про твої фінанси

Фондовий ринок: як заробити на акціях?

Інвестиції в акції прибуткові і небезпечні. Ми з'ясовували, як примудритися заробити на фондовому ринку, не програти весь початковий капітал і не залишитися в боргах перед брокерами.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке фондовий ринок
  2. Як заробити на акціях фондового ринку?
  3. Фондовий ринок: хто з'їв гроші?!
  4. Фондовий ринок: куплю акції. Дорого
  5. Фондовий ринок: де торгують акціями

Що таке фондовий ринок

Фондовий ринок - це фінансовий ринок, на якому можна укласти угоди купівлі-продажу акцій, облігацій та інших цінних паперів. Про учасників фондового ринку читайте на Prostopravo.

Як заробити на акціях фондового ринку?

Та дуже просто. Потрібно знайти сумлінного брокера (торговця цінними паперами) і правильно вибрати акції. Ось власне і все. Особливість цього виду інвестицій полягає в тому, що якщо все перераховане вище зробити неправильно, можна не заробити, а втратити. Причому іноді навіть всю суму інвестицій.

Наведемо простий приклад. У одного із знайомих автора виникло непереборне бажання купити акції "Центренерго" - однієї з провідних "блакитних фішок" ПФТС (Першої Фондової Торговельної Системи). Витрачено на це було 50 тис. гривень (за ціною 3,95 гривень за одну акцію).

Коли ціна однієї акції "Центренерго" піднялася до 5 гривень, початківець інвестор продав всі наявні акції та отримав дохід близько 13,3 тис. гривень, або 26,6%. Правда, після сплати всіх комісій і податків очікуваний прибуток скоротився на третину - з 13 300 гривень до 8805. Однак за такий короткий термін на гривневому депозиті він зміг би заробити не більше 4 тис. гривень (і за дуже вигідної ставки -16% річних) .

"Прибутковість на фондовому ринку вище, ніж по банківських депозитах в два-три рази, це точно. Але тут все залежить від того, як ти" зайшов "у ринок, як" вийшов ", і як тобі при цьому пощастило ..." , - говорить начальник інформаційно-аналітичного відділу ПФТС Андрій Коломійец.

За словами брокерів, для збалансованого розподілу ризиків за різними цінними паперами (ще називають диверсифікацією інвестиційного портфеля) необхідно мати з десяток різних позицій, а для отримання високого прибутку потрібно працювати з сумами не менше 50-100 тис. гривень по кожній з позицій. Виходить, що на хорошу прибутковість може розраховувати приватний інвестор, який оперує сумами від 500 тис. до 1 млн. гривень. Звичайно, можна і з 150 тис. гривень вкладатися в дві-три позиції, формуючи свій інвестиційний портфель з акцій двох-трьох компаній. Але в такому випадку рівень ризику буде зашкалювати, а витрати на посередників і сплату податків можуть і зовсім звести нанівець всі отримані заробітки.

Фондовий ринок: хто з'їв гроші?!

Якщо зазначені нами суми початкового капіталу не злякали читача, можна перейти до опису того, як власне "вийти" на фондовий ринок, і скільки це буде коштувати. В Україні купувати і продавати цінні папери неможливо без ліцензії торговця цими паперами. Тому інвестору, перш за все, потрібно укласти договір з таким торговцем (брокером). "Необхідно знайти брокера, з яким людина буде відчувати себе комфортно - з яким можна буде говорити "на одній мові". Власне кажучи, цього для початку роботи на ринку цілком достатньо", - стверджує директор інвестиційної компанії Dragon Capital Дмитро Тарабакін.

Сенс співпраці зводиться до того, що клієнт доручає торговцю купити або продати певні цінні папери, при цьому може прислухатися до порад професіонала, а може діяти самостійно на свій страх і ризик.

Звичайно, такий "тандем" буде коштувати грошей. Торговці встановлюють рівень комісії в залежності від обсягів здійснюваних операцій. Так, при проведенні операції на суму до 50 тис. гривень фізособі доведеться віддати брокеру від 0,3 до 1% вартості угоди, але в середньому - не менше ніж 150 гривень. При роботі з паперами на суми від 50 до 100 тис. гривень комісія торговця складе від 0,5 до 1%, але в середньому - не менше 300 гривень.

Правильно вибрати брокера, комісія якого буде найменшою, - це перше завдання приватного інвестора. Однак тут варто бути обережним - якщо в наявності тарифний демпінг, є привід засумніватися в надійності торговця. Тому крім комісії слід враховувати й інші характеристики - активність, кількість і обсяги проведених торговцем угод, час роботи на ринку і так далі.

Щоб приватний інвестор міг через торговця купувати і продавати цінні папери, йому необхідні також послуги зберігача або реєстратора. Учасники фондового ринку радять фізособі користуватися послугами зберігача, так як тарифи реєстраторів нині "кусаються". "У реєстратора середній тариф за зберігання становить 1% суми договору. Були навіть прецеденти, коли плата за зберігання становила 4%. Після цього законодавчо було встановлено, що плата не повинна перевищувати 2%. У зберігача плата за зберігання цінних паперів становить 5-150 гривень, в залежності від обсягу угоди, плюс комісія в розмірі 0,0001-0,001%. Правда, в деяких іноземних банках, які працюють в Україні, вартість зберігання може становити і $ 30-50 ", - говорить директор з торговельних операцій інвесткомпанії Art Capital Володимир Бичник. В середньому по ринку при роботі з капіталом в 100-150 тис. гривень ставка комісії за зберігання становить 0,0001-0,001%.

Втім, ця стаття витрат далеко не найбільша. Потрібно враховувати також комісію зберігача за переміщення паперів фізособи. Вона на порядок вище плати за зберігання і варіюється в межах 0,001-0,01%. Оплата всіх названих комісій проводиться щомісяця. Не забудемо і про абонентську плату - в середньому до 50 гривень на місяць доведеться віддавати зберігачу, щоб вважатися його повноправним клієнтом. Правда, є зберігачі, які не вимагають абонплати, але це швидше виняток. Не варто забувати і про те, що в нашій країні одержувані фізособами доходи в більшості випадків оподатковуються. Інвестиційний дохід (дохід від фондового трейдингу) - не виняток. Ставка за цим видом податку становить 18% з доходу, отриманого по кожній акції.

В середньому виходить, що не менше третини отриманого прибутку йде на оплату послуг посередників і податки . При початковому капіталі в 50 тис. гривень тільки на обслуговування однієї операції доведеться викласти не менше 5-8% цієї суми.

Поки саме дорожнеча обслуговування не дозволяє фізособі в повному обсязі отримувати прибуток від торгівлі акціями. "Через відсутність реально працюючого електронного документообігу ми зобов'язані за кожним "подихом и чихом" інвестора заповнювати масу документів, які змушені передавати в різні контролюючі та регулюючі органи. Як наслідок роздуваються штати бек-офісів, які займаються паперовою роботою. Через це ми не можемо знизити ціни на послуги, і втрачаємо клієнтів серед фізосіб ", - скаржиться один з керівників фондової компанії.

Фондовий ринок: куплю акції. Дорого

Проблема високих тарифів посередників - справа часу.

"Фондовий ринок зацікавлений в тому, щоб фізособи принесли свої гроші і оживили роботу на ньому. Тому основна група його учасників лобіює створення системи, яка дозволить на платформі інтернет-трейдингу працювати з цінними паперами. Тоді і тарифи зможуть виявитися нижче. Ця зміна можливо стане тим сигналом, який приведе фізосіб на фондовий ринок", - пророкує директор інвестиційної компанії" Кінто "Сергій Черненко. Як показує світова практика, витрати і початковий капітал інвестора при інтернет-трейдингу значно нижче індивідуального брокерського обслуговування.

Поки ж "фондовики" радять при невеликому капіталі (до $ 30 тис.) Купувати і продавати акції не надто часто. "Оскільки сума порівняно невелика, а витрати на трансакції пристойні, то навряд чи вдасться торгувати часто. Тому необхідно формувати свій інвестиційний портфель на три, а краще на шість місяців" - говорить директор інвестиційної компанії Dragon Capital Дмитро Тарабакін.

Для того щоб вибрати об'єкт інвестування, потрібно уважно вивчити ситуацію на фондовому ринку, зокрема, аналітичні огляди ринку акцій, такі огляди регулярно випускають торговці. Зрозуміло, що купувати акції трейдери радять під час спаду ринку, а продавати - на піку. Це універсальне правило. Завдання полягає в тому, щоб правильно визначити цей пік і отримати максимальний прибуток, а також не набирати непотрібних акцій задешево під час спаду.

Для короткострокових спекуляцій фондовики радять звертатися до "блакитних фішок" (їх перелік є на сайті ПФТС). Для довгострокового інвестування цікаві як акції великих об'єктів, так і тих що швидко розвиваються, але поки не входять в число лідерів. До речі, при оцінці перспективності акцій другого ешелону новачки-інвестори часто помиляються - через невміння аналізувати фінансовий стан емітента та прогнозувати його зростання або падіння.

У будь-якому випадку без порад професіоналів тут не обійтися. Акції - це активний вид інвестицій, що вимагає серйозного залучення в процес і постійного контролю. Ну і, звичайно ж, пристойних грошей, втрату яких в разі чого можна буде легко пережити.

Фондовий ринок: де торгують акціями

Торгівля акціями та облігаціями відбувається на так званому вторинному фондовому ринку. Головним торговим майданчиком цього ринку в Україні є ПФТС (Перша Фондова Торгова Система) - саме на ній відбувається абсолютна більшість угод з цінних паперів. Покупку або продаж акцій мають право здійснювати тільки торговці цінними паперами, які мають відповідну ліцензію. Для загальної зручності цінні папери переведені в електронну (бездокументарну) форму і знаходяться в вигляді електронних записів на спеціальних рахунках. Облік і зберігання цих паперів - законодавча вимога до ринку. Здійснюють його, так звані, зберігачі та реєстратори. В їх ролі найчастіше виступають банки, торговці цінними паперами або спеціалізовані компанії.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики