про твої фінанси

NFC-технології в Україні: як і де розраховуються українці?

Які пристрої використовують найчастіше для безконтактної оплати, яка частина безконтактних торгових терміналів в загальній їх кількості? Що заважає розвитку технології? - розпитував банкірів Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке технологія NFC?
  2. Ложка дьогтю
  3. Думка експертів

Технологію безконтактних платежів NFC підтримали платіжні системи, банки, мобільні оператори і виробники мобільних пристроїв. Аналітики передрікають NFC світле майбутнє, але впровадження йде не так швидко, як це могло б статися.

Гроші - це не тільки папір із зображенням Франкліна і Лесі Українки. Колись загальновизнаним платіжним засобом вважалися черепашки і красиві камінчики. На зміну їм прийшли металеві гроші, потім паперові купюри стали переважати над монетами, а вже в наш час пластикова карта стала звичним засобом здійснення платежів. Однак уже є і кандидат на місце пластика - їм може стати мобільний телефон.

Що таке технологія NFC

NFC (Near Field Communication) - це технологія бездротового обміну даними між пристроями, що знаходяться на відстані до 20 сантиметрів. Два пристрої з NFC-мікросхемами досить наблизити один до одного для того, щоб вони змогли обмінюватися інформацією.

Як застосування цієї технології можна назвати електронне посвідчення особи, електронні ключі (від автомобіля, будинку, офісу, готельного номер), отримання довідкової інформації з електронних дощок. Однак найперспективнішою областю використання NFC є електронні платежі. Саме це застосування лягло в основу ініціативи «Pay buy mobile» ( «Плати мобільним»), яку з 2007 року активно розвиває GSM Association (GSMA), яка представляє 800 операторів мобільного зв'язку в 219 країнах світу.

Відповідь на питання про те, чому саме асоціація мобільних операторів так зацікавлена в просуванні цієї технології, лежить на поверхні: де ж ще помістити NFC-чіп як не в мобільний телефон, вірний супутник сучасної людини.

Мобільний пристрій з NFC-чіпом є пластикової платіжною карткою з розширеними можливостями. Ці можливості включають в себе інтерфейс користувача, за допомогою якого власник мобільного апарату може підтвердити або відхилити оплату, ввести необхідні банківські дані для здійснення транзакції, проконтролювати історію платежів.

Уявімо, що майбутнє вже тут, у вас в руках мобільник з підтримкою NFC, а в супермаркеті на кожній касі є термінали для прийому безконтактних платежів. Ви підкотили візок до каси і вивантажує продукти на конвеєр. Касир пропускає покупки через сканер і просить вас піднести телефон до платіжного терміналу. На екрані мобільного пристрою висвічується інформація про суму покупок, а може бути навіть повний список продуктів з цінами і інформацією про знижку. Потім вам належить ввести PIN-код, щоб підтвердити оплату і дочекатися появи повідомлення «Платіж прийнятий».

Відзначимо переваги мобільного платежу в порівнянні з оплатою пластиковою карткою:

  • Оплата здійснюється швидше. Обмін даними за технологією NFC відбувається дуже швидко, решта залежить від покупця.
  • Операцію контролює покупець, а не касир. Ми не віддаємо свою картку, не трясемося, що нечистий на руку співробітник перепише собі її номер і навіть CVV2-код, який деякі емітенти друкують прямо на пластиці. Це не означає, що безконтактна оплата за допомогою мобільного телефону на 100% врятована від втручання зловмисників, проте махінації утруднені. Крім того, зауважимо і той факт, що покупець отримує більше інформації про платіж.
  • Мобільний пристрій зручніший та універсальніший, ніж пластикова карта. Забути вдома телефон складніше, оскільки він частіше використовується в повсякденній діяльності.

Для продавця використання NFC також дає ряд переваг:

  • Оплата здійснюється швидше. За даними аналітиків п'ятисекундне прискорення обслуговування на касовому терміналі в McDonald's означає додаткові 20 млн. доларів прибутку компанії.
  • Зручність покупця - це лояльність покупця. А лояльність покупця - це потенційний прибуток продавця.
  • Якщо NFC витіснить пластик повністю у нас стає більше способів прийому платежів. Використання безконтактної оплати поряд з готівкою і пластиком розширює можливості отримання коштів від клієнта.

Ложка дьогтю

Активні дебати про необхідність практичного застосування NFC йдуть вже кілька років. Незважаючи на широку підтримку з боку гравців ринку, впровадження технології йде з відставанням від оптимістичних прогнозів. Статті в ЗМІ з тезами «NFC - це круто!» Змінюються здивованими відгуками. Технологія має ряд переваг в порівнянні з існуючими платіжними інструментами, проте є причини, що пригальмовують її широке використання.

Причина 1. Конфлікт інтересів банку і мобільного оператора. І ті, і інші хотіли б контролювати NFC-платежі. Крім того, ведуться дискусії - хто кому і за що повинен платити в рамках нової бізнес-моделі: хто повинен сплатити банку за випуск NFC-чіпа, чи повинен оператор стягувати з клієнта комісію за мобільні платежі.

Причина 2. Розвиненість карткової інфраструктури є основною перешкодою NFC. На думку аналітиків компанії Celent банки свого часу витратили чимало зусиль на те, щоб оплата пластиком стала реальністю, і всерйоз вважають, що мобільні платежі не збільшать їх прибуток, а, відповідно, немає резону витрачати гроші на впровадження нової технології.

Причина 3. Курка не виникає раніше яйця, а яйце - раніше курки. Цей жартівливий логічний парадокс став зовсім неабияким гальмом в історії розвитку мобільних платежів. Учасники ринку чекають, коли з'явиться інфраструктура, інфраструктура не з'являється, поки її не підтримають учасники ринку.

NFC - це не революція, а цілком закономірна стадія розвитку електронних платежів. Еволюція - це довгий процес, тому миттєвого поширення NFC-пристроїв чекати не слід. Якщо в описі придбаного вами мобільного телефону заявлена ​​підтримка NFC, це означає, що ви можете одним з перших помацати переваги нової технології. Але не раніше, ніж прийде її час.

Думка експертів

Олександр Стецько, начальник управління розробки продуктів роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро

Найчастіше українці розраховуються безконтактно за допомогою платіжних карт з технологіями PayPass і PayWave і смартфонами з NFC-технологією. Такий вид оплати вподобають і просунута молодь, і представники середнього класу, які цінують свої час і комфорт.

За даними НБУ на 01.10 2018 року 3,6 млн платіжних карт є безконтактними, це близько 10% від загальної кількості емітованих карток. З початку року їх кількість збільшилася на 32%. Прихід в Україну Apple Pay і Google Pay став каталізатором все більш активного використання смартфонів як універсального платіжного інструменту, який дозволяє одночасно «прив'язати» кілька платіжних карток і вибрати для конкретної оплати найбільш підходящу, з урахуванням програм лояльності, кеш-бека або акційних пропозицій. Розвивається і платіжна інфраструктура: кількість платіжних терміналів з можливістю безконтактної оплати за ІІІ квартал 2018 року збільшилась на 9% до 207,3 тис одиниць, що становить майже 79% всіх торгових платіжних терміналів.

Найбільш популярні в використанні безконтактні технології оплати в швидких транзакціях на невеликі суми, наприклад, оплата проїзду в громадському транспорті. Так, щодня безконтактно оплачуються близько 100 тис поїздок у київському метрополітені, який став п'ятою в світі «безконтактною» підземкою. Наземний міський транспорт також активно розвивається в цьому напрямку. Великий потенціал у супермаркетів, ТРЦ, кафе і ресторанів, кінотеатрів, масових заходів з cashless-зонами.

Перешкодою для більш активного розвитку безконтактного сегмента оплат, як і безготівкових розрахунків в цілому, є все ще недостатній розвиток платіжної інфраструктури: за даними Mastercard більше 60% підприємств малого і середнього бізнесу в Україні працюють виключно з готівкою, просто не даючи клієнтам альтернативи. Також не секрет, що деякі торговці виконують вимогу про забезпечення точок продажів POS-терміналами лише де-юре, а фактично термінал безкарно може тижнями перебувати в статусі «не працює», «ремонт» або «завис». Сіра економіка, що живе за рахунок спотворення обсягів реальних оборотів і ухилення від оподаткування - головний противник повсюдного впровадження безготівкових платежів.

Драйверами подальшого розвитку прозорої, зручної і ефективної cashless-економіки є все більше проникнення технологій в повсякденне життя українців, підвищення фінансової грамотності населення, чітке правове регулювання ринку платежів, розширення переліку і географії smartcity-проектів соціальна відповідальність бізнесу і активна громадянська позиція споживачів, які відстоюють своє право вибирати зручний спосіб оплати товарів і послуг.

Валерій Даниленко, заступник голови правління ТАСкомбанк

Поширення мобільних NFC-платежів - один зі світових трендів, який з кожним роком набирає популярність не тільки в світі, але і в нашій країні. В Україні до кінця 2018 року понад 20 банків запустили NFC-гаманці. Зокрема, наш банк реалізував дану технологію спільно з Mastercard, запустивши Google Pay, і найближчим часом планує його запуск з Visa.

Оплата смартфоном вже стала доступною для масового українського користувача, адже наявність NFC-модуля в смартфонах це вже не тренд, а норма. Сьогодні таким чином розраховуються в продуктових супермаркетах, транспорті, кафе та ресторанах, заправних станціях - там, де передбачена можливість безконтактної оплати.

Вже очевидно, що саме електронні гаманці стануть наступним популярним носієм фінансових даних після пластикових карт. І тому вже є розвинута інфраструктура не тільки в світі, але і в Україні. Це зручніший і безпечний спосіб оплачувати покупки в порівнянні з використанням готівки або звичайною банківської карти. Для прогресивного світу NFC - це вже давно must have.

Звичайно, є ряд факторів що стримують розвиток безконтактних платежів. Наприклад, не всі термінали в Україні оснащені можливістю безконтактної оплати, також залишається велика частка мобільних телефонів і смартфонів без NFC-модулів. Крім цього, старшому поколінню складно освоїти нові технології, тому вони вважають за краще розраховуватися «по-старому» - готівкою або карткою.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики