про твої фінанси

Чи варто випробовувати долю: підводні камені українських лотерей

Prosto так кожен хотів би отримати мільйон - наприклад, виграти в лотерею. Однак вдається це лише одиничним щасливчикам, іншим же залишаються тільки примарні шанси, які часто зводяться до мінімуму самими організаторами розіграшів. В які лотереї грають українці, і які шанси середньостатистичного учасника на виграш, дізнавався Prostobank.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. У що грають
  2. Шанси на виграш і неприємні моменти
  3. Отримати вигране буває непросто
  4. Закордонні альтернативи
  5. Не в мільйонах щастя

Одного разу в 2011 році джекпот однієї з українських лотерей в цілих 10 мільйонів гривень дістався киянину Валерію. На виграні гроші переможець вже встиг ощасливити своїх близьких: купив по квартирі в Києві двом дорослим дітям, тепер вони з родинами живуть окремо. Але сам Валерій на цьому не зупиняється і продовжує купувати по п'ять лотерейних квитків щотижня. Чи є шанси на новий виграш - невідомо, адже перш ніж отримати цей грошовий приз, Валерій брав участь у лотереї ще з радянських часів, при цьому купуючи відразу по кілька квитків на тираж, а останнім часом витрачав на квитки по 100 гривень за раз. Тим не менш, зупинити щасливчика після виграшу неможливо. 

А 6 березня 2021 роки онлайн-гравець виграв найбільший за всю історію існування української державної тиражної лотереї джекпот в розмірі 33 млн 32 тисяч 20 грн.

У що грають

Азартні українці можуть спробувати щастя в державних лотереях різних видів. До речі, недержавних лотерей в Україні немає. Проводити лотереї можуть лише чотири компанії. По суті, навіть три - адже Ощадбанк за весь час наявності у нього ліцензії (з 2001 року) так і не провів жодної лотереї, а про плани робити це в майбутньому не повідомляв.

Серед трьох інших операторів один - Українська Національна Лотерея - має ліцензію на проведення тільки числових лотерей. Суть останніх полягає в тому, що гравець попередньо вибирає комбінацію з певної кількості чисел, які закреслює у квитку. Якщо в процесі розіграшу випадає така ж комбінація, то учасник виграє. Розіграші проводяться регулярно: приміром, один або два рази на тиждень.

Інший оператор лотерей - компанія "Патріот" - проводить тільки миттєві лотереї, результати яких учасники дізнаються відразу, купивши квиток і стерши захисне покриття на ньому.

Третя компанія - Молодьспортлото (М.С.Л.) - крім перерахованих видів, проводить також лотереї тото, в яких учасники роблять ставки на результати спортивних змагань, і бінго, в яких учасник не вгадує числа сам, а купує квиток із заданим набором чисел.

До слова, виграш в державних лотереях підлягає оподаткуванню за ставкою 18%

Компанії, що мають ліцензію на лотерейну діяльність в Україні і лотереї, що ними проводяться

Оператор

Типи лотерей за ліцензії

Які лотереї проводить

Українська Національна Лотерея 

числові лотереї

Супер Лото, Кено, Лото Максима, Секунда Удачі, Лото Трійка, а також дрібні моментальні лотереї

М.С.Л. (Молодьспортлото) 

числові лотереї, бінго, миттєві лотереї, тото, лотереї в Інтернеті

Лото-Забава, Мегалот, Спортліга, Золотий Тріумф, Вдала Втеча, Кілька онлайн-платформ

Патріот 

миттєві лотереї

близько 30 миттєвих лотерей

Ощадбанк 

миттєві лотереї

не проводить

 

Шанси на виграш і неприємні моменти

Розрахувати ймовірність того, що обрана вами комбінація цифр виявиться виграшною, не так складно.

Приміром, в "Супер Лото", де гравець має вгадати шість номерів з 52-х, шанси зірвати джекпот рівні 1:20 358 520. А в лотереї "Мегалот", де вгадувати потрібно шість цифр з 42-х варіантів, шанси вгадати всі шість становлять 1:5 245 786. Однак на практиці така інформація не несе для учасника лотереї ніякої користі, оскільки навряд чи він збирається придбати кілька мільйонів лотерейних квитків.

Завзяті гравці використовують і інші прийоми підрахунку: наприклад, статистику номерів, що найбільш часто випадають. Чи варто говорити, що такі підрахунки залишаються чисто гіпотетичними, адже попередні результати розіграшів ніяк не впливають на наступні. З тим же успіхом гравець може покладатися на свої улюблені номери, дати народження близьких або просто на удачу.

Незважаючи на це, в Інтернеті досить часто можна зустріти сайти, на яких безкоштовно або за гроші завзятих гравців пропонують навчити якимсь "системам" прогнозування результату лотереї або за допомогою комп'ютерних програм розрахувати виграшні комбінації.

Микола Іноходцев грає в лотерею кілька років, але розраховувати свої шанси на виграш за допомогою математичних моделей ніколи не пробував. "Якби існувала хоча б мінімальна можливість змоделювати, розрахувати або спрогнозувати результат, то лотереї перестали б існувати як такі. Тому що з'явилися б люди, які змогли б 100%-но розрахувати результат, і будь-яка організація, яка організувала лотерею, тут же розорилася б", - пояснює Микола.

Замість цього, спостерігаючи за проведенням лотерейних розіграшів, Микола зазначив кілька "слизьких" моментів, які можуть використовуватися операторами не на користь гравців.

"Вас не бентежить, що організація, яка проводить лотерею, ще до проведення розіграшу вже однозначно має інформацію про те, які комбінації не були обрані учасниками лотереї? Адже всі лотереї проходять електронну авторизацію при купівлі квитка, тобто ігрові термінали по всій країні зчитують і акумулюють інформацію про всі за фактом заповнені комбінації", - коментує Микола.

Теоретично, після цього оператору залишається суто технічно "не допустити" потрібні номери до випадання з лототрону. Однак на практиці таких порушень поки виявлено не було. На відміну від інших, коли джекпот "йшов" просто з під носа азартних гравців.

Зокрема, в 2008 році найбільший в історії українських лотерей джекпот в 26,6 мільйона гривень так і не був розіграний: організатори просто анулювали його, та поділили на інші потреби.

"Зрозуміло, що були незадоволені учасники, оскільки саме такий розмір джекпоту був вирішальним при ухваленні рішення про участь у лотереї", - розповідає Микола. В результаті, новий джекпот склав всього 5 мільйонів гривень, решта грошей були розділені між гравцями, які вгадали п'ять виграшних номерів, а 10 мільйонів гривень були перераховані невідомій страховій компанії.

Крім цього, оператори використовують і просто цінові прийоми. "Є практика постійного підвищення ціни на лотерейні квитки з паралельним оголошенням про підвищення мінімального джекпоту. Наприклад, квиток коштує одну гривню, мінімальний джекпот - два мільйони гривень. Джекпот підвищують до 10 мільйонів гривень, вартість квитка - до трьох гривень. А потім, через якусь кількість циклів розіграшів, мінімальний джекпот зменшують, а вартість квитка залишається тією ж", - ділиться спостереженнями Микола.

Отримати вигране буває непросто

Але навіть якщо учаснику вдалося реалізувати один шанс з тисячі і отримати довгоочікуваний виграш, і навіть якщо цей виграш склав не кілька гривень, а кілька сотень тисяч, а то й мільйонів гривень, то і тут його можуть очікувати не самі приємні моменти.

По-перше, термін виплати великих сум виграшу визначається самим оператором. Як правило, оператори встановлюють максимальні терміни для виплати призової суми, які, втім, можуть досягати 12-18 місяців. Приміром, виграшу розміром більше 100 тисяч гривень в "Супер Лото" можна чекати до одного року. В "Лото Забава" ту ж суму вам можуть виплатити через шість місяців, але приз сумою більше трьох мільйонів гривень в тій же лотереї вам, можливо, доведеться чекати до півтора років.

З одного боку, багато гравців погоджуються, що такої величезної суми, та ще і що звалилася на щасливчика просто так, можна і почекати. Але з іншого боку, за той же період щасливчик міг би непогано примножити своє багатство, розмістивши його на депозиті в банку.

Адже три мільйони гривень, розміщені на депозиті навіть під 10% річних, принесуть за півтора року 450 тисяч гривень, або вартість невеликої київської квартири. І при відстрочці виплати призу цей "бонус" отримає не щасливий володар виграшу, а компанія-оператор лотереї. До речі, якщо вам дійсно пощастить виграти таку суму, не забудьте, що в один банк не варто розміщувати більше, ніж гарантовані державою 200 тисяч гривень.

Бувають і непередбачені випадки: з таким, наприклад, зіткнувся один з переможців лотереї "Мегалот". У двомісячний період між зверненням за виграшем і проведенням виплати набув чинності новий Податковий кодекс, згідно з яким виграш в сумі, що перевищує 50-кратний розмір мінімальної заробітної плати, оподатковується за ставкою 17%. В результаті, з виграшу сумою 58 823 гривень оператор вирахував майже 10 000 гривень податку, і учасник навіть в суді  не зміг оскаржити такі його дії.

І вже зовсім ніхто не гарантує вам виплату виграшу, якщо ви берете участь у лотереї від компанії, що не входить в перераховану вище трійку, і не має ліцензії на лотерейну діяльність. А тому, купуючи лотерейний квиток, варто завжди звертати увагу на оператора обраного вами розіграшу.

Закордонні альтернативи

Для тих, хто не довіряє українським лотереям, але все ж має потяг до азарту, альтернативою може стати участь у розіграшах іноземних лотерей. Адже громадянство учасника, як правило, не має значення, а лотерейний квиток можна придбати по Інтернету. Правда, у різних країнах діють різні вікові обмеження для участі в азартних іграх - мінімальний вік може встановлюватися на рівні 16-ти, 18-ти або 21-го року.

Більшість лотерей пропонують іноземним гравцям купити квитки на сайті TheLotter.com. Якщо ви ще не визначилися, в яку саме лотерею хочете грати, то на цьому ж сайті можете вибрати собі відповідний розіграш. Деякі сайти закордонних лотерей пропонують свої власні онлайн-сервіси.

Деякі іноземні лотереї з найбільшими сумами джекпотів найближчого розіграшу, на 01.04.2021:

Назва лотереї

Країна

Джекпот найближчого розіграшу

Євромільйони

Іспанія

144 млн.євро

Євромільйони

Австрія

144 млн.євро

Мега мільйони 

США

168 млн.доларів США

SuperStar

Італія

131,9 млн. євро

SuperEnalotto

Італія

129,9 млн. євро

 

Однак випробовуючи долю у закордонній лотереї, не варто забувати, що в цьому випадку ваш виграш також не звільняється від сплати податків. А значить, вам доведеться розібратися з тонкощами податкового законодавства не тільки в Україні, але і в країні проведення лотереї. Якщо між країною, де ви отримали свій виграш, і Україною є договір про уникнення подвійного оподаткування, податки вам доведеться заплатити тільки в країні проведення лотереї. Якщо такого договору немає, або в країні, де проводилася лотерея, виграш не обкладається податком, то в Україні переможцю потрібно буде заплатити податок за ставкою 18%.

Не в мільйонах щастя

Граючи в лотерею, не варто розраховувати, що вона стане для вас джерелом доходу - адже шанси виграти дуже примарні. І якщо ви все-таки граєте, ставтеся до цього як до хобі або розваги. "Будь-яка розсудлива людина розуміє, що виграти велику суму в лотерею нереально. Але будь-яка людина, купуючи лотерею, платить за мрію, за надію. Адже час, який проходить від моменту покупки квитка до моменту розіграшу, вона перебуває в світі своїх власних ілюзій про те, куди витратить свій виграш", - розповідає Микола.

Найчастіше в пресі можна зустріти невтішні історії переможців різних лотерей. Наприклад, британець, який виграв у 2005 році 13 мільйонів доларів в Національну лотерею, після виграшу розлучився з дружиною, а більшу частину грошей втратив в результаті дій шахраїв. Іншу частину виграшу чоловік витратив на дорогі машини, алкоголь і азартні ігри, і в результаті помер від інфаркту у віці 58 років.

Часто переможці лотерей стають мішенями для різного роду шахраїв. Американський бізнесмен, який виграв у 2002 році 314,9 мільйонів доларів, вирішив пожертвувати частину грошей на благодійність і допомогу жителям рідного містечка. В результаті, "щасливчику" стали надходити численні прохання про матеріальну допомогу, а замість подяки на нього посипалися судові позови від людей, охочих хоч якось отримати частину виграшу. І хоча бізнесменові вдалося виграти всі суди, через нервове напруження він став пити і часто потрапляти в міліцію, а щоб якось відволіктися, витрачав все більше грошей на себе і своїх близьких. Однак і їм вони не приносили щастя. У 2006 році, коли всі гроші закінчилися, колишній мільйонер заявив, що йому слід було розірвати виграшний квиток.

Ще одна поширена проблема "щасливців" - тяга до непомірних витрат. Крім цього, власники великих виграшів часто стикаються з руйнуванням сім'ї. Так, молода подружня пара з Британії розлучилася через два роки після виграшу в 10 мільйонів доларів. І хоча перш подружжя мало значні фінансові труднощі, особливо після народження дочки, вони самі відзначають, що були набагато щасливіше, не маючи виграних мільйонів.

Тому фахівці з особистих фінансів радять власникам виграшів почекати з витратами кілька місяців. За цей час ейфорія від виграшу пройде, а сам щасливчик зможе осмислити, що йому робити з таким багатством. А щоб не потрапити під приціл шахраїв або криміналу, переможцям лотерей радять ніколи і ні за яких умов не розголошувати інформацію про свій виграш. До речі, з цією метою також корисно контролювати свої витрати.

А якщо ви ще не стали переможцем, то, враховуючи мізерну ймовірність виграшу, не варто витрачати великі суми на лотерейні квитки. Адже якщо ви, як переможець лотереї Валерій, будете щотижня купувати лотерейних квитків на 100 гривень, то за 10 років можете так нічого і не виграти. А якщо ви будете щотижня відкладати таку ж суму, то за 10 років отримаєте 52 тисячі гривень.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики