про твої фінанси

Ехолоти: вибір електронного помічника для риболовлі

Як же правильно вибрати бездротовий ехолот для зимової риболовлі з берега і як він працює? Розібратися в тому, що ж являє собою цей портативний прилад і на які його основні характеристики слід звернути увагу, допоможе ця стаття. У житті більшості рибалок рано чи пізно настає момент, коли вони замислюються про придбання ехолота для риболовлі з берега.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Принцип дії
 2. Функції ехолота і інструкція з експлуатації
 3. На що звернути увагу при виборі ехолота

  3.1 Потужність

  3.2 Перетворювач

  3.3 Приймач

  3.4 Екран

 4. Що пропонують і скільки коштує ехолот

Принцип дії

Спочатку, під час Другої світової війни, сонар (ехолот) створювався як засіб для боротьби з ворожими підводними човнами. Пізніше він освоїв мирну професію, але принцип його роботи змінився мало чим. Основними вузлами сонара є передавач, перетворювач (випромінювач приймач), підсилювач та екран.

Коротенько роботу сонара можна описати так: електричний імпульс від передавача перетворюється перетворювачем (який в даний момент працює як випромінювач) в звукову хвилю, яка поширюється в водному середовищі. Коли звукова хвиля зустрічає на своєму шляху яку-небудь перешкоду, то частина її відбивається і повертається назад до перетворювача, який тепер вже працює як приймач.

Перетворювач перетворює відбиту звукову хвилю в електричний імпульс, який посилюється приймачем і виводиться на екран.

Найбільш часто використовувана частота випромінювання - 192 кГц, але також застосовується і частота 50кГц. Хоча умовно ці частоти лежать в звуковому діапазоні (точніше в ультразвуковому діапазоні) вони не чутні ні для людини, ні для риби, тому можна не турбуватися, що сонар розполохає рибу.

Функції ехолота і інструкція з експлуатації

Чим корисний портативний ехолот рибалці? Ехолот шукає і знаходить рибу, і це є його основним призначенням. Однак досвідчений рибалка знає, що риба розподіляється нерівномірно в водоймі, а групується в певних місцях, в залежності від рельєфу дна, глибини і навіть температури води. Тому першочергове завдання ехолота - це визначення глибин водойми і вивчення дна. Крім цього, прилад допоможе визначити температуру води, особливості її стану і щільності донної поверхні. На екрані рибальського ехолота також є можливість побачити термоклин - шар води, збіднений киснем, що утворюється на водоймах зі стоячою водою при високій температурі. Не забудьте також подивитися на акумулятор для ехолота і його потужність.

На що звернути увагу при виборі ехолота

Після того, як основні функції ехолота вивчені, слід визначити основні критерії оцінки приладу.

Сонар повинен мати:

 • передавач великої потужності;
 • ефективний перетворювач;
 • чутливий приймач;
 • екран з високою роздільною здатністю і контрастністю.

Потужність

Потужність приладу завжди вказується в специфікації приладу і її характеристики бувають двох видів: RMS (усереднена) і пікова. Вказується вона у ватах. Така «ехолотна» потужність є для більшості величиною абстрактною, але тим не менш дозволяє порівнювати різні прилади. Чим вище потужність, тим краще.

Перетворювач

Перетворювач для сонара - це своєрідна антена. Він перетворює електричну енергію в звукові хвилі високої частоти. Перетворювач повинен бути досить чутливим, щоб реєструвати дуже слабкі ехосигнали, що повертаються. Все це повинно мати місце для однієї певної частоти (192 або 50кГц), в той час як ехосигнали інших частот повинні фільтрувати. Частота, на якій працює випромінювач, впливає на глибину проникнення сигналу і можливість поділу слабких відбитих сигналів для отримання більшої деталізації. Більшість ехолотів працюють на частоті 192 кГц і лише деякі використовують частоту 50кГц. Частота 50кГц в основному використовується в глибоководних морських умовах.  

Коротенько різницю між частотами 192 кГц і 50кГц можна представити в наступній таблиці:

192 kГц 50 kГц
мілководдя великі глибини
вузький кут випромінювання широкий кут випромінювання
краще розширення і розділення об'єктів менший розширення
менша схильність шумів більше шумових перешкод

Перетворювачі з робочою частотою 192 кГц випускаються як з вузьким кутом конуса (він дає більше інформації про підводний світ, але ціною менш глибокого проникнення), так і з широким (забезпечує проникнення звукових хвиль на велику глибину). Перетворювачі з широким кутом конуса краще застосовувати в прісноводних водоймах. У той час як перетворювачі з вузьким кутом - у всіх випадках риболовлі на море.

Приймач

Необхідно пам'ятати, що чим вище чутливість приймача, тим більше на екрані і перешкод. Вибирати треба намагатися прилад, у якого є можливість налаштування чутливості приймача в якомога ширшому діапазоні.

Екран

Дисплей ехолота є матрицею, що вміщає певну кількість осередків (пікселів) по вертикалі і по горизонталі. Чим більше  розширення  дисплея ехолота (кількість пікселів по вертикалі і горизонталі), тим детальніше і якісніше буде зображення.

Розмір дисплея,  поряд з розширенням, також є важливим параметром ехолота для лову. Чим більше розмір дисплея, тим наочніше зображення. Перевагою великого екрану є, крім того, можливість ділити його на вікна для відображення додаткової інформації.

Третій параметр дисплея ехолота, який грає важливу роль для отримання найбільш точної і детальної картини зображення - це кількість  градацій сірого. Рівень сірого визначає щільність зображуваного об'єкта. Людське око може розрізняти 16 градацій сірого, стільки ж градацій має монохромний (чорно-білий) дисплей хорошого ехолота. Дисплей, який має мінімум градацій сірого не здатний відобразити безліч об'єктів певної щільності. Ехолоти бувають з монохромним екраном від 4 до 16 рівнів сірого. Ехолоти, оснащені кольоровим дисплеєм, відображають об'єкти 256 колірними відтінками (технологія TFT). Це найбільш передова технологія передачі зображення.

Що пропонують і скільки коштує ехолот

В Україні можна купити бездротові ехолоти таких виробників: Amina, Panasonic, Garmin, Lowrance, Eagle, Humminbird, Raymarine, Northstar, Carpboat, Condor, Fishin Buddy. Існують моделі ехолотів для літньої і зимової риболовлі (ехолоти, адаптовані до низьких температур). Їх вартість - від 140 до 4 500 доларів.

Який ехолот придбати в перший раз? Часто трапляється, що придбаний за кругленьку суму ехолот з великими можливостями, виявляється не функціональним. Можна порадити альтернативне рішення - «входити в воду поступово». Визначте для себе мету придбання. Якщо ви не зупинилися на вимірі глибини, то зверніть увагу на ехолоти середнього технічного і цінового діапазону. 

Пропонуємо ознайомитися з цінами на риболовлю в Україні.





Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики