і те, в якій лабораторії було проведено аналіз;
 • оцінити «нормальність» флори, керуючись результатами такого аналізу, неможливо, оскільки бактерії, які беруть участь в процесі травлення, живуть на стінках кишківника; матеріал для дослідження надходить з просвіту товстої кишки;
 • норму еубіоза визначити важко, так як вона залежить від дуже багатьох показників і індивідуальна для кожної людини.

Хоча у такого аналізу є свій плюс: він може показати, чи є в кишечнику патогенні і умовно-патогенні бактерії у великій кількості. Якщо при цьому присутня клінічна картина захворювання: дитина страждає проносами, запорами, має поганий апетит, в загалі, виглядає нездоровою - лікування необхідно. Але перед цим слід визначити причину виникнення дисбактеріозу, провести ретельну діагностику. І, звичайно, лікувати не дисбактеріоз як прояв хвороби, а саму хворобу.

Якщо ж дитина в цілому відчуває себе добре, то ніякої необхідності ні в аналізі, ні в лікуванні немає. При дотриманні наступних нескладних правил стан флори повинен самостійно прийти в норму:

 1. Годувати дитини грудьми якомога довше (хоча б 1 рік).
 2. Слідкувати за чистотою. Обов'язкове миття рук: і мами перед годуванням дитини, і малюка перед їжею.
 3. Найстаршій дитині організувати раціональне харчування. Вона повинна отримувати в достатній кількості молочні та кисломолочні продукти, м'ясо і рибу, фрукти і овочі. Уникайте надлишку солодощів, жирів, та й надлишку їжі в цілому.
 4. Щоденні прогулянки на повітрі, купання, фізкультура і загартовування.

Так зване лікування дисбактеріозу за допомогою різних препаратів неефективне. Пробіотики (корисні мікроорганізми) з таблетки, які нібито повинні заселити кишечник, гинуть ще в дорозі під впливом шлункового соку, жовчі, ферментів підшлункової залози і тонкого кишечника. Залишкові бактерії, які все ж надходять в кишечник, є для нього чужорідними і не приживаються.

Найбільш нешкідливим і ефективним шляхом корекції дисбактеріозу кишківника медики вважають відновлення його власної мікрофлори, сформованої протягом життя дитини. Добре при цьому допомагають пребіотики. Вони не містять бактерій, але служать живильним середовищем для них, завдяки чому відбувається зростання власної корисної флори і придушення патогенної. Пребіотики входять до складу багатьох продуктів для спеціального дитячого харчування - сумішей, каш, напоїв. Але при цьому мамі слід враховувати, що вибір таких продуктів все ж потрібно обговорити з лікарем.

Батьки повинні пам'ятати: і в профілактиці, і в лікуванні всіх дитячих захворювань головним є здоровий глузд мами і тата. 

Автор: Брикульська Юлія. Медичний експерт проектів, медичний тренер, практикуючий лікар-терапевт. Спеціально для Простобанк Консалтинг

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики