про твої фінанси

Що потрібно знати, звертаючись до ломбарду

Ломбарди в Україні користуються нечуваною популярністю, число клієнтів уже виросло в рази, а прибуток у порівнянні з минулими роками подвоївся. На хвилі згортання кредитних програм і дефіциту ресурсів в банках лихварський бізнес отримав нове життя.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Правила роботи ломбардів
 2. Ставки за кредитами в ломбардах
 3. Плюси і мінуси ломбардного кредитування
 4. Грабують не тільки банки
 5. Чого чекати від ломбардів у майбутньому

Правила роботи ломбардів

Кількість ломбардів в Україні станом на вересень-2021 р становила 287 ломбардів, які мали близько 6 тис. відокремлених підрозділів ломбардів.

Одна з переваг кредиту в ломбарді полягає в тому, що отримати такий кредит можна під заставу практично будь-якого цінного майна. Зокрема, заставою з ломбардного кредиту може виступати побутова, аудіо-, відео- та комп'ютерна техніка, ювелірні вироби, антикваріат, цінні монети, ордени і медалі, столове срібло. У деяких ломбардах також приймають в заставу автомобілі і навіть нерухомість. Існують ломбарди, які кредитують тільки під заставу автомобіля, їх називають автоломбарди. Крім того, деякі установи приймають в заставу тільки одну категорію цінностей, наприклад, дорогоцінні метали і камені або предмети мистецтва. А деякі ломбарди готові кредитувати вас під заставу чого завгодно, навіть зубних протезів з дорогоцінних металів що були у використанні - аби застава була дійсно цінню, і її можна було продати.

Спеціалізація ломбардів має об'єктивні причини, адже оцінка предмета застави проводиться співробітниками самого закладу або рідше (як у випадку з предметами мистецтва) - експертами-оцінювачами. При цьому грошей за оцінку з вас в більшості випадків не візьмуть. Prostobank.ua вдалося виявити лише один ломбард, який на своєму сайті вказує, що претендент за кредит повинен буде оплатити послуги з оцінки, та й то тільки в тому випадку, якщо справжність запропонованого ним предмета мистецтва не підтвердили.

Радимо ознайомитися з нашим новим довідником ломбардів України.

Ставки за кредитами в ломбардах

Судячи за останніми статистичними даними, середньозважена річна процентна ставка за фінансовими кредитами ломбардів в 2019 році склала 215,2%, що на 1,9 відсоткових пункти більше, ніж у 2018 році (213,3%). Але ні в одному ломбарді вам не запропонують кредит під таку ставку - вартість кредиту тут обчислюється відсотками за кожен день користування. Розмір їх коливається в діапазоні 0,1% -1% від суми кредиту в день, що еквівалентно реальним ставкам в 36% -365% річних (при погашенні суми кредиту в кінці терміну).

При цьому, скажімо, за банківськими беззаставними позиками готівкою середньоринкові ставки за кредитом на 1 рік становлять 63,82% річних, а максимальна ставка у банків з числа 16-ти лідерів за активами -127,62% річних (з досліджень компанії «Простобанк Консалтинг» на 28.12.2021 р.).

Умови кредитування в деяких ломбардах Києва, за дослідженнями компанії «Простобанк Консалтинг» на грудень-2021

Золотий кошик

 • Що приймають в заставу: золото, срібло, побутову і офісну техніка, хутряні вироби, ноутбуки, смартфони, моб.телефони, муз.аппаратура, будівельні інструменти, кавомашини
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: 0,2% -0,3% в зал. від суми
 • Термін кредиту *: від 1 дня

Комод:

 • Що приймають в заставу: золото, срібло, дорогоцінні камені, побутову та цифрову технікау, хутряні вироби, моб.телефони, предмети мистецтва і колекціонування, антикваріат, авто
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: 0,3% -1%
 • Термін кредиту *: від 1 дня

Ев.Ро.Фінанс:

 • Що приймають в заставу: ювелірні вироби, монети, ордени, медалі, столове срібло, техніка, авто, нерухомість
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: 0,31% -0,85%
 • Термін кредиту *: залежить від предмета застави

Скарбниця:

 • Що приймають в заставу: золото, ювелірні вироби, діаманти, столове срібло, мобільні телефони, побутова і офісна техніка, аудіо / відео / фото апаратуру, будівельний інструмент, годинник, предмети мистецтва, криптовалюту, меблі
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: від 0,5% в день в зал. від суми

Гарант:

 • Що приймають в заставу: ювелірні вироби, антикваріат (предмети мистецтва); столове срібло; побутову і офісну техніка; засоби зв'язку (моб.телефони, факси та ін.); електроінструменти; аудіо / відео / фото апаратура
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: від 0,25% до 0,5% в зал. від суми
 • Термін кредиту *: до 30 днів

Сейф:

 • Що приймають в заставу: золото, аудіо, відео та фото техніка, побутову і офісну техніку, мобільні телефони, нерухомість, авто
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: близько 1%, залежить від терміну і застави, нерухомість і авто - від 3% в місяць
 • Термін кредиту *: від 4 до 30 днів, на нерухомість - до 10 років

Чесний ломбард:

 • Що приймають в заставу: ювелірні вироби, антикваріат (предмети мистецтва); столове срібло; побутову і офісну техніка; засоби зв'язку (моб.телефони, факси та ін.); електроінструменти; аудіо / відео / фото апаратуру; вироби з хутра
 • Відсоткова ставка від суми кредиту, в день: залежить від відділення та застави
 • Термін кредиту *: індивідуально

* Існує можливість пролонгації або переукладання договору при погашенні відсотків за поточний термін.

Плюси і мінуси ломбардного кредитування

Головна перевага, завдяки якій ломбардне кредитування отримало популярність під час фінансової кризи - отримати гроші тут можна швидко і без додаткових документів. Все, що вам знадобиться - документ, що засвідчує особу і сам предмет застави. Не знадобляться ані довідки про доходи, ані поручителі, яких неодмінно зажадає банк.

Крім того, в ломбарді будуть раді навіть тому позичальникові, у якого вже були проблеми з виплатами банківських кредитів, адже кредитна історія не впливає на рішення про кредитування. За одним винятком: деякі ломбарди заводять власні «кредитні історії» на своїх клієнтів і тим, хто був помічений у непогашенні або несвоєчасному погашенні позик, запропонують більш високу ставку. Але в кредитуванні не відмовлять, адже гарантією повернення коштів буде залишена вами застава.

А для тих, хто регулярно бере і виплачує позики в ломбарді, майже у всіх установах передбачені знижки та індивідуальні тарифи для постійних клієнтів.

Також ломбардний кредит дає позичальникам таку можливість, про яку багатьом клієнтам банків залишається тільки мріяти: після закінчення терміну договору ви можете його продовжити. Для цього потрібно буде сплатити відсотки за користування кредитом. Така послуга називається перезастава і завдяки їй термін кредитування в більшості ломбардів практично не обмежений - ви можете переукладати договір скільки завгодно раз.

Ще одна перевага ломбардного кредиту полягає в тому, що погасити його ви можете в кінці терміну, або при бажанні - погашати частинами протягом терміну. Не передбачає ломбардний кредит і штрафів за дострокове погашення: ви можете викупити свої цінності з застави, як тільки з'явиться фінансова можливість.

Однак не варто забувати і про недоліки ломбардного кредитування, яких також налічується чимало. Крім того, що ломбардний кредит загрожує вам чималою переплатою, не варто також розраховувати на велику суму. Незважаючи навіть на те, що багато ломбардів не обмежують максимальну суму позики, на практиці вона обмежена об'єктивними факторами, оскільки розраховується виходячи з вартості наданих в заставу цінностей.

Швидше за все, ломбардному позичальнику не вдасться уникнути і штрафів, нарахованих за прострочення погашення кредиту. Крім того, при черговій прострочці ломбард може вдатися до продажу предмета застави, про що вас можуть навіть не повідомити. Втім, зазвичай ломбард вичікує кілька днів, перш ніж переходити до продажу, тут слід звертати увагу на умови договору і репутацію самої установи.

Крім цього, існують обмеження і на прийняті в заставу цінності. Наприклад, багато ломбардів в якості застави приймають ювелірні вироби тільки сучасного вигляду і без дефектів. Так що отримати кредит під заставу бабусиної обручки з дорогоцінним каменем буде складно, а якщо і вдасться, то сума кредиту буде невеликою.

Нарешті, на відміну від банків, діяльність ломбардів регулюється законом «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» та підконтрольна Держфінпослуг. Тобто регулювання діяльності ломбардів здійснюється так само, як, скажімо, кредитних спілок або фінансових компаній. А це означає, що теоретично ломбард не зобов'язаний розкривати перед вами всі карти щодо вартості кредиту і супутніх послуг, і не обмежений в праві змінювати ставку за користування позиковими засобами після підписання договору. Тому, оформляючи кредит в ломбарді, потрібно бути гранично уважним при його укладанні.

Грабують не тільки банки

Однак крім очевидних недоліків кредитування в ломбардах таїть в собі і менш очевидні ризики.

По-перше, нерідкі випадки, коли вміст сховищ ломбардів стає здобиччю грабіжників. Наприклад, тільки в поточному році за повідомленнями в ЗМІ були пограбовані ломбарди в Донецьку, Луганську, Білій Церкві та Києві. І хоча в більшості з цих випадків грабіжники були оперативно затримані, ризик безповоротного зникнення ваших цінностей з ломбарду все ж зберігається.

Крім цього, в питаннях збереження ваших цінностей ви можете розраховувати тільки на сумлінність співробітників ломбарду.

Втім, позичальник ломбарду не застрахований зовсім ні від чого. На відміну від банків, обов'язковою умовою яких є страхування предмета застави, ломбарди такої вимоги не висувають. Тому, якщо ви все ж вирішили вдатися до ломбардного кредиту, користуйтеся послугами перевірених установ, або як мінімум поцікавтеся умовами зберігання заставних цінностей у ломбарді.

Чого чекати від ломбардів у майбутньому

Проект закону «Про ломбарди і ломбардну діяльність» зареєстрований в українському Парламенті ще в далекому 2008 році. У 2017 році проект №3433 ВР України прийняла за основу. Проект закону покликаний впорядкувати діяльність ломбардів, встановлює вимоги до приміщень і кваліфікації співробітників ломбарду. Однак для позичальників законопроект не передбачає введення суттєвих новацій: всі взаємини ломбарду і позичальника віддаються проектом закону на врегулювання договором. Ще одна спроба подати законопроект відбулася в грудні-2019 року (проект № 2674 від 26.12.2019 р.), однак за станом на грудень-2021 жоден проект прийнятий не був.

Проте є й позитивні зрушення: з 1 липня 2020 року діяльність ломбардів контролюється та регулюється НБУ, який однією з пріоритетних цілей визначив захист прав осіб, які користуються послугами ломбардів, та забезпечення прозорості роботи ломбардів.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики