про твої фінанси

Оренда (найм) житла: тонкощі і колючості (Блог)

Ідея написання блогу даної тематики визрівала давно, так як за своє більш ніж десятирічне перебування в Києві вже змінив 6 квартир і можу вважати себе якщо не рекордсменом у цьому показнику, то вже точно не аутсайдером. Відповідно, накопичився пристойний досвід спілкування з ріелторами, господарями, є приємні моменти і не дуже. Отже, про все по порядку.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Бюджет
 2. Місцеположення
 3. Безпосередньо пошук
 4. Перегляд
 5. Підписання договору
 6. Дрібні побутові "радощі"
 7. Замість висновків
 8. Типовий договір найму квартири

Бюджет

Найчастіше при пошуку квартири ми відштовхуємось саме від суми, яку ми готові щомісяця віддавати за проживання. Про те, як розраховувати свій бюджет, тут описувати не буду, оскільки вже існує безліч матеріалів щодо ведення особистих фінансів. Однак слід згадати, що практично завжди при підписанні нового договору найму житла вам доведеться заплатити відразу за перший місяць проживання і авансом ще за останній місяць. Ця сума до того ж буде служити сумою покриття можливих поломок техніки і псування наявного майна з вашої вини.

Місцеположення

Немаловажне значення має й розташування майбутнього житла. Якщо є можливість (і ви впевнені в довгостроковій перспективі роботи на теперішньому місці роботи), то підбирайте квартиру ближче до місця роботи, це дозволить вам заощадити масу часу, грошей на проїзд і, найголовніше, нерви.

Якщо з якихось причин це неможливо, то зверніть увагу на наступні важливі моменти інфраструктури:

 • транспортна розв'язка (пішохідний маршрут до транспорту, близькість до метро, наявність прямого маршруту автобуса чи маршрутного таксі до місця роботи і т.д.);
 • магазини та ринки (наявність супермаркету, магазину, ринку);
 • відпочинок і розваги (парк, водойма, торгово-розважальні центри і т.д.);
 • освіта (дитячий садок, школа, центри розвитку, гуртки та студії і т.д.);
 • лікувальні установи (поліклініка, лікарня);
 • інше (освітленість шляху ввечері, людність та ін.).

Безпосередньо пошук

Агентство. Якщо у вас немає часу "вивчати" сайти агентств нерухомості і переривати гори газет і журналів, то це варіант для вас. Вам запропонують залишити заявку і пообіцяють зв'язатися найближчим часом. Швидше за все, так і буде, але пам'ятайте: через кілька днів про вас просто можуть забути, оскільки вам не підійшли запропоновані кілька варіантів або просто звільниться менеджер, що вів вашу заявку. Також не дивуйтеся дзвінку з агентства з уточнюючими питаннями через місяць, а то і два-три після подачі заявки, коли це питання для вас уже неактуальне.

Пам'ятайте, що вам необхідно буде оплатити послуги агентства, найчастіше це 50% від місячної вартості проживання.

Список агентств можна подивитися тут http://www.domik.tv/agencies/

Пошук в інтернет. Розрахований для тих, хто має час і бажання зайнятися пошуком найбільш відповідного варіанту оренди житла самостійно. Проте треба згадати, що зателефонувавши за варіантом квартири, що вам сподобався, щоб домовитися про перегляд, ви з вірогідністю в 95% також "потрапите" в агентство. Про оплату послуг агентства вже згадувалося вище.

Також існує безліч Дощок оголошень, куди можна подати своє оголошення. Але будьте готові до дзвінків саме з агентств.

Особисто я користуюся і рекомендую такі сайти для пошуку квартири:

 • aviso.ua
 • fn.ua
 • realt.ua
 • domik.net

Друковані видання. Крім менш зручного способу підбору цікавих варіантів (оскільки відсутній автоматичний пошук) і необхідності заплатити кілька гривень - мало чим відрізняється від пошуку і подачі оголошення в інтернет.

Найбільш популярні видання "З рук в руки" і "Авізо".

Опитування знайомих, товаришів по службі. Цим методом користувалися ще до часів інтернет. Чим більше у вас знайомих, і чим більше вони будуть зацікавлені допомогти вам, тим більше у вас шансів на позитивний результат. Однак тут слід врахувати, що шансів потрапляння в цінову категорію, місце розташування і т.д. не дуже багато.

"Прочісування" території і розклеювання оголошень. Ось вже який метод пошуку житла можна назвати самим древнім, так це саме цей. Із застосуванням сучасних технологій він все ще не "канув у лєту", а продовжує існувати. Оголошення і опитування ефективні в місцях безпосередньо бажаного проживання. У багатьох будинках є дошки оголошень, та і стовпи ще поки начебто стоять :)  Ну, а бабусі біля під'їздів або консьєржі розкажуть вам все, що вас цікавить, головне бути ввічливим і тактовним.

Перегляд

Перегляди - найбільш витратна за часом частина процесу підбору нового житла. Ви працюєте, працює господар, працює ріелтор. Отже, вам і, як мінімум, господарю, а іноді ще й ріелтору необхідно узгодити прийнятний для всіх час перегляду.

На що слід звертати увагу під час перегляду:

 • Перше враження. Якщо вам квартира не сподобалася з першого погляду, і у вас є час, не вмовляйте себе, не насилуйте.
 • Загальний стан квартири (спальні місця, побутова техніка, стан сантехніки, робоче місце і т.д. і т.п.).
 • Власник квартири. Не менше першого враження і стану квартири важливий контакт з власником. Не сподобалися один одному, не знайшли спільну мову, - напевно ваші подальші взаємини не будуть безхмарними.
 • Господарські домовленності. Хто буде платити, якщо з ладу (в силу своєї старості) вийде телевізор, заміна згорілої проводки і сантехнічні роботи, установка кондиціонера та ін. Все це передбачити, звичайно ж, неможливо, але в загальних рисах слід обумовити.
 • Умови, вартість і порядок оплати. Якщо вам квартира подобається, і ви бачите себе в ній, настійно рекомендую торгуватися. Звичайно ж, для цього вам необхідно теж сподобатися власникові квартири, завірити його у вашій порядності та своєчасній оплаті. У моєму випадку 4 рази це приносило успіх;
 • Вибираючи валюту оплати, завжди виходьте з того, в чому у вас доходи, щоб не стати жертвою чергової валютної кризи.

Підписання договору

Часто договір найму стандартний* і містить:

 • предмет договору з вказівкою наступної інформації: адреса, площа, кількість кімнат, ваш поверх і поверховість будинку, майно (меблі, побутова техніка та ін.), документи, що підтверджують право власності на квартиру її власника;
 • обов'язки обох сторін;
 • розрахунок і порядок оплати;
 • термін дії договору і умови його продовження;
 • відповідальність сторін;
 • умови дострокового розірвання договору і його підстави;
 • реквізити сторін (паспортні дані підпису).

Договір найму (незважаючи на поширену думку про те, що без нотаріального засвідчення не має юридичної сили), є документом, за яким можуть бути пред'явлені претензії у разі порушення прописаних в ньому домовленостей. На відміну від Договору оренди, Договір найму укладається між фізичними особами.

Якщо ж ви приймете рішення орендувати квартиру через посередників (агентство нерухомості), то всю процедуру підготовки і підписання договору беруть на себе фахівці агентства. В тому випадку, якщо ви зважилися на угоду безпосередньо з власником, то всю відповідальність за правильне складання договору несуть учасники угоди (тобто ви і власник).

Тому і поставитися до оформлення та підписання необхідно з усією відповідальністю, обумовити і, відповідно, прописати все як можна більш детально.

Дрібні побутові "радощі"

Найчастіше вже після підписання договору найму квартири всі поточні дрібні і середні ремонтні роботи ви будете проводити за рахунок власних коштів. Отже, чим більше недоліків ви зможете виявити і погодити їх налагодження на попередньому етапі, підписання договору, тим більше шанс зменшити орендну плату.

Замість висновків

Пам'ятайте, що:

 • якщо в інтернеті опублікована одна фотографія, то, швидше за все, вона підібрана з бази і не відповідає квартирі, що переглядається;
 • якщо пишуть або говорять по телефону про середній стан квартири, то з великою ймовірністю вам запропонують квартиру рівнем нижче;
 • якщо вам в агентстві кажуть, що обов’язково зателефонують, то зроблять вони це зовсім необов'язково (у них таких як ви сотні, і, забувши про вас, вони, швидше за все, без зарплати не залишаться);
 • якщо для вас пошук квартири стоїть гостро, не сподівайтеся на одного ріелтора або одне агентство не скромничайте і не лінуйтеся, "напружуйте" як можна більше людей (в кінці-то кінців, ви ж їм за це будете платити);
 • якщо для вас важливим є спокій і тиша, не питайте про те, "чи тихі сусіди" у господаря, оскільки його відповідь можна заздалегідь передбачити.
 • домовляйтеся і питайте про все, пам'ятайте, що гроші платите ви, і ви маєте право не тільки їх віддавати господарю, а і питати, уточнювати, вирішувати і навіть дещо вимагати.

Вдалої оренди, гарного житла і всудних ріелторів!

Типовий договір найму квартири

ТИПОВИЙ ДОГОВІР НАЙМУ (ОРЕНДИ) ЖИТЛА

м. ______________________ “___” ______________ 20__ р.

Громадянин _________________________________________________________________ (вказати прізвище, ім’я та по батькові Наймодавця) (надалі іменується «Наймодавець»)

що проживає за адресою: ____________________________________________________________________________ (вказати місце проживання)

з одного боку, та громадянин _________________________________________________________________ (вказати прізвище, ім’я та по батькові Наймача)

що проживає за адресою: ____________________________________________________________________________ (вказати місце проживання ) (надалі іменується «Наймач»), з другого боку, (в подальшому разом іменуються «Сторони», а кожна окремо – «Сторона») уклали цей Договір найму житла (надалі іменується «Договір») про таке.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Цим Договором регулюються правовідносини, пов’язані із переданням Наймодавцем Наймачу житла для проживання у ньому на визначений цим Договором строк та за встановлену цим Договором плату.

1.2. Під житлом у цьому Договорі розуміється квартира (надалі іменується «квартира, що здається в найм»):

1.2.1. Адреса: _______________________________________________________________

1.2.2. Загальна площа: ________________________________________________________

1.2.3. Житлова (корисна) площа: _______________________________________________

1.2.4. Поверх: _______________________________________________________________

1.2.5. Кількість кімнат: _______________________________________________________

1.2.6. Стан квартири, що здається в найом, на момент передачі в найом: .

1.2.7. Недоліки квартири, що здається в найом: ___________________________________

____________________________________________________________________________

1.3. Строк орендного користування за цим Договором становить ____________________

1.4. За згодою Сторін орендна плата за орендне користування квартирою, що здається в найом (плата за користування житлом),за цим Договором становить _________________ грн. за місяць (цифрами і літерами).

1.5. До складу орендної плати, визначеної в п. 1.4 цього Договору, включаються пропорційно до площі квартири, що здається в найом, витрати на обслуговування і ремонт будинку, в якому знаходиться квартира, що здається в найом, і самої цієї квартири, а також витрати на оплату комунальних та інших послуг, електроенергії.

1.6. Квартира, що здається в найом, призначена для проживання у ній Наймача, а також інших осіб, які постійно проживають разом із Наймачем, а саме: _____________________________________________________________________________

2. ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН

2.1. Наймодавець за цим Договором бере на себе наступні обов’язки:

2.1.1. Надати квартиру, що здається в найом, в орендне користування Наймачу в придатному для постійного проживання стані.

2.1.2. Забезпечувати надання комунальних послуг Наймачу шляхом

2.1.3. Здійснювати у разі необхідності капітальний ремонт житла.

2.2. Наймодавець за цим Договором бере на себе наступні обов’язки:

2.2.1. Використовувати квартиру, що здається в найом, у відповідності до її цільового призначення, тобто використовувати її лише для проживання, а також забезпечувати збереження квартири, що здається в найом, та підтримувати її в належному стані.

2.2.2. Дотримуватися вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями.

2.2.3. Своєчасно, в строк , повідомляти Наймодавця про виявлені несправності елементів квартири, що здається в найом, і будинку, в якому знаходиться названа квартира шляхом _____________________________________________________________________________

2.2.4. Не пізніше останнього дня кожного місяця орендного користування квартирою, що здається в найом, вносити орендну плату у розмірі визначеному в цьому Договорі шляхом. За прострочення у сплаті орендної плати за цим договором Наймач сплачує пеню у розмірі ______________________________________________________________________

2.2.5. Допускати в денний час, а при аваріях і в нічний час у квартиру, що здається в найом, представників Наймодавця або самого Наймодавця, а також представників підприємств з обслуговування й ремонту житла для проведення огляду й ремонту конструкцій і технічних пристроїв квартири, що здається в найом. Визначений вище перелік приводів для допуску Наймодавця або його представників до квартири, що здається в найом, не підлягає поширювальному тлумаченню.

2.2.6. Здійснювати у разі необхідності поточний ремонт квартири, що здається в найом.

2.2.7. Не проводити перевлаштування та реконструкцію квартири, що здається в найом, без письмової згоди Наймодавця.

2.2.8. Звільнити квартиру, що здається в найом, після закінчення обумовленого в цьому Договорі строку орендного користування в строк __________________________________

3. ПРАВА СТОРІН

3.1. Наймодавець за цим Договором має наступні права:

3.1.1. Вимагати від Наймача дотримання Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями в Україні.

3.1.2.Вимагати від Наймача своєчасного внесення орендної плати.

3.1.3.Вимагати від Наймача звільнення квартири, що здається в найом, після закінчення строку орендного користування.

3.1.4.Продати Наймачеві квартиру, що здається в найом.

3.2. Наймач за цим Договором має наступні права:

3.2.1. Вселити в квартиру, що здається в найом, без спеціальної згоди на це Наймодавця осіб, які визначені у п. 1.6 цього Договору.

3.2.2. Вселити в квартиру, що здається в найом, за згодою Наймодавця та осіб, які визначені у п. 1.6 цього Договору, інших осіб для постійного проживання у квартирі, що здається в найом.

3.2.3. Вселити в квартиру, що здається в найом, за згодою Наймодавця та осіб, які визначені у п. 1.6 цього Договору, інших осіб для тимчасового проживання у квартирі, що здається в найом.

3.2.4. Реалізувати своє переважне право на переукладення цього Договору та переважне право на придбання у власність квартири, що здається в найом.

3.2.5. Вимагати разом із особами, які визначені у п. 1.6 цього Договору, замінити себе у якості Наймача іншою повнолітньою особою із тих осіб, що визначені у п. 1.6 цього Договору (за згодою такої особи).

4. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

4.1. Усі спори, що виникають з цього Договору або пов’язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами.

4.2. Якщо відповідний спір не можливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного в Україні законодавства.

5. ДІЯ ДОГОВОРУ

5.1. Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами.

5.2. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 5.1 цього Договору та закінчується _______________________________________________________

5.3. Закінчення строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.

5.4. Якщо інше прямо не передбачено цим Договором або чинним в Україні законодавством, зміни у цей Договір можуть бути внесені тільки за домовленістю Сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього Договору.

5.5. Зміни у цей Договір набирають чинності з моменту належного оформлення Сторонами відповідної додаткової угоди до цього Договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому Договорі або у чинному в Україні законодавстві.

5.6. Якщо інше прямо не передбачено цим Договором або чинним в Україні законодавством, цей Договір може бути розірваний тільки за домовленістю Сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього Договору.

5.7. Цей Договір вважається розірваним з моменту належного оформлення Сторонами відповідної додаткової угоди до цього Договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому Договорі або у чинному в Україні законодавстві.

6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

6.1. Усі правовідносини, що виникають з цього Договору або пов’язані із ним, у тому числі пов’язані із дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням цього Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушення Договору, регламентуються цим Договором та відповідними нормами чинного в Україні законодавства, а також застосовними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН

НАЙМОДАВЕЦЬ НАЙМАЧ

__________________________________ ___________________________________

__________________________________ ___________________________________

__________________________________ ___________________________________

ПІДПИСИ СТОРІН

НАЙМОДАВЕЦЬ НАЙМАЧ

____________ / ____________ /

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики