про твої фінанси

Зняття готівки в чужих «банкоматах»: нюанси тарифікації

Prosto неминуче кожному держателю платіжної картки рано чи пізно доведеться знімати готівку в чужому банкоматі, тобто в тому, що не належить банку-емітенту карти. Тут ми не говоримо про подорожі за кордон. І в рідній країні (і якраз особливо в ній) навіть при поруч встановлених трьох-чотирьох банкоматах можна й не знайти рідного.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Комісії знижуються
  2. Отримати гроші в «чужому» банкоматі можна навіть безкоштовно
  3. Ліміти на зняття все ще актуальні
  4. Число банкоматів скоротиться
  5. Партнерські мережі розширилися
  6. Власники «пластика» знімають готівку все рідше
  7. Думка

Відразу обмовимося, що в цій статті будемо розглядати тільки стандартні пропозиції платіжних карт від банків, без урахування зарплатних, пенсійних, соціальних карт, а також кредиток і кобрендових проектів.

Комісії знижуються

Практично революцію в знятті готівки в банкоматах зробили в 2012 році міжнародні платіжні системи, знизивши міжбанківську комісію. Остання - це плата банківської установи-емітента пластикової карти банку-власнику банкомата, через який держатель картки знімає готівку. І якщо раніше комісії за зняття в банкоматі іншого банку в середньому по ринку росли, то в 2013 році вони різко знизилися.

Отримати гроші в «чужому» банкоматі можна навіть безкоштовно

У деяких випадках комісії за зняття готівки в банкоматах іншого банку не просто знизилися, а зовсім зникли. Причина тому - також дії міжнародних платіжних систем. Зокрема, поява на ринку карти Debit MasterCard з фіксованою міжбанківською комісією. Виведення на український ринок компанією MasterCard нового продукту - карт Debit MasterCard - різко активізувало діяльність більшості банків з надання можливості безкоштовного зняття коштів у «чужих» банкоматах.

Правда, масовим такий підхід серед банків не став. За дослідженням компанії «Простобанк Консалтинг» на 11.02.2022 р, серед 21 банка-лідера за активами 13 установ пропонують «пластик» з можливістю безкоштовного зняття готівки в банкоматах інших банків. Докладні тарифи по банкам - в таблиці нижче.

Найчастіше безкоштовне зняття в чужих банкоматах банки пропонують за зарплатними картками, але тут установу для обслуговування вибирає роботодавець. Так що якщо власнику карти пощастило - він зможе знімати зарплату безкоштовно в будь-яких банкоматах.

Ліміти на зняття все ще актуальні

Незважаючи на лібералізацію тарифів за зняття готівки в «сторонніх» банкоматах, інше обмеження цієї можливості - у вигляді лімітів на зняття - залишається актуальним для банків. Банк-емітент за кожну таку операцію платить комісію банку-еквайєру, тому з метою контролю витрат кількість безкоштовних знять або лімітується і після досягнення ліміту застосовується стандартний тариф, або тариф застосовується при досягненні умов, що дозволяють банку компенсувати витрати: наприклад, певного обсягу торгових транзакцій або наявності залишку по рахунку не нижчого від визначеної суми.

З іншого боку, багато банків встановлюють ліміти на отримання готівки з причин, не пов'язаних з комісійними витратами. Багато фінустанов також використовують ліміти на зняття готівки з класичних причин - для зниження можливих втрат в зв'язку з несанкціонованим використанням карт (шахрайством). Кожен банк самостійно визначає розмір таких лімітів. Як правило, вони знаходяться в діапазоні 2-4 тисячі гривень в день.

Нерідко з тієї ж причини ліміт встановлює не банк-емітент карти, а банк, якому належить банкомат. Так що якщо ви зібралися зняти велику суму (в кілька десятків тисяч гривень) в «чужому» банкоматі, будьте готові зіткнутися з обмеженням.

Комісії банків з числа 25-ти лідерів за активами за зняття готівки з платіжних карт в банкоматних мережах інших банків, які не є партнерами емітента, за дослідженнями компанії «Простобанк Консалтинг» на 11.02.2022 р

Враховувалися стандартні дебетні карти банку, не враховувалися зарплатні, пенсійні, соціальні, кредитні, кобрендові карти і пакетні пропозиції.

ПриватБанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1%
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  1
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  10
Ощадбанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% + 5 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  6,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  20
Укрексімбанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% + 7 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  8,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  22
Укргазбанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,9% мин. +5 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  4
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  10
Райффайзен Банк Аваль 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  0
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  0
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  0
Альфа-Банк Україна 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  2%, мин. 25 грн
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  21,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  35
Сбєрбанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% +10 грн.
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  10
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  10
Перший Український Міжнародний Банк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  0%
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  0
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  0
UKRSIBBANK
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,3% + 7 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  8,3
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  20
ОТП Банк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% + 7 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  8,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  22
Credit Agricole 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% + 10 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  11,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  25
Південний 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% мін 5 грн. 
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  15
ТАСкомбанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  0%
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  0
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  0
Кредобанк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5%, мин. 20 грн.
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  20
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  20
Idea Bank (Ідея Банк) 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% + 10 грн.
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  6
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  15
МТБ БАНК (МАРФІН БАНК) 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  1,5% мин 5 грн.
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  6,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  20
Правекс-Банк 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  3 грн.
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  1,5
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  15
Forward Bank 
Комісія за зняття готівки в «чужому» банкоматі  0%
Розмір комісії при знятті 100 гривень, грн.  1
Розмір комісії при знятті 1000 гривень, грн.  10

Число банкоматів скоротиться

За прогнозами банкірів, крім зниження комісій за переведення в готівку в банкоматах сторонніх банків, зменшення комісії interchange призведе до ще одного наслідку. Оскільки знизилися не тільки витрати банків-емітентів пластику на обслуговування їх карт в банкоматах інших установ, а й відповідні доходи від обслуговування в своїй мережі чужих карт, банки більше не зацікавлені розвивати банкоматні мережі. Банкам стало менш вигідно утримувати великий парк банкоматів - витрати на інкасацію, готівкові кошти, ремонт банкоматів перевищили дохід від міжбанківської комісії. Банки перестали розширювати свою банкоматну мережу заради отримання доходу від міжбанківської комісії і зосередилися на встановленні банкоматів для потреб своїх власних клієнтів - на відділеннях, на підприємствах, з якими укладені зарплатні проекти. Так що теоретично число банкоматів в Україні має якщо не зменшитися, то, принаймні, істотно сповільнити своє зростання.

Партнерські мережі розширилися

Ще один фактор, який грає на руку власникам пластикових карт - розширення банкоматних партнерських мереж. Банки активно об'єднуються в так звані "партнерські" банкоматні мережі. Якщо раніше банки об'єднували свої банкоматні мережі, в основному, за умови обслуговування в одному процесингу, то тепер це не є обов'язковою умовою об'єднання.

А зниження комісії дало банкам додатковий стимул для об'єднання в мережі. Банки стали об'єднувати свої банкоматні мережі і ділити витрати з банкоматного interchange.

Власники «пластика» знімають готівку все рідше

Як не дивно, в результаті зниження середньої комісії за зняття готівкових коштів в чужих банкоматах і розширення банкоматних мереж власники пластикових карт не стали знімати в банкоматах більше грошей. Навіть навпаки - залишки на картах ростуть, як і обсяги безготівкових розрахунків. Правда, банкіри не тільки не здивовані таким результатом, але і називають його запланованим. Говорити про якісь кардинальні зміни на даному етапі ще рано. Але мета, яка поставлена ​​і повинна бути завдяки цьому досягнута, зрозуміла, особливо для дебетних і зарплатних продуктів. А саме - змінити "манеру" поведінки клієнта з "зняти всі гроші прямо зараз у своєму банку" на "я можу в будь-який момент зняти мої гроші в найближчому банкоматі, як тільки вони мені знадобляться". Як наслідок така зміна має привести до збільшення залишків на карткових рахунках, а також стимулювання безготівкових розрахунків.

Складно сказати, чи цей фактор, або інші в більшій мірі впливають на поведінку українських власників карток, але обсяги безготівкових розрахунків картами дійсно ростуть набагато швидше, ніж суми операцій зі зняття готівки.

З іншого боку, експерти відзначають, що не всі власники карт реагують на зниження комісій однаково. Результати сильно відрізняються в залежності від ряду факторів. Один з головних - це місце проживання власника карти. Наприклад, у великих містах спостерігається той же ефект, який мав місце раніше в інших країнах - по картах з безкоштовними операціями в «чужих» АТМ зменшилася середня сума транзакції в банкоматі, збільшилися залишки на рахунку і починає рости кількість транзакцій в торговій мережі. У невеликих містах найпомітніший ефект - більш рівномірние зняття коштів з рахунку протягом усього місяця, на відміну від практики повного обнулення залишку за допомогою 2-3 операцій.

У той же час експерти констатують, що сама по собі лібералізація умов зняття готівки в банкоматах - не панацея, і не призведе до різкого підвищення обсягу безготівкових платежів. Можна припустити, що один з факторів, що впливають на рішення банків про скасування комісій, - бажання стимулювати безготівкові розрахунки і звичку клієнтів зберігати кошти на платіжній картці. Однак лише скасування комісій, без активних дій, спрямованих на підвищення фінансової грамотності населення, не здатні принести банкам бажаний ефект.

Хоча банкіри і відзначають зростання залишків на карткових рахунках зі зниженням комісій за переведення в готівку, скасовувати комісії або радикально їх знижувати банки все ж побоюються. Відмова банків від перегляду розміру комісії за зняття готівки в "чужих" банкоматах за всіма своїми картковими продуктами, в першу чергу пов'язана з тим, що банки з самого початку не зацікавлені в збільшенні оборотів зняття готівки, до чого б однозначно призвело зниження комісії. Будь-який банк ставить перед собою завдання в збільшенні оборотів за операціями в торгово-сервісній мережі. Тому після перегляду міжбанківської комісії платіжними системами не відбулося різкого збільшення обсягів зняття готівки. Так що українським власникам «пластику» не варто розраховувати що «ера комісій за зняття готівки» закінчиться. А тим, хто не хоче витрачатися на послуги банкомату, доведеться звикати розраховуватися карткою в мережі.

Думка

Дмитро Лучко, директор департаменту карткового бізнесу КРЕДОБАНКУ

Кілька років тому банки почали надавати своїм клієнтам можливість безкоштовного зняття коштів у «чужих» банкоматах. Спочатку це були поодинокі пропозиції, реалізовані лише в ряді продуктів (пакетів), іноді з підвищеною щомісячною платою.

На ринку існують обмеження за кількістю безкоштовних операцій, але якщо клієнтові буде необхідно зняти ту чи іншу суму понад установлений ліміт - ніяких проблем з цим не виникне. Звичайно ж, операції, що перевищують встановлений ліміт, будуть тарифіковані банком-емітентом відповідно до тарифів, що діють на момент проведення операції.

На сьогодні банки України все більше відходять від «прив'язки» операцій клієнта до мережі банку, намагаючись реалізувати набагато більш ефективну модель, яка стимулює клієнта до більш рівномірного за часом зняття коштів з рахунку, до збільшення кількості транзакцій в торговій мережі. Успіху таких змін в значній мірі сприяв цілий ряд факторів, серед яких збільшення кількості платіжних терміналів у торговельній мережі, успішний досвід впровадження безкоштовних транзакцій на сусідніх ринках, підвищення фінансової грамотності населення України та інші. 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики