про твої фінанси

Дистанційна вища освіта в Європі: вузи, ціни, процес навчання

В останні десятиліття велика кількість людей цікавляться отриманням європейської вищої освіти. Для молодої людини, яка не обтяжена зобов'язаннями, виїхати в іншу країну не складає великих труднощів, була б фінансова можливість. А що ж робити людям, які працюють, мають сім'ї або з яких-небудь інших причин, не можуть бути відсутніми тривалий час на батьківщині? Для цієї категорії людей відмінним рішенням буде дистанційна форма навчання. Які європейські вузи надають такий вид навчання? Наскільки дешевше така форма навчання? Як відбувається процес навчання?


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Європейська система освіти
  2. Вузи-лідери європейської дистанційної освіти
  3. Як висновки

В першу чергу, давайте розберемося, що ж таке «Дистанційна освіта». Дистанційна освіта - освіта, яка повністю або частково здійснюється за допомогою комп'ютерів і телекомунікаційних технологічних засобів. Це означає, що процес навчання відбувається у віддаленому режимі, без обов'язкової присутності студента в університеті. Не потрібно плутати із заочною формою навчання. «Студенти-заочники» зобов'язані бути присутніми на начитці і здачі заліків, іспитів у ВНЗ, при дистанційній формі це не є обов'язковою умовою.

Крім того, що це зручно з точки зору мобільності, це ще й дешевше, ніж отримати європейську освіту на очній формі, так як відсутні додаткові витрати на проживання в іншій країні.

Європейська система освіти

Практично вся система освіти в Європі побудована за кредитно-модульною системою (КМС). ECTS -кредит - це базове поняття КМС, яке пов'язане з навчальним навантаженням студента при вивченні якоїсь складової навчальної програми або цілого курсу. Кожна дисципліна, яку ви вивчаєте, дозволяє вам заробити певну кількість ECTS -кредитів. Загальне річне завантаження студента повинно дорівнювати 60 ECTS-кредитів. Для отримання ступеня бакалавра потрібно набрати від 180 до 240 ECTS-кредитів, а для магістра добрати відсутні до 300 (тобто ще від 60 до 120 ECTS-кредитів).

У кожному вузі поряд з обов'язковими дисциплінами надається можливість вибору предметів. В цьому і проявляється гнучкість європейської освіти - студент сам формує навчальний план.

Хотілося б звернути вашу увагу на кредитно-модульну систему через те, що вузи при розрахунку вартості навчання за обраною вами спеціальністю орієнтуються на вартість одного ECTS-кредиту.

Вузи-лідери європейської дистанційної освіти

Великобританія

Open University (http://www.open.ac.uk/)

Найбільший університет Великобританії, в якому навчається понад 250 000 студентів, з яких більше 50 000 - іноземні. Є найбільшим навчальним закладом в Сполученому Королівстві і кваліфікується як один з найбільших університетів світу.

Вартість навчання

Вартість ECTS -кредиту становить близько 42 євро. Виходячи з завантаження 60 ECTS -кредитів в рік, отримуємо вартість року навчання 2500 євро.

Якщо ви є громадянином Євросоюзу, плата за освіту може мати кредитну форму. Якщо вам потрібен такий вид оплати, вас можуть зацікавити послуги компанії під назвою OUSBA (Open University Student Budget Account, є дочірньою для Open University).

Як це працює? Ви вибрали курс, який захотіли пройти, в свою чергу OUSBA оплатить університету вартість курсу від вашого імені. Після цього, заборгованість, яка у вас виникає перед OUSBA, може бути погашена за двома схемами, на ваш вибір:

  1. частинами ( «диференційований платіж»), при цьому сума боргу ділиться на рівні частки і щомісяця, починаючи з другого місяця навчання за цим курсом, виплачується разом з відсотками. Процентна ставка на момент написання статті становила 5% річних;
  2. відкладена виплата, передбачає оплату курсу до його початку. На момент початку навчання ви повинні повністю погасити суму боргу. Така схема має на увазі під собою безвідсотковий кредит.

Оплату треба здійснювати до 5-го числа кожного місяця. Для цих цілей, ви можете використовувати будь-яку дебетову карту, випущену в Британії, або ж основні карти, такі як Visa, MasterCard, крім Solo, American Express, Diners Club.

Якого типу отримуємо диплом

Сертифікати, дипломи та ступені бакалавра (bachelor), магістра (master), є також докторські програми (PhD).

Специфіка викладання

Навчальні матеріали надсилаються поштою безкоштовно і можуть включати в себе:

  • спеціально написані підручники, книги;
  • аудіо CD, DVD і різне програмне забезпечення;
  • для деяких практичних занять, обладнання, яке потрібно буде повернути.

Також доступні різні інтернет-матеріали, в тому числі інтернет-бібліотека. З огляду на специфіку дистанційної освіти, для ефективного навчання рекомендується наявність у студента комп'ютера з доступом в інтернет.  

Для завершення курсу ви повинні виконувати завдання, які будуть оцінюватися викладачем. Існує два види оцінок:

  • оцінки протягом курсу, для отримання яких ви будете відповідати на питання викладача, виконувати невеликі письмові роботи або інтерактивні завдання.
  • оцінки за іспит чи дослідницьку роботу: іспити можуть проходити в письмовій або усній формі. Якщо письмовий іспит, вам надішлють зразок екзаменаційного листа для ознайомлення із зовнішнім виглядом і матеріалами курсу, за якими буде проходити іспит. Для складання письмового іспиту ви повинні бути присутніми в університеті або одному з найближчих до вашої країни центрів-партнерів. Усний можна здати в порядку відеоконференції.

Що стосується дослідницької роботи, вона може бути затребувана в письмовому або електронному вигляді. Вам буде відома дата, до якої робота повинна бути відіслана в університет. Доставка роботи оплачується студентом.

Німеччина

Fern University (http://www.fernuni-hagen.de/)

Це перший і єдиний державний відкритий університет. На момент написання статті в цьому університеті здобували освіту понад 79 000 студентів, понад 6000 з яких є студентами за межами Німеччини. Надає можливість отримати ступінь бакалавра (bachelor), магістра (master), доктора (PhD).

Вартість навчання (bachelor)

Назва курсу Загальна вартість за весь період навчання
Математика € 1 400
Інформатика € 1 500
Педагогічна наука € 1 800
Культурні дослідження € 1 800
Політична наука, управління, соціологія € 1 800
Психологія € 1 800
Економіка € 2 000
Юриспруденція € 2 500

Вартість навчання (master)

Курс навчання Загальна вартість
Електротехніка та обчислювальна техніка € 600
Математика € 800
Інформатика € 900
Психологія € 900
Юриспруденція € 1 000
Економіка € 1 000
Освіта і ЗМІ € 1 200
Європейська сучасність: історія та література € 1 200
Управління € 1 200
Філософія - філософія в європейському контексті € 1 300

Якого типу отримуємо диплом

Диплом бакалавра (bachelor) або магістра (master) в обраній вами області. Також видається сертифікат з зазначенням загального бала, інформацією про здані іспити, темою дисертації та інформації про отримання ступеня.

Специфіка викладання

Іспити можна здавати в посольстві або консульстві Німеччини. Якщо ж мова йде про усні іспити, то тут можливі два варіанти: приїхати в університет або ж, для студентів з далекого зарубіжжя і тільки після згоди аудиторів, провести іспит у вигляді відеоконференції. Це буде коштувати одноразово 40 євро. Що стосується дисертації, то захист відбувається тільки в університеті.

Іспанія

Universidad a Distancia de Madrid (http://www.udima.es)

Відкритий університет Мадрида (UDIMA) є приватним університетом з центром в Мадриді. UDIMA почав свою наукову діяльність в 2008-2009 навчальному році та надавав можливість отримати ступені в наступних областях: право, адміністрація та управління, психологія праці та людських ресурсів і туризму. У 2009-2010 навчальному році список був розширений ступенями бакалавра в галузі історії, інформатики та журналістики. UDIMA тісно використовує в процесі навчання open source інструменти: Moddle, Gmail, GoogleDocs, GoogleSites, GoogleTalk. Має канал на YouTube, офіційну сторінку на Facebook, а також власний віртуальний простір в Second Life.

Вартість навчання

На момент написання статті вартість ECTS-кредиту по кожному з напрямків становила 73 євро. Виходячи з завантаження 60 ECTS-кредитів на рік, отримуємо вартість року навчання 4380 євро. Для студентів, які не проживають в Іспанії, в цю суму не включена вартість доставки навчальних матеріалів. Вона повинна бути оплачена окремо. Є й інші адміністративні витрати, про які студент інформується заздалегідь: студентський квиток, посвідчення, додатки до диплому і т.д.

Якого типу отримуємо диплом

Ступінь бакалавра (bachelor) або магістра (master) в обраній вами області.

Специфіка викладання

Навчальний процес протікає в віртуальному класі університету, який працює 24 години на добу. Студенти можуть встановити прямий зв'язок з вчителями через форуми, телефон або додаткові онлайн-інструменти. Студенту надається доступ до величезної кількості навчальних матеріалів з різних предметів написаних відомими авторами в наукових колах. Для перевірки студентів існують онлайн тести, іспити, віртуальні практикуми і т.д.

Отже, для прикладу пропоную розглянути вартість навчання за направленням інформаційних технологій у всіх перерахованих вище вузах.

Таблиця 1. Порівняння вартості навчання в деяких європейських вузах в сфері інформаційних технологій на ступінь бакалавра (Bachelor)

Університет Fern University
Країна Німеччина
Точна назва напряму навчання Ступінь бакалавра в галузі комп'ютерних наук (180 ECTS-кредитів)
Вартість € 1 500
Університет Open University
Країна Великобританія
Точна назва напряму навчання Комп'ютерні та інформаційні технології (360 ECTS-кредитів)
Вартість € 15 000
Університет Universidad a Distancia de Madrid
Країна Іспанія
Точна назва напряму навчання Обчислювальна техніка (240 ECTS-кредитів)
Вартість € 17 520

Як висновки

Деякі плюси дистанційної форми освіти ми описали ще на початку статті, а як щодо мінусів? Найбільший що зустрічається в Інтернеті - це «котирування» диплому. Сперечатися на тему, що краще - традиційна освіта або віддалена - безглуздо, відповідь однозначна, але що робити з ростом попиту на освіту? Цю проблему, добре вирішує дистанційка, причому вона вимагає менших грошових витрат. Котирування все-таки залежить від рейтингу ВНЗ: якщо вуз має хорошу репутацію, наприклад такі, які розглядалися в статті, то проблем не повинно бути. Адже роботодавці зацікавлені в кадровому питанні і вивчають цю тему.

Сміємо припустити, що через 2-5 років нас очікують серйозні реформи в сфері освіти. Такі розвинені країни як Великобританія, США, Канада, вкладають великі гроші в розвиток електронної освіти. Ми тільки починаємо рухатися в цьому напрямку. Порівняно недавня інтеграція Болонського процесу в систему освіти України - тому підтвердження.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики