про твої фінанси

Тест-драйв перших українських електронних грошей MoneXy (Блог)

У листопаді 2010 року Національний банк України видав перші ліцензії на випуск електронних грошей. Одну з ліцензій отримала система Максі, яка насправді виявилася не електронної валютою, а програмою лояльності однієї української компанії. Друга ліцензія дісталася платіжній системі MoneХy, з якою я пропоную ознайомитися детальніше.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Реєстрація
 2. Оплата послуг за допомогою MoneXy
 3. Як поповнити гаманець MoneXy?
 4. Як вивести MoneXy?
 5. Комісії
 6. Безпека
 7. Безконтактний NFC-чіп
 8. Переваги
 9. Недоліки
 10. Висновки

Електронні платіжні системи і гроші давно увійшли в обіг українських інтернет-користувачів, але законодавча основа їхнього існування з'явилася лише влітку 2008 року у вигляді положення НБУ про електронні гроші. Перші ліцензії на випуск електронної валюти регулятор видав лише в кінці 2010. Оскільки постанова НБУ припускає, що емітентом електронних грошей має бути банк, то офіційно за першими українськими віртуальними валютами стоять VAB Банк і банк "Контракт". 

Так за MoneХy насправді стоїть підприємець Юрій Чайка, батько платіжної системи RuРay (тепер RBK Money), Interkassa і мережі платіжних терміналів Autopay. MoneХy заявлена як міжнародна платіжна система, має плани на Європу, але взимку-2011 стартувала тільки в Україні та Росії.

Так як система з'явилася в публічному варіанті зовсім недавно, то поки не рясніє можливостями. Поряд зі звичайними недоробками, притаманними будь-якому молодому проекту, є ряд можливостей, які ще не реалізовані, але "ось-ось з'являться".

Реєстрація

Для того щоб переглянути систему зсередини, не потрібен рахунок у банку, пакет документів і запас терпіння для проходження стомлюючої реєстрації. Все що потрібно– це мобільний телефон, номер якого є "ім'ям" в системі. Після введення мобільного номера на сайті monexy.com ви отримаєте SMS з одноразовим паролем для входу.

В системі для вас генерується 3 рахунки в різних валютах, причому на гривневий рахунок зараховується 40 копійок як жест доброї волі від творців системи.

Оплата послуг за допомогою MoneXy

В першу чергу особисто мене цікавить, яким чином можна використовувати електронні гроші. Перелік послуг, які можна оплатити за допомогою MoneХy, поки більш ніж скромний:

 1. оплата послуг мобільного зв'язку:
  • всі оператори;
 2. оплата послуг інтернет-провайдерів:
  • Воля,
  • Freshtel,
  • Київстар-Інтернет,
  • МТС Connect,
  • Internet Beeline;
 3. оплата за телебачення:
  • Воля,
  • кабельний канал Discovery,
  • МістоТВ,
  • Viasat.

Оплата комунальних послуг у списку не представлена, але обіцяють незабаром. Також обіцяється можливість покупки залізничних і авіаквитків.

Як поповнити гаманець MoneXy?

Яким чином гроші стають електронними? Поповнити свій MoneХy-рахунок можна одним з найкращих способів:

 • ваучером MoneХy (який не продається в оффлайні, а в мережі Інтернет його можна купити за ті ж MoneХy);
 • за допомогою платіжного терміналу (на сайті йдеться про термінали CityРay, але мені не вдалося знайти в торгових точках жодного терміналу, в якому можна купити MoneХy);
 • банківської пластикової картки (причому в цьому випадку вас переведуть на LiqРay, який, по суті, є одним з основних конкурентів MoneХy);
 • за допомогою банківського переказу;
 • із системи Приват24;
 • електронними грошима інших платіжних систем (можливість поповнення з WebМoney на момент тестування "тимчасово відключена").

Як вивести MoneXy?

Електронні гроші можна вивести із системи на:

 • пластикову карту;
 • банківський рахунок;
 • рахунок іншої платіжної системи:
  • WebМoney,
  • RBK Money,
  • LiqРay.

Переказ грошей в системи Liberty Reserve, MoneyМail, PerfectМoney і "Єдиний гаманець" здійснюється за допомогою електронного обмінника Obmennik.com.ua.

Теоретично систему можна використовувати для конвертації електронних грошей і подальшого виведення. Поточні можливості MoneХy по оплаті послуг поки не вражають.

Комісії

Повний список тарифів доступний тільки після входу в систему. Раджу заздалегідь ознайомитися з ними, так як комісії можуть відрізнятися від операції до операції.

Зазначу, що комісія за виведення грошей становить 3%, за внутрішній переказ - 1%.

Безпека

Основним елементом безпеки системи є використання одноразових паролів для авторизації і проведення операцій. Аналогічний підхід використовується в LiqPay і низці рішень по інтернет-банкінгу.

З'єднання з сайтом MoneХy відбувається через протокол https, що не є перевагою, а варіантом норми.

Також сайт системи повідомляє про додаткові заходи безпеки, такі як управління електронним гаманцем з фіксованої IP-адреси і повідомлення про здійснення операцій з еmail. Як повідомила служба підтримки, ці функції реалізовані, але не представлені користувачам, так як ще знаходяться в процесі тестування.

Слід зауважити, що зловмисники без усяких перешкод можуть дістатися до MoneХy рахунків власника загубленого або викраденого телефону. Тому, користувачеві системи MoneХy потрібно знати, що рекомендації при втраті мобільного аналогічні рекомендаціям, які даються в разі крадіжки або втрати пластикової платіжної картки: необхідно зв'язатися зі службою підтримки і заблокувати рахунок.

Безконтактний NFC-чіп

Особливу увагу я хочу приділити можливості замовлення в системі NFC-чіпа для здійснення безконтактних платежів, який тут називається "стікер MoneХy". Зараз чіп пропонується за акційною ціною 40 грн. і може бути висланий покупцеві поштою. Однак скористатися придбаним чіпом для оплати товарів і послуг поки не представляється можливим, оскільки в даний час тільки йде установка терміналів. Тому якщо ви вирішите придбати стікер, то все, що вам залишиться - насолоджуватися думкою про своє місце в першій сотні (а то і десятці) українських піонерів NFC-технології.

Переваги

Істотним плюсом MoneХy по відношенню до інших електронних платіжних систем є саме факт узгодження її діяльності Національним банком України.

За словами Юрія Чайки, наявність ліцензії НБУ дає компанії можливість легально приймати електронні гроші і вести зрозумілу і офіційну бухгалтерію.

Для користувачів схвалення регулятора в теорії означає, що грошові відносини в системі будуть відбуватися в правовому полі. У разі виникнення конфліктних ситуацій, шахрайських дій, крадіжки електронних грошей, учасник системи теоретично має право звертатися до суду, міліції, НБУ і вимагати вирішення своєї проблеми. І не заради красного слівця я використав тут слова "у теорії" і "теоретично". Справа в тому, що недоліком цієї теорії є те, що положення регулятора про електронні гроші є звичайним нормативним документом, а закону про електронну валюті в Україні немає, і поки не передбачається. Тому електронні гроші "як би є" в положенні НБУ, але їх статус в рамках законодавства є спірним питанням.

Недоліки

На початку 2011 року система не могла похвалитися широким переліком послуг і поширеністю. Крім того, помічений також ряд проблем зі швидкістю роботи серверів MoneХy і зручністю сайту. Оглядачі MoneyNews.ru зіткнулися з проблемою очікування SMS-повідомлень системи. Документація до системи рясніє описом можливостей, які поки недоступні.

Висновки

Справедливості заради варто відзначити, що говорити про недоліки нещодавно запущеної системи - все одно, що критикувати однорічну дитину. Платіжна система анонсована, зазиває перших користувачів, але ще така молода, що навіть незважаючи на минулі успіхи її творців, широке поширення, підключення магазинів і торгових точок відбувається вкрай повільно.

Зараз ми вже знаємо про перші легальні українські електронні гроші, але повторний тест-драйв системи варто провести не раніше, ніж через півроку.

Посилання по темі

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики