про твої фінанси

Розетки і вимикачі в інтер'єрі: види, вибір

Розетки і вимикачі повинні бути зручні у використанні і виглядати гармонійно в інтер'єрі. Bankchart.com.ua підкаже, як правильно їх вибрати.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Типи розеток
 2. Будова розеток
 3. Електричні розетки
 4. Телефонні розетки
 5. Комп'ютерні розетки
 6. Телевізійні (радіо-) розетки
 7. Серії електроустановчих виробів
 8. Що важливо знати при покупці розеток
 9. Розетки із заземленням
 10. Розетки із захистом
 11. Розетки для підключення потужних електроприладів
 12. Купувати розетку із заземленням або без заземлення?

Розетками називаються пристрої, через які побутові прилади, апарати і комп'ютери підключаються до електричної, телевізійної, телефонної, радіо або комп'ютерної провідної мережі. Відповідно розетки бувають:

 • електричні;
 • телевізійні;
 • телефонні;
 • радіо;
 • комп'ютерні.

Всі розетки влаштовані так, щоб в них можна було включити тільки свій прилад. Наприклад, в електричну розетку неможливо підключити сполучний телевізійний шнур, а в телевізійну розетку - мережеву вилку-штепсель.

Електричні розетки іноді називають силовими, а телевізійні, телефонні, радіо і комп'ютерні розетки - телекомунікаційними.

Блок з електричної, телефонної та телевізійної розеток  (Джерело: каталог продукції PRODAX).

Типи розеток

Розетки бувають двох типів: для прихованої проводки і накладні. Розетки для прихованої проводки «втоплюються» в стіни. Зовні видно лише декоративну панель з гніздами для штирів мережної вилки (телевізійного штекера, комп'ютерного конектора і т. п.) і рамка. Накладні розетки використовуються з відкритими проводками. Вони мають власний корпус і встановлюються на поверхні стін. Розетки для прихованої проводки виглядають більш естетично, та й місця займають менше.

Блок з електричної розетки та вимикача для прихованої проводки з загальною двомісною рамкою.  (Джерело: каталог продукції ABB).

Будова розеток

Всі побутові розетки для прихованої проводки складаються з трьох основних деталей: механізм, декоративна панель і рамка. Накладна розетка складається з механізму, корпуса і декоративної панелі. Іноді в цих розетках корпус і панель є одним цілим.

Механізми всіх розеток містять клеми для приєднання проводів і контактні гнізда для включення в них електричних розеток, штекерів або конекторів. Декоративна панель крім декоративної функції захищає людину від дотику до струмоведучих деталей.

Електрична розетка для прихованої проводки і вимикач, встановлені окремо.  (Джерело: каталог продукції PRODAX).

Механізми більш складних розеток можуть містити:

 • елементи автоматики: таймери для обмеження часу роботи включеного в розетку електроприладу, термореле для захисту від перегріву розетки, мікропроцесори розподіленої мережі управління системи «розумний дім» та ін .;
 • захисну апаратуру: запобіжники і автоматичні вимикачі на випадок короткого замикання, диференціальні реле для захисту при витоках струму і дотику людини до струмопровідних деталей, пристрої захисту від перенапруги; розрядники для захисту електроприладів при попаданні блискавки;
 • додаткові механічні пристрої, наприклад, виштовхувачі (катапульти) електричних розеток, які дозволяють витягати вилку з розетки простим натисканням кнопки;
 • мініатюрні світлові індикатори наявності електроенергії в мережі.

Є розетки з пристроями для захисту дітей від електрики, тобто зі шторками або кришками.

Розібрана двополюсна електрична розетка для прихованої проводки.  (Фото автора).

Електричні розетки

Електричні розетки служать для підключення електроприладів і машин до електричної мережі. Електричні розетки бувають:

 • двополюсні (без заземлення) на струм 10 А;
 • триполюсні (із заземленням) на струм 16 А;
 • триполюсні (із заземленням) для електроплит на струм вище 20 А;
 • триполюсні (із заземленням) на струм 16 А з захисною кришкою;
 • триполюсні розетки на струм 16 А з підвищеним ступенем захисту від вологи і пилу для установки на стіни зовні будинку.

Накладна електрична розетка з підвищеним захистом від пилу і води.  (Джерело: http://eibua.com/)

Всі електричні розетки, крім розеток для електроплит, допускають включення стандартної двополюсної або триполюсної (із заземленням) мережевої вилки. До розетки для електроплит підходить лише трьохполюсна вилка-роз'єм відповідної конструкції. Тому такі розетки продаються в комплекті зі «своїм» роз'ємом.

Всі сучасні електричні розетки для прихованої проводки мають модульну конструкцію і допускають блоковий монтаж. Тобто вони можуть встановлюватися блоками від двох до шести штук в ряд під одну блокову рамку. У числі розеток такого блоку можуть бути не тільки електричні, але і телекомунікаційні.

Механізми і декоративні панелі розеток для прихованої проводки: триполюсної (із заземленням), триполюсної з кришкою, двополюсної (дивитися зверху вниз).  (Джерело: каталог продукції PRODAX).

Телефонні розетки

Телефонні розетки служать для підключення телефонних апаратів до провідної телефонної мережі. Механізм телефонної розетки відрізняється від механізму електричної тільки контактним гніздом і допускає блоковий монтаж з модульними розетками інших видів. У телефонних розетках використовується одне або два контактних гнізда RJ 11/12, до яких можна підключати один або два телефонні апарати.

Телевізійна розетка для прихованої проводки з підключеним ТВ-кабелем.  (Джерело: каталог продукції ABB).

Комп'ютерні розетки

Комп'ютерні розетки використовуються для підключення до дротяних інформаційних мереж комп'ютерів і інших ІТ пристроїв (модемів, роутерів). У комп'ютерних розетках використовуються контактні гнізда RJ 45. Ці розетки теж можуть застосовуватися в одному блоці з модульними розетками інших видів.

Механізми з декоративними панелями комп'ютерних розеток для прихованої проводки. (Джерело: каталог продукції PRODAX).

Телевізійні (радіо-) розетки

Телевізійні розетки використовуються для підключення телевізорів до кабельної телевізійної мережі та радіоприймачів. Такі розетки можуть мати одне, два і три контактних гнізда спеціальної конструкції. Якщо розетка має два контактних гнізда, то в залежності від конструкції її механізму, в одне з гнізд завжди підключається телевізор для перегляду програм кабельного телебачення. Друге може служити для підключення телевізора до супутникової антени або для підключення радіоприймача. Щоб не помилитися, відповідні позначення нанесені на декоративну панель розетки. Якщо ж розетка має три контактних гнізда, то через неї можна підключитися до всіх трьох джерел теле- і радіосигналу.

Всі телевізійні розетки для прихованої проводки є модульними і можуть використовуватися в блоках.

Механізм з декоративною панеллю теле- радіорозетки для прихованої проводки.  (Джерело: каталог продукції PRODAX).

Серії електроустановчих виробів

Більшість заводів-виробників електроустановчих виробів або електрофурнітури (назва, вигадана дизайнерами) випускають їх серіями. Серії, вироблені одним заводом, часто відрізняються між собою лише декоративними елементами, тобто панеллю і рамкою. А механізми виробів в різних серіях однакові. Так вдається з мінімальними витратами збільшити різноманітність і колірну гамму виробів. Як правило, для одного будинку купується електрофурнітура однієї серії, що істотно покращує його інтер'єр. При зміні елементів інтер'єру, наприклад, шпалер, досить підібрати і замінити лише декоративні елементи електрофурнітури без демонтажу механізмів цих електроустановчих виробів.

Багатомісні блокові рамки  (Джерело: каталог продукції Vi-Ko).

Електрофурнітура однієї серії  (Джерело: каталог продукції  KOPP ).

Що важливо знати при покупці розеток

Перш, ніж відправлятися в магазин за розетками, необхідно відповісти собі на наступні питання:

 1. Скільки і яких розеток необхідно?
 2. Скільки і яких розеток будуть встановлюватися по одній, а скільки і яких - блоками, і по скільки розеток буде в блоках?
 3. Скільки і яких рамок потрібно для одиночних розеток і для розеткових блоків?

Бажано при цьому порадитися з кваліфікованим електриком.

Одно-, дво- та тримісні блокові рамки  (Джерело: каталог продукції PRODAX)

Якщо електропроводка в будинку виконана трижильним проводом, то всі електричні розетки повинні бути із заземленням, тобто - триполюсні. Якщо двожильним проводом - двополюсні.

Двополюсна електрична розетка для прихованої проводки.  (Джерело: каталог продукції GE Power Controls).

Трьохполюсна (із заземленням) електрична розетка для прихованої проводки.  (Джерело: каталог продукції  GE Power Controls ).

В межах одного будинку або однієї кімнати доцільно використовувати всю електрофурнітуру однієї серії.

Для підключення побутових електроприладів використовуються розетки з заземленням та без заземлення. Розетки із заземленням встановлюються в електропроводках з заземлюючим проводом. Для захисту електроприладів, проводки і людей від руйнування або ураження електричним струмом, застосовуються розетки з додатковими захисними функціями.

Розетки із заземленням

Розетки із заземленням дозволяють за допомогою мережевої вилки заземлювати підключені до цих розеток електроприлади.  

Розетки із заземленням називаються ще триполюсними, тому що у них є три контакти. З них два контактних гнізда - для фазного і нульового проводу, і один здвоєний контакт - для заземлення. Заземлюючий контакт розетки повинен бути з'єднаний з проводом заземлення електропроводки. А цей провід - з клемою заземлення на електрощиті. Тому домашня електропроводка для розеток із заземленням повинна бути виконана 3-х жильним проводом. Дві жили - це фаза і нуль. І одна - заземлення.

Розетка із заземленням в блоці з вимикачем.  (Іст. Каталог продукції АВВ)

Робимо висновки:

 • якщо відомо, що в будинку електропроводка виконана 2-х жильним проводом, то купувати в цей будинок розетки із заземленням не має сенсу;
 • якщо ж електропроводка виконана 3-х жильним проводом, то всі розетки для неї повинні бути із заземленням;
 • якщо електроприлади не можна експлуатувати без заземлення, а проводка виконана 2-х жильним проводом, то необхідно переробити електропроводку 3-х жильним проводом, і ставити в неї розетки із заземленням.

Механізм розетки із заземленням (Фото автора)

Не можна експлуатувати без заземлення всі споживачі електричного струму, які:

 • мають металевий корпус (електроплити, праски);
 • призначені для нагріву води (електрочайники, бойлери);
 • використовують в процесі своєї роботи воду (пральні машини).

Розетки із захистом

Розетки із захистом - розетки, оснащені пристроями для захисту від різних зовнішніх впливів: короткого замикання, перевантажень, витоків струму, перенапруги і ін.

Розетки із захистом від перевантаження по струму,  в тому числі від короткого замикання, мають вбудований автоматичний вимикач (запобіжник). Їх доцільно використовувати для підключення старих електроприладів або ненадійних. Адже в цьому випадку існує висока ймовірність короткого замикання в них або непередбачене збільшення робочого струму. Автоматика таких розеток миттєво відключить несправні прилади від електромережі. Тим самим вона запобіжить:

 • можливому спалаху цих приладів при короткому замиканні;
 • відключенню всієї електромережі та інших електроприладів автоматичним вимикачем на електрощитку.

Розетки із захистом від витікання струму  містять пристрій захисного відключення (ПЗВ). Він відключає від електроживлення включений в таку розетку прилад, якщо в ньому є витік струму через погану ізоляцію або через контакт людини до струмоведучих деталей. Цей вид розеток доцільно використовувати для підключення електроприладів, що безпосередньо стикаються з водою: пральних машин, електробойлерів, джакузі з електричними компресорами і інших. У разі погіршення ізоляції, коли електричний струм може проникати в воду, такі розетки захищають людей від ураження електричним струмом.

Ще одне їх застосування - приміщення, де грають або навчаються діти. Всякий раз, коли допитливий нетяма вставить шпильку в контактне гніздо розетки, захист буде її відключати від електрики.

Розетка з вбудованим ПЗВ  (Іст. Каталог продукції  GIRA )

Важливо. Для будинку слід купувати розетки, у яких номінальний струм відключення буде перебувати в межах від 30 до 100 міліампер.

Розетки із захистом від перенапруги  (від перевищення допустимих значень напруги) мають вбудований вимикач, який спрацьовує, якщо напруга в мережі перевищує допустиме значення. Зазвичай це 275 Вольт. Ці розетки доцільно використовувати для підключення дорогих або унікальних електроприладів.

Розетка з захистом від перенапруги.  (Іст. Каталог продукції  GIRA )

Розетки із захистом від грозових розрядів  (розетки з захистом від блискавки, розетки з захистом від імпульсного перенапруження) містять вбудовані розрядники. Вони пропускають через себе величезні наведені струми (до декількох тисяч ампер), які виникають в електропроводках будинків при попаданні блискавки безпосередньо в ці будинки, в предмети, розташовані неподалік від будинку, або в дроти міської електромережі. Розрядники в такий розетки включені паралельно контактним гніздам. Тому надвисокі струми в кілька тисяч ампер, наведені розрядом блискавки, замикаються на цих розрядниках, і до електроприладів не доходять. Такі розетки обов'язково слід використовувати там, де відзначається підвищена грозова активність, і трапляються потрапляння блискавок в об'єкти на землі.

Розетки з захистом від блискавки.  (Іст. Каталог продукції  SALTEK )

Розетки з механічним захистом від ураження електричним струмом  оснащені кришкою або шторками. Вони закривають контактні гнізда розеток від випадкового або навмисного (неусвідомлено навмисного, як у дітей) дотику до струмоведучих деталей цих розеток. Причому, захисний механізм зі шторками відкриває доступ до контактних гнізд лише в тому випадку, коли зусилля прикладається одночасно до обох шторок, як це буває при включенні в розетку мережевої вилки.

Розетки для підключення потужних електроприладів

Потужні побутові електроприлади - це електричні машини, нагрівачі для води та електроплити потужністю понад 4 кВт. Вони можуть підключатися до домашньої електромережі безпосередньо або за допомогою мережевої вилки. В останньому випадку будуть потрібні електричні розетки, розраховані на струм 20-25 Ампер. Ці розетки, найчастіше, накладні. Однак, є і вбудовані. Оскільки потужні електроприлади слід заземлювати, розетки для них завжди 3-х полюсні. Встановлюються вони тільки в електропроводки, виконані 3-х жильним проводом, в якому одна жила - заземлювальна. Електричні розетки для потужних електроприладів завжди купуються разом зі своєю мережевою вилкою. Комплект розетка-штекер називається електричним роз'ємом.

Накладний роз'єм на 25 А для потужних електроприладів , ( Іст.  R embyttehnikaspassk. Ru)

Вбудований роз'єм на 25 А для потужних електроприладів,  ( Іст. 220.kovalevi.ru)

Купувати розетку із заземленням або без заземлення?

У новому будинку, як правило, електропроводка виконується 3-х жильним проводом. Тому для нового будинку слід купувати розетки із заземленням. Якщо розетки купуються замість старих і будуть встановлюватися на стару ж електропроводку, то має сенс перевірити, яким проводом виконана електропроводка. Для цього досить демонтувати хоча б одну розетку і подивитися на провід, до якого вона підключена. Три провідних жили має цей провід або дві добре видно навіть неспеціалісту. Якщо провід 2-х жильний, купувати потрібно розетки без заземлення, а якщо 3-х жильний - розетки із заземленням.

Завдяки новим матеріалам, які використовуються при виготовленні електрофурнітури, розетки і вимикачі перетворилися сьогодні в самостійні елементи інтер'єру, які вибираються не тільки за експлуатаційно-технічними характеристиками, але і за зовнішніми ознаками.

Серія виробів електрофурнітури білого кольору, з пластмаси, в стилі модерн. Джерело: каталог продукції VIKO.

Сучасні розетки, вимикачі та інші вироби електрофурнітури сконструйовані за модульним принципом. Різні серії електрофурнітури і їх декоративні елементи можна міняти без демонтажу механізмів з будівельних конструкцій.

Джерело: каталог продукції MAKEL.

Модульна конструкція розетки:

 1. Декоративна панель;
 2. Кольорова вставка;
 3. Декоративна рамка;
 4. Монтажна панель;
 5. Монтажний отвір;
 6. Механізм. 

Електроустановочні вироби, створені в одному стилі, об'єднуються в серії. Вироби однієї серії схожі між собою формою декоративних елементів, кольором і матеріалом, з якого вони виготовлені.

В оформленні сучасних виробів електрофурнітури домінують три стилі:

 • класичний: декоративні рамки і панелі виконані у вигляді кола або прямокутника, що містить фігурні прикраси, замість клавіші в вимикачах часто використовується поворотний механізм;

Серія розеток і вимикачів Merten в класичному стилі, джерело http://ias.kiev.ua

Накладний вимикач в класичному стилі. Джерело: ias.kiev.ua.

 • модерн: декоративна рамка, панель і клавіша вимикача мають форму квадрата (прямокутника), часто з округленими кутами;

Вимикач в стилі модерн, у якого декоративні елементи виготовлені з дерева. Джерело: каталог продукції Gunsan.

 • хай-тек: технократичний зовнішній вигляд.

Блок розеток в стилі хай-тек. Джерело: каталог продукції Makel.

Як матеріали для виготовлення декоративних елементів електрофурнітури можуть використовуватися:

 • пластмаса (найчастіше, АБС пластик), найдоступніший і найбільш поширений матеріал;
 • метал (перш за все, алюміній) або металізований пластик;

Вимикач в стилі модерн, прикрашений декоративною рамкою з пофарбованого алюмінію. Джерело: ias.kiev.ua.

 • скло (гартоване, ударостійке) матоване або кольорове непрозоре;

Вимикачі в стилі модерн у декоративних рамках з матованого і кольорового скла. Джерело: каталог продукції Makel.

 • камені природні або штучні;

Вимикачі в стилі модерн, у яких декоративні рамки виготовлені з природного каменю. Джерело: каталог продукції Makel.

 • дерево коштовних порід, оброблене для підвищення вогнестійкості;

Вимикач в стилі модерн, прикрашений декоративною рамкою з дерева сосни. Джерело: ias.kiev.ua.

 • натуральна шкіра.

Вимикач з декоративною рамкою з натуральної шкіри, джерело http://ias.kiev.ua

Велика розмаїтість використовуваних матеріалів дозволяє підібрати розетки і вимикачі під будь-який стиль (від ампіру і ретро до сучасних ф’южн і техно). 

Декоративні рамки електрофурнітури можуть мати різнокольорові знімні елементи (вставки, куточки і т.п.), які допомагають підібрати вироби в тон інтер'єру. Зустрічаються серії, в яких на декоративних елементах зображені малюнки або фотозображення. Найчастіше це розетки і вимикачі, призначені для дитячих кімнат.

Вимикачі в стилі модерн із зображенням героїв популярних мультфільмів. Джерело: каталог продукції Mutlusan electric

Щоб розетки і вимикачі гармонійно вписалися в інтер'єр, рекомендуємо скористатися наступними правилами.

1. При виборі кольору електрофурінітури слід враховувати:

 • білий колір і його відтінки гармонують в поєднанні з будь-яким кольором;
 • чорний - дуже претензійний і вимагає дуже точного підбору кольорів в інтер'єрі, проте завжди гармонійно поєднується з білим;
 • для всіх інших кольорів найкраще підбирати гармонійні поєднання по одній з існуючих систем, якими користуються дизайнери і художники, наприклад, за колірним колом Іттена;
 • інтуїтивний підхід до вибору кольору електрофурнітури за принципом «подобається, не подобатися» теж цілком прийнятний, якщо ви робите це для себе.

2. Стиль електрофурнітури повністю залежить від стилістики приміщень, отже:

 • класичний стиль розеток і вимикачів імпонує з арковими прорізами, склепінчастими стелями і класичними меблями;
 • розетки і вимикачі в стилі модерн придатні для прямокутних приміщень з інтер'єром, в якому переважають сучасні меблі, позбавлені ​​витіюватих форм і прикрас;
 • стиль хай-тек в електрофурнітурою прийнятний, виключно, в «хайтековському» інтер'єрі;

Електрофурнітура хай-тек в інтер'єрі стилю хай-тек. Джерело: каталог продукції EL-BI.

3. Матеріал, з якого виготовлені декоративні елементи електрофурнітури, можна безпомилково вибрати, слідуючи простим правилом: «У дорогому інтер'єрі - камінь, дерево, скло. У класичному - камінь, дерево, жовтий метал (золото), антична мідь. У хай-тек - скло, метал. В інших випадках - пластмаса ».

4. Накладна, а не вбудована електрофурнітура буде завжди вносити дисгармонію в будь-який інтер'єр. Оскільки вона сконструйована «під лінійку» стандартів надійності і безпеки, без оглядки на естетичну привабливість.

Накладні розетки і вимикач. Джерело: megastroika.biz

Винятком тут можуть бути лише дуже дорогі вироби електроінсталяцій, виготовлені з металу, кераміки або дерева в класичному стилі і стилізовані під накладні, рідше – такі що вбудовуються, розетки і вимикачі початку минулого століття.

Ретро - серія вимикачів з поворотним механізмом фабрики Fontini, джерело http://ias.kiev.ua

5. Якщо ви не впевнені у своїй здатності зробити правильний вибір, зверніться за допомогою до професійного дизайнера інтер'єрів.

Пропонуємо порівняти вартість послуг:

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики