про твої фінанси

Три способи покупки акцій іноземних компаній в Україні: від простого до законного

Prosto кожен інвестор хотів би вкладати гроші в акції великих, всесвітньо відомих іноземних компаній. Але, на жаль, останні не поспішають розміщувати свої папери на українських біржах. Що робити українському інвестору, щоб купити іноземні акції, і чим він при цьому ризикує, з'ясовував Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Спосіб перший - самий законний
 2. Спосіб другий - самий «безпосередній»
 3. Спосіб третій - найбільш ризикований
 4. Мінуси іноземних акцій
 5. Думка

Український приватний інвестор істотно обмежений у своїх можливостях купити акції іноземних корпорацій. Всередині України таких можливостей у нього майже немає, а можливість вивести кошти за кордон  обмежена українським законодавством. Однак якщо купити іноземні акції вже дуже хочеться, кілька способів знайти можна.

Спосіб перший - самий законний

Дотримуючись букви закону, щоб придбати акції іноземного емітента, до лютого-2019 року український інвестор повинен був отримати ліцензію Національного Банку на інвестування за кордон. Для того щоб отримати такий дозвіл, потрібно було заздалегідь визначитися з тим, які акції ви хочете купити, в якій кількості і на яку суму. Після цього інвесторові потрібно було зібрати необхідний пакет документів, подати його в головний офіс НБУ і чекати рішення.

З набуттям чинності 7 лютого 2019 року нового Закону України "Про валюту і валютні операції", необхідність в отриманні індивідуальної валютної ліцензії фізособами для інвестування за кордон скасована. Однак радіти можуть не всі інвестори. Ліцензій тепер немає, зате є "е-ліміти" - ліміти на суми коштів, які можна перерахувати на ті чи інші цілі за кордон. Фізичні особи можуть в цілому інвестувати за кордон або зарахувати на іноземний рахунок до 200 тис. євро в рік, згідно з Постановою Правління НБУ №5 від 02.01.2021 р.

Переваги способу:

 • абсолютна законність,
 • законний захист і гарантії майнових прав інвестора.

Недоліки:

 • наявність обмежень по сумі інвестицій.

Спосіб другий - самий «безпосередній»

Якщо вам хотілося б торгувати на закордонній біржі через Інтернет-трейдинг, можна спробувати піти по шляху найменшого опору. А саме: поїхати за кордон і просто відкрити рахунок у тамтешнього брокера.

Переваги способу:

 • можливість купувати акції коли завгодно і в будь-якій кількості і контролювати розміщення своїх коштів, торгувати через Інтернет-трейдинг або давати доручення брокеру;
 • ваші майнові права захищені законодавством тієї країни, де відкрито рахунок.

Недоліки:

 • інвестору необхідно особисто виїхати за кордон для відкриття рахунку та інвестування
 • в разі перевищення он-лайн ліміту в 50 тис.євро інвестор порушує українське законодавство і ризикує нести за це відповідальність перед законом.

Спосіб третій - найбільш ризикований

Якщо їхати за кордон для відкриття рахунку не представляється можливим, можна спробувати купити іноземні акції «сидячи на дивані». Простий пошук в Інтернеті видає досить великий список компаній, що пропонують всім бажаючим підключитися до торгів на іноземних біржах: переважно американських (NYSE, NASDAQ), але і тут можливі варіанти.

Щоб підключитися до послуги вам навіть не доведеться виходити з дому: зразок договору вам надішлють на електронну пошту, після чого вам залишиться заповнити його і разом зі скан-копію паспорта відправити назад. Після цього потрібно буде завантажити з сайту компанії програму по установці торгового терміналу і перерахувати гроші за наданими вам реквізитами. Протягом декількох днів вам відкриють рахунок, і ви зможете приступити до торгів.

Плюс такої послуги ще й у тому, що ви практично не порушуєте закон: організація, з якою ви укладете договір, швидше за все, зареєстрована за кордоном і має право купувати іноземні цінні папери. У більшості випадків використовується «схема з нерезидентом», коли фактично в торгах бере участь юридична особа-нерезидент України. Вона же є формальним власником всіх активів, які купуються на біржі.

Однак така проста, на перший погляд, схема має ряд істотних недоліків. По-перше, фактично ви не стаєте власником цінних паперів, а значить, ваші майнові права ніяк не захищені. «Такі пропозиції несуть великий ризик для інвестора. Адже звертаючись в такі компанії, ви не маєте юридичного захисту. Договір зазвичай укладається з незрозумілою компанією, яка зареєстрована, наприклад, в Новій Зеландії, і насправді ви не володієте цінними паперами. Все це може привести до того, що через деякий час двері компанії будуть закриті, і інвестор залишиться без своїх інвестицій», - розповідає Олександр Куліков, керівник управління брокерського обслуговування ІГ Універ .

«Юридично, людина, яка віддала свої гроші такій компанії, просто подарувала їх цій компанії і може лише розраховувати на її «добру волю» в питанні їх повернення», - резюмує Руслан Магомедов, директор компанії Astrum Capital.

Але навіть якщо «брокер» не збирається негайно присвоїти ваші гроші, немає гарантії, що ваш прибуток або збитки будуть залежати від вашого вміння торгувати. «За такими пропозиціями ховаються так звані «кухні». По суті, це букмекерські контори, які приймають ставки на зростання або падіння паперу конкретного емітента, але виглядає технічно так, як ніби ви дійсно торгуєте. Правда лише в тому, що сам уявний брокер вам транслює котирування, які можуть бути ринковими, а можуть братися «з голови» цього брокера », - коментує Руслан Балабан.

Якщо ви все ж таки зважитеся торгувати через подібну схему, то хоча б пошукайте в Інтернеті відгуки про компанію та про виведення грошей з неї. А головне - не вкладайте більше тієї суми, з якою ви готові розлучитися.

Переваги способу:

 • мінімум витрат часу і зусиль;
 • інвестор не порушує українське законодавство.

Недоліки:

 • права інвестора ніяк не захищені, величезний ризик втратити весь вкладений капітал.

Мінуси іноземних акцій

Крім недоліків кожного з описаних вище способів, сама по собі торгівля іноземними цінними паперами може не виправдати надій інвестора, принаймні - на феєричний прибуток. Наприклад, після того, як польські інвестори отримали можливість виводити свій капітал на закордонні фондові майданчики, в перший час багато хто користувався цією можливістю і стали інвестувати в іноземні папери. Але пізніше виявилося, що ні на одному з розвинених фондових ринків Європи немає можливості отримувати такі високі прибутки, як на польському - волатильність стабільних ринків невисока, вартість акцій змінюється повільно. В результаті, через кілька місяців більшість польських приватних інвесторів повернулися назад на «свій» ринок.

Як би не були привабливі акції Google або Apple, отримати більший прибуток при невеликому розмірі стартового капіталу, торгуючи ними, ви не зможете. А дозволити собі великі капіталовкладення українські приватні інвестори, найчастіше, не можуть.

Звичайно, волатильність і непередбачуваність українського фондового ринку вимагає від інвестора хороших навичок торгівлі і професійної підготовки, але ніхто не відміняв ці вимоги і для торговців на американських або європейських біржах.

Думка

Руслан Балабан, старший ризик-менеджер Dragon   Capital

Якщо інвестор намагається купити акції через так звані «кухні», то він повинен розуміти, що втрата інвестованого капіталу - це лише питання часу. При цьому не важливо, як ви вмієте торгувати. Потім довести буде дуже складно, адже дані фірми не регулюються місцевими органами (НКЦПФР, НБУ), а на папері вони надають лише консалтингові послуги з навчання.

Руслан Магомедов, директор компании Astrum Capital

За компаніями, що пропонують українським інвесторам підключення до торгів на іноземних біржах, ховається «схема з нерезидентом». Це загрожує тим, що приватний інвестор ніяк не захищений в рамках українського правового поля. Компанія, яка надала йому таку послугу, може на свій розсуд розпоряджатися його активами (в тому числі і грошима) і навіть відмовити в поверненні цих активів.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики