про твої фінанси

Ази електропроводки: що важливо знати початківцям

Рано чи пізно в домі доводиться робити або міняти електропроводку. Для цього необхідно усвідомити для себе, які електроприлади і в яких місцях дома будуть використовуватися, і нанести їх розташування на план будинку або прямо на його стіни. Після цього можна запрошувати електрика і обговорювати конкретний план дій. Bankchart.com.ua вивчив це питання детальніше.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Силова електропроводка і розмітка    
 2. Особливості розміщення розеток і вимикачів 
 3. Слабкострумні електромережі та розмітка 
 4. Запрошуємо фахівця 
 5. Поділ електропроводки на фрагменти і захисна апаратура 
 6. Ввідно-обліковий пристрій і електрощит 
 7. Етапи монтажу електропроводки 

У кожного, хто планує вдома ремонт або будується, рано чи пізно виникає питання: «А що робити з електрикою?» Це питання актуальне завжди, адже побутових електроприладів з кожним роком стає все більше, розеток постійно не вистачає.

У зв'язку з тим, що сучасні побутові машини і електроприлади стали складніше і дорожче:

 • виросли вимоги до якості електроенергії;
 • виникла необхідність в захисній апаратурі, яка раніше не використовувалася в домашніх електромережах;
 • поряд з силовою електромережею з'явилася потреба в домашній слабкострумовій мережі (телефонній, телевізійній, комп'ютерній, охоронній і т.д.).

Тому питання це цілком закономірне і на нього необхідно знайти всі відповіді. Хоча б для того, щоб переконливо сформулювати завдання електромонтажнику, який буде робити електропроводку. 

Джерело фото:  http://ehto.ru/ 

Силова електропроводка і розмітка    

Електропроводка в домі потрібна для того, щоб підвести електрику до всіх побутових електроприладів, які в ньому використовуються. Практично всі вони підключаються до електромережі за допомогою електричних розеток і розеток. І лише деякі - безпосередньо (для них робляться кабельні відводи). 

Те саме можна сказати і про світильників. Одні з них можуть підключатися за допомогою розеток (настільні лампи, торшери, деякі бра). Інші підключаються безпосередньо до проводів електромережі (стельові та настінні світильники). Для таких світильників потрібні вимикачі. 

Джерело фото:  http://ehto.ru/ 

Тому для того, щоб визначитися, хоча б у загальних рисах, з питанням про те, якою у вашому будинку повинна бути електропроводка, необхідно:

 • усвідомити для себе, які електроприлади і побутові машини будуть використовуватися в будинку (найкраще зробити якомога детальніший їх список);
 • дізнатися і записати споживану електричну потужність цих приладів і машин;
 • визначитися, як можна більш точно, з місцем розташування всіх стаціонарних електроприладів (кондиціонери, електроплита, бойлер, пральна машина, посудомийна машина, ванна з компресором і т.п.) і приладів потужністю понад 3000 Вт; 
 • підібрати види освітлювальних приладів (люстри, бра, настільні лампи, торшери), які будуть використовуватися в будинку, і спланувати їх розташування в кожній кімнаті;
 • спробувати зобразити на плануванні будинку майбутню розстановку меблів;
 • нанести на плані будинку або безпосередньо на стінах позначення (кружками або квадратиками, наприклад) майбутніх розеток, вимикачів і кабельних відводів; бажано, із зазначенням потужності електроприладів, які будуть до цих розеток (або до кабельних відводів) підключатися. 

Приклад розмітки розташування розеток, вимикачів і світильників на плані будинку.  Джерело фото:  cabel.com.ua

Особливості розміщення розеток і вимикачів 

Окреслюючи місце і кількість розеток, а так же вимикачів, корисно буде врахувати наступне:

 • сучасні гарнітури інтер'єрних електроінсталяцій (електрофурнітури) допускають установку розеток і вимикачів як по одному, так і блоками (від 2 до 6 штук);
 • розеток багато не буває, тому, якщо дозволяє місце, їх доцільно встановлювати як мінімум подвійними блоками (тобто не менше двох розеток);
 • існують вимикачі, які дозволяють управляти одним світильником з двох і навіть з трьох точок, що зручно для довгих коридорів і сходів, а так само прохідних кімнат і холів;
 • як правило, розетки встановлюються на висоті 30 см від чистової підлоги, а вимикачі - на висоті 90 см;
 • всі розетки і вимикачі повинні розташовуватися на стінах так, щоб ними зручно було користуватися (не за меблями і якомога ближче до відповідних електроприладів). 

Джерело фото:  elektroas.ru 

Слабкострумні електромережі та розмітка 

Жоден сучасний будинок не обходиться без слабкострумових мереж, за допомогою яких зв’язуються із зовнішнім світом і взаємодіють між собою наші комп'ютери, телевізори та стаціонарні телефони. У цих мережах використовуються відповідні розетки (телефонні, телевізійні, комп'ютерні). Солідні фірми-виробники електрофурнітури завжди включають ці розетки в свої гарнітури, що дозволяє встановлювати їх в загальні блоки з електричними розетками та вимикачами. Хоча, буде краще, і з точки зору безпеки і щоб уникнути низькочастотних перешкод, якщо «слабкострумові» розетки будуть віднесені від «силових» на 10-15 см. Наприклад, блок з чотирьох силових розеток, доцільно розташувати на відстані 10 см від блоку з двох слабкострумових розеток – телефонної та телевізійної.   

Блок силових і слабкострумових (телевізійних) розеток.    Джерело фото:  elektroas.ru 

Інакше кажучи, намічаючи на плані будинку або на стінах розташування розеток, слід пам'ятати про те, що поруч з тим місцем, де буде стояти телевізор, комп'ютер або стаціонарний телефон, слід, крім «силових», встановити відповідні «слабкострумові» розетки. Якщо в будинку буде функціонувати роутер з відкритим інформаційним каналом Wi-Fi (Wireless Fidelity - бездротова точність або бездротова якість), то кількість комп'ютерних розеток можна скоротити або зовсім від них відмовитися. 

Монтаж шафи під «хаб» слабкострумових мереж.    Джерело фото:  blog-i.ru 

Запрошуємо фахівця 

Коли розмітка (по стінах або на папері) розеток, вимикачів і кабельних відводів виконана можна запрошувати фахівця, тобто електрика (електромонтера, електромонтажника або проектувальника будівельної організації), який допоможе уточнити положення всіх цих пристроїв з урахуванням можливостей виконання і спеціальних вимог, які сформульовані в різних нормативних документах (наприклад в ПУЕ - правила улаштування електроустановок). Він же порадить як розділити електропроводку дому на окремі фрагменти (групи електроспоживачів), складе список необхідних для виконання робіт матеріалів, спеціальних пристроїв та електрофурнітури. 

Поділ електропроводки на фрагменти і захисна апаратура 

Поділ електропроводки на окремі відносно незалежні фрагменти (групи споживачів) доцільно зробити вже хоча б для того, щоб в разі несправності і відключення одного з фрагментів, інші продовжували функціонувати. 

Як правило, в окремі групи виділяються:

 • всі силові розетки (або силові розетки в кожній кімнаті, на кожному поверсі і т.п.) - розеткова мережf;
 • всі дроти і вимикачі для електроживлення світильників - освітлювальна мережа;
 • кухонні розетки;
 • розетка-роз'єм для живлення електроплити;
 • розетка і провід для живлення бойлера (накопичувального нагрівача для води) або прохідного водонагрівача;
 • розетка для живлення пральної машини;
 • електропідігрів підлоги (стін). 

Джерело фото: http://remstd.ru/ 

Кожна з названих груп споживачів (фрагментів електропроводки) повинна бути захищена власною захисною апаратурою: автоматичними вимикачами («автоматами»). Крім того, в мережах водонагрівачів, пральної і посудомийної машин повинен бути застосований диференційний захист (ПЗВ - пристрій захисного відключення). Таким захистом можуть служити диференціальні реле або диференціальні автомати, що поєднують функції автоматичних вимикачів і диференціальних реле. 

Джерело фото: http://ideas.vdolevke.ru/ 

Ввідно-обліковий пристрій і електрощит 

Захисна апаратура встановлюється на електрощиті (в електрошафі). Там же збирається ввідно-обліковий пристрій будинку (квартири). 

Ввідно-обліковий пристрій обов'язково включає:

 • електролічильник, за допомогою якого ведеться облік використаної електроенергії;
 • вхідний автоматичний вимикач, який обмежує сумарний електричний струм, споживаний всіма електроприладами будинку. 

Вхідний автоматичний вимикач перериває подачу електроенергії в будинок, якщо струм споживання перевищує максимально допустиме значення. 

Схема ввідно-облікового пристрою для будинкового господарства розробляється і затверджується місцевим управлінням РЕМ (район електромереж). Для квартири (при виконанні ремонтних робіт) в багатоквартирному будинку, як правило, відтворюється раніше встановлений ввідно-обліковий пристрій з новим лічильником і автоматичним вимикачем. Лічильник та вступний автоматичний вимикач після закінчення робіт пломбується представником РЕМ або відповідної електропостачальної організації. 

До електрощита будинку підключається кабель, по якому подається електроенергія від міської електромережі. Від нього ж беруть початок і розходяться по кімнатах дроти всіх груп електроспоживачів будинку (всіх виділених фрагментів електропроводки).

Монтаж електрощита. Джерело фото: konsalt-com.at.ua

Крім автоматичних вимикачів і дифреле, на електрощиті можуть бути встановлені обмежувачі напруги, розрядники блискавкозахисту, контролюючі прилади (вольтметри, амперметри, реле часу) та інші пристрої, перелік яких можна обговорити з залученими до виконання робіт фахівцями. 

Схожу шафка (ящик) іноді доцільно встановлювати і для слабкострумових мереж. У всякому разі, саме в такій шафці зручно ховати з'єднання вхідних кабелів з квартирними проводами телефонної, телевізійної та комп'ютерної розводки. 

Етапи монтажу електропроводки 

Плануючи роботи по влаштуванню, заміні або модернізації електропроводки дому слід взяти до уваги, що ці роботи виконуються в два етапи і в наступній послідовності. 

1-й етап: виготовлення штроб (канавок для проводів) і поглиблень для вбудованих в стіни елементів електропроводки, навішування проводів, монтаж настановних і розподільчих (розподільних) коробок, монтаж електрошафи (електрощита), перша перевірка електропроводки. Цей етап виконується перед нанесенням на стіни і стелі штукатурки і оздоблювальних покриттів; 

2-й етап: установка електрофурнітури (розеток, вимикачів, термостатів), навішування світильників, підключення стаціонарних електроприладів, остаточна перевірка схеми електропроводки. Цей етап виконується після закінчення всіх оздоблювальних робіт.  

Монтаж проводів і коробок. Джерело фото: strport.ru

Виготовлення штроби. Джерело фото: tokzamer.ru  

Роботи по влаштуванню електропроводки і навіть по її модернізації, надзвичайно трудомісткі. Крім того, при виконанні 1-го етапу цих робіт утворюється величезна кількість сміття і пилу. Тому доцільно всі елементи домашньої обстановки, шибки і стіни з завершеною обробкою ретельно задрапірувати, щоб захистити їх від бруду і дрібного пилу, які навіть з глянцевих поверхонь видаляються з великими труднощами.

Пропонуємо порівняти вартість послуг:

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики