про твої фінанси

Благодійні фонди України: пам'ятка жертводавцям і здобувачам допомоги

Тема благодійності завжди здавалася мені складною, і тому є маса причин. Проте, важливість деяких нюансів, про які я раніше не знала, а хотіла б знати, змусила мене, не дивлячись на складність, написати цей блог. Йтиметься, в основному, про те, які думки і стереотипи про благодійність неправдиві.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Розділ для тих, хто допомагає
 2. Розділ для тих, хто потребує допомоги
 3. Деякі українські благодійні організації станом на липень 2021 р
 4. Сім правил, які допоможуть зробити вашу благодійність максимально корисною

  4.1. Правило перше: перевіряйте адресата пожертвування

  4.2. Правило друге: цікавтеся тим, яка потрібна допомога

  4.3. Правило третє: приведіть подарунки до нормального вигляду

  4.4. Правило четверте: пожертвування благодійним організаціям часто ефективніше прямої допомоги

  4.5. Правило п'яте: цікавтеся долею ваших коштів

  4.6. Правило шосте: не будьте анонімні - так ви принесете більше користі

  4.7. Правило сьоме: не соромтеся допомагати невеликими сумами або зовсім без них

Розділ для тих, хто допомагає

Міф 1: допомагати безпосередньо потерпілим - найкращий варіант

Традиційно прийнято вважати, що найкращий спосіб допомоги - передати гроші з рук в руки. Так воно і є, але дуже рідко бувають випадки, які вибиваються із загальної тенденції. Наприклад, в глибокому горі родич потерпілої людини замість того, щоб сконцентруватися на лікуванні хворого чи пошуку коштів, може піти в запій. Буває і по-іншому. Наприклад, свого часу нашумів випадок, коли батьки дитини купили на гроші, пожертвувані на ліки, квартиру, і сказали: «Все одно ми вже не врятуємо цю дитину, а у нас є ще одна, потрібно про неї подумати». До слова, як правило, пожертвувані гроші, якими не скористалися, передають на допомогу іншим хворим. А боротьба за життя діток дуже часто закінчується перемогою.

Тому якщо ви хочете допомогти найбільш ефективно, то найкраще витратити час і допомогти вже купленими ліками, речами і т.д. Ще один варіант - допомагати через перевіреного волонтера, який курирує декілька постраждалих. Плідна і допомога нужденним через благодійні фонди - за умови, що вони благонадійні, тобто порядні і працюють без порушень.

Міф 2: сумлінних благодійних фондів не буває

Насправді існує досить фондів з самовідданими людьми, які працюють без вихідних і майже без перерв, і чесно допомагають тим, хто потребує допомоги. Крім цього, діяльність фонду постійно перевіряється контролюючими органами. Нарешті, можна проводити і самостійну перевірку фонду на благонадійність. Це можна зробити навіть сидячи на дивані, через Інтернет:

 • переконайтеся в тому, що фонд легітимний. Для цього пройдіть по посиланню  Інформаційно-ресурсного  центру, введіть назву фонду, і побачите, чи зареєстрований він офіційно. Так відсіється більшість фондів-одноденок, які організовують шахраї;
 • перевірте документацію фонду - крім Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (про перевірку якої написано вище), потрібно, щоб було Рішення податкової адміністрації про включення до Реєстру неприбуткових організацій та Свідоцтво про держреєстрацію благодійної організації;
 • вивчіть наповнення сайту фонду. Добропорядний фонд, як правило, публікує там не тільки історії-прохання про допомогу окремо про кожну дитину, а й детальні звіти про надходження на ім'я дитини і про проведені проплати за препарати та обстеження. Якщо ваш платіж з якихось причин не відображається на сайті, можна зателефонувати куратору дитини і повідомити про це, і все виправлять;
 • вивчіть статут фонду;
 • попросіть, щоб фонд надіслав вам свій щорічний звіт про те, куди пішли пожертви і на яку суму, або прочитайте відповідний звіт на сайті організації ( ось  хороший приклад якісного звіту); 
 • пошукайте відгуки про фонд - на форумах в інтернеті або «з перших вуст» тих, хто у нього під опікою;
 • поспілкуйтеся із співробітниками фонду особисто.

Є ще один дієвий спосіб перевірити фонд на порядність. В надійному фонді завжди вказують при зборі на щось конкретне не просто «Благодійна допомога», а й саме призначення, наприклад, «на лікування Петі Сидорова». Інші фонди «хитрують» - саме прохання про допомогу на сайті фонду адресне, а в реквізитах вказують просто «Благодійна допомога». У такому випадку гроші, які жертводавці направляють на конкретну дитину, можуть бути спрямовані на іншу або навіть на господарські потреби. Втім, якщо ви, знаючи цей нюанс, відправите кошти, дописавши самостійно в призначенні платежу «на лікування Петі Сидорова», то фонд не зможе витратити гроші ні на що інше.

Міф 3: всі пожертвувані кошти йдуть на благодійність

Чи підуть кошти, що ви пожертвували, на благодійність в повному обсязі, залежить від того, як саме ви оформили банківський переказ. З усіх нецільових коштів, отриманих благодійним фондом, потрібно сплатити 15% податку. На практиці це виглядає так: якщо в призначенні платежу жертводавець не вказує «благодійна допомога», то фонд зобов'язаний сплатити 15% податку.

Також зверніть увагу: якщо у фонду немає статусу неприбутковості (рішення податкової адміністрації про включення до Реєстру неприбуткових організацій), то він платить податки з усіх надходжень.

З пожертвувань безпосередньо фізособам теж утримується податок. Тут схема наступна. Якщо в призначенні платежу вказано: «благодійна допомога на лікування Петі Сидорова», то на лікування дитини піде вся сума відразу, без утримання податку (якщо у вас є документи, які підтверджують вартість лікування). Якщо ж зазначено лише «благодійна допомога», то все, що перевищує 1600 гривень на рік, обкладається прибутковим податком.

Міф 4: жертводавець не отримує нічого для себе (крім морального задоволення і радості)

Насправді існують законодавчо прописані можливості, якими можна і потрібно скористатися жертводавцям. Для юридичних осіб - це можливість віднести до витрат кошти, перераховані неприбутковим організаціям, в розмірі не більше 4% оподаткованого прибутку попереднього звітного року. Це дозволяє уникнути оподаткування пожертвуваної частини прибутку (відповідно до статті 138.10.6. Податкового кодексу України). Фізичні особи можуть скористатися так званою  податковою знижкою  і повернути собі частину податків, утриманих із зарплати, з огляду на суму коштів, пожертвуваних неприбутковій організації (відповідно до статті 166.3.2. Податкового кодексу України).

Для цього потрібно звернутися до податкового органу за місцем реєстрації з документами, які підтверджують внесення пожертвування.

На закінчення зазначу, що навіть одна пожертвувана гривня здатна врятувати людину. Найбільші суми часто збирають з великої кількості крихітних сум. А радість від благодійності - одна з найсвітліших і справжніх радостей, доступних людині.

Розділ для тих, хто потребує допомоги

Міф 1: звертатися до благодійних фондів немає сенсу

Навіть якщо ви з якихось причин не чекаєте, що фонд може допомогти вам в біді матеріально, звернення до фонду все одно може істотно вам допомогти. Справа в тому, що в добропорядних фондах працюють дійсно унікальні і самовіддані люди, які можуть допомогти порадою, підтримати морально, які знають про те, які небезпеки можуть підстерігати батьків постраждалих дітей.

Часто в фондах є юристи, які можуть безкоштовно проконсультувати - а знати безліч законодавчих нюансів, що визначають ваші можливості, дуже важливо. У фонді можуть порадити хороше бюро перекладів, яке працює з медичними перекладами і співпрацює з нотаріусом, який посвідчує переклад. І це не повний перелік того, у чому можуть допомогти в фонді.

Міф 2: якщо звертаєшся за допомогою, фонд можна не перевіряти

Перевіряти фонд на благонадійність необхідно не тільки жертводавцям, а й шукачам допомоги. Трапляється, що батьки, не перевіривши фонд, звертаються за допомогою, а через деякий час - немає ні фонду, ні зібраних на дитину грошей. Часто буває і так, що батьки взагалі не в курсі збору грошей: документи їхньої дитини представники «фонду» завантажили з інтернету, а призначення платежу і банківський рахунок іншої. Тому якщо ви розміщуєте свої документи у відкритому доступі, бажано захистити їх спеціальним написом, зробленим в фотошопі.

Резюме: обов'язково перевіряйте фонд, до якого звертаєтесь по допомогу. До покрокової інструкції перевірки фонду, яку знайдете вище, ви можете додати ще один пункт:

 • запитуйте про роботу фонду у медпрацівників установи, з якою ви маєте справу. Якщо фонд справжній і спеціалізується на допомозі певним постраждалим, наприклад, діткам з онкологією, то найчастіше його просто не можуть не знати співробітники дитячої онкологічної лікарні. Саме вони найбільше і можуть розповісти про такий фонд.

Міф 3: звернемося за допомогою, нехай за нас все зроблять самі

Дійсно, волонтери та благодійні фонди існують для того, щоб допомагати тим, хто потрапив у біду. Але є як мінімум два моменти, про які ви повинні пам'ятати, звертаючись за допомогою.

 1. Волонтерами працюють не тільки без винагороди, але часто маючи основне місце працевлаштування. Часто буває, що робота волонтера йде за рахунок недоспаних ночей, і завжди - за рахунок особистого часу. Так, це особистих вибір таких людей, але важливо пам'ятати про їх безкорисливість і не зловживати.
 2.  Гроші, зібрані на лікування, не варто витрачати на щось інше, навіть якщо лікування не знадобилося. Справа в тому, що найчастіше допомагають ті, хто вже натерпівся або сам потрапив в схожу ситуацію. Буває, що допомагають батьки дитини, якій самій знадобиться дорога операція в майбутньому. Просто вони так діляться з дітьми, у яких часу менше, ніж у них. Крім того, часто грошима допомагають люди з обмеженими коштами, буквально відриваючи від себе. Як розповіли нам батьки однієї дитини, з п'яти людей, які пожертвували кошти на операцію, не було жодного із середнім рівнем достатку і вище: дві сім'ї були багатодітними, з одним працюючим дорослим; 2 сім'ї пенсіонерів і 1 молода сім'я також з одним працюючим членом. Пам'ятаючи про це, ви зрозумієте, на що можна витрачати зібрані кошти, а на що - буде непорядно.

Міф 4: держава не допоможе

На жаль, часто так і буває - держава не допомагає. Але є як мінімум один випадок, коли держава може допомогти. Йдеться про оплату лікування за кордоном. Це можливо, якщо українець був офіційно направлений на лікування за кордон, і якщо в наявності є грошові кошти, закладені в бюджеті, які і перебувають на рахунку "Фонд для направлення громадян України на лікування за кордон". Якщо в наявності цих грошей немає, то можна в подальшому отримати компенсацію оплати лікування, коли вони надійдуть.

Правда, для того щоб отримати направлення на лікування за кордон, потрібно мати рішення спеціальної комісії, яка складається з заступника Міністра охорони здоров'я, віце-президента Академії медичних наук, головних фахівців МОЗ відповідних профілів, начальників головних профільних управлінь економічного підрозділу МОЗ. Обов'язковою умовою прийняття Комісією позитивного рішення є обгрунтування неможливості ефективного лікування хворого в Україні, яке складається головним лікарем країни відповідного профілю.

Деякі українські благодійні організації станом на липень 2021 р

організація спеціалізація
Жити завтра Українська Відкрита Асоціація Організацій, Груп і Осіб, що працюють з дітьми, що страждають на онкозахворювання
Гаряча лінія "Онкологічний портал України" Збір пожертвувань на лікування дітей, хворих на онкологічні захворювання
"Краб" Благодійний фонд допомоги онкохворим дітям Збір пожертвувань на лікування дітей, хворих на онкологічні захворювання
Благодійний Фонд АДВІТА Збір пожертвувань на лікування дітей, хворих на онкологічні захворювання
Благодійний фонд "Щаслива дитина" Допомога тяжкохворим дітям Запорізької області
Благодійний фонд «В ім'я життя»  Допомога хворим на муковісцидоз
Харківський обласний благодійний фонд "Ромашка" Збір пожертвувань на лікування дітей, хворих на онкологічні захворювання
БФ "Крила надії"  Збір пожертвувань на лікування дітей
Міжнародна благодійна організація "Погляд" Допомога дітям-сиротам
Благодійний фонд «Аліса» Допомога малозабезпеченим сім'ям в лікуванні дітей
Благодійний фонд "Педіатри проти раку" Допомога дітям, хворим на онкологічні захворювання
Житомирський БФ допомоги онкохворим дітям "Разом до життя" Збір пожертвувань на лікування дітей, хворих на онкологічні захворювання
БФ "Дітям Нікополя" Допомога всім хворим дітям
БФ "Лампада життя" Допомога хворим дітям, людям похилого віку, інвалідам, малозабезпеченим верствам населення.

Сім правил, які допоможуть зробити вашу благодійність максимально корисною

Кожен, хто жертвує свої гроші або інші ресурси на благодійність, хотів би, щоб його дар приніс максимальну користь. Адже робить він це, майже завжди, тому, що йому небайдуже, що відбувається навколо нього. Що потрібно знати або зробити, щоб ваші пожертвувані кошти принесли якомога більше користі, вивчав Bankchart.com.ua

Само собою зрозуміло, що якщо під благодійністю людина передбачає подачу милостині тим, хто, наприклад, стоїть в переході, то навряд чи питання того, щоб ці кошти принесли максимальну користь, стоїть для дарувальника гостро (хоча і в цьому випадку багато замислюються про те, щоб не зробити своїм даром гірше). Якщо ж у людини є цілеспрямоване бажання, час і ресурси, які вона хотіла би використовувати, щоб допомогти комусь і, можливо, зробити цим світ крапельку краще, полегшити комусь страждання або біль, то виникає питання: з чого почати, і як зробити так, щоб праця принесла корисні та потрібні плоди. Саме це я і спробувала з'ясувати у своєму блозі.

Правило перше: перевіряйте адресата пожертвування

"Роби добро так, щоб права рука не знає, що робить ліва" - більшість людей, що допомагають незнайомим прохачам, про яких прочитали в мережі, по смс або в оголошеннях, діють за таким принципом і не цікавляться, чи реальні це прохачі, або під їх видом діють шахраї. Проте реалії сьогодення такі, що шахраї успішно користуються великодушністю людей, тому часто перевірка того, хто потребує допомоги, не просто корисна, а навіть може запобігти шкоді. Причому мова йде про будь-яку допомогу, не обов'язково грошову - навіть якщо ви просто вирішили відправити смс або поширити оголошення, яке побачили.

Один з прикладів, коли проста перевірка була б корисною - випадок, коли якийсь шановний чоловік отримав від своєї знайомої, якій довіряв, і розіслав усім своїм контактам повідомлення про те, що дитині для порятунку терміново потрібна рідкісна група крові з контактним номером матері. Тільки потім стало відомо, що номер був несправжній: якщо на нього дзвонили, то з рахунку знімалася певна сума. Звідси висновок: якщо ви хочете комусь допомогти, перевірте, чи це не шахрай. Адже краще, якщо ви втратите кілька гривень, ніж, скажімо, 60 ваших друзів (не кажучи вже про те, що якщо ви будете розсилати "прохання про допомогу" від шахраїв, то в майбутньому ваш друг може просто не повірити повідомленням, за якими він дійсно зміг би допомогти).

Друге, що можна перевірити - це те, чи взагалі потрібна ваша допомога у тому вигляді, в якому ви можете її дати. Іноді ми "судимо по себі": на що ми були б згодні в тій або іншій ситуації, а у людей, які чекають допомоги - зовсім інші бажання. "Одного разу до одного благодійника, відомого бізнесмена, підійшла на вулиці підсліпкувата людина зі своєю дочкою і попросила його про допомогу, звертаючись до нього по імені. Йому потрібні були гроші для операції, - розповідає один підприємець, який побажав залишитися неназваним. - Йому запропонували зробити будь-яку операцію з тих, які роблять в Україні, залучити кращих фахівців в цьому роді, тому що офтальмологічна клініка була частиною бізнесу благодійника. Але коли людина почула таку пропозицію, вона сказала: "В Україні я нічого робити не буду. Дайте мені грошей, я повинен їхати в Ізраїль і лікується там". Він не погодився на консультацію кращих лікарів зі світовим ім'ям, які працюють в Україні, всі пропозиції викликали грубість з його боку. Звичайно, тут виникає питання: ти хочеш лікуватися, чи ти хочеш до Ізраїлю".

Точно так само, якщо ви вирішили пожертвувати щось організації, яка займається благодійними проектами, обов'язково ознайомтеся з нею та перевірте, чи реалізуються насправді ці проекти (детальніше про це - нижче).

Правило друге: цікавтеся тим, яка потрібна допомога

Кому б ви не адресували свою допомогу - благодійній організації або безпосередньо тому, хто її потребує, в будь-якому випадку, обов'язково дізнайтеся, чого саме потребують. Якщо розглядати для прикладу ситуацію з дитячими будинками, то вони знаходяться в зовсім різних умовах. В одних - і новий ремонт, і діти нормально одягнені, в хорошому психологічному стані, з ними займаються багато, тому що керівництво вміло розподіляє отримані державні та благодійні кошти. Інші ж настільки убогі, що діти там ходить босоніж - і це не перебільшення. Причини цього можуть бути різні - або дитячому будинку не вистачає коштів (наприклад, якщо вони надходять тільки від держави), або по якихось причинах гроші просто не доходять до дітей.

Зрозуміло, що в такому разі перераховувати гроші на рахунок установи буде доцільно лише в тому випадку, якщо мова не йде про зловживання. Щоб не ускладнювати собі завдання, краще просто допомогти такому будинку не грошима, а конкретними речами, про потреби в яких можна дізнатися, запитавши те ж керівництво по телефону (телефони, а також потреби деяких дитячих будинків можна дізнатися на сайті http://www.detdom.info/ ).

"Перш, ніж ти вирішиш надавати допомогу, запитай, чи потрібна ця допомога комусь. Приміром, всі дитячі будинки просто завалені м'якими іграшками. Вдома ми прагнемо позбутися від м'яких іграшок, які є накопичувачами пилу, можуть викликати алергію. А у дитини в дитячому будинку дуже ослаблений імунітет. Ось де в цьому добрі добро? - нарікає Руслан Бахтиєв, куратор Всеукраїнського благодійного фонду "Зоряна мрія". - А якщо ви завчасно зателефонуєте в дитячий будинок, то там швидше попросять: купіть яку-небудь розвиваючу гру, купіть дерев'яні іграшки для малюків, яким потрібно розвинути тактильні відчуття і т.д. І ви поїдете у дитячий будинок із задоволенням, тому що привезете ту річ, яку там точно чекають".

Правило третє: приведіть подарунки до нормального вигляду

На жаль, серед дарувальників часто зустрічаються і такі, про яких народ придумав красномовну приказку "на тобі, боже, що мені не годиться". Звичайно, як ми вже згадували, у деяких дитячих будинках діти ходять босими, і там зрадіють будь-якому поношеному взуттю. А в деяких притулках для бездомних собак будуть раді і старим пошарпаним килимам, що ви хотіли викидати на смітник. Але якщо ви вирішили пожертвувати в якості подарунка щось з тих речей, які ви використовували раніше, то надайте їм нормальний вигляд, хоча б для того, щоб не ускладнювати життя тим організаціям, які будуть передавати ваші подарунки адресатам. "Часто буває, що якщо передають у дитячий будинок речі, то вони не приведені в порядок: брудні або дуже старі і зношені. Ну що робити з цими речами? Співробітники фондів повинні перебирати ці речі, віддавати їх у хімчистку, якщо вони придатні до споживання. Тобто людина теж повинна попрацювати, якщо вона хоче, щоб її допомога була дієвою", - розповідає Руслан Бахтиєв.

Є й інші причини, за якими для дітей важливий їх зовнішній вигляд. "До 1 вересня група людей, організована співробітником нашого фонду, зібралася і купила дітям шкільну форму, кожній дитині індивідуально, і кожна дитина опинилася в своєму розмірі і в своєму одязі. І на цю дитину і дивитися приємно. А коли приходить в дитячий будинок людина, яка хоче усиновити дитину, вона ж хоче усиновити дитину красиву, з розумними очима, причесану, доглянуту. Навіть такий невеликий елемент як зовнішній вигляд сприяє тому, що у дитини в душі з'являється гармонія, і шанси на усиновлення дитини збільшуються завдяки цьому чиннику", - пояснює Руслан Бахтиєв.

Правило четверте: пожертвування благодійним організаціям часто ефективніше прямої допомоги

Один з найяскравіших прикладів, який показує ефективність благодійних фондів там, де звичайні пожертвування не так корисні, є російська трагедія в Беслані. Тоді звичайні люди дуже допомогли, швидко зібравши великі кошти. Але батькам загиблих дітей було набагато важливіше не отримати матеріальну компенсацію, а пройти тривалу професійну реабілітацію. А її вже організовували фонди, які спеціалізувалися на такій діяльності. Часто виходить і в повсякденному житті: благодійні фонди постійно займаються певними соціальними проблемами, тому можуть пояснити, якої допомоги і де потребують, і як допомогу зробити так, щоб вона була максимально ефективною. Крім цього, там можуть направити допомогу благодійника на один зі своїх проектів. Особливо це виявиться корисним в тому випадку, якщо у благодійника немає можливості самому вивчати, наприклад, у якому дитячому будинку чого не вистачає. Погодьтеся, набагато корисніше буде, якщо на спрямовані вами 100 гривень фонд купить до свята необхідні шкарпетки і рукавиці для дітей-сиріт, ніж якщо ви на цю ж суму купите книги в дитячий будинок з величезною бібліотекою.

Правда, серед українців існує думка, що гроші краще завжди жертвувати напряму. "Просто історично склалася думка: фондам не можна довіряти. А чому не можна? "Ну, вони відмивають гроші". І в цій ситуації хочеться сказати: це найбільш нерозумна і марна форма відмивання грошей, яка тільки може існувати. Закон на сьогоднішній день так виписує роботу фонду, що самому фонду просто невигідно в цьому брати участь. І ми цьому раді!", - розповідає Руслан Бахтиєв. За словами пана Бахтиєва, всі фонди, про яких сьогодні в мережі багато інформації, які відкриті і широко відомі, добропорядні і не беруть участі в тіньових схемах, бережуть свою репутацію.

Тим не менш, виникає закономірне питання: а як вибрати серед маловідомих фондів добропорядний? Рецепт простий: спочатку вивчіть сайт організації, щоб зрозуміти, чим займається фонд, наскільки він потребує допомоги. По сайту можна перевірити, які проекти реалізує фонд, скільки і які у нього благодійники. Наприклад, часто фонд може випускати велику кількість дорогих глянцевих буклетів - у такому разі можна зробити висновок, що ця організація кошти не економить, отже, не особливо в них потребує, а фінансується добре.

Наступний крок - це дзвінок до фонду по телефону. "Так ви можете дізнатися, чи готові вас розглядати як партнера або друга. Якщо ви хочете надати якусь послугу, а фонд не займається реальною роботою, то там і послуга ваша не буде потрібна. Найважче застосовувати працю волонтерів", - розповідає Руслан Бахтиєв.

Нарешті, переконайтеся, що у фонду дійсно є конкретні проекти, конкретні люди, яким фонд допомагає, і, якщо це так, то можете довіряти такому фонду свої кошти. "80% грошей, які надходять до фонду, він за законом повинен витрачати на благодійні цілі, - відзначає Руслан Бахтиєв. - І фонд не може придумати 1000 сиріт або 1000 інвалідів, яким допомагає, тому що це все легко перевіряється. Крім цього, схеми руху грошей дуже короткі. Гроші надійшли до фонду - а звідти - в дитячий будинок, який їх витратив на товар або послугу. І це теж дуже легко перевірити. Ми відкриті для будь-якої людини, будь-хто може прийти і запитати. Крім того, у дитячому будинку - там же діти. Ти завжди можеш запитати, чи були ви в Артеку або чи були ви в цирку, чи отримували ви медичну допомогу або не отримували".

Правило п'яте: цікавтеся долею ваших коштів

Звичайно, сама думка про те, щоб простежити, на що витратить гроші той, кому ви їх від чистого серця подарували, здається неправильною. Тим не менш, часто саме така поведінка дарувальника приносить багато користі. Як правило, настільки детально цікавляться справами фонду і долею витрачених коштів молоді люди близько 30 років. Самі фонди вітають благодійників, які активно цікавляться фінансовим звітом фонду, тим, на що витрачаються кошти, і на які ще потреби фонд збирає кошти. "Я за те, щоб жертводавець перевіряв фонди, тому що це важливо для самих фондів. Якщо такий невіруючий Фома прийде і переконається в тому, як його кошти були витрачені, скільки людей він зможе залучити потім до роботи нашого фонду! Тому я б рекомендував, щоб українські фонди вітали таку своєрідну прискіпливість людей. Одна справа, коли ти навіть не знаєш, кому сказати спасибі, а інша - коли людина прийшла, і ти можеш з нею розділити, випробувати радість дарування", - розповідає Руслан Бахтиєв.

Крім цього, поцікавившись тим, як були витрачені кошти, ви можете бути впевнені в тому, що вони витрачені ефективно. Ще один спосіб бути впевненим у ефективності - направляти кошти в фонд відразу на конкретизовані певні потреби.

Правило шосте: не будьте анонімні - так ви принесете більше користі

Всупереч сформованій в суспільстві думці, благодійність не завжди повинна бути анонімною. Особливо це стосується тих випадків, коли в ролі благодійника виступає відома, успішна або впливова особа. Втім, за словами представників благодійних організацій, відмова від анонімності корисна і тоді, коли жертводавець не відомий. "Будь-яку благодійну допомогу сьогодні потрібно оприлюднювати, адже це приклад для наслідування, - вважає Руслан Бахтиєв, куратор Всеукраїнського благодійного фонду "Зоряна мрія". - Коли ми маємо право говорити про конкретну людину, тоді у іншої виникає бажання повторити цей приклад".

У будь-якому випадку, якщо навіть ви принципово не хочете розповідати про свої дії як конкретно про ваші, завжди можна просто розповісти про те, яку допомогу в цілому надають люди - можливо, це когось зацікавить і принесе більший плід, ніж пожертвування, зроблене в тиші.

Правило сьоме: не соромтеся допомагати невеликими сумами або зовсім без них

Напевно, з багатьма відбувалася ситуація, коли і хотілося допомогти якоїсь людині, яка потребує допомоги, і опускалися руки, тому що не було для цього великої суми. Проте всупереч думці про те, що "пара гривень не врятує ситуацію і нікому не допоможе", насправді в реальному житті найчастіше все відбувається навпаки: більше коштів збирають за допомогою саме тих людей, які жертвують невеликі суми. А враховуючи те, що багатого жертводавця люди в біді можуть і не знайти, то часто на невеликі пожертвування і полягає вся надія. Є благодійники, які бажають допомогти, але думають, що "добродійність - це доля багатих. Але я думаю, що кожен з нас не збідніє, якщо буде направляти 5-10 гривень на підтримку тих, хто не здатний допомогти собі сам. Тільки разом можна вирішити соціальну проблему. А досвід інших країн, де благодійність стала частиною життя кожного, показує, що ті, хто потребують, саме так збирають великі кошти за рахунок великого кола добрих людей, що жертвують невеликі кошти", - розповідає Руслан Бахтиєв.

Ще один вихід для тих, хто хотів би допомогти, але не має для цього коштів, нехай навіть малих - допомога власною працею або волонтерство. За інформацією благодійних фондів, найчастіше волонтерською діяльністю як раз і займаються небайдужі люди невисокого достатку, у яких є час і можливість допомогти безпосередньо участю. Як правило, така допомога вкрай необхідна як організаціям, які організовують проект, так і самим об'єктам допомоги безпосередньо. Наприклад, взимку деяким притулкам для тварин необхідна проста фізична допомога з перевезенням піску до вольєра, бо за великої кількості собак і кішок працівники просто не справляються самі. Дітям в інтернатах - найбільше необхідно нормальне спілкування, можливість вирватися з кола, в якому вони перебувають, допомога з шкільних предметів - репетиторство. Для них корисніше будь-яких іграшок будуть регулярне спілкування з вами і знання, а цього за пожертвувані гроші не купиш.

Нарешті, буває так, що жертвування матеріальних цінностей, наприклад, у дитячих будинках, породжує споживацтво, особливо там, де вихователі не розвивають в дітях ощадливість. "Ми зіткнулися з такою ситуацією: коли наших дітей вивезли кілька років тому на море. Наші діти відпочивали разом з дітьми, які приїхали з Москви. І ось, коли російський дитячий будинок їхав назад, то вони покидали всю техніку, яка там була. І навіть діти говорили: навіщо вона потрібна, все одно наш спонсор знову нам до нового року все це подарує. А там була гарна музична техніка. В правильних дитячих будинках виховують ощадливість, розуміння, що той чоловік, який привіз тобі ці подарунки, дуже добре попрацював, щоб цей подарунок зробити". Волонтерство ж точно не спровокує подібної поведінки з боку дітей, незалежно від того, що вкладають в них вихователі, а що ні. Крім того, за словами представників благодійних організацій, діти дуже точно відчувають, коли до них приїжджає волонтер, а коли - потенційний батько, так що спілкуванню з вами дитина буде тільки рада.

І насамкінець зауважу, що не всяка волонтерська діяльність вимагає стільки часу, скільки згаданий вище варіант з репетиторством: для тих, хто щиро хоче допомогти, але має мало часу, є багато способів реалізувати своє бажання. Наприклад, можна роздрукувати і наклеїти по дорозі на роботу оголошення про бездомну кішечку, яку підібрали волонтерські служби - може, саме ваша хвилинка часу допоможе знайти тварині будинок. Можна приєднатися до руху "Листа ангелів", учасники якого раз у тиждень пишуть невеликі листи діткам, які серйозно хворі (діти і їх батьки зізнаються, що їм дуже допомагає така підтримка). Варіантів, коли можна зробити добру справу, витративши зовсім небагато часу або грошей - маса, а користь і допомога, які ви принесете цим - величезна і неоціненна.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики