про твої фінанси

Шахрайство при покупках і продажах в мережі Інтернет (Блог)

Десятий рік я використовую онлайн-аукціони, дошки оголошень, спеціалізовані форуми та інтернет-магазини для дистанційних покупок і продажів. У своїй замітці я поділюся особистим досвідом і розповім основні правила, як не стати жертвою шахраїв при приватній торгівлі і шопінгу в Інтернет.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Чому ми ризикуємо
 2. Спокій і тільки спокій - йде покупка
 3. Непрямі ознаки шахрайства
 4. Якщо щось пішло не так
 5. Особистий досвід і кілька прикладів з підозрою на шахрайство
 6. Фінал буде?
 7. Додаткові посилання по темі
 8. П'ять центів за лайк: як нас дурять в соцмережах

Чому ми ризикуємо

При традиційному способі покупки ми рідко задаємося питанням, де саме купити одяг, техніку, книги: звичайно на ринку або в будь-якому спеціалізованому магазині. Простота прийняття рішення про місце покупки пояснюється тим, що покупець в будь-якому випадку може побачити, помацати товар і тільки потім його купити там, де ціна буде прийнятною і якість не нижче очікуваного.

Однак в Інтернет весь наш реальний досвід вибору товарів не приносить ніякої користі - ми позбавлені можливості чіпати, перевіряти працездатність і відсутність вад в об'єкті покупки. Тут на перше місце виходить шосте відчуття - інтуїція, - залишаючи перші 5 почуттів не при справах.

Крім інтуїції, нам допоможуть логіка, психологія, знання своїх прав і здоровий глузд. Адже Мережа просто ломиться від форумів, аукціонів і дошок оголошень, на яких можна щось потрібне недорого купити або ж продати невикористовувані речі за цілком прийнятну ціну.

Головним мотивом покупок вживаних товарів є їх ціна, яка на 20-50% нижче нових аналогів. При онлайн-покупках нових товарів нас приваблює економія часу в процесі вибору, легкість самої покупки та доставки замовлення, якщо обрана кур'єрська доставка додому.

Головний мотив продажів - це простота виставлення товару і мінімум витрат часу на сам процес продажу, тому що всі дії, крім відправки, можна виконати не відходячи від комп'ютера. Крім того, для деяких людей онлайн-продаж є способом додаткового заробітку або взагалі основним джерелом доходів, якщо мова йде про малий бізнес.

Спокій і тільки спокій - йде покупка

Хоча я і згадав бізнес, пов'язаний з продажем товарів через Інтернет, в подальшому всі міркування будуть стосуватися приватних угод. Підприємець на відміну від обивателя просто зобов'язаний прорахувати всі можливі ризики і закласти їх в торгову націнку.

Нам же залишається в будь-якій ситуації зберігати спокій і дотримуватися простих запобіжних заходів. Кому судилося бути повішеним, не потоне, а тому можна спокійно кидатися в водну стихію. Так і нам, при покупках потрібно без емоцій детально обговорити з продавцем деталі угоди:

 • стан товару,
 • оптимальний спосіб доставки,
 • оплату.

Стан товару можна побачити на наданих продавцем фотографіях, однак ніхто не зможе гарантувати вам їх достовірність і повноту.

Особиста зустріч - це кращий спосіб завершення угоди, про яку ви домовилися онлайн. Погоджуйтеся на передоплату тільки тоді, коли ви повністю впевнені в надійності продавця. В крайньому випадку, пропонуйте скористатися послугою "накладений платіж". Не впевнені - не купуйте, як би привабливо не виглядала пропозиція і як би сильно не хотілося цю річ купити тут і зараз.

Як перевірку можна пошукати відгуки про ненадійних продавців і покупців в Мережі. Тільки після з'ясування всіх деталей, можна робити передоплату за обраний товар. Варто заздалегідь попрощатися з енною сумою, яку ви вирішили віддати розташованому віддалено продавцю. Це сильно полегшить емоційний стан до моменту отримання замовлення або точного розуміння його зриву.

Непрямі ознаки шахрайства

Наведу очевидні для мене ознаки, одна або сукупність яких, дає зрозуміти, що перед вами недобросовісний контрагент.

1. Ознаки шахрайства при продажі товару

 • Відсутні телефон і адреса продавця, а контакт пропонується підтримувати тільки електронним засобом зв'язку: особисте листування, email, миттєві повідомлення.
 • Ім'я продавця явно вигадане або відсутнє.
 • Оголошення складено недбало, присутні множинні граматичні помилки (не помилка), транслітерація, відсутні фотографії товару або ж вони не є реальними.
 • Ціна товару занадто низька в порівнянні з аналогічними пропозиціями інших продавців. Окремим випадком може бути ситуація зі смартфонами, одягом, взуттям, косметикою, в якій вам товар все-таки пришлють, але він виявиться дешевою китайською копією вибраної брендової моделі.
 • Продавець готовий вислати післяплатою, але вимагає невелику передоплату в якості страховки для компенсації своїх витрат на пересилку і гарантії того, що ви заберете товар при його доставці до вашого міста. Зазвичай називають суму 50-200 грн при продажу дорогих товарів: телефони, ноутбуки, планшети, дитячі коляски і т.д.
 • Продавець пропонує вам копії своїх документів (паспорт, водійські права, читацький, студентський, ІПН) в якості підтвердження його особистості. Насправді, такі копії, швидше за все, підроблені в графічному редакторі і нічого не гарантують.
 • Оплата за товар приймається тільки на рахунок в анонімній електронній системі платежів (LiqPay, Webmoney, Яндекс.Деньги та інші).
 • Оплата приймається на карту, видану на прізвище, що не збігається з ПІБ продавця.

2. Ознаки шахрайства при купівлі товару

 • Покупець не цікавиться станом товару, а відразу запитує карту Приватбанку, на яку можна перевести гроші. Далі звичайно здійснюється спроба зняти гроші за допомогою послуги даного банку "Екстрені гроші". Деталі, які можна і які не можна повідомляти покупцеві, дивіться в наступному пункті.
 • При переказі грошей на вашу карту у вас запитують інформацію, відмінну від номера картки та ПІБ. Запам'ятайте,  для переказу грошей на карту на вашу користь в більшості банків України досить знати тільки ПІБ і номер карти. Ні термін дії, ні CVV2-код, ні одноразові паролі, які несподівано приходять вам на телефон, нікому повідомляти не можна. Це прямий шлях до втрати коштів на карті.
 • Покупець пропонує не купити, а помінятися на його товар, використовуючи послугу обміну, яку, наприклад, надає Нова пошта.
 • Покупець після одержання свідомо робочого товару хоче його повернути, користуючись вашою порядністю. Звичайно, випадки поломки при пересиланні бувають, але відповідальність у такому разі несе кур'єрська служба доставки, якщо ви належним чином упакували товар і попросили вказати спеціальний знак-наклейку "крихке".

Якщо щось пішло не так

Засвоївши правила з попереднього розділу, ви з високим ступенем ймовірності не потрапите в неприємну ситуацію. Якщо ж зірки сьогодні не на вашому боці, то в першу чергу спокійно аналізуємо ситуацію і зв'язуємося з усіх можливих засобів зв'язку з продавцем або покупцем, які повели себе не так, як ви очікували. Намагаємося врегулювати конфлікт, з'ясувавши причини і перспективи даної ситуації.

Продавець "пропав" і не відповідає на дзвінки протягом 2-3 днів - це привід написати заяву в міліцію за фактом шахрайства, стаття 190 Кримінального кодексу України.

Якщо ж сума невдалої угоди невелика, факт обману не можна довести або ви просто не хочете втрачати свого часу, займаючись неприємною справою, то очевидним рішенням буде зрозуміти і пробачити. А собі в актив записати отриманий негативний досвід для попередження подібних ситуацій в майбутньому.

Особистий досвід і кілька прикладів з підозрою на шахрайство

Наведу кілька замальовок з життя.

1. Псевдопокупець

Дзвінок ввечері в неділю. Молодий чоловічий голос цікавиться жіночою шубою, яку я виставив на продаж на Slando.ua/ OLX.ua на прохання батьків. Відразу після привітання йде питання про наявність у мене карти Приватбанку, на яку я хотів би отримати гроші, а потім вислати шубу поштою.

Це виглядає дуже дивно, тому що, по-перше, асоціація "чоловік і шуба" зазвичай передбачає багатого чоловіка і нову норкову шубу, а не б / в товар з інтернету. По-друге, це був не перший дзвінок з приводу шуби, і я вже звик відповідати на питання про її довжину, колір, стан, де подивитися і приміряти, але ніяк не про заочну покупку. Ці 2 деталі відразу ж включили сигнал тривоги десь в лівій півкулі, і я був готовий грати в його гру :-)

Покупець, дізнавшись номер моєї картки, почав вішати локшину про те, що зараз на мій картковий рахунок буде зроблений переказ з депозитного рахунку деякої фірми. Тому мені потрібно буде сказати співробітникові банку, який мені через час подзвонить для моєї ідентифікації, код з SMS-повідомлення, яке прийде на мій мобільний номер. Я погодився з цим маренням, тому що було цікаво розкрутити всю схему. При цьому я інтуїтивно назвав не зовсім правильний номер карти для додаткової перевірки і страховки. Граємо далі.

А хлопців виявилося двоє. І дійсно, через хвилину мені подзвонив інший молодий чоловік, представився співробітником Приватбанку. Попросив назвати код з SMS. Цей "співробітник" не врахував і не міг перевірити, що номер картки не збігається з моїм ім'ям, відповідно, я не отримав код, і таким чином він видав себе.

Запам'ятайте, в поточній практиці співробітник банку ніколи не дзвонить клієнтові сам для проведення його ідентифікації. 

Сама процедура ідентифікації проводиться тільки при особистому дзвінку клієнта в Call-центр банку. При цьому у клієнта питають ПІБ, кодове слово, дату і місце народження і іншу особисту інформацію, яку він вказав в анкеті при підписанні договору на обслуговування в цьому банку.

2. Недобросовісний покупець

Одного разу я продав на аукціоні цілком справну материнську плату зі свого старого комп'ютера. Покупець, покористувавшись нею 10 днів, вирішив повернути з якоїсь причини. При цьому позитивний відгук за угодою вже був їм залишений. В лотах у даного користувача я побачив велику кількість подібних товарів, а також однакову з моєю колишньою платою модель, в описі якої було зазначено, що вона неробоча. З цього я зробив висновок, що покупець хоче мені назад повернути не мій товар, а аналогічний з несправностями. Звичайно ж, цей факт не можна довести. Тому я відмовив йому в поверненні через те, що пройшло вже достатньо днів, протягом яких можна було все протестувати, а також був залишений відгук, що свідчить про успішне завершення операції.

До речі, за правилами аукціону товар, що був у вжитку, не може бути повернутий або замінений по гарантії, якщо продавець явно про це не написав в описі лота. У той же час, відсутність гарантії не дає продавцю право обманювати покупця і продавати товар зі свідомо нижчими споживчими якостями, ніж заявлено в його описі.

Тому завжди уважно читайте опис лотів перед їх викупом і намагайтеся вирішувати всі питання з продавцями полюбовно!

3. Липовий товар

Люди ласі на халяву, чим шахраї, на жаль, успішно користуються. Наведу свій діалог з одним із таких "продавців", який у нас відбувся 21 серпня 2012 року в особистому листуванні на сайті Emarket.ua (зараз поглинений групою Allegro і злитий з Slando.ua/ OLX). Орфографія повністю збережена. Поруч будуть мої коментарі за ознаками, які вказують на шахрайство.

частина діалогу

Я: Добрий вечір, Станіслав.

Цікавлять Ваші процесори, зокрема

AMD Athlon II X4 645 3.1GHz - 420 грн

AMD Phenom II X4 965 BE (3.4GHz аm3) box - 450 грн

AMD Phenom II X6 1045T 2.7ГГц, AM3 box - 500 грн

і материнська плата

Asus M5A97 EVO sAM3 + ATX - 450,00 грн

Це нові комплектуючі на гарантії? Від якого магазину йде гарантія?

З повагою, Євген

Ш (айхрай): Доброго дня!

Так все нове, гарантія йде не від магазину, а від виробника!

коментар

1. Для тих, хто в курсі цін 2012 року, очевидно, що ціна на товар занижена навіть, якби він був б / в. Новий товар за такими цінами не можна було купити ні в якому опті. Хіба що на заводі-виробнику в Китаї або Тайвані :-)

2. Виробники комп'ютерних комплектуючих не продають нічого в роздріб і не дають гарантій приватним особам, а всі гарантійні випадки вирішуються через ланцюжок сервісних центрів, магазинів і дилерів.

Висновок: ціни занижені, з приводу гарантії мене обманюють.

частина діалогу

Я: Заповнений гарантійний талон буде в комплекті?

Взяв би поки AMD Phenom II X4 965 BE (3.4GHz аm3) box - 450 грн, якщо зможете відправити в Полтаву післяплатою Новою поштою.

Ш: Буде!

Перепрошую, але я післяплатою не працюю

коментар

 1. Відсутність післяплати на не найдешевший за моїми мірками товар.
 2. За моїми спостереженнями, оголошення з великим асортиментом нового товару зазвичай дають інтернет-магазини, які шукають додатковий канал продажів. У свою чергу магазини ніколи без явної причини не відмовляються від відправки товару післяплатою.
 3. Російська мова кульгає, а на позицію менеджера по роботі з клієнтами зазвичай беруть людей з грамотною мовою і письмом.

  Висновок: це не інтернет-магазин, непогано було б дізнатися щось про продавця.

частина діалогу

Я: Є телефон, щоб можна було голосом поговорити?

Ш: Взагалі телефон є, ну щас точно не буду говорити, вже час пізній, будити не хочеться людей, що знаходяться зі мною в квартирі!

Якщо раптом надумаєте ось Рахунок LiqPay +380988820308

коментар

Висновок: Телефон є, але дзвонити небажано, що цілком логічно пізно вночі. Наявність телефону - вже добре, хоч якась зачіпка.

частина діалогу

Я ДОБРЕ. Давайте, вдень завтра наберу і обговоримо. Йде?

Ш: Поставлю відразу питання, чи згодні на передоплату за системою LiqPay?

Я: я з цією системою раніше не працював, тільки з Приват-24.

Ш: Взагалі то якщо у вас карта ПриватБанк, то там помойму є в Приват24 в розділі "Рахунки" є "Рахунки LiqPay" ну це не має різниці взагалі то!

Заходьте на сайт Liqpay.com і проходьте авторизацію на сайті через телефон! Потім там "Мій рахунок" і там "Поповнити рахунок LiqPay" і вводіть дані карти своєї і суму! потім переказ мені робите!

коментар

 1. Співрозмовник пропускає моє запитання про особисту розмову по телефону і відразу ставить пряме запитання про проведення операції виключно через LiqPay. Адекватний продавець зазвичай шукає і знаходить варіанти, які зручні не тільки йому, але і покупцеві.
 2. Людина знає про Приват-24, хоча потім буде стверджувати, що у неї немає жодної карти ніякого банку. До Приват-24 не можна підключитися, не маючи банківської пластикової карти.

  Висновок: мене знову вводять в оману.

частина діалогу

Я: до речі, Ви в розробці сайтів розбираєтеся?

Ш: Не сильно!

А що?

Я: просто прізвище у Вас досить відоме в Івано-Франківську ;-)

Ш: По-перше всмисле відоме?

А по-друге відкуди вам знати моє прізвище?

Я: Якщо я правильно розумію, що написано в назві Вашої поштової скриньки, то Ви - Станіслав Безус. Звідси і зробив висновок про популярність :)

Ш: Так перепрошую!

Ну що ми вирішуємо?

Я: я просто запитав ... а потім відповів на Ваше питання.

Поки нічого не можу вирішити, тому що довіри до ЛікПей у мене немає. Якщо є номер особистої картки в Приватбанку, на яку можна буде скинути гроші, то такий варіант мені б підійшов напевно.

Я: під популярністю мав на увазі Вашого тезку

http://habrahabr.ru/users/eosunknown

коментар

1. Я ввожу в Google пошуковий запит по "імені" співрозмовника (взято з адреси електронної пошти, яка показується в особистій розмові Slando/OLX) і по першому же посиланню потрапляю на особистий сайт Станіслава Безусова - веб-розробника з Івано-Франківська. Дізнаюся про те, що скан-копія його паспорта витекла в Мережу.

2. Після цього задаю пряме запитання про причетність до розробки сайтів і отримую негативну відповідь.

3. Натякаю про свої підозри, але співрозмовник прикидається "валянком" і стимулює мене прийняти рішення.

Висновок: працює грубо, чим себе і видав остаточно.

частина діалогу

Ш: LiqPay від ПриватБанку, перевірена система!

А ось карти на жаль немає не якого банку (

Для безпеки можу дати паспорт якщо бажаєте і ідентифікаційний код

Я: ок. Надішліть, будь ласка

Ш: Ось

  Skans (2) .jpg 0.1 MB

  Skans (1) .jpg 0.3 MB

  b.jpg 0.2 MB

коментар

1. Відсутність картки будь-якого банку можна було б вважати ідеалом на думку Сергія Ждана, але в реальності виглядає дивно, коли у людини немає карти, наприклад, Приватбанку, але вона знає про Приват-24 і має рахунок в LiqPay. Але ж для життя гроші з LiqPay все ж потрібно виводити.

2. Добровільна пропозиція вислати скани своїх документів, що засвідчують особу, хоча я вже попередив момент з документами, скинувши посилання на профіль потерпілого від витоку його документів.

Висновок: Людина не дружить з логікою, не читає мої повідомлення, діє за шаблоном.

На цьому наш діалог з "продавцем" згас. Але не згас мій інтерес до ситуації, що вилилося в додаткове спілкування зі службою підтримки системи LiqPay. Весь текст бесіди наводити не буду. Виклавши їм свої аргументи і надавши номер телефону, на який "продавець" очікував надходження коштів, отримав ось таку відповідь від Світлани Гришиної: "ми перевірили одержувача за рішенням нашої служби моніторингу він не є надійним, але і стверджувати про шахрайство поки немає аргументів".

А в справі онлайн-покупок важлива як впевненість в продавці, так і невпевненість в його благонадійності. Адже пам'ятаєте просте правило: "Не впевнені - не купуйте!".

Фінал буде?

Ні, не буде, як показує практика :-) Судячи з тенденцій в розвинених і країнах, що розвиваються, ринок онлайн-продажів буде тільки зростати: згадуємо eBay, TaoBao, магазини, які торгують відновленою технікою. Дешевий товар, що був у вжитку, завжди буде затребуваний, поки він має привабливу ціну і не втратив свої споживчі якості. Способи шахрайства будуть вдосконалюватися, а нам з вами залишається за цим спостерігати, аналізувати і знижувати свої ризики і ризики близьких нам людей через обмін знаннями і досвідом.

Додаткові посилання по темі

 1. Кримінальний кодекс України, версія для друку (посилання http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/print1371407832101696)
 2. Поради з безпеки ведення угод на майданчику olx.ua (посилання https://safety.olx.ua/)

П'ять центів за лайк: як нас дурять в соцмережах

Йтиметься про вірусні оголошення - ті, які покликані натиснути на жалість і співчуття користувачів і спонукати їх до будь-яких дій. Під діями зазвичай розуміється репост повідомлення або дзвінок на вказаний в оголошенні номер телефону. І обманюють довірливих користувачів інтернету в цьому випадку не шахраї-лиходії, а такі ж довірливі користувачі.

У таких оголошеннях ніколи не просять пожертвувати грошей, мабуть, тому вони і поширюються з шаленою швидкістю - ну що варто натиснути на кнопку «поділитися»? А начебто комусь допоміг. Насправді, нікому ви не допоможете, а часто - ще й нашкодите.

Наведу деякі «улюблені» приклади з френд-стрічки. «Улюблені» - тому що кожне з цих оголошень із завидною постійністю «спливає» раз на кілька місяців і незмінно збирає десятки, а то і сотні «лайків»:

1)  оголошення про роздачу 20-ти вихованих, вчених, розумних вівчарок, яких треба забрати терміново, інакше їх неодмінно присплять.

Це оголошення з'явилося в мережі приблизно в 2011 році, але популярно досі. За цей час вівчарки, що підлягають усиплянню, багаторазово змінили локацію: почавши з Пітера і Москви, вони «побували» в Новосибірську, Челябінську, Краснодарі, Єкатеринбурзі, Алмати, Києві і хто знає, де ще. Сприяє цьому те, що в багатьох варіаціях оголошення взагалі відсутня вказівка ​​міста, як і код телефону. Бажаючі рятувати собак, зателефонувавши за номером, потрапляють у приватні квартири людей, які нічого не підозрюють.

Мотив авторів оголошення вгадати не просто: можливо, хтось просто вказав номер телефону свого нелюбимого сусіда / знайомого, щоб того дістали цілодобовими дзвінками. Можливо, інтерес спамерів полягає в швидкому отриманні великого числа «лайків» на своїй сторінці.

А за деякими версіями, так політичні сили перевіряють сприйнятливість користувачів соцмереж до вірусної інформації. Якщо це дійсно так, то користувачі, мабуть, вже перевершили всі показники цієї самої сприйнятливості. 

2)  оголошення-брати про термінову (!!!) роздачу породистих цуценят далматинів (в першому варіанті) або лабрадорів (у другому). В іншому випадку тим і іншим загрожує неминуче утоплення / усипляння від рук господарів.

Тут все просто - в оголошенні вказується платний номер телефону, ви телефонуєте на нього - залишаєте шахраям кругленьку суму. Чим більше співчуваючих - тим більше дохід авторів спаму.

3)  оголошення про 14-річного хлопчика, який рятував сестру від зґвалтування батьком (вітчимом), і за це був побитий (поранений пострілом в голову), і тепер потребує допомоги. Автори оголошення обіцяють нам, що за кожен лайк соцмережі жертвують 5-10-50 центів, які підуть на лікування хлопчика.

Оголошення теж подорожує по інтернету вже багато років, за цей час хлопчик пару раз змінив національність (був американцем і росіянином). Насправді, в оголошенні використовується фото 7-річного хлопчика, який постраждав у військовому конфлікті на Близькому сході, а в іншій варіації того ж оголошення - фото чеського підлітка, побитого расистами.

Важливо знати, що соціальні мережі ніколи не дають гроші за «лайки» і перепости. «Якби Фейсбук жертвував гроші на операцію, то точно не на підставі того, скільки разів оголошенням або фотографією поділилися», - йдеться в  роз'ясненні  відомого порталу з кібер-безпеки.

Деякі гуманітарні організації навіть проводять інформаційні кампанії проти «лайків» як виду допомоги. Основний мотив один: якщо хочете комусь допомогти - краще перерахуйте невелику суму, а не чекайте, що його чудодійним способом врятують ваші «лайки».

Напис: «Лайкніть» нас на Фейсбуці і ми вакцинуємо від поліомієліту 0 дітей. Ми нічого не маємо проти «лайків», але вакцина коштує грошей. Будь ласка, купіть вакцину на unicef.se. Це буде коштувати вам всього 4 євро, але врятує життя 12-ти дітей. ЮНІСЕФ, Швеція.»

Як бачите, ділячись неперевіреними спам-оголошенням, ви цілком можете нашкодити іншим людям. Наприклад, своїм друзям, які зателефонують на платний номер, або власнику цього номера, який нічого не підозрює. У будь-якому випадку, ви навряд чи комусь допоможете.

Тому так важливо не репостити все підряд, а попередньо перевіряти інформацію.

Навіть якщо вам дуже шкода нещасних цуценят або хворих дітей, оволодійте собою і подивіться на оголошення розсудливо: ваш друг написав його сам, скопіював або перепостив від іншої людини? В якому місті знаходиться той, хто потребує допомоги? Коли відбулися події, які привели до появи оголошення? До якого числа допомога буде актуальна?

Якщо цієї інформації немає в оголошенні - то перед вами, швидше за все, фальшивка. Якщо в оголошенні вказано телефон - скопіюйте його в рядок пошуковика і подивіться на результати. Зазвичай платні номери шахраїв давно обчислені (жертвами) і про них попереджають на форумах. Не зайве перевірити аналогічним чином і сам текст оголошення: можливо, він подорожує по інтернету не перший рік?

Отже, оголошення напевно можна вважати фальшивим, якщо:

 • відсутня дата і місце події, немає чіткої вказівки про терміни збору допомоги;
 • немає посилань на офіційний сайт (сторінку в соцмережі) куратора збору коштів або пошуку допомоги, неможливо обчислити першоджерело оголошення;
 • в оголошенні повідомляють, що соцмережі жертвують якусь суму за кожен «лайк» або перепост;
 • на це є прямі вказівки на інших сайтах: відгуки на форумах, статті, спростування, аналогічні оголошення з іншим фото, датою, містом.

З іншого боку, нерідко за допомогою соціальних мереж дійсно збирають допомогу для хворих або людей чи тварин, що потрапили у скрутну ситуацію. Або шукають більш практичної підтримки: наприклад, допомогти розвантажити машину з медичними матеріалами в дитячій лікарні. І відмовлятися від участі, бачачи в усьому підступ і шахрайство, теж не правильно.

Ділитися з друзями проханням про допомогу можна в таких випадках:

 1. інформацію розмістив безпосередньо ваш знайомий, мова йде про знайому вам людину. В такому разі не забудьте вказати при репості, що допомога потрібна вашому другу / знайомому, щоб ваші друзі і передплатники знали про достовірність інформації;
 2. оголошення містить чітку вказівку на те, кому потрібна допомога, коли і що з ним сталося, де він знаходиться і в який термін вимагає допомоги. При цьому інформація адекватна і не викликає сумнівів (на відміну від, наприклад, наміру господарів втопити породистих дорогих цуценят);
 3. ви перевірили, що вказаний номер телефону - не платний і не належить шахраям. За відгуками в інтернеті або зателефонувавши самостійно. Звичайно, останнє не завжди доречно. Але якщо ви вже зв'язувалися з контактною особою, зокрема, щоб надати допомогу самому, то це найкращий варіант;
 4. якщо мова йде не про одноразову допомогу (наприклад, здати кров), а про довгострокову (збір великої суми на лікування, порятунок і пошук притулку для тварин), то в оголошенні має бути посилання на офіційну групу в соцмережі, сайт або сторінку куратора. Там повинна міститися детальна інформація про причини пошуку допомоги, фотографії адресата допомоги, скани документів, що підтверджують інформацію, новини про поточний стан справ. Якщо мова йде про збір коштів, то повинні бути також регулярні звіти про суми що надійшли та їх використання (зі сканами чеків і квитанцій);

І головне, пам'ятати - «лайк» і перепост в соцмережах - це не реальна допомога, а тільки ілюзія допомоги, яка допомагає «приспати» совість. Тому, перш ніж поділитися записом, подумайте - чи не обманюєте ви себе? Чи дійсно ви не можете допомогти по-іншому?

P . S .  До слова, ще один популярний останнім часом вид вірусних оголошень - повідомлення про «безкоштовну» роздачу техніки і цінностей. Найчастіше автор мотивує свій альтруїзм тим, що «з презирством ставиться до сучасної кредитно-грошової системі і взагалі не любить наш схиблений на грошах світ». Такі оголошення з'являються в новинній стрічці так часто, і з настільки схожими формулюваннями, що просто не дозволяють засумніватися, що це - продуманий маркетинговий хід.

Загалом, так і є: безкоштовний айфон ви не отримаєте, зате як мінімум підпишетеся на пару сторінок, поставите кілька «лайків», а може, навіть дізнаєтеся «по секрету» адресу магазину, звідки помилково нібито привозять два телефони замість одного. Як максимум - автор повідомить вам, що ви виграли, але для отримання потрібно залишити свої контакти на певному сайті і / або відправити платну СМС для підтвердження.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики