про твої фінанси

Ландшафтний дизайн, обробка саду

Bankchart.com.ua розповість, як правильно і коли краще обрізати садові молоді дерева, стригти чагарники ранньою весною, як підготувати грунт і які добрива для цього необхідні. Від того, як ви підготуєте сад до весни і зими, залежить не тільки доглянутість дерев і чагарників, а й їхнє здоров'я.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Весняні роботи в саду в квітні, травні
 2. Весняна обробка саду: щеплення і обрізка дерев, чагарників

  2.1 Прибирання саду

  2.2 Вдобрювання і мульчування

  2.3 Обробка чагарників і дерев

 3. Роботи по саду влітку
 4. Підготовка саду до холодів

  4.1 Обрізка дерев і кущів

  4.2 Підготовка квіткових культур

  4.3 Утеплення

  4.4 Прибирання саду

 5. Краса зимового саду
 6. Японський сад: природа і усамітнення

  6.1 Філософія японського саду

  6.2 Східна символіка

  6.3 Види японських садів

  6.4 Райський сад за вікном

 7. Таємниці садового дизайну: як правильно вибрати садові квіти
 8. Садові квіти багаторічники: особливості, вирощування, догляд

  8.1 Правила посадки і вирощування багаторічних квітів на дачі

  8.2 Правильний підбір колірної схеми

  8.3 Особливості догляду

 9. Декоративні чагарники в ландшафтному дизайні
 10. Садові доріжки своїми руками

Весняні роботи в саду в квітні, травні

Роботи в саду в квітні

Квітень - час активного прибирання вашого саду. Необхідно прибрати сухе листя, залишки укриттів, бурелом і інше сміття. Під час прибирання важливо видаляти молоді бур'яни, поки вони тільки з'явилися і не встигли розквітнути, так як їх легко вирвати з грунту разом з корінням. Якщо у вас є парник - в ньому необхідно вимити стекла і рами, прочистити водостоки і очистити плитки патіо. Садові доріжки повинні бути очищені від моху. Потрібно оглянути садові меблі на предмет готовності до використання.

Джерело фото:  www.7dach.ru

У квітні необхідно зробити підгодівлю і мульчування декоративних і плодових дерев, чагарників і багаторічників. В якості підгодівлі можна використовувати загальне мінеральне добриво або добриво, що містить велику кількість калію, а також курячий послід. Після підгодівлі необхідно розкласти органічну мульчу. Вона забезпечує збереження мікро- і макроелементів, а також підтримує необхідний рівень вологи в грунті. Мульча і добрива повинні вноситися тільки у вологий грунт.

Джерело фото:  homester.com.ua

У квітні спостерігається ще низька плюсова температура, і можна до початку весняної вегетації приступати до посадки і пересадки чагарників і дерев (вічнозелених і плодових в тому числі). Також до початку нового зростання необхідно обрізати:

 • плодові кісточкові дерева,
 • деякі плодові ягідні чагарники,
 • декоративні дерева та чагарники, які цвітуть восени або влітку (троянди, гортензії).

Джерело фото:  vashinterestut.ru

Важливо не обрізати на початку сезону весняно або літньо-квітучі на пагонах минулого року чагарники і дерева (форзиція, бузок і ін.) - вони обрізаються відразу після того, як закінчився їх період цвітіння.

Квітень - сприятливий місяць для розмноження деяких рослин:

 • розподіл багаторічників,
 • живцювання дерев і чагарників (плодові в тому числі).

Необхідно прищепити дерева. Якщо у вас в саду є живоплоти - їх необхідно підстригти і відремонтувати.

Коли температура досягає п'яти градусів із позначкою плюс - це час зростання трави на газонах. З галявини потрібно прибрати сміття і листя, провести коригування меж і обробити газон.

Джерело фото:  www.delfi.lv

У квітні доглядають за розсадою що підросла, садять цибулинні (цибуля і часник весняної посадки і літні рослини).

На городі необхідно почати прогрівати грунт для пересадки розсади або швидкого посіву овочів. Щоб зібрати ранній урожай багаторічних овочів (ревінь і спаржа), необхідно зробити вигонку і бланшування у відкритому грунті. На цьому основні квітневі роботи в саду закінчуються.

Роботи в саду в травні

Травень - пора цвітіння. Протягом першого тижня місяця садівники проводять загартування розсади що підросла і зміцніла - так молоді рослини готують до висадки у відкритий грунт.

У травні відступає загроза нічних заморозків. Приходить час масових посівів і висадки в грунт розсади овочів. На квітники, в діжки, підвісні кошики і горщики висаджують теплолюбні декоративні однорічники: фуксії, пеларгонії, вербени, петунії, геліотроп, бегонії, настурції та ін.

Джерело фото:  www.7dach.ru

У травні цвітуть високо-декоративні дерева і чагарники: форзиція, вовче лико (дафнії), айва японська, камелія, рододендрон, деревовидна китайська півонія, бузок, яблуня, калина, чубушник, азалія. Відразу по закінченні цвітіння деякі з них необхідно обрізати для того, щоб рослини утворили нові пагони для пишного цвітіння наступної весни. Відходи травневої обрізки можна використовувати в якості живців, так як у них високий потенціал зростання.

Джерело фото:  www.molomo.ru

У травні розпускаються цибулинні: гіацинти, крокуси, проліски, нарциси, тюльпани, рябчики, конвалії. Коли ці рослини відцвітуть, їх листя повинні відмерти природним чином. Щоб прикрити непривабливі місця з поникаючими жовтуватими листочками, можна мульчувати зів'яле листя цибулинних за допомогою свіжого компосту (повністю закрити їх зверху). Таким чином, цибулинні отримують підгодівлю. Необхідно помітити місця розташування весняних цибулинних, щоб не турбувати їх. Пересадку і ділення пролісків необхідно починати відразу ж після того, як вони відцвіли. Цибулини гіацинтів і тюльпанів можна викопати на літо не раніше ніж через тридцять-сорок днів після того, як були зрізані зів'ялі квітконоси.

У травні необхідно регулярно стригти газон (раз в тиждень).

Джерело фото:  supersadovnik.net

Також слід провести боротьбу з активними садовими шкідниками. Необхідно перевірити лілії і рябчики на предмет наявності лілейної тріщалки і її яєць, оглянути сад на наявність слимаків та равликів. Якщо існує утворення грибків на чагарниках, плодових і декоративних деревах - в кінці травня їх необхідно обприскати із застосуванням біологічних засобів захисту або настоїв трав з фунгіцидними властивостями. Також в кінці місяця приходить пора боротьби з попелицею.

Весняна обробка саду: щеплення і обрізка дерев, чагарників

Щоб швидко і правильно привести сад в порядок, потрібно знати кілька простих правил і вдало поєднувати теорію садівництва з садівничою практикою. Умовно підготовчі роботи в саду можна розділити на кілька основних етапів:

 • прибирання саду (листя, обмотка, сміття);
 • добриво для саду, городу та мульчування (підгодівля, обприскування);
 • обробка чагарників і дерев від шкідників (ранньовесняна обрізка, посадка і щеплення).

Джерело:  http://blumenberg.com.ua/

Прибирання саду

Листя, використовуване для захисту дерев і чагарників, може містити хвороботворні бактерії, тому його необхідно прибрати в березні, до підвищення температури повітря. Шкідливі мікроорганізми активізуються в теплу пору і можуть пошкодити як молодим деревам, які ще не почали плодоносити, так і дорослим з уже сформованою кроною і хорошою врожайністю.

Обв'язку зі старих дерев краще знімати, коли температура навколишнього середовища досягне позначки +10 (березень-квітень), але деякі садівники знімають обмотку раніше. На молодих деревах часткову обмотку потрібно видаляти дуже обережно, щоб не пошкодити ще тонку кору. Стовбури дерев (приблизно 50 см) в обов'язковому порядку потрібно побілити вапном.

Чагарники можна відкривати в той же час, що і дерева. Кущі агрусу і смородини після відкриття потрібно облити з лійки гарячою водою, це сприяє знищенню шкідників і хорошій вегетації кущів. Профілактика бур'янів, а також дезінфікуюче обприскування дерев і чагарників здійснюється за допомогою бордоської суміші (вапно плюс залізний купорос) або ж за допомогою таких препаратів, як «Топаз», «Хом». Таку обробку залізним купоросом потрібно провести до розпускання бруньок.

Джерело:  http://colxoz.com/

Вдобрювання і мульчування

Вдобрювання саду - внесення в грунт різних органічних і мінеральних добрив, які покращують ріст дерев і чагарників, їх врожайність, а також живлять і покращують грунт. Чагарники і дерева найкраще удобрювати садовим компостом, який відмінно затримує вологу у кореневища. Він наповнений природними біодобавками або якісними сумішами природних компонентів (пташиний послід, кісткова муха, деревне вугілля, зола, торф, листя). Вдобрювання і мульчування саду можна проводити в залежності від погодних умов, краще в кінці березня-квітні.

Мульчування  - це збагачення грунту мульчею (сіном, соломою, шматочками картону, травою, листям, корою, тирсою), тобто різними органічними компонентами, які швидко перегнивають і перетворюються в гумус, а він збільшує родючість грунту. Мульчування істотно знижує ріст бур'янів, допомагає довше утримувати вологу і сприяє збереженню потрібної для дерев і чагарників температури в землі.   

Стандартний процес «легкої підгодівлі» включає обробку грунту саду такими препаратами, як «Азофоска», «Кеміра-універсал», «Амофос», «Нітрофос». Витрата препаратів - по півсклянки на 1 кв. метр (розчинений у воді). Хвойним деревам достатньо ¼ склянки. Для кожного дерева і виду чагарників існують індивідуальні рекомендації по підгодівлі і перед їх застосуванням краще проконсультуватися у фахівця-ландшафтника.

Профілактичне обприскування проводиться до початку процесу «сікотоку» і набрякання бруньок. Від поширених грибкових захворювань врятує 3-х відсотковий розчин бордоської рідини (400 г негашеного вапна, 300 г мідного купоросу на 10 л води). Після того, як почнеться процес активного сікотоку, процедуру можна повторити, але рідину зробити одновідсотковою (140 і 90 г компонентів на 7 л води).

Обробка чагарників і дерев

Обрізка  - це одна з найважливіших процедур при роботі з деревами та чагарниками. Її необхідно провести до того моменту, як почнеться активна вегетація бруньок в новому сезоні. До обрізки можна приступати відразу ж, як тільки температура підніметься вище нуля. Насамперед обрізаються ягідні і декоративні культури. Повному видаленню підлягають пошкоджені, невдало розташовані, що порушують форму крони гілки. Окульовані гілки (щеплені одиночнією брунькою від потрібного сорту), що залишилися з минулого року, досить обрізати на кілька сантиметрів.

Джерело:  http://www.220-volt.ru/

Наприклад, у груші обов'язково видаляють ті гілки, які, притискаючись до стовбура, утворюють собою гострий кут. На саджанцях залишають тільки пагони, які ростуть під тупим кутом від штамба. При обрізці потрібно стежити за тим, щоб гілки рівномірно розподілялися по колу. Що стосується вишні, то їй досить зробити обрізку бічних відгалужень, щоб не спровокувати зайве виділення смоли (камеді). У чагарників досить вирізати ослаблені і сухі гілки, а також ті гілки, які вражені почковим кліщем (обрізки спалити). Грунт навколо обрізаних чагарників потрібно обов'язково перекопати, щоб полегшити доступ кисню до кореневищ.

Джерело:  http://promspectr.ru/

Щеплення дерев  - об'єднання різних сортів для поліпшення «породи» і підвищення врожайності. Для щеплення в стовбурі молодого дерева робиться розріз, куди «вшивається» держак. Держак примотується будь ізоляційною стрічкою, після чого дереву проводиться додаткове здобрювання і мульчування. Найкращий час для щеплень - початок квітня. Перед тим, як зробити щеплення, зверніть увагу на стан живців. Якщо бруньки набрякли і розпустилися, щеплення робити не варто, воно все одно не принесе потрібного ефекту. Ті черешки, які не стали в нагоді, можна «пустити» на саджанці (взяти здорову картоплину, видалити «глазки», «вживити» в неї держак, посадити в грунт і періодично поливати). Зверху такий «інкубатор» бажано накрити «ізолює куполом», наприклад, з пластикової пляшки. 

Лікування  дерев і чагарників після холодної зими проводиться за допомогою обробки ран (пошкоджень стовбура і гілок). Рани зачищаються до здорової деревини і обробляються розчином мідного купоросу (на 10 л води 300 г купоросу). Очищену і промиту рану потрібно обробити смоляним садовим варом. Якщо в результаті пошкодження утворилося дупло, його потрібно очистити від потерті, набити щебенем і залити цементним розчином.

Джерело:  http://www.tv21.ru/

Роботи виконуються в тій послідовності, яка зручна садівникові, але при цьому обов'язково повинні враховуватися температурний режим, вологість, вітряність. Догляд за садом і присадибною ділянкою вимагає уваги і сил, але естетичне задоволення, яке приносить споглядання красивого саду не можна порівняти ні з чим.

Роботи по саду влітку

Літо - пора інтенсивного росту і змін у рослин. Газони, квітники, чагарники і дерева вимагають постійного догляду.

Джерело фото:  http://animalworld.com.ua

Трава в літньому саду

Перший літній місяць для газонів можна назвати самим сприятливим. Спека тільки починається, і, якщо ваша трава знаходиться під сонячними променями, небезпека вигорання поки мінімальна. Якщо ж трав'яний покрив прихований під густою кроною дерев, то вигоряння навряд чи йому загрожує навіть на піку спеки.

Джерело фото:  http://gastorbayter.net/

Влітку газону буде потрібно:

 • обрізка країв, щоб трава не поширювалася куди не слід;
 • полив;
 • регулярна стрижка;
 • підгодівля;
 • прибирання бур'янів і плодів і листя що впали з дерев;
 • вирівнювання поверхні.

Далеко не всі бажають бачити в своєму саду рівні зелені газони, що нагадують арену стадіону. Багато хто віддає перевагу мінімальному догляду і природному стану трав'яного покриву. До речі, в Європі це взагалі норма - там звикли жити економно і рахувати свої витрати. Тому навіть в королівських садах, виходячи з необхідності економії води і електрики, траву спеціально не поливають.

Джерело фото:  http://floweryvale.ru/

Але якщо вам дуже хочеться, щоб під ногами у дворі все літо був шикарний зелений килим, то полив знадобиться. Робити його можна зі шлангу, використовуючи краплинні насадки, або за допомогою зрошувальної системи. За раз можна поливати на рівень не більше 13 мм.

Джерело фото:  http://ozelenenie.in.ua/

Літнє підживлення добривами здійснюють ближче до початку сезону або тоді, коли в цьому є явна необхідність. Воно допомагає траві завжди залишатися соковитою і рости швидко. Слід вибрати нежарку погоду і використовувати добриво з великим вмістом азоту, потрібного для росту.

Джерело фото:  http://www.edemiya.info/

Стрижку в цю пору року проводять не так часто як навесні, оскільки зростання трави злегка сповільнюється: орієнтовно раз на тиждень-два, але краще необхідність визначати по висоті трави. В принципі висота травинок на газоні повинна становити 4-6 см. Якщо вони відростають на 5-9 см, вже можна стригти газон.

Джерело фото:  http://nashakrepost.ru

Літній догляд за квітами

Джерело фото:  http://lifenatural.ru

В червні:

 • добре садити багаторічники, наприклад, бульби жоржин, у відкритий грунт;
 • туди ж висаджують розсаду однорічних рослин, які потребують тепла; хризантеми висаджують саме в цей час;
 • ставлять кілки і підв'язують квіти, які повинні скоро зацвісти і у них буде важкий бутон, а також такі що  розходяться вшир (дельфініум, деревій);
 • кучерявим рослинам також знадобиться опора (клематіси, берізка, горошок);
 • цибулини первоцвітів (нарцис, тюльпан), вже відцвіли після весни, слід присипати землею або компостом, але якщо є бажання їх розмножити і розсадити в різних місцях, саме час викопувати і ділити;
 • також на початку сезону найзручніше розмножувати живцюванням м'які відростки у таких рослин, як фуксії, лаванда, гортензія, розмарин, спірея;
 • у таких квітів, як півонії, айстри, хризантеми можна відщипнути центральний бутон, щоб замість нього виросла розсип дрібних;
 • землю в клумбах рихлимо і очищаємо від бур'янів, гербіциди доречні тільки, якщо немає небезпеки, що вони потраплять на дітей, тварин і плодові рослини;
 • віджилі листя і непотрібні пагони регулярно видаляємо протягом усього літа, щоб зберегти привабливу зовнішність саду (зокрема у троянд), їх можна використовувати для мульчування (захисного шару) або в якості природного компосту;
 • зів'ялі бутони відщипуємо, але тільки якщо вони не потрібні як плоди (шипшина, гортензія);
 • протягом усього літа оглядаємо рослини на предмет шкідників і захворювань - якщо є, то робимо обробку підходящим засобом;
 • вносимо добрива: для квітів азоту беремо поменше, ніж для газонів, на відміну від весни;
 • в період без дощів вранці або ввечері, коли немає жаркого сонця, здійснюємо періодично полив квітників - особливо його потребують рослини в контейнерах і вологолюбні (рододендрони і камелії), у яких зараз закладаються бутони майбутнього року.

Джерело фото:  http://info-sad.dp.ua

Джерело фото:  http://barev.info

У липні до перерахованих видів робіт додаємо:

 • окуліровку троянд (щеплення брунькою), які заодно слід обробити засобами проти грибкових уражень, наприклад, белі;
 • в цей місяць можна розмножувати троянди живцюванням;
 • з'являються гладіолуси - високим екземплярам знадобиться підтримка у вигляді кілків;
 • навіть якщо немає ніяких проблем, в середині літа добре зробити профілактичний захист від грибкових захворювань шляхом обприскування настоями трав з властивостями фунгіцидів;
 • ряд кольорів можуть зацвісти повторно (люпин, мілколепестник, дельфініум), якщо в самій середині літа майже всю їх надземну частину зрізати, трохи не доходячи до кореня, попередньо здобривши грунт;
 • в цей час можна розділити цибулини ірисів для розмноження.

Джерело фото:  http://pilipila.narod.ru/

Серпень вносить свої поправки в догляд:

 • багаторічні рослини припиняємо підгодовувати, щоб вони змогли пережити прийдешню зиму;
 • якщо не встигли в липні, робимо окуліровку троянд зараз;
 • якщо в саду з'явилися лисини, їх можна засадити так званими живими добривами - фацелія найкраще підходить на цю роль, вона швидко росте, перед зимою її можна встигнути перекопати, поліпшивши родючість грунту;
 • цей час висадки цибулинних - лілії, крокусів, імператорського рябчика, пізньоцвіту і ін.

Джерело фото:  http://dentroyfuera.wordpress.com

Чагарники і дерева

Поділяються на два види - декоративні і плодові. Догляд за першими практично ідентичний догляду за квітами: наприклад, у відцвілого до літа бузку відрізають зів'ялі суцвіття, намагаючись залишити поза увагою пагони з бруньками що зароджуються, на місці яких наступної весни з'являться квіти. Огорожі з чагарників періодично підрізають протягом всього сезону в міру відростання, найбільш сильно - в липні.

Джерело фото:  http://landshaftnyi-dizayn.mydiz.ru/

Не забуваємо про розпушування грунту, добрива, полив і огляд на предмет можливого виявлення грибків і шкідників. Важливий момент: як і дерева, чагарники підгодовують і поливають не у коренів, а там, де закінчується тінь від крони. Використовують калійні добрива в червні і липні (добре використовувати органічні добрива), і фосфор-калійні в серпні.

На початку літа плодоносні чагарники (малина, смородина, аґрус) приносять урожай. Після його збору старі і хворі гілки потрібно обрізати. Грунт слід удобрити і мульчувати (прикрити, наприклад, щепками або сіном).

Джерело фото:  http://homester.com.ua

Для розмноження чагарників в червні слід провести живцювання. У рослин відрізають молоді пагони і висаджують їх в землю в тіні або в теплиці.

У червні важливо оглянути щеплені навесні дерева. Можливо, нові гілки-чужаки знадобиться зміцнити. Також на початку літа їм роблять початкове формування.

Джерело фото:  http://www.udec.ru

У липні виконують формування гілок плодових дерев, оскільки їх крона до цього моменту сильно видозмінюється. Вертикальні пагони зрізують, щоб вони не відбирали сили і корисні речовини у дерев. Якщо з'явилися сухі гілки, їх потрібно зрізати відразу, а місце зрізу дезінфікують. Іноді важким гілкам потрібна підпора.

Джерело фото:  http://ogorod.usadbaonline.ru/

Плодові дерева іноді спливають соком - у них злазить кора і відкриваються рани. Це може привести до хвороби. Такі місця потрібно обов'язково замазувати дезінфікуючим засобом, наприклад, купоросом.

Джерело фото:  http://ozelenenie.in.ua/

На плоди чагарників і дерев щосили полюють птиці. Можна організувати їх захист за допомогою сітки або смужок фольги на гілках.

Джерело фото:  http://www.vashsad.ua/

У липні-серпні буде корисно подумати про оберігання від довгоносиків і хрущів на майбутній рік. Для цього рекомендується внести в грунт спеціальний біологічний засіб (патогенні нематоди).

Якщо все зроблено правильно, до кінця літа ви отримаєте чудовий урожай. Головне - не забути зняти його вчасно і правильно зберігати. Але це вже тема для інших публікацій.

Підготовка саду до холодів

Підготовку саду до відновного періоду (саме такими вважаються осінь і зима) можна розділити на кілька етапів. У вересні-жовтні в саду збирається врожай, забирається річне сміття, в листопаді садівники проводять обрізку, пересадку, посадку весняних цибулинних рослин, утеплення прикореневої зони дерев і чагарників.

Джерело фото:  http://colxoz.com

Обрізка дерев і кущів

Санітарна обрізка дерев і чагарників безпосередньо впливає на майбутній урожай. Як правильно це зробити? Спочатку видаляються хворі і сухі гілки плодових дерев, їх потрібно обрізати "на кільце" - повністю видалити пошкоджену частину по зовнішньому річному кільцю, яке знаходиться біля основи гілки. Також потрібно обрізати вертикальні гілки що плодоносить ( "дзиги"). Потім вкоротити молоді, плодоносні гілки, які на наступний рік будуть формувати крону дерева.

C чагарниками простіше: необхідно видалити прикореневу поросль, пагони що не плодоносять і пошкоджені, засохлі гілки. Зрізи потрібно акуратно зачистити і продезінфікувати. Найкраще для цієї мети підійде розчин мідного купоросу. Якщо зрізи вийшли глибокі, з великою площею пошкоджень, то використовуйте садовий вар (зі смолами і золою). Щепи (живці), які сильно виросли за літо потрібно закріпити на нових, більш високих колах. Використовуйте щільний повязочний матеріал - це врятує щепи від обмерзання. 

З кущами малини і ожини треба бути обережним. Вони особливо примхливі, тому постарайтеся вирізати всі пагони що мали плоди в цьому році. Всі інші пагони відв'яжіть від опор і пригніть до землі (залишити 5-7 см для "повітряної подушки") і притисніть чимось зверху (плівка і трохи тирси з піском і знову шар плівки). Якщо будуть сильні морози, то чагарники не постраждають під таким "компресом".

Джерело фото:  http://atmagro.ru

Підготовка квіткових культур

У квітів-багаторічників повністю зрізається верхня, надземна частина (ехінацея, флокс, рудбекія). Решту квітів можна обрізати до 2-3 см, залишивши невеликі "пеньки". Квіти таких сортів як деревій, астільба і солідаго обрізати не обов'язково, досить дрібною металевою гребінкою пройтися по висадці, щоб прибрати всі засохлі гілки. Навесні, коли квіти відійдуть після зимівлі можна буде зрізати все зайве. Деякі фахівці радять підсипати в квітник свіжий грунт взимку, але краще робити це по весні. У період зимових заморозків і відлиг якість грунту, який повинен збагатити квітник знизиться і ніякого ефекту не буде.

В кінці жовтня (з настанням стійких нічних заморозків) викопайте бульби гладіолусів і жоржин. Бульби промийте, очистіть пошкоджені місця і присипте їх золою або товченим вугіллям. Коли бульби просохнуть, складіть їх в коробку з сухим піском і поставте в прохолодне місце. 

Джерело фото:  http://w-orhidea.ru

Джерело фото:  http://w-orhidea.ru

В кінці листопада бажано висадити цибулини первоцвітів (тюльпани, гіацинти, мускарі, крокуси). Досвідчені квітникарі радять висівати в зиму холодостійкі літники - запашний тютюн, космею, люпин, рудебекію, календулу. Літники краще висівати в спеціальні ємності, які схожі на звичайні квіткові горщики прямокутної форми, але зроблені з біокартона з добавками добрив. Навесні, коли картон буде розкладатися, грунт буде збагачуватися і квіти будуть більш здоровими.

Утеплення

Щоб уберегти молоді саджанці від зимових морозів потрібно вкрити їх захисними матеріалами (плівка, брезент, "компреси" з пінопласт-кульок або тирси). Серед квітів особливо примхливі клематіси, а серед дерев - персики і груші. Клематіси потрібно зняти з опор, обрізати гілки, згорнути кільцем, і поклавши зверху утеплювача "компрес", укласти на землю. "Компрес" застосовується, коли температура - 8-10 градусів стане стабільною.

Джерело фото:  http://w-orhidea.ru

Саджанці молодих дерев в прикореневій зоні обгортаються поліетиленом, коріння засипаються компресом з тирси (іноді використовують торф) і накриваються брезентом, щоб створити "повітряну подушку". Краї брезенту закріплюються цеглою або камінням. Для утеплення часто використовують повсть, солому і очерет. Якщо на ділянці ростуть хвойні дерева, зв'яжіть їх крони шпагатом, щоб вони не поламалися під снігом. Якщо дерева великі, то варто подумати про каркаси або підпори.

Джерело фото:  www.podmoskovje.com

Місцеві сорти плодових дерев і чагарників можуть обійтися без додаткового утеплення, якщо їм вже більше 4-5 років, немає пошкодженої кори від попередніх холодних зим і вони не уражені ніякими захворюваннями. 

Прибирання саду

Після всіх підготовчих процедур сад потрібно прибрати. Після обрізки гілок саджанці потрібно очистити від засохлих плодів, гнізд метеликів, можливого побутового сміття (поліетиленові пакети). Сміття спалити, листя, можна використовувати для додаткового утеплення, але навесні їх все-одно доведеться спалити.

Вапном потрібно вибілити стовбури і основні гілки дерев, чагарники обробити садовим розчином (сильно розведене водою вапно і трохи мідного купоросу). У прикореневій зоні дерев і чагарників потрібно скопати землю (великими пластами) - це робиться для того, щоб земля промерзла, а шкідники, які живуть в ній загинули. Також потрібно замульчувати (захист від холоду і збагачення корисними речовинами) грунт під деревами та чагарниками, які мають низьку стійкість до морозів (подрібнена деревна кора, збагачений добривами торф). До удобрення збагаченим грунтом (весняний захід) мульчування не має відношення. Не варто плутати ці дії.

Джерело фото:  http://www.kak-sdelat.su

Газон потрібно очистити від сухого листя, трави і мохів, після цього бажано його постригти. Цей захід не варто відкладати надовго, найкращий час - листопад. До речі, газонні "залисини" краще засівати восени, а не навесні - до першої весняної стрижки насіння встигне прорости і, можна буде побачити наскільки газон вимагає оновлення. Можливо, з осіннім засівкою всі проблеми будуть вирішені.

Підготовка та прибирання саду триває весь жовтень і листопад. У більшості випадків все залежить від погоди, якщо вже в жовтні починаються перші заморозки, то має сенс почати більш серйозні підготовчі процедури.

Джерело фото:  http://superdom.ua

Краса зимового саду

Підбираємо рослини

Якщо підібрати відповідні дерева, чагарники і рослини, додати акценти декору, то ваш сад взимку буде виглядати так само яскраво, як і в барвистий весняно-осінній період.

Джерело фото:  http://www.tunnel.ru/

Найчастіше урізноманітнити зимовий пейзаж саду намагаються за допомогою вічнозелених хвойних дерев, які добре себе почувають в нашому кліматі. Безліч сортів і порід хвойних дерев розрізняються за формою крони (пірамідальна, колоновидна, куляста), типу хвої і її відтінкам (зелений, золотистий, сріблястий, сизий). Завдяки цьому хвойні можуть стати головними рослинами при формуванні декоративного саду. Їх можна використовувати для створення алей, живоплотів, для маскування непривабливих куточків і створення в саду відокремлених зон. Хвойні дерева можуть стати каркасом дизайну всієї ділянки. Якщо ж хвойні виступають головним елементом садової композиції, то вибирайте декоративні рослини з кольоровою хвоєю або кроною незвичайної форми: кипарис, ялина, ялиця, кедр, сосна, ялина конічна, ялівець звичайний, форми туї західної.

Джерело фото:  http://pocmok.ru

Але не зациклюйтеся на хвойних. Прикрасити зимовий сад можна за допомогою нетрадиційних листопадних культур зі зміненою формою пагонів або красиво пофарбованою корою: ліщина звичайна, деякі різновиди дуба черешчатого, різні сорти верби та ін. Влітку такі дерева виглядають зазвичай, а ось взимку перетворюються. Голі витіюваті гілки прикрашають сад протягом всієї зими. З огляду на особливості зовнішнього вигляду таких культур, слід правильно розсадити їх. Навесні і влітку, в буяння зелені, вони не повинні кидатися в очі.

Іва Матсуда, ліщина

Джерело фото:  http://remstd.ru/

Дерева і чагарники з кольоровою корою (декоративний дерен, верба пурпурова, шипшина голчаста, пузиреплодник) і плодами, що виділяються на білому фоні зимового пейзажу, піднімуть вам настрій. Калина, горобина, шипшина, барбарис древогубца, глід, обліпиха, видові яблуні - їх барвисті плоди не тільки корисні, але і красиві.

Джерело фото:  http://www.gardener.ru

Щоб урізноманітнити "візерунки" зимового саду рекомендуємо висадити ще й декоративні злакові рослини і сухоцвіти: очерет, міскантус, костриця, молінія, деревій, очиток, синьоголовник, безсмертник. Пишні волоті і засохлі квіти простоять всю зиму і додадуть саду легкість. Дуже красиво виглядають коробочки фізалісу, покриті снігом. 

Джерело фото:  http://static2.aif.ru

Джерело фото:  http://rei-olga.livejournal.com/

У зимовому саду завжди актуальні рослини в горщиках і вазах. У них добре виглядатимуть гортензії, декоративні трави, самшити круглої форми і тиси. Можна використовувати переносні або стаціонарні вази, триноги, трельяжі, незвичайні за формою контейнери. Цікаві горщики прикрасять сумний пейзаж. 

Джерело фото:  http://idei-dlya-sada.ru

Джерело фото:  http://sad-udachi.ru

Прагніть досягти гармонії. Не висаджуйте все підряд, правильно підбирайте місце під ту чи іншу рослину. І якщо з одного боку саду ви висадили дерево, то "врівнлважте" його деревом або чагарником приблизно такої ж величини на протилежному кінці саду. Якщо ви занадто густо засадили ділянку, то вона візуально буде здаватися менше. І навпаки, за дуже рідкісної посадки сад придбає незавершений і беззахисний вид.

Джерело фото:  http://sdelaysad.ru/

Декор і акценти

Трохи кольору, фантазії і додаткових матеріалів допоможуть оживити зимовий сад і розставити потрібні акценти.

Крижані кулі

Цікавий, яскравий декор можна зробити власними руками і дуже легко. Налийте в повітряні кульки підфарбовану воду, потім "відправте" на мороз. Коли кулі замерзнуть, акуратно витягніть різнокольорові льодинки і покладіть, як вам заманеться, наприклад, уздовж доріжки, що веде до будинку.

Джерело фото:  http://cdn-nus-5.pinme.ru

Годівниці для птахів

Без веселого пташиного щебету стає тоскно і сумно. Купіть або зробіть самостійно з підручних матеріалів симпатичну годівницю для птахів або навіть кілька, розфарбуйте їх в яскраві кольори і розвісьте на деревах.

Джерело фото:  http://img-fotki.yandex.ru

Альтанки, арки і перголи

Альтанка, з якої можна милуватися власним зимовим садом  - це не тільки місце для відпочинку, але і естетичний елемент саду. Перш ніж встановлювати альтанку, виберіть найбільш підходящий ракурс з хорошим видом.

Джерело фото:  http://agrosland.ru

Арки і перголи виконують кілька функцій: естетичну, функціональну і архітектурну. Вони необхідні для вертикального озеленення. Як архітектурний елемент саду вони є частиною загальної композиції і створюють необхідний візуальний ритм. Різновидів арок дуже багато, але намагайтеся вибирати таку (або 2-3 види), яка гармоніювала б з архітектурою будинку, альтанки і вписувалася в загальну картину саду. Освіжіть вже наявні в саду конструкції кучерявими ліанами, наприклад, жимолості, древогубця, кампсісу, які відрізняються хитромудрим малюнком гілок.

Джерело фото:  http://www.domashniy.ru

Навіть якщо у вас немає можливості встановити дорогу альтанку або прикрасити сад перголами і арками, можна легко пожвавити сад, зробити його яскравішим, акцентувавши увагу на деякі деталі.

Джерело фото:  http://rei-olga.livejournal.com/

У вас перед будинком стоїть лава? Розфарбуйте її в яскравий колір або додайте окремі кольорові елементи. Якщо влітку садові споруди і побутові предмети (колесо, велосипед, стіл, вулик і ін.) губляться серед буйства зелені і фарб саду, то взимку вони можуть стати справжньою окрасою.

Джерело фото:  http://netpulse.ru

Прикрасьте дерева крихітними різнокольоровими кульками: влаштуйте день виробів разом з дітьми, вони із задоволенням допоможуть вам зробити кульки з валяної вовни або поролону.

Джерело фото:  http://www.domashniy.ru

Архітектура

Ваше завдання - зробити так, щоб і взимку сад виглядав фактурно. Бруковані доріжки, що ведуть до будинку, ступені, садові будівлі або підпірні стінки. Якщо хоча б щось з перерахованого вище присутнє в архітектурі вашої ділянки, то зимовий сад вже не буде виглядати плоско і "голо". Виділивши ці елементи рослинами, кольором, текстурою або "оздоблювальним" матеріалом, ви розставите правильні акценти.

Джерело фото:  http://good-tips.pro/

Крім арок, пергол і альтанок існують і інші малі архітектурні форми, які роблять ваш сад привабливим і об'ємним: містки, дитячі майданчики, павільйони, навіси та ін. Ці елементи мають і додаткові практичні функції: створюють тінь, поділяють сад на кілька зон та ін .

Джерело фото:  http://superdom.ua

Не забувайте і про оформлення садовими скульптурами. Якщо ви грамотно розставите кілька фігур, що гармоніюють одна з одною по стилю, то вони перетворять і оживлять зимовий сад. Це можуть бути садові гноми, дерев'яні, гіпсові або кам'яні скульптури будь-яких форм, старі візки в стилі кантрі, в яких висаджені квіти або скульптури-фонтани.

Джерело фото:  http://odetsn.blogspot.com

Якщо ви перед тим, як розбити сад, представите його подумки у всіх чотирьох сезонах, вам буде простіше вибрати потрібні рослини і зрозуміти, в якому порядку їх слід розсадити. Головне - домогтися рівноваги між розмірами і формами рослин, будівель, площі ділянки і зростом самої людини.

Джерело фото:  http://sdelaysad.ru/f

Новорічний декор

Напередодні новорічних свят не забувайте про відповідний декор саду. Надати йому потрібну атмосферу і новорічний дух можна своїми руками буквально за годину. Прикрасьте хвіртку або ворота іграшками, ялиновими гілками або вінками, на деревах і чагарниках розвісьте дощик, ялинкові іграшки. Прикрашені новорічними атрибутами вхідні двері дадуть зрозуміти гостям, що у вашому будинку вже панує радісна новорічна атмосфера.

Джерело фото:  http://odetsn.blogspot.com/

Японський сад: природа і усамітнення

Сьогодні багато хто воліє використовувати елементи східного декору в оформленні будинку і саду. Але потрібно пам'ятати, що недостатньо просто запозичити кілька елементів того чи іншого стилю. Правильний підхід до створення японського саду - це розуміння його істинного призначення.

Джерело фото  - www.liveinternet.ru

Філософія японського саду

Японський сад, або міні-парк - це чітка структура і композиція, яка формувалася упродовж кількох століть. Основний стиль - пейзажний. На відміну від більш хаотичної структури європейського садового мистецтва, японський сад чимось нагадує англійський стиль проектування. Це охайний і організований сад, скомпонований в геометричних пропорціях. Все в ньому має бути акуратно і гармонійно.

Принципи організації японського саду частково запозичені у Китаю. Спочатку це були мініатюрні парки для багатої знаті. Незабаром їх почали культивувати деякі буддистські храми. Згодом японські сади стали масовим явищем. Завдяки свободі творчих рішень, кожен міг створити і оформити сад відповідно до власного світогляду.

У японській культурі філософія і релігія тісно переплітаються і доповнюють один одного. Тому стиль і оформлення саду повинні прямо залежати від смислових концепцій найбільш поширених релігійних течій - дзен-буддизму і синтоїзму. Сінто - це обряди й зовнішній прояв релігії, а дзен - символізує внутрішній світ людини. Вони взаємопов'язані між собою і їх суть простежується у всіх елементах японського мистецтва. Важливою метою садової майстерності є досягнення внутрішньої гармонії через зорове сприйняття природної краси. Іншими словами, головний сенс - створення зовнішньої естетики для ефективного відчуття внутрішньої.                                        

Саме тому в архітектурі справжнього японського саду простежується якась незавершеність і асиметрія образів. Це стимулює людський мозок мислити і дає волю уяві.

Східна символіка

Символізм - це одна з найважливіших частин японського садового мистецтва. Для жителів Сходу несуттєва наявність тих чи інших рослин, так як головним критерієм вибору є образ, який вони символізують. В цьому і полягає основна різниця між європейським стилем оформлення і орієнтальним. І якщо в першому випадку основний акцент робиться на кількості і різноманітності колірної гами і ароматів, то в японському вирішенні простір і простота першорядні. Кожен елемент дизайну пов'язаний певним чином, де головне призначення - навчити людину споглядати природу в природній пишноті, позбутися від негативу і просто знайти душевний спокій.

Відомими прикладами японського символізму можна вважати квіти сакури, які символізують стійкість і чистоту, бамбук - мужність і шляхетність, а сосна - довголіття і вічність. Білий лотос традиційно пов'язаний з образом Будди.

Джерело фото  - www.catalogdesign.ru

Основні принципи облаштування японського саду

 • Простота і справжність - можна ідеалізувати природу, але, ні в якому разі не створювати те, що вона сама створити не може. Наприклад, в природі не існує квадратних і трикутних ставків.
 • Ретельна добірка і узгодження всіх компонентів - якщо ділянка біля будинку невелика, не варто займати половину її площі величезним каменем. Це, принаймні, виглядає безглуздо. Не треба прагнути зайняти якомога більше простору. Порожнеча - це ключовий момент дизайну.
 • Ретельне планування структури і стилістики майбутнього саду для досягнення балансу - попередній перегляд і аналіз макетів дуже стане в нагоді, тому що сприяє кращому розумінню того, який саме пейзаж буде розташований за вікном.
 • Ізоляція - місце повного єднання з природою має бути закритим від сторонніх очей. Японський сад - це не тільки гарний пейзаж, але ще і окремий світ, в якому немає місця суму і турботам. Тому огорожі і хвіртки мають вкрай важливе значення. Іноді майстри вирізають в стіні невеликі вікна, щоб перехожі могли краєм ока побачити приховану красу. Ворота - це символ кордону, який не пропускає щоденні турботи і проблеми, а на виході готує вас до нової зустрічі з реальністю.
 • Наявність джерел води - символ безперервного руху і енергії. Тому необхідно заздалегідь передбачити місце для створення невеликого ставка.

Види японських садів

 • Пагорби і ставок. Цей тип саду слід споруджувати на досить великій ділянці землі, так як в основному він служить для частих прогулянок. Стиль саду «Пагорби і ставок» був запозичений у Китаю. Загальний вигляд нагадує гірську місцевість з імітацією водойми у вигляді ставка.

Джерело фото  - www.subscribe.ru

 • Чайний сад. Головна мета - це передати справжнє відчуття сільського життя. У його дизайні проявляється простота і гармонія, де в центрі уваги знаходяться водойми і ворота. Основне призначення саду - це проведення чайних церемоній і званих обідів, а значить прийом великої кількості гостей.

Джерело фото  - www.eco-turizm.net

 • Сад каміння. Роль каменю в створенні японського саду дуже велика. Згідно до східних поглядів - ​​вище творіння природи не людина, а саме камінь. Зазвичай вони розміщуються тріадами. Ключовий момент символіки полягає навіть не в формі каменів, а в способі їх розташування. Традиційно в кам'яних композиціях використовуються три, п'ять або сім каменів.

Джерело фото  - www.jpworld.com

Японський сад є ідеальним місцем, де можна розслабитися і знайти душевну рівновагу. Можна не розділяти філософію і вчення Сходу, головне завдання - зрозуміти їх. Тільки усвідомивши головний сенс японської культури, можна зробити свій сад справжнім витвором мистецтва.

Райський сад за вікном

Робота над власним садом починається з планування, ще на стадії будівництва будинку. Але якщо основне будівництво вже завершене, доведеться відштовхуватися від існуючого розташування капітальних будівель. План краще креслити з урахуванням реальних масштабів - так ви зможете точно розрахувати розміри елементів ландшафтного дизайну.

Як правило, в ландшафтному дизайні присутні:

 • зелені насадження (дерева, чагарники, клумби);

 • водойми (рукотворні ставки, водоспади);

 • архітектурні композиції (альтанки, паркові скульптури, доріжки);

 • кам'яні композиції (рокарій, альпійські гірки), газон і освітлення.

Починається робота взимку, коли висаджуються великі хвойні дерева. Їх викопують з грунтом у кореневища і садять в ще промерзлу землю. Так вони краще приживаються.

Навесні, як тільки зійшов сніг, потрібно провести генеральне прибирання ділянки: вивезти сміття, вирити котлован під водойму, завезти, в разі необхідності, чорнозем.

В цей же час прокладають всі необхідні комунікації: дренажну і поливальну системи, освітлення. Вдало підібране паркове освітлення дозволить виділити найбільш привабливі елементи ландшафту.

Після цього починається втілення проекту «на землі»: створюється той рельєф, який намальований на папері. Відповідно до плану, необхідно розставити альтанки, дитячі майданчики, розпланувати доріжки. Нерівний рельєф вашого саду прикрасять альпійські гірки або їх міні-варіант - рокарій.

Літо - час, коли ділянка починає набувати вигляду доглянутого саду: висаджуються квіти та інші зелені насадження. Вибираючи дерева і чагарники, не варто гнатися за модою. Багато екзотичних рослин не витримують суворого клімату нашої країни. Підбирати рослини слід таким чином, щоб сад круглий рік виглядав мальовничо. Рослини висаджуються так, щоб клумби цвіли з ранньої весни до пізньої осені.

Особливої чарівності ділянці надають водойми. Вони можуть бути будь-якої форми і розміру, все залежить від вашої фантазії. У неглибоких заводях добре проглядаються донні камені, а ось для рибок і підводних рослин потрібен ставок, глибиною не менше метра. Не варто розташовувати водойму під деревами – вона буде виглядати не доглянутою через опале листя і гілочки. Під відкритим сонцем вода зацвітає, тому потрібно провести зливну систему. Інакше замість озерця ви отримаєте болото з хмарою комарів і неприємним запахом. Ідеальний варіант - водойма з проточною водою.

Продумайте розташування альтанок, лавок або просто підвісних гойдалок - адже вам точно захочеться посидіти у води. Не хочете захаращувати сад зайвими будівлями? У такому випадку варто передбачити місце для плетеного столика і декількох крісел, які ви зможете встановити в будь-який момент.

Особливу увагу варто приділити садовим доріжкам. Вони можуть бути брукованими битою цеглою або черепашками, посипаними піском або тирсою. Головне, щоб за ними ви легко змогли дістатися в будь-який куточок саду.

Для того, щоб ваш ландшафт гармоніював з навколишнім середовищем, в оздобленні ділянки  найкраще використовувати природні матеріали. Сьогодні багато компаній пропонують великий вибір шліфованих, пиляних, колотих натуральних каменів (галька, мармур, граніт).

За своїми характеристиками цей матеріал набагато міцніше інших, але коштує він дорожче інших матеріалів. Крім натуральних каменів, цінується плитняк (спресований вапняк). Хочете заощадити - купуйте необроблений. Можна використовувати і штучні камені. Крім прийнятної ціни, основний їх плюс - невелика вага. Найбільш зручний варіант - монолітний виливок з полімеру.

Усередині такі «камені» порожнисті, і там цілком можна заховати все необхідне обладнання - насоси, дренажну систему, електропроводку.

Завершальний етап - укладання газону. Біля входу в будівлю краще розбити газон з одного виду трав (так званий партерний газон).

Він виглядає найбільш елегантно, але в той же час вимагає постійного догляду і регулярної стрижки. Хочете щоб газон став справжньою окрасою ділянки - виберіть мавританський. Він складається з 15 видів трав і цвіте практично все літо.

Ці види газону найбільш підходять для сонячного місця. А ось для садово-паркових і затемнених галявин підійдуть травосуміші (з 3-5 видів трав). Самий невибагливий газон - луговий, якому практично не потрібна стрижка.

Домогтися ідеального зеленого покриття (як на футбольному полі) можна за допомогою рулонного газону, який розстеляється по землі, як килим.

Якщо ваша ділянка рельєфна - це не проблема, а додаткова можливість для створення терас, декоративних решіток, водоспадів. Але слід пам'ятати, що їх розташування потрібно ретельно планувати ще на підготовчому етапі, щоб правильно прокласти дренажну і поливальну систему. Адже помилки, допущені в плануванні, досить складно виправити на етапі робіт.

Таємниці садового дизайну: як правильно вибрати садові квіти

Квітник можна розташувати в будь-якій точці саду. Після того, як визначено місце, необхідно вибрати форму: чи буде це звичайна клумба, альпінарій, килимова доріжка або шматочок зимового саду - для кожного з цих садових елементів існують свої рослини.

В альпінаріях і альпійських гірках використовують специфічні і кращі багаторічники, хвойні кущі, карликові деревця, мох і деякі цибулинні рослини.

Джерело фото:  http://invest-glenic.com/

Для килимових доріжок і живих бордюрів використовуються будь-які однорідні рослини, що покривають землю щільним килимом.

Джерело фото:  http://baitham.ru/

Для квітників підходять практично будь-які квіти. На невеликих клумбах, через нестачу місця, навряд чи вдасться посадити рослини таким чином, щоб вони цвіли практично цілий рік. Тому на маленьких територіях краще садити рослини, що зацвітають в один і той же час. Для клумби підійдуть і сезонні однорічні, але в цьому випадку зі зміною сезону доведеться повозитися з посадкою нових рослин.

Джерело фото:  http://sadisam.com

Якщо дозволяє розмір ділянки, рослини слід підбирати таким чином, щоб квітник протягом декількох місяців зберігав квітучий вигляд. Можна домогтися ефекту, коли квіти, змінюючи один одного, будуть надавати квітнику новий вид кожен сезон.

Перш ніж висаджувати багаторічні і такі, що вимагають складного догляду, квіти, слід визначитися - скільки часу ви готові приділити роботі в саду? Якщо зайнятість не дозволяє вам занадто часто возитися в землі, слід віддати перевагу посухостійким рослинам і одноліткам, які потребують постійного догляду.

Джерело фото:  http://www.liveinternet.ru

Квітники складаються за кількома класичними канонами. Головне правило при цьому - квіти підбираються до місця! В цьому випадку ви будете точно знати - закуповувати вам насіння сонцелюбивих багаторічників для яскраво освітленої ділянки або папороть для тінистої клумби.

Джерело фото:  http://lindanester.blogspot.com/

Рослини для саду підбираються за такими принципами:

1. Час цвітіння. Актуально для великої клумби. Рослини з різним терміном цвітіння слід висаджувати так, щоб вони плавно змінювали один одного протягом усього сезону. У одних і тих же рослин в різних кліматичних зонах час і період цвітіння можуть відрізнятися. Тому будьте уважні, купуючи екзотичні квіти. Багато рослин мають властивість цвісти повторно, але не так пишно і рясно, як в перший раз. Крім того, у багатьох квітів досить гарне (іноді яскраво забарвлене) листя, що теж слід враховувати при формуванні квітника.

Джерело фото:  http://www.zemlyaki.ca/

2. Висота рослин. Якщо ваш квітник має форму горбка, рослини однакової висоти будуть рівномірно проглядатися з усіх боків. Якщо ж клумба не має височин - найвищі рослини розташовуються в центрі, близько країв клумби - низькорослі. Фігурні комбінації високих і низьких рослин здатні створити додатковий візерунок на клумбі.

Джерело фото:  http://4ugla.com/

3. Щільність висадки рослин. Клумба виглядає більш привабливо, коли рослини (особливо дрібноцвіти) висаджені досить щільно. Однак цей варіант не підходить для кучерявих і багаторічних рослин. Розростаючись, вони будуть займати все більше місця і вже до кінця другого сезону вам доведеться зайнятися пересадкою. При посадці рослин слід враховувати і те, якого розміру виявиться дороса квітка - чим більше рослина, тим більше біля неї має бути вільного простору.

Джерело фото:  http://www.ua.all.biz/

4. Колірна гамма квітника. Це один з головних критеріїв при підборі насіння і цибулинних рослин. Перш ніж висаджувати рослини необхідно скласти план клумби на папері - обов'язково в кольорі. Це допоможе правильно підібрати і поєднувати кольори.

Джерело фото:  http://hy.at.ua

Розташовуйте кольорові акценти так, щоб не занадто перенаситити клумбу яскравими плямами - тут важлива не тільки сполучуваність квітів, але і помірність. Теплі тони (червоний, оранжевий, жовтий) виконують роль плям що привертають увагу. Для фону використовуються холодні тони: зелений, синій, фіолетовий, бузковий. Білий колір використовується для того, щоб згладити контрасти і зробити перехід від одного тону до іншого більш плавним.

Джерело фото:  http://novorab.ru

Ви цілком можете використовувати досить сміливі поєднання кольорів, наприклад жовтий і фіолетовий, червоний і синій. В цьому випадку, доречно створювати клумбу, використовуючи тільки цю обрану колірну гамму, щоб не перетворити її в барвистий килим з розмитим малюнком.

Джерело фото:  http://dgcorp.org/

Бордюри клумб обсаджують рослинами темніших тонів. Цими ж рослинами можна позначити і контури окремого малюнка всередині одного великого квітника.

При підборі квітів рослин враховувати потрібно не тільки забарвлення чашечки квітки, але і забарвлення листяної частини. Багато рослин мають яскраво забарвлені листя, які в період між цвітінням можуть виступати самостійним колірним елементом.

Джерело фото:  http://dgcorp.org/

Крім того, при плануванні і висадці квітів в саду необхідно правильно організувати навколишній ландшафт - він повинен гармоніювати і відтіняти клумбу. На противагу яскравим кольорам на задньому плані буде добре виглядати рівний газон або підстрижена огорожа. Так само зверніть увагу на грунт: якщо вона далека від ідеалу, а завезти чорнозем можливості немає, вибирайте ті види рослин, які здатні виживати у важких умовах.

Садові квіти багаторічники: особливості, вирощування, догляд

У садівництві під багаторічниками прийнято називати красиво квітучі або декоративно-листяні рослини, які ростуть на одному місці і зберігають свою декоративність протягом декількох років. Садові квіти багаторічники найчастіше вирощують на відкритих територіях або в спеціальних контейнерах. На сьогоднішній день відомо кілька тисяч родин багаторічників. Більшість з них може жити більше двох років після посадки. Вони відмінно пристосовуються до несприятливого середовища, мають добре розвинене кореневище і різні форми пелюсток з яскравим насиченим забарвленням. У м'яких кліматичних умовах такі довгоквітучі квіти, як правило, ростуть, не перестаючи, а в помірному кліматі зацвітають лише в теплу пору року.

Джерело фото:  www.baby.ru

Багаторічні садові рослини діляться на два підвиди:

 • монокарпики - цвітуть лише в останній рік життя;
 • полікарпики - цвітуть щорічно, складають переважну більшість.

Існує кілька варіантів класифікації:

1. По відношенню до сонця:

 • світлолюбні: найкраще місце для посадки - відкриті, добре освітлені місця (флокс, мак, айстри);
 • тіньові: відмінно ростуть під деревами та чагарниками (папороті, конвалії, хости);
 • тіньовитривалі: добре розвиваються як в тіні, так і на відкритій місцевості (іриси, примули, астільба).

2. За типом утворення квіткових бруньок:

 • багаторічники, які закладаються навесні і цвітуть в цьому ж році (аквілегія, дельфініуми, люпін, айстри альпійські);
 • багаторічники річної закладки бруньок. Цей вид ділиться на квіти, які формуються влітку і розквітають в цьому ж році (астільба, лилейник, флокс волотистий), і багаторічники, у яких бруньки закладаються влітку, але зацвітають тільки на наступний рік (нарциси, крокуси);
 • осіння закладка бруньок утворює квіти восени, зацвітають вони також на наступний рік (півонії, іриси, примули, бадан).

3. По виду листя:

 • листопадні: багаторічники, у яких листя на зиму відмирає (хости, півонії, лілейники);
 • вічнозелені: багаторічники, у яких листя тримається круглий рік (бадан, юка).

Правила посадки і вирощування багаторічних квітів на дачі

1. група багаторічних квітів повинна бути одного виду, інакше різнорідні рослини будуть пригнічувати один одного. Наприклад, для зимових клумб краще вибрати вербейник, вічнозелений барвінок, іберис, копитняк, армерію, гвоздику, гейхеру і т.д. Ще один варіант - декоративні цибулинні рослини. Такі квіти не вимагають пересадки протягом декількох років і добре ростуть на будь-якому грунті. Для ранньоквітучих клумб ідеально підійдуть білі анемони дібровні, ломикамені, блакитні печіночниці або різнокольорові примули.

Джерело фото:  www.stamgroup.ru

2. Дотримання необхідної дистанції між рослинами. Вони повинні отримувати достатньо сонця, а кожному кореню потрібен вільний простір для споживання поживних речовин, добрив і води.

Джерело фото:  www.sadoved.com

3. Рекомендують висаджувати багаторічні квіти з різними термінами цвітіння. Газон буде радувати око цілий рік. Рослини з пишною зеленню вміло приховають в'янення інших квітів.

4. Створення сприятливих умов. Важливо враховувати ступінь освітленості обраного місця, кліматичні особливості і рівень розвитку грунту. Деякі багаторічники люблять багато сонця і свіже повітря, в той час як інші прекрасно ростуть в зимовий період року.

Джерело фото:  www.gerani.ucoz.ru

Правильний підбір колірної схеми

Завжди потрібно враховувати колірні нюанси: можливості комбінування відтінків багаторічних рослин безмежні. Відмінно поєднуються композиції в рожевих, блакитних і зелених тонах. Як нейтрального кольору ідеально підійдуть білоквіткові багаторічники: дзвіночки, осіння анемона, багатоколоснік і т.д.

Джерело фото:  www.7ya.ru

Квітник не повинен бути надто яскравим і строкатим, інакше це зробить сад позбавленим смаку і непривабливим. Якщо така помилка вже допущена, то краще за все розбавити квіти багатолітниками з декоративним листям: манжетками, роджерсією, хостами, баданами і т.д.

Не слід очікувати, що квітник зацвіте вже через тиждень після посадки. Для початку рослина має вступити в стадію цвітіння, адже деякі з багаторічників розростаються тільки на наступний рік. Якщо такий варіант не підходить, то поруч з багатолітниками спочатку потрібно посадити однолітки. Вони, як правило, розростаються швидко і з легкістю заповнять простір до тих пір, поки не підійде черга багаторічників.

Джерело фото:  www.vasha-usadba.com

Особливості догляду

Кожна багаторічна квітка рано чи пізно потребує додаткової опори. Наприклад, високі півонії необхідно періодично перев'язувати, щоб захистити їх від вітру. Якщо ви ставите кілочки, зверніть увагу, щоб вони були непомітні.

Всім багаторічним садовим квітам вкрай необхідний простір для нормального розвитку. Однією з найважливіших робіт є сапання і викорінення бур'янів. Багаторічні садові квіти часто виймають, очищаючи, таким чином, грунт. Такий метод досить ефективний, але протягом короткого часу їх потрібно посадити назад в землю. 

Джерело фото:  www.proza.ru

Органічні добрива і мінеральні підгодівлі відмінно впливають на внутрішній склад грунту. Вони поступово постачають рослинам корисні речовини. Швидко діючі та рідкі добрива дозволено використовувати тільки в крайніх випадках. Перед застосуванням кожного препарату, необхідно уважно ознайомиться з інструкцією і слідувати чітко зазначеному дозуванню. Для піщаного грунту рекомендується використовувати тільки малі дози компосту. Припинити підживлення азотовмісними препаратами найкраще з серпня, так як воно може вплинути на морозостійкість рослин.

Квіти багаторічні є морозостійкими рослинами, але під час безсніжних і дуже холодних зим бажано робити спеціальні укриття, щоб уникнути вимерзання молодих посадок. Як утеплювачі використовують торф або перегній, а також листя дерев і суху тирса. Спочатку насипається перегній, а з настанням сильних морозів робиться укладання сухими листям. Для цибулинних квітів краще використовувати торф. Утеплюючий шар повинен бути не менше 7-10 см завтовшки. Навесні утеплювач знімається, тільки не відразу, так як заморозки можуть повернутися.

Джерело фото:  www.medicherb.ru

Декоративні чагарники в ландшафтному дизайні

Декоративні квітучі чагарники - невід'ємний елемент ландшафтного дизайну дачі. Вони невибагливі в догляді, і по красі не поступаються багатьом трав'янистим рослинам. Ми з'ясувавали, як правильно вибирати і компонувати декоративні зелені чагарники з іншими елементами саду.

Кожен дачник мріє, щоб його присадибна ділянка виглядала якнайкраще, саме для цього на ділянці розбиваються міні-сади і будуються альпійські гірки. Однак, щоб сад не перетворився на хаотичний набір випадкових елементів, необхідно знати правила поєднання декоративних чагарників, садових дерев і квітів. Фахівці з ландшафтного дизайну перш за все орієнтуються на гармонійність, цілісність композиції, архітектурну привабливість і наявність можливості переробити проект в майбутньому. В основі всього лежить правильна організація садового простору. Декоративні чагарники грають в цьому важливу роль. Вони створюють вертикальну структуру саду, здатні ставити колірну гамму і можуть оживити зимовий сад на дачі, адже більшість чагарників має вражаючt забарвлення листя і яскраві плоди.

Джерело:  ext.ucoz.ru

Створення ландшафтної композиції

При створенні композиції саду важливо враховувати декоративність кущів (форма крони і колір листя), їх розташування, величину, освітленість ділянки, наповненість простору. Досить засвоїти кілька простих правил.

1. Правило поєднань. Крони чагарників в їх природному вигляді досить різні і нагадують геометричні фігури (куля, конус, квадрат та ін.). Тому при облаштуванні ділянки найкраще зіграти на контрасті різних геометричних форм (великий - маленький, низький - високий, витягнутий - круглий і т.д.). Це істотно спростить завдання по формуванню декоративного саду.

Джерело:  fleurlili.ru

2. Правило кольору. Вибирайте нейтральні базові кольори і яскраві, привабливі сезонні. Також слід врахувати, що в саду є садові споруди: ворота, альтанки, паркани, і їх колір не змінюється. Поруч з ними можна створити монолітну колірну структуру із зелених хвійників, а можна яскравий фруктово-квітковий міні-сад з жасмином, клематисами і агрусом. На перший погляд таке поєднання може здатися еклектичним, але це не так - з потрібною формою крони і колірним доповненням ця композиція буде прекрасно виглядати круглий рік.

У садовій колористиці теж є свої правила:

 • композиційний колір на тлі контрастного кольору сприймається, як більш насичений;
 • чим менше контрастують кольору, тим менш яскравими і насиченими вони здаються;
 • чим більше кольорів відрізняються по тону і насиченості, тим більше контрастну композицію вони створюють.

Для декоративних чагарників контрастними є такі кольори: блакитний і червоний, жовтий і фіолетовий, зелений і пурпурний.

Джерело:  fdn.ucoz.ru

3. Правило вільного простору. Немає необхідності перевантажувати сад композиціями, завжди має бути простір, який дозволяє саду "дихати". Це дає можливість вчасно зробити переекспозицію, що важливо при швидкій зміні садових "декорацій" (пересадка кущів, нові доріжки та ін.).

4. Почуття візуальної перспективи і ритм. Візуальна перспектива відповідає за "глибину" і об'ємність декоративних композицій. Ритм саду створюється черговістю розміщення садових елементів (чагарники, доріжки, клумби та ін.) в робочому просторі (там де висаджуються кущі та дерева). Якщо ритм вашого саду заснований на повторенні рядів чагарників, то ці ряди слід чимось чергувати, наприклад, квітниками або фонтанами. Тут важливо стежити за ароматом і сумісністю. Добре поєднуються між собою жимолость, жасмин, барбарис і глід.

Джерело:  www.sunhome.ru

Розміщення і компонування

Існують два базових стилі декоративного планування ділянки (стосується тільки розташування): регулярний (геометричний стиль з дотриманням форм і обсягів) і ландшафтний (природний з легкою корекцією за формою). Перший стиль передбачає симетричне розташування геометричних форм по відношенню до центральної осі композиції. Другий стиль більш вільний і вимагає дотримання прямолінійності садових доріжок і однакової відстані між рослинами кожної породи. У другому випадку схема посадки плодових дерев і декоративних чагарників може бути будь-якою: квадратною, шаховою, прямокутною. Саме зручне розташування - квадратне, але воно більше підходить для ділянок, довжина яких перевищує ширину. Для формування квадратних ділянок краще використовувати тис і іргу. Прямокутне розташування елементів більше підходить для ділянок витягнутої форми. В цьому випадку підійдуть вейгела і скумпія.

Джерело:  obolenck.ru

Декоративні чагарники необхідно розташовувати на ділянці так, щоб вони не затінювали овочеві культури і ягідні галявини. Організовуючи декоративні насадження з синхронним розміщенням культур, обов'язково потрібно враховувати їх потребу в освітленні, так як в затіненому місці цвітіння слабшає. Краще якщо висота рослин буде зростати в напрямку з півдня на північ. Справа в тому, що низькорослі і середньорослі декоративні культури служать бар'єром для розростання бур'янів, коректуючи газонні насадження.

Для додання декоративним посадкам більшої природності потрібно висаджувати рослини групами. Групи можна розділити на малі (до п'яти рослин), середні (до п'ятнадцяти рослин) і великі (понад двадцять рослин). Групи можуть бути як змішаними і монолітними. Компонувати чагарники потрібно від центру, де висаджуються самі високорослі сорти. Загальна відстань між високими чагарниками не повинна перевищувати 2,5 метра, між дрібними - один метр.

Джерело:  cotagium.blogspot.com

Рекомендації по вибору: фото і назви чагарників

Декоративні чагарники повинні бути невибагливими у догляді і візуально привабливими В першу чергу це стосується форми крони, яка є однією з найважливіших елементів побудови композиції. Саджанці чагарників потрібно купувати з добре розвиненою кореневою системою, в прозорих пластикових контейнерах. Висадку здійснювати восени і навесні.

Джерело фото:  designland.in.ua

Навесні дуже красиво цвітуть: керія, форзиція, мигдаль трилопатевий, ірга, спірея, вовчеягідник, хеномелес, смородина золотиста, бузок. Мигдаль цвіте ніжно-рожевими квітками, які зберігають свіжість і форму до середини червня. Ірга зацвітає в травні великими білими китицями, схожими на черемху, восени її листя стає багряним, що вельми прикрашає сад. Вовчі ягоди дивно добре пахнуть, але токсичні. Якщо в регіоні панує м'який клімат, то варто звернути увагу на квітучу магнолію, камелії, гамамеліс, рододендрон і азалію.

Керія японська.  http://www.websadovod.ru

Мигдаль трилопатевий.  http://www.sad-centr.ru

Ірга.  http://zvetki.ru

Хеномелес - японська айва.  http://sazhaemsad.ru

Влітку цвітуть барбарис, бузок, вейгела гібридна, гортензія, жимолость, скумпія шкіряна.

Барбарис.  http://fiton-saratov.ru

Вейгела гібридна.  http://zpitomnik.ru

Гортензія.  http://www.liveinternet.ru

Скумпія шкіряна.  http://eseeds.ru

Восени всі чагарники гарні за рахунок зміни відтінків. Кизильник з його яскраво-помаранчевими ягодами прикрашає сад до самої зими. Для осінньої композиції підійдуть клен японський, бересклет європейський і гортензія волотиста. Ще однією з окрас осіннього саду є плоди горобини, сніжноягідника, калини.

Бабарис восени.  http://parafraz.net

Кизильник горизонтальний.  http://communitygardeners.ru

Клен японський.  http://flower.onego.ru

Для створення чудового зимового саду підійдуть хвойники, чагарники з плодами і з незвичайною корою: тис ягідний, острліст (падуб європейський), шипшина тощо. Ці чагарники декоративні протягом декількох сезонів, не вимагають великого відходу і можуть рости в середніх кліматичних широтах.

Тис ягідний Fastigata.  http://lizgard.com.ua/

Гостролист (падуб європейський).  http://www.ldacha.ru

Шипшина.  http://fotki.yandex.ru

Садові доріжки своїми руками

Bankchart.com.ua розповість, як правильно зробити форму для садової доріжки своїми руками. Про садові доріжки ми замислюємося далеко не в першу чергу. Однак, цей елемент саду повинен бути міцним, довговічним, зручним для ходьби і прибирання і красивим.

План і підготовка грунту

В першу чергу необхідно визначитися з призначенням і функціональністю доріжки. Від цього залежать ширина доріжки і матеріал, з якого вона буде створена. Як правило, ширина доріжки на одну людину становить від 45 см. Зазвичай, такі довгі і звивисті доріжки є другорядними. Центральну пішохідну доріжку варто робити від 100 см в ширину, щоб по ній могли пройтися двоє людей одночасно. Не рекомендується робити головну дорогу посередині зеленого газону на довгій садовій ділянці. Це розіб'є її на 2 частини. Краще прокласти її уздовж краю ділянки. Якщо ви запланували виготовлення декількох стежок в саду, то робіть вигнутими. Прямі або пересічні під прямим кутом садові доріжки розбивають сад на окремі ділянки. На нерівній ділянці садові доріжки можуть мати ступені і навіть сходи.

Джерело фото:  http://www.accbud.ua/

Розмітка майбутнього ділянки починається з головного входу в сад. Не має значення, чи буде це вхід з вулиці, або з будинку. Згідно намальованому плану необхідно відзначити майбутні кордони доріжки, позначаючи бічні сторони дерев'яними кілочками. На поворотах і вигинах доріжки кілочки потрібно забивати частіше звичайного. Далі по кілочків необхідно протягнути шнур (нитку) і в разі потреби встановити напрямні, які позначать межі майбутньої доріжки. Також це можна зробити і за допомогою довгого шлангу.

Джерело фото:  http://marrietta.ru/

Коли доріжка позначена, слід почати підготовку грунту. Попередньо необхідно зняти кілька сантиметрів дерну (від 10 до 30 см), створюючи своєрідні «траншеї». Якщо доріжка буде створюватися з спилов, тоді підготовка не потрібна, просто потрібно укласти їх один за іншим. Для бетону, бруківки і каменю потрібно поглиблення в 10 -15 см. Чим важче матеріал, яким буде викладена доріжка, тим глибше слід копати «траншеї».

Далі траншеї слід утрамбувати і зміцнити сумішшю з піску, щебеню або гравію. Можна також використовувати різноманітні види сумішей. Перший шар поливається водою і трамбується. Після цього можна укладати обраний матеріал. Однак, багато доріжок, які повинні витримувати звичайне навантаження, не потребують особливої міцної основи і можуть бути споруджені просто на ущільненому грунті. 

Джерело фото:  http://samodelka.net/

Щоб убезпечити доріжку від застою води, необхідно зробити невеликі поздовжні і поперечні ухили. Поперечний краще робити від центральної лінії доріжки по обидва боки або на одну сторону від будинку або саду. Поздовжній - на кожен метр доріжки рекомендується зробити ухил до 1 см.

У найнижчому місці (в кінці доріжки) буде накопичуватися вода в період дощів, тому необхідно підготувати для неї канавки, щоб вона розходилася і вбиралася в грунт.

Джерело фото:  http://www.askamen.ru/

Матеріали і дизайн

Існує велика кількість матеріалів, що використовуються для створення садових доріжок: бетон, деревні спили, бруски, природний камінь, звичайний щебінь, гравій, галька, бруківка, клінкерна цегла, мозаїка, бетонні блоки та інші. Головне, щоб доріжка гармоніювала з будинком і ділянкою. І не забувайте, що від обраного матеріалу залежать функціональність доріжки і те, наскільки чистим буде ганок вашого будинку.

Якщо ваша мета - оригінальне дизайнерське рішення - кращим рішенням буде комбінувати матеріали. Наприклад, доріжка з дерев'яних спилів світлого кольору, обкладених білою галькою, або поєднання тротуарної плитки з ділянками землі з рослинністю.

Джерело фото:  http://www.liveinternet.ru/

Джерело фото:  http://www.supersadovnik.ru/

Найчастіше будують монолітні бетонні доріжки, але навіть їх можна красиво задекорувати кольоровою мозаїкою, шматочками керамічної плитки або керамікою.

Великим попитом користуються спеціальні форми для заливки садових доріжок, за допомогою яких можна викласти доріжку з оригінальним візерунком. Це спеціальний пластиковий трафарет з отворами, які заливаються цементом. Через кілька годин форма витягується, а на її місці залишаються застиглі фігури. За допомогою таких форм можна створювати унікальні візерунки для садової доріжки.

Джерело фото:  http://vashadacha.com.ua/

Джерело фото:  http://mydiz.ru/

Якщо ж ви хочете викласти садову доріжку з дерева, то вибирайте не гниючу деревину модрини. Доріжки з дерева зазвичай піднімають над землею, зміцнюючи їх на міцних масивних брусах, оброблених спеціальним складом від гниття.

Джерело фото:  http://www.7dach.ru/

Акцентувати увагу на садовій доріжці можна за допомогою насаджень. Невисокі кущі, висаджені вздовж доріжки, виділяють її і зонують ділянку. Високі декоративні кущі можна висадити, якщо ви хочете приховати доріжку від зайвих очей або створити живопліт. 

Джерело фото:  http://www.7dach.ru/

Декоративні рослини для садових доріжок не повинні бути занадто високими і пухнастими. Добре, якщо вони запашні і посухостійкі. Уздовж доріжок можна посадити льон, розмарин, лаванду. Невибагливі квіти або низькорослі чагарники виконають роль своєрідних бордюрів для садової доріжки.

Джерело фото:  http://vosledoma.com/

Для оформлення країв садової доріжки також можна використовувати спеціальні бордюри, дрібні або великі камені, цеглу або дерево.

Джерело фото:  http://gardenweb.ru/

Цікавим дизайнерським рішенням буде спеціально передбачена недбалість в оформленні садових доріжок, коли крізь покриття пробивається трава. Але за цією травою потрібно доглядати, щоб вона не перетворилася в зарості.

Джерело фото:  http://uhouse.ru/

Цікаво і красиво виглядатиме садова доріжка з підсвічуванням. Освітлення можна реалізувати вуличним світильниками, точковим підсвічуванням, сонячними світильниками, які накопичують сонячну енергію вдень, а ввечері висвітлюють доріжку. Також існують всілякі стовпчики і світлодіодні варіанти підсвічування. Оригінальним дизайнерським рішенням буде використання каменів з вбудованим інноваційним світлодіодним підсвічуванням, які бездоганно поєднуються не тільки з бруківкою, а й з тротуарною плиткою

Джерело фото:  http://budmaydan.com/

Джерело фото:  http://www.elbabeton.ru/

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики