про твої фінанси

Жива огорожа в саду: види, посадка, догляд

У доброго господаря сад біля будинку або дачі - гордість. Щоб сад виглядав красиво і доглянуто, варто подумати про посадку швидкозростаючого живоплоту. Bankchart.com.ua з'ясував, які завдання він вирішує і як її швидко і правильно облаштувати.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Види живоплотів
 2. Які рослини потрібні для різних функцій огорож
 3. Час, місце і підготовка саджанців
 4. Процес висадки
 5. Догляд за живою огорожею 

Види живоплотів

Різноманіття різних живих перегородок для саду вражає уяву. Їх кількість залежить від призначення, естетичних уподобань, місцевості, фінансових можливостей і часу, який в майбутньому буде витрачатися на догляд.

Джерело фото:  http://land-arch.ru

Розрізняють такі класифікації живих парканів:

 • по висоті - від бордюру до кількаметрових велетнів;
 • по щільності огорожі - рідкісна декоративна, з невеликими прорізами або щільна «невидимка»;
 • за формою гілок - кучеряві ліани, жорсткі гілки;
 • по контуру - формуються шляхом стрижки або з природною формою;
 • по швидкості росту пагонів і здатності переносити стрижку;
 • по освітленості ділянки;
 • за біологічними особливостями рослин - вічнозелені або листопадні, з колючками або без;
 • по грунту, який люблять рослини;
 • за наявністю або відсутністю опори;
 • за зовнішнім виглядом в різні сезони.

Джерело фото:  http://goshara.ru

Остаточний вибір рослин, яких може бути один вид або кілька, для кожної живої огорожі залежить від конкретного завдання, яке їй призначено виконувати, і від особистих уподобань. Розглянемо ці нюанси докладніше, із застереженням, що мова піде про рослини, які здатні існувати в нашому кліматі з його сніжними зимами і жарким літом.

Які рослини потрібні для різних функцій огорож

Стрижка. Більшість чагарників, щоб вони зберігали правильну геометричну форму довго, потребують послуги «перукарень» 2 рази в рік. Швидкозростаючі потрібно приводити в порядок не менше 4 разів.

Джерело фото:  http://www.acacia.od.ua/

Стрижка - не таке вже просте заняття, особливо якщо мова йде про високі рослинні огорожі. Але виглядає сад або парк з підстриженими кущами чудово.

Джерело фото:  http://biggik.com/

Гарні для формованих огорож бересклет, жимолость, барбарис, туя, тик ягідний, бук лісовий, самшит, кипарисовик та ін. В природній формі, майже не вимагаючи догляду, відмінно виглядають японські айва і спірея, бирючина, дуболістна магония, ерика, поліантова троянда.

Джерело фото:  http://alokaziya.ru/

По висоті більшість садівників розділяє огорожі на 3 «поверхи»:

 • Бордюри висотою до півметра-метра, які служать для декорування і поділу саду на зони. Для цього застосовуються карликові види рослин: самшит, айва, магонія, верес, троянда, ерика, смородина, японська таволга, барбариси, бумальга, лаванда, карликовий бузок, брусниця, перстач, ісоп, сантолина, карликовий вид західної туї та спіреї, ялина звичайна подушковидна.

Джерело фото:  http://elki-palki30.ru

 • Огорожі висотою максимум трохи вище середнього людського зросту (до 2 метрів) виконують різноманітні функції: захист від вітру, пилу, шуму і чужих очей, просто огорожа. До півтора метра виростає кизильник, пузиреплодник, шипшина, бересклет, бирючина, агрус, карагана чагарникова, віргінський ялівець, бузок. Понад - деякі види бузку, декоративна яблуня, липа, глід, вишня, ірга колосиста, ліщина, терен, верба кошикова, горобина, клен гінала, пираканта.

Джерело фото:  http://ozelenenie.in.ua

 • Живі стіни розміром від двох і до шести метрів служать для прикриття непривабливих госпбудівель, створення потужної огорожі. Тут підійдуть сосни, ялини, жимолость, дерен, карагана деревоподібна, обліпиха, жостір проносний, в'язи, ясени, гостролистий клен, ільм шорсткий, груша, шовковиця, тополя.

Джерело фото:  http://landscape-project.ru

Дуже часто садівники поєднують в одному ряду рослини різної висоти. Наприклад, якщо потрібно прикрити завжди голий низ бузку, то поруч з ним садять низькі кущі. Буває і триповерховий живопліт. Його садять для краси або для захисту саду від зовнішніх неприємностей - шуму, пилу, вітру.

Окрему категорію рослин, придатних для живих огорож, складають кучеряві. Їм завжди потрібна опора. Погано, якщо опорою стане інше дерево - як правило, воно перестає нормально розвиватися. Дуже ефектно виглядає гратчастий паркан, як килимом укритий виноградом.

Джерело фото:  http://sad.ua

Опорою може бути не тільки паркан, а й альтанка, спеціальний каркас, стіна будинку. Ще одна перевага використання витких рослин в тому, що вони можуть оповити каркас будь-якої форми, створюючи незвичайні і затишні куточки саду.

Джерело фото:  http://www.vashsad.ua/

Вдало виглядають кучеряві квітучі рослини: гліцинія, вістерія, ломонос, це виглядає дуже красиво. Так само красиво в'ються кірказон, плющ, актинідія, кампсис, горець Ауберта, клематиси, хміль.

Всі ці представники фауни ростуть досить швидко, що дуже зручно, коли хочеться отримати живопліт скоріше. Ще швидше його можна зробити, якщо використовувати однорічні швидкозростаючі виткі рослини, наприклад, квасолю, настурції, долихос, горошок запашний, кобею, іпомею, тунбергію. Садівники іноді використовують однорічники, щоб заповнити огорожі, поки чекають повільного зростання багаторічників.

Зростання багатьох з них, особливо хвойних, до стану щільної непрохідної огорожі, може відбуватися протягом 10 років, як, наприклад, у туї. Але очікування варто результату - правильно посаджена туя в огорожі стає абсолютно непроникною стіною, зеленою в будь-який час року, добре переносить морози, що захищає від вітру.

Джерело фото:  http://eti-online.org

Вічнозелені рослини дуже гарні в огорожі. Не всі вони хвойні. Наприклад, самшит, улюблений садівниками за здатність добре тримати форму після стрижки. Однак в наших широтах самшит погано переносить зиму. Щоб він не пропав, знадобиться дуже ретельний догляд.

Джерело фото:  http://greenai.ru

Час, місце і підготовка саджанців

Чагарники або дерева для живоплоту можна садити в будь-який час року крім зими. Однак, найкраще для цього підходить кінець квітня до середини травня. Трохи гірше, але все ж цілком підійде для посадки період з кінця серпня і до початку жовтня - для листяної огорожі. А для хвойних - друга половина серпня, коли у них активно утворюються коріння.

Влітку рослини краще не висаджувати. Виняток: контейнерні або дорослі екземпляри, які перевалюють з великою грудкою землі з усіма корневищами в ньому. Це можна робити до середини липня.

Джерело фото:  http://www.flora-life.ru

Дорослі рослини гірше переносять такі процедури, погано адаптуються до неприємностей на зразок пилу, вітру чи автомобільних вихлопів. Створення огорожі саме з таких дерев в контейнерах можливе. Її перевага в швидкості отримання готової рослинної огорожі для ландшафту. Але для стрижки та створення формованої огорожі вони вже не підходять.

Тому для листяної огорожі краще підбирати саджанці віком в 2-3 роки. А для хвойної - 3-5-річні екземпляри.

Місце висадки майбутньої огорожі можна вибрати будь-яке. І вже в залежності від його властивостей підбирати рослини. Не всі рослини добре переносять тінь, хтось із них, навпаки, в ній має потребу. Не всі зможуть жити біля сильно загазованої дороги. Якщо огорожа зводиться біля водойми, це теж слід врахувати при виборі рослин, адже деякі не люблять надмірну вологість. 

Процес висадки

 1. Підготовка ґрунту: полив і внесення добрив (торф, компост, листовий перегній або гній), якщо земля неродюча - вид добавки вибирається залежно від виду ґрунту і самої рослини, наприклад, хвойним, особливо смерекам гній протипоказаний.
 2. Паростки з листям слід вимочити в воді 2-3 години, відразу перед посадкою змастити коріння розчином глини і перегною, видаливши пошкоджені закінчення і обрізавши здорові на пару сантиметрів.
 3. За майбутньої лінії огорожі натягнути шнур між штирями, щоб ряд вийшов рівним.
 4. Викопуємо траншею, її дно слід збагатити органічними добривами.
 5. Садимо паростки майбутніх формованих огорож. Дво- або трирядну огорожу садять в шаховому порядку.
 6. Після посадки грунт навколо коренів утрамбовують і бажано його замульчувати (накрити з метою захисту) шматочками кори, тирсою, трісками, торфом або щільно утрамбованою скошеною травою.
 7. Виконуємо щедрий полив саджанців в 2-3 прийоми, і це потрібно робити в будь-якому випадку, навіть якщо йде дощ, щоб ущільнити грунт і забезпечити коріння вологою в необхідному обсязі - воду для поливу можна розвести стимуляторами коренеутворення (циркон, гетероауксин, корневін).

Джерело фото:  http://www.decorateme.com/ 

Під час висадки саджанців слід враховувати особливості огорожі, щоб вибрати правильну густоту розміщення рослин. Для формованих і вільнозростаючих огорож вона різна.

Формовані:

 • огорожа у вигляді стіни: відстань між саджанцями в ряду повинна бути 0,8-1,2 метра, між рядами - до 1 метра;
 • вільна огорожа: допустимі прогалини в 0,4-0,6 метра між саджанцями, між рядами – 0,6-0,8 метра;
 • невисокі бордюри: рослини садимо на відстані 20-30 сантиметрів один від одного, між рядами - прогалини в 30-40 сантиметрів.

Ті, що вільно зростають:

 • огорожа у вигляді стіни: 1-2 метра між рослинами що висаджуються, між рядами - 2-3 метра;
 • вільна огорожа: прогалини в 0,8-1 метра між саджанцями, між рядами - 1-1,5 метра;
 • рослини для бордюрів висаджуємо на відстані півметра один від одного, між рядами - 50-60 сантиметрів.

Якщо огорожа буде однорядною, то на один метр йде від трьох до п'яти рослин. Але це в загальному. А в кожному конкретному випадку потрібно враховувати ширину крони дерев і чагарників, коли вони стануть дорослими. Вузькокронні, тіньовитривалі, повільнозростаючі рослини можна садити дуже щільно.

Джерело фото:  http://homester.com.ua

Догляд за живою огорожею 

Після посадки, як правило, рослини підрізають. Виняток: пізньо-осінній період, хвойні і дуже низькорослі породи. Високі саджанці обрізають на 15-25 см.

Надалі особливо ретельний догляд знадобиться в перші роки. Далі його можна буде послабити.

Джерело фото:  http://rozisad.ru

Спочатку стрижку влаштовують молодим приростам, як тільки вони візьмуться дерев’яніти. Влітку обрізають половину приростів. До весни вони відростають, і їх слід обрізати до довжини в 3-7 сантиметрів, не забувши залишити не менше двох бруньок. Чим ближче загальна висота огорожі буде до запланованої, тим менше слід залишати приросту.

Коли огорожа стане по висоті як потрібно, обрізку роблять перший раз навесні до виходу листя і по всьому периметру. Влітку стрижку повторюють 2-3 рази. За місяць до холодів будь-які обрізки припиняємо.

Кучеряві рослини обрізають сильно, але рідше. Виноград, наприклад, обрізають восени раз на рік.

Джерело фото:  http://www.botanichka.ru

Крім обрізки огорожі може знадобитися полив, якщо його природного рівня недостатньо. Під час спекотного періоду і, особливо, в період посухи, рослини слід обов'язково поливати, щоб уникнути неприємної зміни кольору огорожі. Також знадобиться боротьба з бур'янами, які здатні відняти вологу.

Бажано робити підгодівлю: навесні - азотними добривами, в кінці спекотного сезону - фосфорними. На кожен метр огорожі в кілька прийомів протягом періоду вегетації вони вносяться в кількості 50-100 г.

Дотримуючись цих нехитрих правил, можна отримати оригінальний і функціональний елемент саду, який прикрасить вашу ділянку на багато років.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики