про твої фінанси

Чотири факти про «Зелену карту» – страховку для поїздок за кордон на авто

Поліс Зелена карта знадобиться всім без винятку водіям, які бажають подорожувати за кордон на автомобілі: всі сусіди України вимагають його наявності у мандрівників. А головне - вас просто не пропустять без нього на територію іншої країни. Що необхідно знати про цей продукт - досліджував Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке Зелена карта?
  2. Факт перший. «Зелена карта» має обмеження в покритті
  3. Факт другий. Поліс «Зелена карта» захищений від підробки
  4. Факт третій. Ціна фіксована, але дуже гнучка
  5. Факт четвертий. Страхувальник може відстежувати врегулювання онлайн
  6. Вартість поліса «Зелена карта»

Що таке Зелена карта?

Зелена карта являє собою міжнародний страховий сертифікат єдиної форми, що застосовується в країнах-членах міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка". Даний поліс оформляється на випадок заподіяння шкоди життю, здоров'ю, нанесення шкоди майну третіх осіб у зв'язку з використанням застрахованого Грін Карт автомобіля.

Варто відзначити, що Зелена карта не передбачає страхування автомобіля як такого (аналог КАСКО для території України), але якщо винуватець ДТП є громадянином країни, в якій сталося ДТП, то виплату страхового відшкодування буде проводити страхова компанія, яка застрахувала автогромадянську відповідальність даного водія, в іншому випадку страхову виплату буде здійснювати бюро «Зеленої карти» країни, в якій сталося ДТП.

Країни, в яких діє поліс «Зелена карта» (за станом на 2022 рік - 48 країн): Австрія, Албанія, Андорра, Азербайджан, Бельгія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Білорусь, Швейцарія, Кіпр, Чеська Республіка, Німеччина, Данія, Іспанія, Естонія, Франція, Фінляндія, Ліхтенштейн, Великобританія, Греція, Угорщина, Хорватія, Італія, Ізраїль, Іран, Ірландія, Ісландія, Люксембург, Литва, Латвія, Мальта, Марокко, Молдова, Македонія, Чорногорія, Норвегія, Нідерланди, Португалія, Польща, Росія, Румунія, Швеція, Словаччина, Словенія, Сербія, Туніс , Туреччина, Україна.

У деяких країнах Африки та Азії діють свої міжнародні системи страхування, аналогічні «Зеленій карті»: рожева карта - в 6 країнах Центральної Африки, коричнева карта - в 14 країнах Африки, помаранчева карта - в 19 арабських країнах Африки та Азії, в деяких з яких діє і Європейська Зелена карта.

Факт перший. «Зелена карта» має обмеження в покритті

«Зелену карту» можна назвати полісом автоцивілки, який діє не в Україні, а за кордоном. Вона дозволяє застрахувати відповідальність водія автомобіля на випадок його провини в ДТП на території 48 країн-членів системи «Зелена карта», серед яких з 1997 року і Україна. Виплата страхового відшкодування по "Зеленій карті" здійснюється потерпілим третім особам за шкоду, заподіяну майну і здоров'ю третіх осіб. Франшиза за полісом не передбачена.

Подорожуючи в чужій країні з полісом в бардачку, важливо пам'ятати: «Зелена карта» не покриває такі ризики:

  • шкоду автомобілю, особистим речам та іншому майну страхувальника;
  • шкоду здоров'ю страхувальника;
  • пошкодження вантажу в транспортному засобі винуватця;
  • забруднення навколишнього середовища.

Як і автоцивілка в Україні, "Зелена карта" не покриває першу медичну допомогу страхувальникові: щоб отримувати відшкодування по медичному лікуванню за кордоном, потрібно буде купити окрему страховку - так звану "туристичну", або поліс страхування медвитрат. А можливі пошкодження вашого авто покриє лише договір КАСКО - якщо його умови передбачають дію в інших країнах.

Але найголовніше: розмір відшкодування по "Зеленій карті" не безмежний. Лімітом за такою страховкою вважається законодавчо встановлений максимальний ліміт відповідальності в тій країні, де сталося ДТП. Якщо ви завдасте шкоди на велику суму, то «надлишок» доведеться оплачувати самостійно.

Ще один важливий нюанс стосується кримінальної відповідальності: якщо ви вели машину в нетверезому вигляді, грубо порушили правила дорожнього руху або завдали серйозних травм потерпілому - вас можуть притягнути до відповідальності.

Нарешті, потурбуйтеся заздалегідь, щоб термін "Зеленої карти" покривав весь час вашого перебування в чужій країні - інакше доведеться купувати новий поліс. ДТП, яке сталося після закінчення дії поліса, не є страховим випадком. Якщо Зелена карта «закінчилася», а страхувальник залишається за кордоном, потрібно придбати поліс страхування відповідальності автовласника у місцевого страховика.

Факт другий. Поліс «Зелена карта» захищений від підробки

Поліс «Зелена карта» можуть випускати лише ті страхові компанії, які є «повними членами» Моторно-транспортного бюро України (МТСБУ). Станом на 2021 рік  їх одинадцять: «Перша», «Оранта», «АСКА», «ІНГО Україна», «Княжа Вієнна Іншуранс Груп», «ГАРДІАН», «УТСК», «ПЗУ Україна», CГ ТАС, СК УСГ, СК "АРКС". Всі інші СК і страхові агенти, в тому числі ті, що сидять в будках на державному кордоні, продають поліси саме цих компаній.

Раніше було багато випадків шахрайства по "Зеленій карті". Але тепер діють правила, які дозволили значно зменшити їх кількість. Тепер під час оформлення «Зеленої карти» дані полісу заносяться через інтернет або за допомогою спеціальної СМС в онлайн-базу МТСБУ. Під час цієї процедури система привласнює кожному полісу унікальний код.

Завдяки цьому, покупець полісу «Зелена карта» може оформити його заздалегідь і зайти на сайт регулятора, щоб перевірити, чи всі дані по його автомобілю внесені в базу правильно, і чи внесені взагалі. У разі будь-яких проблем, покупець поліса може звернутися до свого страховика з питаннями.

Факт третій. Ціна фіксована, але дуже гнучка

Одна з особливостей «Зеленої карти» - це те, що всі ціни визначає МТСБУ, і вони фіксовані і у всіх страхових компаніях однакові. Ще одна особливість ціни - її прив'язка до курсу гривні до євро. Якщо курс змінюється, це відбивається на вартості страховки. Так, в рамках одного місяця, ціна «Зеленої карти» може злетіти в два рази, а потім різко знизитися.

Крім перерахованого вище, ціна на «автоцивілку для закордону» залежить від країни, в яку ви їдете і від типу транспортного засобу. Страховка для Білорусі, Молдови та Росії - дешевше, ніж для інших країн. Найдорожче застрахувати автобус, а найдешевше - причепи та мотоцикли. Мінімальний термін страховки - 15 днів. Максимальний - один рік.

Якщо ви їдете, наприклад, на 15 днів у Білорусь, то застрахувати легкове авто коштуватиме вам 529 гривень, а на рік - 2765 гривні. Купівля поліса в Польщу вам обійдеться в 739 гривні на 15 днів і 6489 гривень на рік.

Факт четвертий. Страхувальник може відстежувати врегулювання онлайн

Якщо страховий випадок все-таки настав, і ви потрапили в ДТП, а також визнаєте свою провину, то вам потрібно надати потерпілій стороні копію «Зеленої карти». Перевірте, щоб в полісі була зазначена ваша контактна електронна адреса - бо саме по пошті ви згодом зможете відслідковувати, як страхова компанія врегульвує ваш випадок і виплачує по ньому компенсації.

Дуже важливо не віддавати оригінал поліса постраждалій стороні: для цього у вас є дві копії. Одна - для першого ДТП, інша - для другого. У разі, якщо станеться третє - можна зробити ксерокопію полісу або просто дати переписати реквізити «Зеленої карти» потерпілому.

Повідомити свою страхову компанію про ДТП по телефону потрібно якомога швидше, краще прямо з її місця. По поверненню в Україну потрібно звернутися в СК з письмовим повідомленням та надати документи по страховому випадку.

У Централізовану базу МТСБУ заноситься вся інформація про страховий випадок - і ви зможете в онлайн-режимі в будь-який час ознайомитися з усіма даними по вашому конкретному випадку.

Вартість поліса «Зелена карта»

Актуальні ціни на поліс "Зелена карта" дивіться в нашому рейтингу.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики