про твої фінанси

Газонна трава: види, посів і догляд. Укладання рулонного газону

Bankchart.com.ua навчить, як правильно і коли краще посадити траву для газону, виростити її, створити зелений покрив і самому за ним доглядати. Акуратний газон надає доглянутий і аристократичний вид навіть самій скромній присадибній ділянці, служить прекрасним фоном для чагарників і квітників.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Види газонних трав
 2. Посадка газону своїми руками
 3. Догляд за газоном
 4. Ціна
 5. Рулонний газон: види, укладання та догляд

  5.1 Види рулонних газонів

  5.2 Укладання

  5.3 Догляд

Газонна трава незамінна в оформленні присадибної ділянки. Зелений газон біля будинку - це не просто красиве оформлення. Він служить бар'єром для розростання бур'янів і вберігає грунт від пересихання. Газон можна посіяти (посадити) або купити готовий в рулонах. У першій частині статті ми розглянемо газонну траву, вирощену з насіння своїми руками.

Види газонних трав

Якщо ви хочете, щоб покрив газону був густим і рівним, то необхідно грамотно підійти до вибору відповідної газонної трави. Практично всі трави з тих, що застосовуються при створенні декоративних газонів відносяться до сімейства злакових, і діляться на довголітні, недовголітні і перехідні. Для створення газонів найчастіше використовують травосуміші з цих видів. Багаторічні трави ростуть досить повільно, проте «живуть» і плодоносять протягом багатьох років. До них відносяться костриця червона, тонконіг лучний та інші. Менш довголітні трави, такі як райграс пасовищний і квітковий, гребенник звичайний, пирій та інші, розвиваються набагато швидше.

Джерело фото:  http://horseland.2bb.ru

Найбільш невибагливі, морозостійкі і посухостійкі, та такі, що активно протистоять шкідникам і бур'янам наступні трави: тонконіг лучний, райграс пасовищний, костриця червона / овеча / очеретяна і мітлиця тонка.

Тонконіг лучний. Утворює рівний покрив насиченого зеленого кольору. Не занадто вимогливий до грунту, добре росте на вологих ділянках, однак не терпить затоплень. Морозостійкий, витримує холодні зими.

Джерело фото:  http://www.forumimage.ru

Райграс пасовищний. Формує густий трав'яний покрив, швидко відростає після поливу, проте не виносить затоплень, як і тонконіг. Погано переносить посуху і погано росте на важких грунтах.

Джерело фото:  http://miragro.com

Костриця.  Зростає повільно, посухостійка і невибаглива до складу грунту. Костриця червона вважається цінним компонентом для проблемних ділянок газону, а костриця овеча добре переносить витоптування.

Джерело фото:  http://flower.onego.ru

Польовиця.  Розростається за допомогою повзучих пагонів, утворюючи щільне і акуратне покриття. Польовиця тонка невибаглива, росте всюди, але вважає за краще сухий і закислений ґрунт.

Джерело фото:  http://nekopaju.ru

Конюшина повзуча. Багаторічна рослина, не виносить тіні. Після скошування відростає швидко, проте повільно розвивається в рік посіву. Стійкий до посухи і не вимогливий до грунту.

Джерело фото:  http://fs107.taba.ru

Порада: для створення газонів недоцільно використовувати тільки один вид трави, так як погодні умови або характер грунту можуть негативно позначитися на рослині, і є ризик, що весь газон прийде в непридатність. Використовуйте травосуміші з 3-5 видів рослин, сумісних один з одним, і обов'язково враховуйте їх відповідність вашому типу грунту.

Вибір рослин для газону залежить від призначення самої ділянки, де він буде висаджений. Залежно від призначення існує кілька сумішей газонної трави з переважаючими в них підвидами рослин з певними характеристиками.

 • Суміші для декоративних газонів (висота трав'яного покриву 3 см). У складі переважає костриця червона.
 • Суміші для ігрових і спортивних майданчиків (висота трав'яного покриву 4 см). У складі переважають овсяниці і луговий мятлик.
 • Суміші для галявин і ігрових зон, що складається з лугового тонконога, костриці червоної, райграса багаторічного, мітлиці тонкої. Утворює щільний яскравий покрив.
 • Суміш для напівзатінених ділянок з райграса, тонконога лугового, костриці червоної, мітлиці тонкої. Утворює темно-зелений щільний килим.
 • Суміш для партерних газонів - до складу входять райграс багаторічний, мітлиця тонка, тонконіг лучний, костриця червона.

Посадка газону своїми руками

Отже, ви вже визначилися з вибором відповідного насіння і готові почати. Запасіться терпінням: навіть якщо ви ретельно підготували грунт до посіву, то пройде місяці півтора-два, перш ніж ви ступите на створений своїми руками газон.

Основні етапи створення газону

1. Підготовка ґрунту

Насамперед, необхідно перекопати ділянку і видалити всі бур'яни, коріння і викопати камені. Якщо родючий шар землі становить менше 15 см, то доведеться землю підсипати. На цьому ж етапі підготовки внесіть добрива або пісок.

2. Вирівнювання і ущільнення грунту

Сапою подрібніть великі грудки землі, потім граблями розбийте ті, що залишилися, і розрівняйте грунт. Скористайтеся спеціальним ущільнювальним валиком або ж просто утрамбуйте землю, використовуючи дерев'яні дошки.

3. Розпушення

Землю необхідно розпушити граблями приблизно на 2 см в глибину. Важливо, щоб не залишилося ніяких, навіть дрібних, грудок і западин.

4. Посів

Насіння купуються з розрахунку 30-50 г на 1 квадратний метр. Щоб уникнути «лисин» розсійте половину насіння вздовж, а іншу половину поперек газону. Для посіву використовується газонна сівалка або спеціальні каністри. Якщо їх немає, засійте грунт вручну. Одночасно з насінням треба всипати добрива, що містять калій, фосфор і азот. Граблями розподіліть по грунті насіння і добрива, потім пройдіться катком. Оптимальна глибина посіву - 2 мм.

Джерело фото:  http://sadoved.com

5. Полив

Грунт необхідно постійно зволожувати до тих пір, поки не з'являться перші сходи. Поливайте газон кожен день протягом 10 хвилин. Пам'ятайте також про те, що ще тижнів зо два після появи сходів по газону ходити не можна.

Джерело фото:  http://poremontu.ru

Догляд за газоном

Стрижка. Щоб газон виглядав доглянутим, його необхідно постійно підстригати. Навесні це можна робити раз на тиждень, а з настанням літа рідше - раз в 2-3 тижні, так як в жарку пору року трава росте набагато повільніше. Стрижену траву годі й збирати: вона є чудовим добривом, до того ж захищає газон від втрати вологи.

Скарифікація  - чистка газону, видалення моху та сухої трави. Бур'яни підкопуються сапкою і висмикуються з коренем. Мох і суху траву слід вичісувати віяловими граблями.

Аерація  - проколювання верхнього шару грунту приблизно на 10-15 см. Аерація проводиться для того, щоб забезпечити оптимальний режим води, а також для доступу повітря і добрив до коріння.

Джерело фото:  http://green-life.ru

Коригування нерівностей і «лисин». Такі зони потрібно заново засіяти травою і зверху присипати листовим перегноєм або землею з піском, щоб вирівняти цю зону з основним рівнем газону.

Підживлення і добриво. Щоб трава була соковитою, яскравою і здоровою, необхідно проводити підгодівлю, як мінімум, три рази на рік: влітку, восени і навесні. Головне - не переборщити. Вносьте добрива відповідно до інструкцій і використовуйте ті, що підходять по сезону.

Боротьба з шкідниками . Основні шкідники злакових газонних трав - це хлібні кліщі, трав'яні совки, шведські і колоскові мухи. Основним і найбільш ефективним способом боротьби з такими шкідниками є обробка грунту протруйниками перед посівом. Також слід своєчасно скошувати траву на сіно і спалювати на початку весни стерні трав. При боротьбі зі шведськими мухами крім усього вищеописаного можна обприскати газон в літній період 10% -ним розчином поліхропінена.

Ціна

Визнаними лідерами якості вважаються німецькі, голландські та данські селекційно-насінницькі фірми. Травосуміші і насіння окремих трав від німецької компанії Euro Grass: вартість за 1 кг в середньому становить 65 грн. Насіння німецької фірми FELDSAATEN FREUDENBERGER GmbH: продаються упаковками по 0.5 кг, 1 кг і 10 кг. Вартість за 1 кг становить 67-84 грн в залежності від видів газонної трави. В Україні представлені наступні суміші газонних трав: «Тіньова», «Спортивна», «Універсальна», «Ігрова». Насіння газонної трави від американської фірми Jacklin Seed: вартість за 1 кг в середньому 69 грн. Газонна трава датської компанії «ДЛФ Трифолиум» коштує від 60 грн за 1 кг.

Серед українських виробників пропозицій небагато: насіння газонної трави пропонують торгові марки «Насіння України» і «Ogorod.ua». Середня вартість насіння газонної трави (пакетики по 20 г) - 4.50 гривень.

Рулонний газон: види, укладання та догляд

Газонна трава в рулонах , або  рулонний газон  - це готовий дерен з газонних трав, який отримують шляхом засівання трави на полі. Отриманий таким чином газон нарізають смугами по 30-40 см. У товщину вони досягають 2-5 см і складаються з коренів, трави та землі. «Рулонний газон» - поняття не зовсім коректне, оскільки позначає воно лише спосіб транспортування цього вантажу, коли дерен скачується в рулони. У всьому світі використовується термін «готовий», або «зрілий» газон.

Джерело фото:  http://regional.com.ua

Види рулонних газонів

Так само, як при посіві газону, в рулонах використовуються не один вид трави, а травосуміші. Це костриця червона і тонконіг лучний - трави канадської селекції, які найбільше підходять до кліматичних умов України. До складу травосумішей також часто входить райграс багаторічний як швидкоростуча рослина.

Залежно від призначення газон в рулонах поділяють на кілька видів.

Універсальний газон. Цей вид рулонного газону є найбільш поширеним. Їм покривають парки і сади, території всередині житлових кварталів. Його можна використовувати для активного відпочинку, так як він стійкий до витоптування. Травосуміші для універсального газону (костриця, тонконіг, райграс) несприйнятливі до погодних умов, ідеальні як для суворої зими, так і посушливого літа. Універсальний газон стійкий до механічних пошкоджень, довговічний, чудово виконує свою декоративну функцію: має насичений, соковитий, глибокий колір.

Джерело фото:  http://landshaft.od.ua

Спортивний газон . Для газону такого типу використовуються найбільш стійкі до витоптування рослини - велика частина мятлика і райграс. Як правило, спортивні газони встановлюють на спеціальних майданчиках: футбольних полях і тенісних кортах. Дернина для спортивного газону володіє високою еластичністю і міцністю, стійкістю до розривів і тривалістю користування. Однак вимагає більш ретельної підготовки грунту перед укладанням і систематичного догляду.

Джерело фото:  http://houskomfort.ru

Партерний газон. Цей вид газону виглядає найбільш презентабельним з усіх описаних, тому часто їм укладають землю в декоративних куточках, уздовж головних алей, перед фасадом будинку. Однак перш ніж вибрати партерний газон, подумайте тричі, так як він більш вибагливий до умов вирощування: в тінистих місцях або в занадто вологому грунті він рости не буде. Правильний партерний газон повинен бути оксамитовим, мати однорідне забарвлення і низький травостій.

Джерело фото:  http://www.bonsai-center-samara.ru

Укладання

Особливістю рулонного газону є можливість його укладання протягом усього періоду росту трави. Однак найбільш вдалий час для вкорінення кореневої системи - це рання весна. Укладання складається з декількох етапів:

 • За тиждень до планованого укладання газону обробіть грунт комплексними добривами з розрахунку 60 г на 1 квадратний метр.
 • Необхідно очистити землю від бур'янів, каменів і будівельного сміття.
 • Спушить землю на глибину приблизно 15 см і внесіть 5 см гумусу або торфо-піщаної суміші, потім розрівняйте грунт граблями.

Примітка: кожен ряд газону що укладається повинен починатися і закінчуватися цільною смугою дернини або довжиною, яка дорівнює половині рулону. Шматочки можна розміщувати в середині ряду, але ніяк не укладати по краях.

 • Дерн слід розгортати по прямій, вигини неприпустимі.
 • Після укладання першого ряду газону потрібно його утрамбувати: для цієї мети можна використовувати прес з дощок. Пам'ятайте, що газон потрібно не прибивати, а притискати.
 • Наступні ряди укладайте як в цегляній кладці - зводячи краї. Це робиться для більш міцного скріплення смуг дерну між собою. Укладати рулони слід впритул один до одного, притискаючи краї, щоб вони зійшлися, але ні в якому разі не настилати один рулон поверх іншого.
 • Для кращого зрощення дернини між собою після укладання газону потрібно заповнити шви між смугами сумішшю з торфу, суглинку і піску в співвідношенні, відповідному до вашого виду грунту:
  • піщаний грунт: торф - 2 частини, суглинок - 4 частини, пісок - 1 частина;
  • суглинний грунт: торф - 1 частина, суглинок - 4 частини, пісок 2 - частини;
  • глинистий грунт: торф - 1 частина, суглинок - 2 частини, пісок - 4 частини.
 • Після укладання газон необхідно рясно полити, щоб зволожити не тільки його, а й грунт.
 • Для того щоб вільно гуляти по газону і грати в рухливі ігри, дайте йому місяць на те, щоб добре зрослися коріння рулонів з основою.

Догляд

Стрижка.  Приблизно через 2 тижні після укладання можна провести першу стрижку газону, зрізуючи тільки кінчики трави. Надалі стрижка проводиться відповідно до бажаної висоти трави.

Полив.  Протягом першого тижня після укладання газон рекомендується поливати кожен день, поступово знижуючи витрату води. Потім частоту поливу можна скоротити до одного разу на 10 днів у прохолодну погоду і 2 рази в тиждень в жарку пору року.

Підживлення.  Кращий час для підгодівлі - перед дощем. Однак, якщо після її проведення дощу немає ще 2 дні, то проведіть рясний полив. Під час дощу грунт не підживлюють. Навесні запасіться добривами з високим вмістом азоту, під час літнього періоду в підгодівлі повинні бути присутніми азот, калій і фосфор, а восени, починаючи з середини вересня, досить тільки калію і фосфору.

Обслуговування газону.  Якщо ви хочете, щоб ваш газон, в який ви вже вклали досить сил і коштів, продовжував вас радувати, крім стандартних операцій типу стрижки, підгодівлі і поливу не забувайте про інші засоби догляду. Періодично потрібно проводити аерацію газону і боротьбу з бур'янами і шкідниками. Про це докладніше ви можете почитати в першій статті про газонні трави.

Джерело фото:  http://ukrsad.org                            

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики