про твої фінанси

П'ять фактів про ціни в українських аптеках: шукаємо шляхи економії. Як купити ліки дешевше

Prosto найелементарніше лікування може вдарити по кишені. А заощадити за купівлі медпрепаратів інколи непросто, адже ціни можуть суттєво відрізнятися навіть в одній аптечній мережі. Про те, від чого залежать ціни в українських аптеках, і як зорієнтуватися в них покупцеві, дізнавався Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Ціни на зльоті
 2. Методи економії
 3. П'ять фактів про ціни в українських аптеках

  3.1 Факт перший: не буває «дорогих» і «дешевих» аптек

  3.2 Факт другий: в одній аптеці можуть бути різні ціни навіть на один товар

  3.3 Факт третій: ціна залежить від постачальника, а не від аптеки

  3.4 Факт четвертий: українці вже заощаджують

  3.5 Факт п'ятий: ціна — не головне

 4. Онлайн аптеки Києва та довідки про наявність медикаментів в аптеках: де і за скільки?

Ціни на зльоті

Кілька років поспіль ціни на ліки демонстрували завидну стабільність, і ось, в 2014-2015 році злетіли до небес.

Доступні ліки за державною програмою на Prostopravo.com.ua, це реальна можливість заощадити на купівлі медичних препаратів. Крім того, на цьому сайті можна почитати про медичну реформу і порядок підписання декларації з лікарем.

Рекомендуємо почитати:

Права дітей та батьків при проведенні вакцинації

Методи економії

Незважаючи на те, що ціни зросли у всіх аптеках, у покупців залишаються кілька загальних способів економії на ліках.

1. Моніторити ціни.

Перший з них - шукати, в яких аптеках дешевше. Ще місяць тому один препарат міг відрізнятися в різних аптеках за ціною в два рази і більше. Зараз через те, що процес зниження цін вже почався, а також через те, що багато покупців навчилися шукати, де дешевше, показники повернулися до докризових, і різниця не настільки разюча. Якщо розглядати ціни препаратів, які вибрав для моніторингу цін Prostobank.ua, то одні і ті же ліки можуть бути в одній аптеці дорожчі в півтора рази, в порівнянні з іншою. У грошовому еквіваленті різниця може доходити до 100 гривень і більше.

Якщо ви живете в невеликому місті, то знайти, де потрібні вам ліки дешевше, можна зателефонувавши в ключові аптеки населеного пункту. Жителі великих міст можуть шукати, в якій аптеці препарат дешевше, користуючись спеціальними онлайн-сервісами - наприклад:

 • medbrowse.com.ua;
 • tabletki.ua;
 • apteki.kiev.ua.

На подібних сайтах можна порівняти ціни в різних аптеках і вибрати, де препарат коштує трохи менше. Деякі сервіси не тільки подають ціну ліків і контакти аптеки, а й точні дату і час, коли дані про препарат оновлювалися. При цьому обов'язково потрібно продзвонити в вибрані аптеки і уточнити, чи дійсна ще ціна, чи є ще товар такої вартості в наявності. Деякі аптекарі погоджуються відкласти ліки за низькою вартістю до вашого приїзду. Це знадобиться вам в тих випадках, коли з певної партії залишився лише один препарат.

Зверніть увагу: ціни в межах однієї аптеки істотно різняться. В одній і тій же філії можуть бути як найдешевші в місті ліки, так і найдорожчі. Тому якщо у вас достатньо часу, ви можете купити потрібні препарати зі списку призначень дешевше, відвідавши кілька аптек.

2. Вибирати вітчизняного виробника.

Багато ліків іноземного виробництва мають вітчизняні аналоги. Про їх наявність можна поцікавитися як у лікаря, який виписує рецепт, так і безпосередньо у співробітника аптеки.

Примітно, що якщо раніше в багатьох аптечних мережах були, в основному, зарубіжні препарати, то сьогодні, відреагувавши на кризу, багато аптек скорегували асортимент, і тепер вітчизняні препарати знайти набагато легше.

Вибір вітчизняного виробника допоможе вам зберегти в рази більшу суму, ніж всі інші доступні способи економії. Наприклад, вартість одного препарату українського і зарубіжного виробництва - сиропу ніфуроксазиду - різниться в 2,5-3 рази в рамках однієї аптеки. При цьому допомагають вони однаково добре.

3. Лікувати причину, а не симптом

Дорогі ліки якнайкраще сприяють вимозі якісного обслуговування у лікарів. Навіщо лікар призначає певні препарати; вони лікують - або тільки полегшують симптоми; як довго їх доведеться приймати; що послужило причиною хвороби і як можна на це вплинути - ось список обов'язкових питань при відвідуванні лікаря. Це той випадок, коли ви можете допомогти собі самі, вимагаючи сумлінного підходу.

Замість того, щоб тоннами поглинати таблетки від печії, без надії, що вона коли-небудь перестане з'являтися, і ви зможете обійтися без ліків, що зменшують дискомфорт, краще задуматися про її причини і спробувати їх усунути.

П'ять фактів про ціни в українських аптеках

Факт перший: не буває «дорогих» і «дешевих» аптек

Перше, на що наражається покупець, який отримав від лікаря чималий список медикаментів, — це різні ціни в аптеках. Причому вартість одних препаратів в одному пункті може бути набагато вищою, ніж середньоринкова, а інші ліки продаватимуть порівняно недорого. Тому вибрати «дешеву» аптеку і піти туди зі списком медикаментів не те що не просто, а деколи неможливо.

Річ у тім, що аптеки обмежені у своїх можливостях керувати ціною, змінюючи розмір власної націнки. «Націнка аптеки — це її витрати плюс прибуток. Для кожної є свій відсоток націнки, нижче якого вона не може опуститися. Це і визначає її конкурентоспроможність на ринку», — розповідає пані Лідія, провізор і працівник однієї з великих аптечних мереж.

Зменшення націнки нижче допустимого рівня не дозволить аптеці нормально функціонувати. Максимальні рівні націнок регламентовані і залежать від багатьох факторів. «Нормально функціонує аптека, яка має в асортименті близько 10 тис. препаратів. Тому, як правило, йдеться про індивідуальну вартість медикаменту. Виділяють окремі групи: ходові, неходові, сезон, не сезон, регульована ціна. Верхню межу націнки встановлюють рішенням обладміністрацій, тому в кожній області він різний — від 30 до 80%. Середня націнка — в межах 25%», — пояснює провізор.

Prostobank.ua з’ясував, що, як вище говорили, в одній і тій самій аптеці одночасно пропонують один препарат за найнижчою ціною на ринку, а інший — за найвищою. При цьому різниця між найдорожчою і найвигіднішою пропозицією в різних аптеках становить 20-30%, а інколи сягає 60-80% (див. таблицю нижче).

Факт другий: в одній аптеці можуть бути різні ціни навіть на один товар

Трапляється, що в різних аптеках однієї мережі препарат продають за різними цінами. Секрет простий: вартість залежить від партії закупівлі товару.

«Навіть в одній аптеці одночасно може бути один препарат за різними цінами. Одну партію ліків придбали вигідно, а вартість наступної була вищою, тому щоб уникнути відмов, купили як є. Або навпаки — препарат був дорогий, а коли з'явилася нижча ціна, ліки закупили за цією вартістю. Зводити ціни до спільного знаменника нереально, тому кожну партію продають за своєю вартістю», — розповідає провізор.

Тож якщо вам потрібно кілька упаковок ліків, їх в одній аптеці можуть запропонувати за різними цінами.

Факт третій: ціна залежить від постачальника, а не від аптеки

Не завжди варто нарікати на аптеку, що встановила захмарні ціни на ліки. Зазвичай це результат високої оптової ціни. «Левова частка вартості препарату — його оптова ціна. Якщо купити дорого і націнити мінімум, твоя вартість все одно не буде конкурентною. Тому дуже важливо вигідно купити препарат», — пояснює пані Лідія.

Ціна для покупця залежить не від аптечних націнок, а від вартості постачальника. «Якою б не була націнка аптеки, дорогий препарат все одно залишиться дорогим, а дешевий — дешевим», — наголошує провізор.

Звичайно, значення аптеки в цьому процесі не можна зводити до нуля. «В одній мережі закупівлею займається професіонал, який знає ринок та асортимент, а в іншій — випадкова людина, яка купує будь-що за усякими цінами», — розповідає пані Лідія.

Звідси висновок: аптеки з більш прийнятними цінами на препарати існують, але зазвичай стають такими не через зниження власної націнки, а завдяки добре організованим закупівлям.

Факт четвертий: українці вже заощаджують

Українські покупці ліків і так перебувають у вигідному становищі в порівнянні з європейськими, адже у нас вартість багатьох медикаментів нижче. «Приміром, німець за ессенціале або гастритол, вироблені в Німеччині, викладе набагато більше. Тому що він сплачує ще й вартість наукових досліджень і розробку нових препаратів. Для нас європейські виробники ці витрати не включають у ціну, зважаючи на бідність населення», — каже провізор.

Факт п'ятий: ціна — не головне

Враховуючи вищесказане, єдиний очевидний спосіб заощадити за купівлі ліків — це шукати вигідні ціни на різні препарати в різних аптеках. Але, як показує практика, це підходить не всім. «Людині краще купити в аптеці все, ніж блукати в пошуках. Особливо якщо великий список препаратів, екстрений випадок або якщо покупець надто зайнятий. Тому аптека бажає мати препарат за невигідною ціною, ніж не мати його взагалі», — коментує пані Лідія.

Якщо заощадити все-таки потрібно, а бігати по аптеках не хочеться, можна промоніторити ціни через аптечну довідку або, зателефонувавши до кількох аптек, вибрати більш економний варіант.

Купувати ліки в різних аптеках може хіба що та людина, яка давно «знайома» зі своєю недугою. «Хронічний хворий знає вартість свого препарату, знає завчасно, коли той йому знадобиться, може шукати, де дешевше, щоб заощадити. Хоча яка вже там економія, коли ти маєш витрати, яких могло і не бути», — розповідає пані Лідія.

Однак не варто забувати, що придбання ліків — це не те саме, що купівля харчів або побутової хімії. Крім ціни, важливими є також інші критерії. «Говорити лише про вартість — це дуже вузький аспект. Має бути все в комплексі: правильний припис лікаря, якісні медпрепарати, грамотна консультація провізора, вигідна ціна», — наголошує пані Лідія.

Насправді неправильне призначення лікаря може обійтися пацієнтові набагато більшими витратами. А чимало дорогих імпортних препаратів мають дешевші аналоги, що не поступаються якістю, про що пацієнтові повинен розповісти провізор.

Онлайн аптеки Києва та довідки про наявність медикаментів в аптеках: де і за скільки?

Майже будь-який інтернет-магазин - від книготоргівлі до продажу залізничних квитків - може використовуватися як довідкова система для отримання інформації щодо поточних цін, і взагалі самого факту наявності тієї чи іншої категорії товару. У разі ж аптек і медикаментів киянам пощастило особливо: заради здобуття інформації про найдешевший варіант лікарств нам не доведеться переглядати безліч сайтів або звертатися на приватні невідомо як оновлювані «цінові-товарні» каталоги в мережі.

Існує офіційний ресурс, оновлюваний безперервно і щодня прямо з аптек (наприклад, при продажу всіх примірників того чи іншого медикаменту в даній аптеці довідкова система в той же день отримує про це повідомлення, аналогічно - при зміні ціни). Ресурс цей живе за адресою Apteki.kiev.ua, містить каталог і функцію пошуку ліків за назвою - власне, нічого іншого від довідкової системи і не потрібно. Зрозуміло, скористатися довідкою про наявність медикаментів в аптеках і цінах на них можна і без виходу в інет - по телефону 15-67. Цей інформаційний варіант зручний для тих, хто активно переміщається по місту і власноруч може забрати потрібний товар з різних аптек Києва.

Що ж стосується безпосередньо інтернет аптек, то їх в столиці не так багато - близько десятка. У більшості з них існує мінімальна ціна замовлення, у разі недосягнення якої доставка взагалі не здійснюється. Скажімо, аптека онлайн Вікторії Тігіпко (dasha.com.ua) має такий мінімум в розмірі 30 гривень - але є і мінімуми в 50, 100, і навіть зустрічається 200 гривневий рубіж, необхідний для того, щоб доставка відбулася. Вище такого рубежу інші інтернет аптеки відразу здійснюють доставку безкоштовно, а інші - ставлять ще одну цінову межу, до якої доставка здійснюється за 10-25 гривень, і тільки замовлення на ще більшу суму доставляється безкоштовно. Цей другий рубіж зазвичай близько розташований до першого (наприклад, у популярній E-Apteka.com.ua два кордони: 50 і 100 гривень) - все це, зрозуміло, робиться для того, щоб стимулювати замовлення ліків на суму вище другого цінового рубежу.

Всі онлайн-аптеки Києва (точніше, на даний момент всі вони - сайти реальних аптек або мереж аптек з функцією онлайн-замовлення і доставки) пропонують оформити замовлення за допомогою функції «кошик» на сайті. Однак майже всі дозволяють продублювати і проконтролювати замовлення по телефону - чи й зовсім обійтися без інет-оформлення, зробивши замовлення в телефонному режимі.

Варто врахувати, що більшість інтернет аптек Києва вимагають для онлайн-замовлення реєстрацію на сайті, а це займає час. Щоб уникнути «переходу» всіх замовників «на телефон» кілька аптечних мереж ввели 1% знижку на свої товари для громадян, які пройшли реєстрацію на сайті і роблять інет-замовлення. Факт такої знижки показує, що в відпускні ціни онлайн аптеки вже закладені комісії - що і пояснює існування самої системи безоплатної доставки ліків.

Крім того, більшість мереж інтернет аптек обзавелися і дисконтними картами для постійних клієнтів зі знижками від 3% до 15% - і отримати такі карти можуть і користувачі сайтів цих аптек.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики