про твої фінанси

Золота лихоманка ХХІ ст.: нюанси вибору, придбання і догляду за виробами із золота (Блог)

Про переваги вкладення грошей в ювелірні вироби із золота, про перспективи цін на золото, про те, де краще купувати золоті прикраси та багато іншого.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Частина 1. Про переваги вкладення грошей у прикраси із золота

  1.1 Перспектива зростання цін на золото і на вироби з нього

  1.2 Де вигідно купувати золоті ювелірні прикраси: цінові і нецінові фактори

  1.3 Вибір ювелірної прикраси із золота: на що слід звернути увагу

  1.4 Розшифрування інформації на торговельному ярлику золотих виробів

 2. Частина 2. Про володіння золотом: догляд і правильні умови зберігання ювелірних виробів
 3. Частина 3. Про продаж золота: де і почім?

"Якби все те, що блищить, було б золотом, золото коштувало б набагато дешевше". (Мігель де Сервантес)

Частина 1. Про переваги вкладення грошей у прикраси із золота

У світі ювелірних прикрас золото з давніх часів лідирує. Золоту прикрасу слід розглядати не лише як гарний подарунок, але і як вигідну інвестицію, якщо ви хочете захистити себе від інфляції та падіння курсу валют, але не маєте альтернативних об'єктів інвестування. Звичайно, інвестицією, повною мірою можуть називатися тільки золоті банківські зливки (депозит у золоті), а також вироби з коштовних металів, які зараховують до розряду творів мистецтва (приміром, яйця Фаберже, корони скіфських царів). Але тільки депозит не приміряєш на себе, і з короною царя Сайтафарна навряд чи вийдеш на вулицю. Хвалитися знайомим про наявність таких «дрібничок», все одно що підписати вирок самому собі (загрожує пограбуванням або ще гіршим).

Щодо вкладень у банківські золоті зливки, варто пам'ятати про деякі невигідні для інвестора нюанси. Плата за обов'язкову експертизу у разі реалізації зливка (навіть, якщо він зберігався в банку). І не забудьте врахувати витрати за використання банківської скриньки. Таким чином, золотий зливок може перетворитися з прибуткового активу в статтю витрат і додаткового клопоту для власника. Хоча ювелірні вироби гарні і можуть вигідно підкреслити ваш статус, гармонійно доповнити вбрання. Вартість їх зростає — питання лише в темпах зростання. Воно  відбувається через такі основні причини:

 • попит покупців не зменшується. Навіть світова економічна криза не в змозі зупинити дні народження, заручини та інші свята, на яких пальма першості належить ювелірній прикрасі як найбільш затребуваного подарунка на пам'ять;
 • мода на інвестиції в золоті зливки, спричинена світовими тенденціями і підтримана українськими банками, дає привід підвищувати вартість прикрас.

Варто відзначити, що мова йдеться не про прямий прибуток, які ви можете отримати від купівлі-продажу золотих прикрас. Адже подальша їх реалізація в ломбард або обмінний пункт передбачає здешевлення виробів у рази (враховується лише ринкова вартість самого золота, яка іноді становить менше половини ціни готового виробу). Звичайно, якщо ви не є власником стародавнього, що має художню цінність виробу з коштовних металів, вартість якого з кожним роком зростатиме в геометричній прогресії. Йдеться про непрямі вигоди: купити якісний ювелірний виріб із золота сьогодні буде значно вигідніше, ніж, скажімо, через 5-10 років. При цьому зростання ціни ексклюзивних виробів, виконаних під замовлення, є більш стабільним, ніж вартості виробів типу mass-market, адже воно майже не залежить від сезонності. А ось ціни на продукцію масового виробництва коливаються в невеликих межах, зростаючи напередодні свят і повертаючись до попередніх позначок після них.

Перспектива зростання цін на золото і на вироби з нього

Щоб зрозуміти, яка ймовірність підвищення вартості на ювелірні вироби із золота, слід розібратися в основних складових його ціни:

 • ринкова ціна на сировину (метал і каміння). Якщо це прикраси для масового покупця, вартість сировини становить 50-65% від ціни готового виробу. Якщо це товар під замовлення, частка сировини зменшується до 25%;
 • витрати на оплату праці дизайнера і ювеліра;
 • ПДВ;
 • можливі витрати на транспортування, бренд, на оплату місця реалізації тощо.

Ми бачимо, що вартість ювелірних прикрас так чи інакше пов'язана з вартістю коштовних металів на міжнародному та українському ринках. Світові аналітики кажуть, що ціна на коштовні метали, зокрема на золото, зростатиме в довгостроковій перспективі.

Якщо хочете правильно вкласти гроші, не варто піддаватися миттєвим трендам і вибирати прикраси вигадливої форми з експериментальним поєднанням металів. Віддайте перевагу класиці, адже, перефразовуючи відому Коко Шанель, можна сміливо стверджувати: «Мода проходить, а класика залишається».

Отже, ви вирішили придбати в подарунок (або собі) ювелірний виріб із золота. Опишемо поетапний процес вибору прикрас із золота з урахуванням всіх нюансів для покупця, а також можливої економії коштів.

Де вигідно купувати золоті ювелірні прикраси: цінові і нецінові фактори

У вас є безліч варіантів вибору місця придбання прикрас. Але, наприклад, купувати їх на ринку, а також інших стихійних точках продажу, не варто. Адже навіть фахівець ювелірної справи не завжди на око зможе відрізнити справжній коштовний метал від підробки, не кажучи вже про відсутність якісного сервісу та гарантій від продавця. До того ж копії Tiffany & Co можуть виявитися ще й краденими.

Вигідні умови покупки золотих прикрас пропонують ломбарди, зокрема, під час акцій і знижок. Також ви можете взяти участь в аукціонах, які дедалі частіше влаштовують ломбарди.

Якщо вам потрібна гарантія на виріб, професійний консультант, який допоможе визначитися з його вибором, а також великий асортимент товару, радимо звернути увагу на торговельні центри та ювелірні магазини. Насамперед, слід вирішити, яку суму ви готові витратити. Запевняю вас, навіть якщо вона буде скромною, можливості вашого вибору все одно залишаться чималими. 

Діапазон цін на золоті прикраси в місті Києві широкий:

 • торговельні центри міста («Глобус», «Караван», «Материк», «Променада», «Комод» та ін.) пропонують покупцям найвищі ціни;
 • спеціалізовані ювелірні магазини часто мають акційні пропозиції (знижки досягають 20-30%), але при цьому ціна за 1 г золота 585 проби не опускається нижче середньої по ринку;
 • вигідну цінову політику проводять інтернет-магазини. Там вартість золотих прикрас на 15-20% нижча, ніж у ювелірних магазинах, а також фірмових бутиках («Абрикос», «Отрада», «Зарина» та ін.). При цьому асортиментом не поступаються. Але більшість їхніх офісів-складів розташовані лише в Києві, що є істотним недоліком для мешканців інших міст України. Два варіанти: або купувати наосліп, орієнтуючись на картинку в каталозі, або додатково витрачатися на транспорт.

Аналізуючи співвідношення ціна/якість ювелірних виробів, я пропоную оптимальний варіант для покупця — магазини при ювелірних заводах. Виробник гарантує вам широкий вибір високоякісної продукції, а фірмовий сервіс і ціни будуть нижчими за середньоринковий рівень.

За вибору заводу-виробника слід враховувати не лише його тарифи, але і репутацію на ринку (відгуки покупців). Я пропоную декілька кращих варіантів з представництвами на території Києва:

 • вінницький завод «Кристал» (заснований у 1973 р.). Спеціалізується на виготовленні ювелірної продукції з діамантами, має міжнародні дипломи підтвердження знаку якості виробів;
 • Київський ювелірний завод (заснований у 1936 р.). Багаторазовий переможець національних, а також міжнародних конкурсів. Має широкий вибір товару як традиційного дизайну, так і сучасних форм;
 • підприємство «Вайлант» (засноване в 2006 р.). Спеціалізується на виготовленні виробів із золота з коштовним, напівкоштовним камінням, а також синтетичними вставками.

Гарантійний термін є ще одним важливим нюансом, який потрібно врахувати за вибору компанії. Виріб можна повернути або обміняти, якщо ви знайшли заводський брак.

Ще один варіант економії без втрати якості — акційні пропозиції. Їх можна розділити на декілька груп:

 • дисконтні та бонусні програми, які передбачають накопичувальну систему знижок (фіксований номінал картки зазвичай становить 3%, 5% і 10%, а «Ювелірна карта» може запропонувати і 15%). Такі програми лояльності надає чи не кожна велика мережа ювелірних магазинів, різниця лише в умовах їх отримання. Наприклад, в «Укрзолоті» можливість скористатися знижкою у 5% надається у разі, якщо загальна вартість покупок перевищує 10 тис. грн. А в КЮЗ, зробивши разову покупку на суму від 1 тис. грн, ви отримуєте дисконтну карту номіналом 3%. Її видає адміністратор за наявності чека про покупку після заповнення анкети;
 • акції для власників бонусних карт компаній-партнерів ювелірного магазину (наприклад, компанія «Укрзолото» часто пропонує знижку власникам карт гіпермаркету «Край»);
 • акції, приурочені до подій: закінченню сезону, дня народження фірми, напередодні 8 березня, новорічних свят тощо. На жаль, у літній період вони зустрічаються рідко.

Не попадіться на маркетинговий гачок: купуючи виріб, цікавтеся ціною за 1 г. Адже великі знижки часто пропонують у тих магазинах, де ціна за 1 г набагато перевищує середньоринковий рівень.

Ще один варіант здешевити купівлю прикраси — здійснити обмін. Процедура дуже проста: якщо у вас є золотий виріб, ви можете обміняти його на інший з доплатою. Наприклад, ви маєте прикрасу вагою 5 г 585 проби, а вам сподобалася в магазині інша, вагою 4 г. За кожен грам нового виробу вам потрібно буде доплатити в середньому 200 грн, а за кожен зайвий грам у виробі, яке здаєте, продавець вам доплатить також близько 200 грн. Таким чином, придбання нового виробу вам обійдеться у приблизно 600 грн (4*200-200=600)

Вибір ювелірної прикраси із золота: на що слід звернути увагу

Різноманітність ювелірних прикрас вражає — сережки, обручки, ланцюжки, браслети, брошки, годинники, брелоки та ін. Всі вони різних моделей, з коштовним камінням і без нього. Ваше головне завдання на цьому етапі — врахувати всі зазначені нижче нюанси, які необхідно врахувати під час вибору прикраси, щоб купити не лише красиву, але й практичну річ.

Браслети. Вони можуть бути легкими і жорсткими, виконаними з різних елементів і коштовного каміння. Важливо стежити, щоб кільця браслета не мали тріщин, шорсткості або шпарин між кріпленнями. Обов'язково слід перевірити замок (карабін або бублик): він має бути простим у використанні і не розладнаним. Досвідчений продавець-консультант допоможе вам підібрати браслет за розміром. Правильний розмір — це обхват вашого п'ястка плюс 2-3 см.

Сережки. Цікавим є той факт, що спочатку вони вважалися винятково чоловічою прикрасою. Але сережки поступово трансформувалися в невід'ємний атрибут жіночого образу. Вони відрізняються між собою дизайном і кріпленням. З дизайном все просто: можуть бути у вигляді кола, ромба, квіточок, з візерунками, камінцями тощо. Перейдемо до застібок, серед яких найбільш поширеними є такі: англійська, французька застібки, пусети (гвіздки), петелька, конго. Прикраса з англійським замком (дужка просовується у вухо і фіксується в спеціальному отворі за допомоги пружинного замка) є найбільш надійними і входять до розряду «вічної класики». А французький замок не такий надійний: це дужка, яка закривається запобіжною петелькою, яка під час носіння може легко відкритися. Якщо ви вибрали пусет, врахуйте, що пусет з різьбою на закрутці набагато надійніший. Перевага замка конго в сережках-кільцях — це його надійність і непомітність.

Брошка. Вибираючи її, зверніть особливу увагу на краї, вони не мають бути гострими. Інакше  затягувань на одязі вам не уникнути. Якщо хочете, щоб брошка прослужила довго, вибирайте кріплення, яке щільно закривається (може бути у вигляді шпильки або гвіздка).

Ланцюжок. Вибрати ланцюжок, на перший погляд, досить легко. Але більшість покупців губляться, побачивши величезний асортимент майже ідентичних прикрас. І вибирають товар, покладаючись виключно на думку консультанта. Поділюся власними знаннями щодо вибору ланцюжка. По-перше, головна їхня відмінність — це спосіб виготовлення: бувають механічні (дуті, порожнисті) і ручного плетіння (повновагі). Порожнисті ланцюжки виглядають набагато масивнішими, але вони не надійні, легко рвуться. Їх виготовляють шляхом намотування смуги золота на стрижень з не коштовного металу, який потім витравлюють, утворюючи порожнечу всередині вироби. При цьому зберігається зовнішня масивність вироби, а його вага полегшується. Повновагі ланцюжки виготовляють відразу з золотого дроту і не мають порожнини. Ланцюжки також можна розділити за способом плетіння: ромб, бісмарк, якір, панцир тощо. Всі кільця виробу мають бути добре з'єднані, мати рівну форму, без дефектів. Найпоширеніший брак — залом кільця ланцюжка. Особливу увагу слід звернути на замок, який повинен легко закриватися і добре пружинити.

Кожен коштовний камінь, яким прикрашають вироби із золота, має свої недоліки, які слід врахувати ще на етапі вибору прикраси, а також нюанси експлуатації. Наведу кілька прикладів з найбільш поширеним в золотих виробах коштовним камінням:

 • діамант активно збирає бруд, особливо жири. Косметичні препарати і звичайний пил швидко осідають на діамантах, знижуючи їх яскравість і гру світла;
 • смарагд — крихкий камінь, який від різких ударів може розколотися, або в ньому можуть утворитися тріщини;
 • перли досить м'які, тому їх легко пошкодити, а під дією мильної піни, косметичних засобів, парфумів, ацетону, води, кислот і сонячних променів може мутніти і втрачати блиск. Чутливі перли до індивідуального кислотно-лужного середовища власника.

Якщо ви хочете придбати ювелірний виріб у подарунок, але боїтеся помилитися за вибору форми, потрібного розміру тощо, купуйте подарунковий сертифікат. Його номінал — від 1000 грн до 5000 грн.

Таку послугу надає більшість великих мереж ювелірних магазинів («Укрзолото», КЮЗ, «Ювелірна карта» та іншими). Скористатися таким купоном можна протягом року з моменту його купівлі. Якщо його власник захоче придбати прикрасу, вартість якої перевищує номінал картки, йому запропонують доплатити різницю. Але врахуйте, що в протилежному випадку грошова компенсація не передбачена.

Ще одним фактом на користь придбання подарункового сертифіката є Постанова Кабінету Міністрів України № 172 від 19 березня 1994 року, згідно з якою будь-який ювелірний виріб належної якості, придбаний у спеціалізованому магазині, обміну та поверненню не підлягає, якщо це не заводський брак. Тому, вибираючи прикраси, слід особливо уважно розглядати потенційну покупку.

Розшифрування інформації на торговельному ярлику золотих виробів

Показниками дійсного фабричного золотого виробу є торговельний ярлик (в народі — бирка), проба на виробі і цінник. Цифри, які проставляються на пробі, вказують на вміст певного коштовного металу в сплаві, з якого зроблений товар. Адже всі придбані нами прикраси зроблені не з чистого золота, а зі сплаву, завдяки якому маємо міцність виробу і його блиск. Ось чому золото буває різного кольору і відтінку. Чим більше число проби, тим якіснішим і дорожчим є виріб. У стандартах ювелірного виробництва діють такі проби: 375, 500, 583, 585, 750, 999.

Нині 585 проба найпоширеніша і є стандартом. Вироби з такою пробою міцні і надійні.

У кожної ювелірної прикраси, як і в людини, є свої особливості, які відображені в паспорті виробу — бирці, а саме:

 • найменування і юридична адреса підприємства-виробника;
 • артикул виробу;
 • проба коштовного металу;
 • маса виробу в грамах, ціна за 1 г, загальна вартість виробу;
 • вставка (якщо є якийсь камінь);
 • штамп ВТК.

Якщо збираєтеся придбати ювелірний виріб з діамантами, вам буде корисно знати про те, що, згідно з торговельними правилами, діамантами називають алмази, що мають 57 граней. Тільки така форма огранювання відображає все світло, що падає на камінь. Алмази іншого огранювання прийнято називати відповідно до типу огранювання: «принцеса», «груша», «маркіз». Ось чому на бирці ювелірного виробу можна побачити напис: «Каблучка з діамантами і алмазами».

Як розшифрувати бирку з діамантами? Приклад: діамант 2 Кр 57 - 0,10 4/2 вказує на наступні характеристики ювелірного виробу:

 • 2 — у виробі два діаманти;
 • Кр — кругла форма огранювання;
 • 57 — кількість граней в огранюванні;
 • 0,10 — вага обох діамантів у каратах;
 • 4 — код кольору діаманта (чим він ближче до 1, тим краще);
 • 2 — показник дефектності.

Як відрізнити діамант від підробки? Для людини, яка не розуміється на камінні, це буде важко. Але є один спосіб, який допоможе за купівлі ювелірних прикрас з коштовним камінням. Піднесіть камінь до світла і подивіться крізь нього: світло, що входить через коронку, має повністю відображатися від заданих граней павільйону, немов від дзеркала. Якщо діамант справжній, ви побачите лише крапку, що світиться, в його центрі. Врахуйте, чим чистіший камінчик, тим вищою буде ціна виробу.

Частина 2. Про володіння золотом: догляд і правильні умови зберігання ювелірних виробів

Якщо завдяки нашим порадам за помірну суму ви стали щасливим власником якісної ювелірної прикраси, саме час подбати про її бережну експлуатацію. Вона збереже свій благородний блиск і буде тішити вас довгі роки, якщо ви врахуєте кілька головних правил поводження з прикрасою.

Чого не люблять ювелірні вироби:

 • працювати. Займаючись прибиранням, обов'язково знімайте персні та браслети. Реагенти, що входять до складу мийних засобів, можуть завдати величезної шкоди коштовним металам і камінню. Рукавички мінімізують цей ризик, але не виключать його;
 • падати. Коштовне каміння може бути дуже крихким, від сильних чи різких падінь на їх поверхні або всередині можуть з'явитися тріщини;
 • косметику. Золото не повинно контактувати з кремами, що відбілюють шкіру. Компоненти, що входять до їх складу, можуть призвести до появи білих плям на виробах. Коштовні метали також можуть почорніти від препаратів із сіркою, яка є у складі деяких скрабів і пінок для вмивання. До речі, через це ювелірні вироби небажано зберігати в картонних коробках. Прикраси з камінням потрібно знімати перед тим, як йти в душ. Гелі і мило можуть залишити білий наліт і зробити каміння тьмяним. Прибрати таку плівку в місцях, де камінь закріплюється в металі, без допомоги ювеліра дуже складно;
 • сонце. Фігурки звіряток (пташки, кішечки, собачки та ін.), на хвіст яких одягають персні, зберігайте в шафі. Деяке коштовне каміння під впливом світла втрачає забарвлення;
 • спорт. По-перше, під час занять прикраси легко деформувати. По-друге, від вологої шкіри на металі з'являються темні плями, а перли ризикують втратити свій блиск. Не забудьте зняти коштовності біля басейну і в сауні. В останньому випадку ви не лише зіпсуєте їх, але й отримаєте опік від розжареного металу.

Несприятливо діють на метали: йод і хлор, а також їхні сполуки, солі ртуті, солі міді, піт, високі температури, індивідуальне кислотно-лужне середовище людини.

Скористайтеся моїми порадами під час чищення ювелірних прикрас:

 • знімаючи прикраси, протирайте оксамитовою тканиною або спеціальною серветкою;
 • щоб освіжити золото, промийте його в мильному розчині, почистіть зубною щіткою і висушіть;
 • повернути блиск камінню можна, протерши його ватою, змоченою в нашатирі. Перли іноді потрібно класти у воду на кілька годин, а потім просушувати в темному, прохолодному місці.

Кращий спосіб зберігання ювелірних виробів — придбати спеціальну скриньку, в якій вони будуть захищені від сонячних променів, вологості і повітря. Чудовий варіант — оксамитовий футляр з відділеннями для різних за розміром і формою предметів. Якщо віддаєте перевагу звичайній скриньці, загортайте кожен виріб у м'яку серветку, адже прикраси можуть подряпатися одне об одного.

Частина 3. Про продаж золота: де і почім?

Якщо золоті дрібнички вам набридли, і ви хочете їх продати, зверніться у ломбард. Такий товар як золото там піде на ура. Але, як і на будь-якому ринку, ціни в ломбардах різні. 

Золоті вироби відчутно втрачають у ціні за продажу, тому добре помізкуйте перед тим, як зважитися на цей крок.

І пам'ятайте, що якісна і гарна ювелірна прикраса може стати не лише унікальним і чудовим подарунком, а також сімейною реліквією, що передається з покоління в покоління. Головне, крім грошей, вкласти в неї частинку своєї душі, одухотворити коштовний метал, від чого він засяє ще яскравіше.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики