про твої фінанси

Пора на лід: як вибрати вудку і одяг для зимової риболовлі

Перевага зимової риболовлі полягає в безпосередньому контакті: рука - ліска - риба. Досвідчений рибалка, виводячи таким чином рибу, вже по її рухам може прикинути не тільки вагу, але і вид екземпляра. Як вибрати вудку для зимової ловлі, скільки буде коштувати спорядитися на зимову риболовлю з нуля, про особливості платної риболовлі - підказує Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Види зимових вудок: «балалайка», вудка з котушкою і «кобилка»
 2. Способи лову риби

  2.1 Кивок

  2.2 Поплавок

  2.3 Ліска

  2.4 Мормишка

 3. Споряджаємося на зимову риболовлю: як вибрати одяг і рибальські снасті
 4. Платна риболовля - за і проти

Види зимових вудок: «балалайка», вудка з котушкою і «кобилка»

У нашій країні набули поширення три види зимових вудок: «балалайка», вудка з котушкою і «кобилка».

«Балалайка»  - спортивний варіант. Це максимально полегшена конструкція, в якій рукоять і котушка суміщені. Годиться ця вудка для мобільної риболовлі, коли потрібно переходити від лунки до лунки, швидко простукуючи їх. Амплітуда коливання при цьому повинна бути максимальною, виробляти їх потрібно тільки відкритою рукою, а на морозі так довго не витримаєш. Є у цієї вудки і маленькі ніжки, які ховаються в корпусі. Але вона настільки легка, що вимагає додаткового закріплення, інакше її можуть утягнути як риба в лунку, так і невеликий вітерець.

Однак, при дуже поганому клюванні, коли перепробувані вже всі способи лову, «балалайка» може показати несподіваний результат. Справа в тому, що її можна оснастити ліскою 0,06 мм і найлегшою мормишкою. Велика чутливість цієї вудки не дасть пропустити навіть ледь відчутні клювання. Правда, на особливо великий результат розраховувати не варто.

Вудка з котушкою  буває двох типів: з відкритою ліскою і з закритою. Недолік закритої котушки полягає в тому, що ліска може потрапити в зазор між корпусом і самою котушкою. Щоб розплутати, доведеться її розбирати, що, погодьтеся, не дуже приємно на морозі. До того ж вона може порватися. Тому, якщо при покупці вудки ви виявите такий зазор, можете відразу відмовитися від придбання.

До переваг можна віднести те, що ліска захищена від налипання мокрого снігу та обледеніння. Хоча, якщо це станеться з уже розмотаною лісою, змотати її буде важко.

Найпоширеніший варіант - вудка з відкритою котушкою типу ADAMS. При виборі такої вудки особливу увагу слід приділити хлистика. Бажано, щоб він був поліуретановим, а не пластмасовим. Вудилище з пластика при навантаженні може деформуватися, причому назавжди, а ось поліуретану не страшні ні вигини, ні морози. Правда, звертатися з такою вудкою потрібно максимально обережно. Якщо під час клювання жбурляти її на відкритий лід, котушка при ударі може розлетітися. Ще один недолік: налипання на волосінь снігу. Тут вона ніяк не захищена, тому і в замет кидати її не бажано.

Вудки ADAMS універсальні. Їх можна застосовувати як для поплавкової ловлі, так і під кивок. Вони обладнані зручною підставкою і наконечником з кільцем. Знявши кільце, можна поставити на його місце кивок.

«Кобила»  - класика наших дідів. Ліска тут намотується на мотовило. Їй не страшні ні обмерзання, ні заїдання. Вона зручна при ловлі на великих глибинах, при неспішному «висиджуванні» того ж ляща. Зараз багато хто забув про неї. А дарма. Вона допоможе зберегти якомога довше вашу ліску, зручна в плані стійкості і транспортування. У котушкових вудках постійно заважають бічні ручки.

Є ще електронні вудки. Застосовувати їх можна буде при стійкому клюванні, коли від вас буде потрібно тільки вчасно виводити рибу з лунки. Навіть підсічку за вас зробить це чудо техніки. А ось амплітуду коливання і глибину, де знаходиться риба, вона вам не підкаже.

Рукоятка зимової вудки - справа вашого смаку. Для поплавчанки можна вибрати велику рукоятку з пористої гуми, для лову на кивок - маленьку, теплу коркову. Є ще вудки з порожніми ручками. Туди можна скласти мормишку, поплавок, ніжки.

Способи лову риби

Кивок

Найпоширеніші - металеві та лавсанові кивки. Жорсткість кивка слід вибирати відповідно вазі мормишки. Якщо вудити на стоячу вудку, можна поставити кивок з намистинкою. Це послужить своєрідним сигналізатором клювання. Поки ви відлучитися, щоб, наприклад, перевірити інші лунки, намистинка дасть знати, чи було клювання під час вашої відсутності. Навіть якщо клювання виявилася холостим, потрібно приділити цій лунці більше уваги.

Амплітуду коливання вам підкаже досвід. Якщо риба активна, вона буде реагувати на будь-який подразник. Окунь, Берш і щучка зазвичай клюють на підйом. Плотва іноді може «взяти» на опускання з періодичною зупинкою. До подлещиків слід застосувати особливий підхід: він любить плавні коливання з великою амплітудою.

Кивок може так само служити сторожком. На відміну від поплавка, який притоплений під водою, кивок видно на відстані. А значить, можна охопити значний периметр льодового простору, не боячись прогавити клювання.

Ловля на кивок відрізняється від поплавкового методу ще тим, що рибу можна шукати на будь-якій глибині. Іноді вона «бере з півводи», іноді прямо з-під льоду. В цьому випадку потрібно виставити потрібну глибину і підмотати зайву ліску. А далі - справа техніки.

Поплавок

Зимовий поплавок зазвичай роблять з пінопласту. Забарвлення - справа вашого смаку. Вагу підбирають відповідно до мормишки. Велику, більш обережну плотву, легше зловити саме на поплавчанку. Відмінно ловляться так само карась і лящ. Карасьове клювання нагадає вам літо: поплавок повільно підніметься і ляже на воду. Ось тут тільки треба встигнути підсікти, інакше карасик може кинути наживку.

Єдиний недолік - обмерзання поплавка. При сильному морозі він моментально перетворюється на величезну скляну кулю, та ще й вода зверху покривається кіркою. Процес можна призупинити, якщо повністю не очищати лунку, залишивши навколо неї замети. Але все одно, доведеться постійно вичищати лунку і відігрівати поплавок, що при хорошому клюванні дуже дратує.

Поліпшити клювання допоможе гачок, якщо його прив'язати прямо до ліски на відстані 7-10 см (при великих глибинах 20-30 см) вище мормишки. Риба може ігнорувати мормишку, потрапляючи тільки на гачок. Гачок потрібно брати мінімальних розмірів, так званий «заглотік», з довгою цівкою і колечком, через яке потрібно двічі протягнути і зав'язати ліску.

Ліска

Зимова ліска повинна бути тонкою. Оптимальний варіант - від 0,1 мм і менше. Якщо ви йдете цілеспрямовано на ляща або коропа, то можна брати 0,15 - 0,2 мм. Бажаний флюорокарбон. При всій великій кількості вибору ліски, сучасним виробникам властиво завищувати граничне навантаження при заниженні перетину. Так що варто більше довіряти своїм очам, а ще краще - штангенциркулю. Ліску ж на розрив можна перевірити на вузлі.

Мормишка

На течії і на глибині застосовуються більш важкі мормишки. Самий універсальний матеріал - вольфрам. Він має більшу питому вагу при малих розмірах. Правда, вольфрамові мормишки втрачають в грі, особливо якщо доводиться ліску протягувати через вушко.

На течії добре працює так звана «гірлянда» - кілька гачків або мормишок, прив'язаних на певній відстані один від одного, навантажені добре відцентрованим важком у вигляді кульки або оливки. На «гірлянду» ловиться в основному плотва, густера і верховод. При ловлі обережного ляща не завадить застосувати як мінімум два вантажи - основний тягар і підпасок.

На малих і середніх водоймах добре працюють срібні блешні у вигляді краплі, вольфрамові «Уралочки», півмісяць. Карась вважає за краще круглі мормишки - дробинку або «око». Плотва дуже любить яскраво-червоні кольори. Останнім часом з'явилися світлонакопичувальні мормишки. У сутінках на них добре ловити йоржа.

Для любителів вертикального блешніння випускають спеціальні вудилища. Вони мають більш довгий хлист і велику котушку. Тут все залежить від удачі. Якщо вам попалася «робоча» блешня, потрібно призвичаїтися її правильно підкидати, робити потрібну паузу. Зазвичай окунь реагує саме на паузу. Віддає перевагу він тригранній  блешні з червоною крапкою. Для судака підійде блешня з голограмою. А ось щучка може зреагувати навіть на класичну «колебалку» невеликих розмірів.

Якщо ви вирішили застосувати «Балду», не завадило б протягнути через ліску невеликий трійник. При опусканні «яєць» на дно, трійник злегка затримається і почне падати пізніше. Ось на це падіння з підкручуванням може зреагувати окунь.

Вирушаючи на риболовлю, можна прихопити з собою до десятка вудок. Як то кажуть, на всі випадки життя. Благо, зимові вудки займають не дуже багато місця.

Споряджаємося на зимову риболовлю: як вибрати одяг і рибальські снасті

Одяг

Для комфортної риболовлі на льоду необхідно добре одягнутися, адже погодьтеся, висидіти цілий день на льоду, та ще й в мороз мінус 15-20 не кожен зможе, та й захоче. Але в наше століття прогресу і розробки всілякого роду теплозберігаючих матеріалів ця проблема вирішувана.

Насамперед необхідно подбати про ноги, як правило, вони мерзнуть найбільше.

Термошкарпетки  - повинні не тільки зберігати тепло, але і виводити вологу що утворилася назовні. Вони повинні бути повністю вовняними, синтетика більше підійде для активного відпочинку, але ніяк не для сидячого на льоду. Фахівці рекомендують шкарпетки з вовни  мериносів  за відмінні теплозберігаючі якості. На сьогоднішній день, практично всі термошкарпетки виробляються по безшовній технології, так що натерти вам ногу вони навряд чи зможуть. Коштують термошкарпетки від 160 гривень.

Взуття.  Просто взяти свої зимові черевики і відправитися ловити рибку не вийде. Не підійде взуття з нейлону і шкірозамінника, з штучними утеплювачами.

Важливо пам'ятати: не рекомендується одягати взуття на шнурівці. Взуття має бути високим, закривати хоча б половину ікри і ОБОВ'ЯЗКОВО бути легко знімнним. При небажаному купанні важливо швидко позбутися від чобіт що набрали воду.

Бувалі рибалки віддають перевагу вільному і зручному гумовому взуттю з товстою повстяною вкладкою, або просто валянкам з глибокими калошами. Валянки з калошами можна купити за 180 гривень.

Як варіант подорожче і «покрасивше» - арктичне взуття. Спеціально розроблене для дуже низьких температур, крім натурального утеплювача воно забезпечене ще і спеціальним повітряним прошарком. У мережі нескладно знайти арктичні чоботи, розраховані на температуру до -50 градусів. Коштують вони від 450 гривень.

Нижній шар одягу.  Рекомендується придбати термобілизну з тієї ж серії, що і шкарпетки - 100% шерсть. Так само, як і шкарпетки, вона зберігає тепло і виводять вологу. Вартість повного комплекту - від 340 гривень. Можна комбінувати два шари термобілизни - нижню білизну тонку, верхню - товсту. Тонка термобілизна коштує від 200 гривень.

На торс можна одягнути флісову толстовку - вона відведе від тіла вологу і збереже тепло. Коштує толстовка - від 300 гривень. Не підійде вовняний светр - волога, відведена термобілизною, вбереться в шерсть і вам буде не комфортно і холодно.

Як  верхній шару одягу  бувалі рибалки використовують костюм поддевку. Як правило, це або просто комбінезон, або напівкомбінезон і куртка. Їх виготовляють з декількох шарів тканини - термо і волого ізоляція зовні і м'яка (часто і це важливо - флісова) тканина всередині, також може бути ще пухова прокладка. Такий костюм обійдеться від 1500 гривень.

Шапка . Найзручніший варіант головного убору - маска. Вона призначена для збереження тепла не тільки голови, а й обличчя. У сучасних масках, як і в термобілизні, використовуються матеріали що відводять вологу і зберігають тепло. Коштують вони не дорого - від 60 гривень. Можна придбати і шапку вушанку від 120 гривень. Також можна купити звичайну шапку від 80 гривень.

Не забудьте про захист від холоду ваших рук і пальців. Є спеціальні  перчатки або  рукавиці  для зимової риболовлі. Вони відмінно зберігають тепло і, як і термобілизна, виводять вологу назовні. Коштують вони - від 100 гривень перчатки, і від 140 гривень рукавички.

Як бачимо, щоб одягнутися по-сучасному і тепло потрібно виділити досить великий бюджет з сімейного гаманця - близько 3000 гривень. Звичайно, цю суму можна трохи зменшити, наприклад, за рахунок покупки валянок, а не арктичного взуття або замість комбінезона придбати теплі штани і ватник. Але ж дорогі речі і прослужать вам на порядок довше, та й одягнути їх можна не тільки на риболовлю.

Снасті

Залежно від того, що і як ви будете ловити, вам знадобиться:

 • Ящик (також використовується в якості стільця для сидячої риболовлі) - від 300 гривень
 • Бур - від 500 гривень
 • Пешня (палиця з вістрям внизу, використовується як для перевірки льоду, так і для різання лунок в тонкому льоду) - від 300 гривень.
 • Зимова вудка - від 30 гривень.
 • Жерлица - від 30 гривень.
 • Вудка для блешніння - від 50 гривень.
 • Ліска - від 60 гривень котушка
 • Гачки - від 10 гривень.
 • Важки - від 8 гривень
 • Живі приманки:
  • мотиль - від 10 гривень порція
  • опариш - від 10 гривень
  • живець (жива маленька рибка: плотва, уклейка) - від 20 гривень за 30 штук.
 • Балансири - від 30 гривень
 • Блешня - від 15 гривень
 • Мормишка - від 10 гривень.

Бюджет для снастей кожен виділить в залежності від методу лову. У будь-якому випадку для новачка бур, пешню і ящик для снастей прикупити доведеться. А якщо у вас вони вже є, то середня вартість снастей буде близько 200-300 гривень, включаючи «вкусняшки» для риби

Поради бувалих

Йдіть на лід з обережністю - як правило, лід тонше біля берега, очеретів, пристаней, корчів. Якщо є темні ділянки льоду - не заходьте на них, можете провалитися. Кожен крок простукуйте пешнею, для виявлення тонких ділянок льоду.

Слід пам'ятати: мінімально безпечна товщина льоду, яка витримує дорослу людину 5-7 см. На екстрений випадок у вас під рукою завжди повинна бути міцна мотузка довжиною не менше 15 метрів.

Постарайтеся для зимової риболовлі знайти собі напарника. Пам'ятайте - якщо лід ще не зовсім товстий, відстань між двома дорослими людьми, що йдуть за ним, має бути не менше 5 метрів.

Зробіть собі «рятівнички» - це палиця довжиною близько 50 см. З одного боку на ній повинен бути шнурок для кріплення на руку, до іншої сторони прикріплений / вбитий загнутий цвях / цвяхи. Якщо ви таки провалилися - перш за все, не панікуйте, широко розставте руки на кромці льоду і спробуйте обережними ривками «викинути» тіло далі на лід. Для цього можуть стати в нагоді «рятівнички». Вибиратися з води потрібно поки одяг не промовкнув повністю, чим довше будете брати себе в руки і міркувати, що робити, тим складніше буде вибратися. Вибравшись на лід, спочатку відкотіться від місця провалу, а потім повзіть до берега.

Якщо ви прийшли до водойми на лижах - перед входом на лід відстігніть кріплення від черевиків і зніміть з зап'ясть шнурки від палиць. У разі якщо ви провалитеся під лід, ніщо не буде заважати вибратися.

Якщо у вас важкий ящик або рюкзак - зніміть його і волочите по льоду за собою на мотузці. Це зменшить вашу вагу і тиск на лід.

Проробивши лунку, не прибирайте з неї повністю крижане кришиво: світло, що проникає через лунку, може відлякати рибу. Зведіть до мінімуму ходіння по льоду і свої рухи - можете розполохати рибу.

Щоб зберегти мотиля довше, візьміть велику картоплю, зріжте верх і виколупайте в ній поглиблення (грубо кажучи зробіть стакан). Помістіть в нього мотиля і закрийте зрізаним верхом.

У зимовий період риба охочіше клює на темний гачок. Затемнити гачок можна просто, закоптивши його за допомогою палаючого сірника.

Не кидайте рибу на лід, при замерзанні вона втрачає свої смакові якості. Краще її складати в термоконтейнер або просто в сумку з покладеною на її дні ганчіркою.

Платна риболовля - за і проти

Думаю у кожного рибалки коли-небудь виникали проблеми з уловом. Буває так, що вибереш час, поїдеш на рибалку за тридев'ять земель, цілий день (а то і не один) просидиш з вудкою біля водойми і жодної покльовки. І причин тому може бути ціла безліч: від поганої погоди, перепаду тиску або нересту до взагалі не зрозумієш чому. Де можна знайти платні озера під Києвом і які ціни встановлені на риболовлю в Україні.

А іноді навіть на водойму протиснутися можна через відпочиваючих, або просто на березі стільки сміття, після все тих же відпочиваючих, що сидіти там з вудкою противно.

А ще в нашій державі, відразу після виходу з СРСР склалася вкрай негативна ситуація з водоймами, будь-то річка або невеликий ставок в селі. Вони просто залишилися без нагляду, на розтерзання браконьєрам і несвідомим відпочиваючим, що залишають після свого відпочинку гори сміття як на березі, так і у воді. А останнім часом до цих напастей благополучно приєдналися всякого роду чиновники, які просто викуповують територію і бездумно забудовують береги водойм, знищуючи нерестовища риби і красу природи.

А адже в союзі все було по-іншому. За будь-якою водоймою стежив лісник або єгер, прибиралися береги річок, існували зелені патрулі, які могли впаяти такий штраф туристу за залишене сміття, що мало не здасться, регулярно чистилися нерестовища, завозився мальок, вирощений в рибгоспах. І браконьєрів було дуже мало, боялися тоді люди браконьєрнічати. Адже раніше не було китайських мереж з тоненької ліски, яку в кишеню можна заховати і до тебе не придеруться. І електровудок не було. Не те що зараз, серед білого дня можуть ставити мережі і рибу глушити.

Загалом, немає порядку ...

Зате коли приїжджаєш на яку-небудь платну водойму, зовсім інша справа. Звичайно не скрізь, але в основному чисто, вартість за прибирання території включають у вартість квитка. Риби повно, від маленької до просто «крокодилів». Як правило на платниках і народу не особливо багато, так що вибір місця, де можна затишно влаштуватися для лову є. Та й в таких водоймах різноманітність риби рясна, від карася до осетра, не те що в простий річці - сів і ловиш тільки плотву з палець, а коли карасика витягаєш, вважаєш це великою удачею.

Що ж стосується фінансів, тут звичайно платники «кусаються». Часом навіть замислюєшся, а чи не повернутися додому, подалі від такої риболовлі. Адже ціни на платних водоймах можуть стартувати від 30 гривень і зашкалювати, скажімо за 300, та ще й з умовою - рибу не брати, а випускати назад у водойму. Добре якщо ти приїхав і тобі сказали, що вхід коштує 50 гривень і рибку всю, що зловив, можеш забрати. А то ж приїжджаєш на озеро, платиш шалені гроші, ловиш, скажімо, коропа кілограм на 25, а тобі кажуть, що рибу випустити потрібно. Прикро ...

Та й самі власники таких платних водойм нерідко вдаються до хитрощів, намагаючись заробити побільше, і щоб риби спіймали поменше. Можуть і воду трохи спустити (якщо є така можливість) перед вихідними, коли самий пік рибалок приїжджає. Або просто в центрі водойми корму висипати побільше, щоб рибі особливо їсти не хотілося. Або взагалі, є і такі товариші, які під берегом проводок натягують замаскований і по ньому невеликий розряд струму періодично пропускають, вольтаж зовсім маленький, людині нічого, а риба сахається від берега подалі.

Так що як на мене, рибалка повинна бути в задоволення, щоб людей поменше і берег чистий. Тільки чи кожен готовий викласти кругленьку суму, щоб порибалити?

Координати деяких недорогих водойм в Київській області з платної зимової та літньої риболовлі дивіться в нашому каталозі.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики