про твої фінанси

POS-термінали: витратити гроші з комфортом

POS-термінали знімуть з вашої платіжної картки гроші точно по сумі чека. Або є якийсь ризик? Відповіді знайшов «Простобанк Консалтинг».


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке POS-термінал
 2. Основні вигоди клієнта при використанні POS-терміналу:
 3. Основні недоліки при використанні POS-терміналу:
 4. У чому особливості терміналів для оплати безконтактними картами?
 5. Які основні правила проведення платежу пластиковою картою через POS-термінал в магазині і в ресторані?
 6. Чим відрізняється порядок проведення оплати через термінал при використанні картки з чіпом і карти з магнітною смугою?
 7. На що варто звернути увагу користувачеві пластиковою карткою під час оплати через POS-термінал, щоб убезпечити себе від неприємностей?

Дуже зручно замість гаманця носити з собою пластикову картку, яка дозволить розплатитися за покупки в магазинах, заздалегідь не продумуючи, скільки грошей потрібно на покупку і чи є при собі стільки готівки. Знаючи це, більшість магазинів ставлять на касі так звані POS-термінали. Та й законодавство зобов'язує власників магазинів з касовими апаратами встановлювати такі термінали на касі. Вони знімуть з вашої платіжної картки точно по сумі чека. Втім, існують і ризики.

Що таке POS-термінал

Будь-який POS-термінал - а їх модифікацій і вдосконалених видів безліч - це самий що ні на є звичайний комп'ютер. Там встановлена ​​операційна система - Windows або Linux - і так само, як і в вашому домашньому ноутбуці, є пам'ять і флеш-пристрій. Тому, як і будь-яка система, вона не застрахована від збоїв. Але, по-перше, вони трапляються діже рідко, а по-друге, їх легко проконтролювати, уважно перевіряючи виписку або чек.

Оскільки POS-термінали використовуються в сфері роздрібної торгівлі або громадського харчування (зокрема, ресторанів швидкого обслуговування), вони розроблені спеціально для експлуатації в умовах підвищеної температури, вологості і пилу, коли вимоги до надійності устаткування особливо високі.

Основна перевага розрахунків через POS-термінали для клієнта - і в цьому сходяться думки, як всіх банкірів, так і самих клієнтів - це швидкість і зручність розрахунків. Також не варто забувати про рівень безпеки, який при користуванні платіжною або кредитною карткою набагато вище.

Комісію банку сплачує торговельна точка. Вона становить в середньому близько 1,8% від суми транзакцій по карті. Тобто торговельна точка одержує відшкодування в середньому на 1,8% менше, ніж виставляє на ціннику. При існуючому рівні націнок в торгівлі це несуттєві втрати для будь-якого підприємця. Комісія з покупців, які розплачуються карткою, не стягується, всі розрахунки платіжною карткою абсолютно безкоштовні. Однак потрібно не забувати, що при розрахунках кредитною карткою можливі комісії за використання кредитних коштів, цей факт варто попередньо уточнити в банку, в якому ви оформляли свою картку.

Основні вигоди клієнта при використанні POS-терміналу:

 1. Можливість розрахуватися в торговій точці за рахунок кредитного ліміту, наданого банком. Деякі банки випускають карти для розрахунків в торгових точках без можливості зняття грошей в банкоматах.
 2. Відсутність комісії. Незалежно від міста і країни, комісію банку платить торгова точка, а не клієнт.
 3. Збереження коштів під час пересувань і впевненість, що картою можна розрахуватися в будь-якій точці.
 4. Можливість витратити велику суму за рахунок кредитного ліміту на картці.

Що стосується такого аспекту, як контроль над витратами, тут все безпосередньо залежить від споживача. Оскільки банківська виписка, як і будь-який чек за покупку, може або зберігатися покупцем, або ні. Досвід показує, що клієнти, які носять з собою не готівку, а платіжні картки, витрачають великі суми. Особливо в сезон розпродажів і на уік-ендних шопінгах. Гроші не доводиться відраховувати, і з ними не так шкода розлучатися.

Так що, щоб не бути марнотратним, краще уважніше ставитися до чеків, на яких, до речі, потрібно розписатися після покупки. Їх можна збирати і в подальшому контролювати свої витрати - в моду все більше входять нескладні електронні програми ведення сімейного бюджету. Наприклад, такі, як русифікована версія X-Cash, де є шаблони всіх статей витрат від алкоголю до косметики, побутової техніки і навіть сувенірів.

Мабуть, єдина неприємність полягає в тому, що картка, якою ви розраховуєтесь в магазині за допомогою POS-терміналу, може бути заблокована. Трапляється це вкрай рідко, і навіть в цьому випадку картку досить просто розблокувати. Для того щоб убезпечити клієнтів від шахрайства або протиправних дій третіх осіб, банки постійно створюють і вдосконалюють інтелектуальні системи моніторингу операцій, тобто, стежать за активністю карти. Залежно від настройки системи, банк може заблокувати карту, якщо з її допомогою була здійснена нетипова операція. Наприклад, проведена велика покупка, в той час як Ви зазвичай тільки знімаєте гроші в банкоматі.

Розблокувати карту в такому випадку дуже просто: для цього достатньо зателефонувати в банк - номер телефону обов'язково є на зворотному боці карти, і в деяких випадках написати заяву про розблокування карти.

Банк може на свій розсуд карту заблокувати, якщо поточні транзакції потрапляють в категорію шахрайських. Також іноді банки ставлять обмеження на розрахунки в країнах з високим рівнем шахрайства. Обмеження ці знімаються після безпосереднього звернення клієнта в банк перед поїздкою.

Інших недоліків у такої послуги, як розрахунок за допомогою POS-терміналу, немає. Хіба що - недостатня кваліфікація деяких касирів на тих ділянках, де POS-термінали встановлені недавно, і касиру буде потрібно більше часу на обслуговування.

Основні недоліки при використанні POS-терміналу:

 1. Шахрайство. Загубленими і вчасно незаблокованими картами зловмисники можуть розрахуватися в торговій точці без введення пін-коду.
 2. Надмірні витрати. Співробітники торгових точок можуть помилково (чи ні?) кілька разів «прокатати» карту, тоді сума зніметься кілька разів.

Проблеми такого роду виникають вкрай рідко. Але буває, що співробітники торгової точки можуть відмовити в розрахунку, пославшись на неможливість авторизації карти через неполадки в телефонній лінії або проблеми з самою картою. Особливо це частий варіант в ресторанах, коли клієнту незручно виходити з офіціантом до терміналу, і, відповідно, він не бачить, з якої причини не відбулася авторизація і чи була спроба авторизувати карту взагалі. В такому випадку необхідно вимагати чек з кодом відмови. Дуже корисно в подібних ситуаціях підключення карти до мобільного банкінгу. Клієнт бачить, скільки списали з його картки, коли і де. Як правило, повідомлення на мобільний телефон надходить протягом 10 секунд.

Основна мета всіх обмежень по картах, які вводить банк, - зберегти кошти на рахунку клієнта і мінімізувати збитки в разі протиправних дій шахраїв.

У чому особливості терміналів для оплати безконтактними картами?

Чи може один POS-термінал приймати до оплати і карту Visa PayWave, і MasterСard PayPass? Або торгово-сервісному підприємству потрібно встановлювати два різних термінали?

Встановлювати два різних термінали немає необхідності. Формат передачі, по суті, не відрізняється. Але для еквайрингу Visa PayWave і MasterСard PayPass необхідна сертифікація кожної з платіжних систем, що вимагає більше часу і фінансових коштів.

Які основні правила проведення платежу пластиковою картою через POS-термінал в магазині і в ресторані?

У яких випадках потрібно підпис власника картки, а в яких - ні? В яких випадках продавець може зажадати пред'явлення документів, що засвідчують особу? Що ще потрібно знати власнику картки про цю операцію?

Співробітники торгових точок навчаються навичкам роботи з POS-терміналами при установці даного обладнання. У разі виникнення необхідності оплати покупок за допомогою платіжної картки, працівник торгової точки проводить банківською платіжною карткою клієнта через пристрій читання магнітної смуги картки і набирає на основній клавіатурі терміналу суму проведеної операції. Якщо оплата дозволена, то через деякий час термінал надрукує подвійний чек із зазначенням суми угоди, реквізитів картки клієнта, дати операції і коду авторизації. Працівник перевіряє чек на збіг надрукованих реквізитів платіжної картки клієнта і даних, вибитих на самій картці, - вони повинні збігатися.

Після цього власник карти розписується на чеку. Одна копія чека передається клієнту, друга залишається у працівника торгової точки. Наявність чека у працівника є підтвердженням факту проведення операції.

Якщо операція проводиться в казино або є оплатою грального бізнесу, лотереї, то співробітник на спеціально відведеному місці ручкою записує цифри попередньо надрукованого БІН-а (4 цифри, нанесені на лицьову сторону карти друкарським способом як елемент дизайну), які повинні збігатися з 4 першими цифрами номера платіжної картки. Найчастіше при оплаті за допомогою платіжної картки її власник повинен ввести на POS-терміналі пін-код.

Працівник торгової точки може попросити клієнта, який бажає розплатитися за допомогою платіжної картки, надати документ, що засвідчує особу. Це робиться з метою безпеки. Співробітник торгової точки повинен в обов'язковому порядку вимагати пред'явлення таких документів у разі, якщо на картці є явні ознаки підробки карти, магнітної смуги, терміну дії карти і підпису, а також передбачається спроба використання платіжної картки, виданої на чуже ім'я.

При виявленні даних невідповідностей і при наявності явних ознак підробки картки, вона вилучається працівником торговельної точки і передається в банк.

Чим відрізняється порядок проведення оплати через термінал при використанні картки з чіпом і карти з магнітною смугою?

Чи є суттєві відмінності в цих операціях? Які дії необхідно зробити власнику картки в кожному випадку?

POS-термінали, що встановлюються на підприємствах України, повинні приймати карти двох міжнародних систем Visa і Master Card, а також Національної системи масових електронних платежів. Причому картки міжнародних платіжних систем можуть бути як з магнітною смугою, так і з чіпом, або комбіновані.

Порядок оплати чиповою карткою і карткою з магнітною смугою через POS- термінал практично не відрізняється, при цьому чипова картка вставляється в спеціальний зчитувач чипа в POS-терміналі, а картка з магнітною смугою проводиться через пристрій читання магнітної смуги.

Істотна відмінність при оплаті магнітною карткою або карткою з чіпом можна сформулювати таким чином: транзакція, сформована карткою з магнітною смугою, має завжди одні й ті ж дані, що передаються в банк; транзакція, сформована карткою з вбудованим чіпом, підтверджується спеціально сформованим для неї кодом. Тобто для кожної транзакції є свій унікальний код.

Для клієнта також можна відзначити таку відмінність як обов'язкове введення пін-коду при оплаті платіжною карткою з чіпом, в світі її так і називають chip-and-pin card. При оплаті «магніткою» введення пін-коду може не знадобитися.

 
Андрій Білоус, начальник відділу платіжних систем банку « Глобус »

Для клієнта немає великої різниці в процедурі проведення операції по карті з чіп-модулем і без нього. Операція по карті з чіп-модулем проводиться через термінал, обладнаний чип-рідером.

Оскільки більшість карток з чіп-модулями є комбінованими, тобто з чіпом і магнітною смугою, при відсутності у терміналу чіп-рідера операція може бути проведена по магнітній смузі. Згідно з правилами міжнародних платіжних систем, всі ризики по шахрайським операціям в цьому випадку лягають на банк-еквайр, оскільки він не забезпечив обслуговування карти за безпечнішою чиповою технологією.

Також при проведенні операції по чиповій карті, як правило, потрібно ввести пін-код.

На що варто звернути увагу користувачеві пластиковою карткою під час оплати через POS-термінал, щоб убезпечити себе від неприємностей?

Які ризики можуть виникати при оплаті картою в торгово-сервісній мережі? Як вести себе покупцеві, щоб бути впевненим, що з картки не спишуть зайві суми грошей?

При проведенні операції оплати в організаціях торгівлі (сервісу) слід звертати особливу увагу на дії касира. Якщо він намагається провести картку через зчитувальний пристрій більше одного разу - обов'язково необхідно уточнити причину, по якій касиру необхідно повторно провести картку через зчитувальний пристрій. Такою причиною може стати невдала спроба з'єднання з центром авторизації платіжної системи, однак це може і бути спробою несанкціонованого доступу до персональних даних власника картки.

Підтвердженням завершення операції (успішної або неуспішної) є друк чека з відповідним записом в ньому (проведення оплати, завершення операції, невірне введення ПІН-коду, заборона операції через брак коштів на рахунку і т.д.).

Перед набором ПІН-коду слід переконатися в тому, що люди, що знаходяться в безпосередній близькості, не зможуть його побачити. Перед тим як підписати чек, держатель картки повинен переконатися, що сума платежу, код валюти, номер банківської карти (або його частина), дата операції, тип операції, назва організації торгівлі (сервісу) і інші дані, зазначені в чеку, вірні.

Для контролю за проведенням оплат корисно користуватися послугою СМС-банкінгу. Про кожну транзакцію одразу ж приходить повідомлення. І якщо вас розрахували двічі, можна пред'являти претензії, не відходячи від каси.

Необхідно також стежити, щоб касир не переписував дані номера картки та CVV2.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики