про твої фінанси

Захист прав споживача: кому і на що скаржитися

Споживач має право подати скаргу на якість товару або послуги протягом усього гарантійного терміну. А протягом двох тижнів (14 днів) з моменту покупки вимагати заміни товару або повернення коштів. Про реальні ситуації, коли продавці нехтують правами споживачів або навпаки: несподівано йдуть їм назустріч, а також про те, куди звертатися, у разі порушення ваших прав, розповідає Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Захист прав споживачів: думки експертів
  2. Вартість юридичних послуг із захисту прав споживачів
  3. Захист прав споживачів в Білорусі

Захист прав споживачів: думки експертів

Prostobank.ua зібрав думки експертів про захист прав споживачів.

Катерина Гутгарц, головний редактор Prostopravo.com.ua

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про захист прав споживача» виробник (виконавець) забезпечує належну роботу (застосування, використання) продукції, в тому числі комплектуючих виробів, протягом гарантійного терміну, встановленого нормативно-правовими актами, нормативними документами чи договором. Гарантійний строк зазначається в паспорті на продукцію або на етикетці, або в будь-якому іншому документі, що додається до продукції.

Якщо товар потребує спеціальної установки (підключення) гарантійний строк обчислюється з дня їх здійснення, а якщо день передачі, установки (підключення) чи складання товару встановити неможливо, - з дня укладення договору купівлі-продажу.

Щодо продукції, на яку гарантійні строки або строк придатності не встановлено, споживач має право пред'явити продавцю (виробнику, виконавцю) відповідні вимоги, якщо недоліки були виявлені протягом двох років, а щодо об'єкта будівництва - не пізніше десяти років від дня передачі їх споживачеві.

Тобто, гарантія зберігається в будь-якому випадку, але може обчислюватися не з моменту встановлення, а з моменту купівлі. При відсутності гарантійного документа, споживач має право пред'явити вимоги щодо якості продукції протягом двох років.

Споживач має право звернутися до Держспоживінспекції або в суд у випадку будь-якого порушення його прав.

У разі, якщо при купівлі техніки в магазині вам нав'язують своїх монтажників, інакше - загрожують зняти товар з гарантійного обслуговування, такі умови договору купівлі-продажу можна розцінювати як несправедливі в розумінні ст.18 ЗУ «Про захист прав споживача», згідно з якою продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є ​​істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.

Техніка знімається з гарантії, в разі, якщо установка техніки буде проведена з порушенням технічних норм, що призведе до поломки виробу. Так, згідно з ч.14 ст.8 Закону України «Про захист прав споживача» вимоги споживача, передбачені цією статтею, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання.

Семен Христенко, виконроб будівельної бригади Semm Bud

У нашій практиці був випадок, коли вже після поклейки шпалер, ми виявили дефект. На подив, проблему повернення коштів вирішили буквально за два дні. Звернулися в магазин, потім зв'язалися з постачальниками шпалер. Буквально в цей же день приїхав експерт фірми-постачальника. Переконавшись, що товар дійсно бракований, він запропонував компенсацію. Гроші отримали в магазині на наступний день. З нашого боку було потрібно тільки чек.

Ольга Соколова, голова комісії з питань реорганізації Держспоживінспекції України

Відповідно до ст.. 20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються Держспоживінспекцією України у термін не більше одного місяця від дня їх надходження. А ті, які не потребують додаткового вивчення – невідкладно, не пізніше 15 днів від їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити звернення неможливо, встановлюється необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється заявнику. При цьому загальний термін вирішення питання, порушеного у зверненні не може перевищувати 45 днів.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про звернення громадян», відшкодування витрат по перевірці звернень, які містять завідомо неправдиві відомості, витрати зроблені органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємством, і т.і. у зв’язку з перевіркою таких звернень, можуть бути стягнені з громадянина за рішенням суду.

Перевірка дотримання законодавства про захист прав споживачів проводиться відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 310 від 7.03.2010 р. Чинним законодавством України не передбачено норм щодо попередження суб’єкта господарювання про проведення позапланової перевірки. При цьому факт порушення законодавства у сфері захисту прав споживачів перевіряється безпосередньо під час проведення такої перевірки. 

Вартість юридичних послуг із захисту прав споживачів

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики