про твої фінанси

Бізнес-план інтернет-магазину: чим він відрізняється

Prosto інтернет-магазин як бізнес-процес дуже мало схожий на звичайний магазин. Але багато хто цього ще не знає - і використовує в бізнес-планах стандартну схему плану роботи торгової точки (продажів, насправді, вони після цього можуть зовсім не дочекатися). Головні відмінності планування роботи та відкриття онлайн-магазину товарів перераховує Prostobiz.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Головна відмінність бізнес-плану інтернет-магазину
  2. Які глави бізнес-плану інтернет-магазину особливо відрізняються

Головна відмінність бізнес-плану інтернет-магазину

У офлайн-точок продажів «стартовий» бізнес-проект зазвичай фокусується на викладі обсягу і суті великих початкових інвестицій, розрахунку точки беззбитковості , терміну окупності - і взагалі відрізняється більш високою увагою до процесів до «виведення на прибутковість» ніж до подальшого розвитку проекту.

Почасти це пов'язано з тим, що докладні бізнес-плани стартапів у нас, на жаль, часто пишуться «мимоволі» - не стільки з внутрішніх установок підприємця, скільки для переконання інвесторів, кредиторів в тому, що гроші, виділені на такий проект, не пропадуть. Відповідно планування стартапу, за великим рахунком, ведеться до терміну повернення інвестицій або до «відбиття» власних вкладень засновників магазину. А після цієї «великої години Х», яка сприймається мало не як самоціль і вершина досягнень, негласно передбачається створити новий бізнес-план - який, найчастіше, теж виявляється «заточеним» на отримання нової позики і розрахованим знову-таки на термін до його повернення.

А ось у інтернет-магазинів в переважній більшості випадків стартові інвестиції порівняно малі. Як відомо, нинішні інет-точки продажів часто не мають навіть складу і кур'єрів - обмежуються лише домовленостями з великими постачальниками, складами і кур'єрськими службами даного міста. Внаслідок цього старт складається «по грошах», крім витрат по реєстрації компанії, лише в коштах на створення сайту (включаючи наповнення його каталогу і активну пошукову оптимізацію), резерві на зарплату двох-п'яти співробітників і бюджеті маркетингово-рекламної роботи до виходу на прибутковість.

Все це разом узяте може скласти від декількох сотень доларів (всього-то!) До декількох тисяч тих же одиниць - які середньостатистичний інтернет-стартапер вишукує самостійно, не витрачаючи нерви на пошук інвестицій.

І навіть в тому випадку, якщо крім роботи зі складами постачальників планується мати власний склад і здійснити закупівлю товару - що абсолютно необхідно при орієнтації на високу терміновість доставки або продажу делікатного товару, а також доречно при невеликих зовнішніх обсягах вашої продукції (скажімо, книги, мобілки ) - то і тоді ціна оренди складу і витрати на персонал в ньому, все-таки, на порядок нижче, ніж в середньостатистичному офлайн-магазині.

Внаслідок цього в бізнес-плані старту інтернет-магазину найчастіше можна не приділяти переважної уваги часу і термінам повернення первинних вкладень. При відсутності закупівель дорогого товару стартові витрати можна не дуже враховувати при плануванні. Замість цього слід пильніше розглядати регулярні щомісячні витрати і доходи, їх імовірну динаміку.

Також без вантажу багатосторінкових «думок» про окупність стає зручніше розглядати різні варіянти сценаріїв розвитку магазину - виходячи зі зміни тих чи інших факторів, що впливають (сезонність, валютний курс і так далі).

Коли ж розширення успішного і прибуткового магазину зажадає все-таки позик - це виходить вже зовсім інше бізнес-планування повернення інвестицій: з акцентом не так на можливостях і швидкості повернення, як на «користі» додаткових вкладень, на збільшенні прибутковості і перспективності проекту.

Які глави бізнес-плану інтернет-магазину особливо відрізняються

Кажучи узагальнено, у інтернет-магазину що створюється або розширюється найбільшим чином відрізняється вся маркетингова складова бізнес-планування - тут вона яскраво «перекошена» в сторону особливого мистецтва інтернет-маркетингу, різко відрізняється від маркетингу поза Мережею.

По-перше, аналіз конкурентного середовища, ніші, ємності ринку тут має не символічний приблизний характер у вигляді чисельності відвідувачів - а виражається в конкретних списках величезного (в мегаполісах для поширених товарів) числа інтернет-магазинів з тим же товаром; списків їх цін і націнок на ряд високопопитової продукції порівняно із запланованими вами цінами і націнками, списків і детальних описів властивостей роботи постачальників даного товару та точної логістики від їх складів, списками кур'єрських служб (якщо ви ними будете користуватися).

По-друге, хороший бізнес-план інтернет-магазину містить докладний аналіз кількості і частоти пошукових запитів по товарах обраної вами категорії з міст, в яких ви збираєтеся здійснювати доставку.

Це велика робота - запити можуть бути більш загальні ( «подарунок дівчині»), більш конкретні, зовсім високоточні (скажімо, «марка + повна назва моделі + колір + місто»). Варіабельність для широких груп продукції тут дає тисячі варіантів, які слід проаналізувати. Для частини запитів потрібно врахувати ще і сезонність (Новий Рік, 14 лютого, 8 березня). До речі, таким шляхом, часом, можна відшукати слабоохоплену вашими конкурентами нішу для просування.

Тут же повинен бути також аналіз видач на всі ці запити - із зазначенням, хто з конкурентів на який запит більше сфокусований (особливо це важливо по найбільш масовим запитам для топових видач, першої двадцятки результатів). Обчисліть заздалегідь, яку групу запитів по вашій темі конкуренти-гіганти поки ігнорують, віддаючи нішу невеликим магазинам, яких ви могли б без праці «обійти» в ведучих.

Природно, для цього треба в принципі розбиратися в інтернет-аналітиці.

По-третє, бізнес-план інтернет-магазину повинен детально вказувати терміни, властивості, ціни планових робіт з пошукової оптимізації - з імовірною динамікою виведення з найбільш масових запитів в топ видач і зростанням продажів в зв'язку з цим.

Неодмінна глава тут повинна бути присвячена співробітництву вашого магазину з прайс-агрегаторними порталами - знову ж таки, зі списками, цінами, розрахунком можливої частоти переходів з агрегаторів цін до вас і відсотка покупок від цих переходів.

Окремо потрібно вказати планові властивості вашого контенту:

  • співвідношення унікальної інформації і копипаста (якого, втім, краще максимально уникати навіть в описах і нечислових характеристиках товару - інакше індексація пошуковими системами погіршується багаторазово);
  • наявність відгуків про моделі товару і бренди і вашої реакції на відгуки (з урахуванням окремої оптимізації сервісу відгуків і трафіку за запитами назв ваших товарів зі словом «відгуки»);
  • наявність на сайті магазина високотрафікового нетоварного контенту - власних статей типу «що подарувати дівчині» або « як вибрати пилосос », форумів з питаннями (де масові, трафікогенні питання ви можете написати самі і самі ж на них відповісти).

Cюда ж примикають розрахунки роботи по SMO - оптимізації під відвідувачів, які прийшли з соцмереж, що мінімізує швидкі відходи з вашого сайту - і продажів, пов'язаних з цим механізмом; а також планування робіт по SMM, адже інтернет-магазин має можливість вбудовувати продажний інтерфейс в акаунти соцмереж або просто домовлятися про продажі шляхом обміну повідомленнями з користувачами соцмережі - витрати і доходи за цим механізмом теж потрібно прорахувати.

Нарешті, прихід покупців на сайт і наступні продажі іноді серйозно залежать від мовних особливостей вмісту сайту. Скажімо, запит «візочок дитячий» дає по місту Києву багато тисяч точних входжень, але аж ніяк не багато інтернет-магазинних результатів, в першому рядку видається львівський магазин. І це джерело відвідувань і продажів теж повинно особливо прораховуватись.

По-четверте, в інтернет-магазині важливіше, ніж у звичайній точці продажу, ще до старту детально розписати демпінгові особливості в їх динаміці - що і коли ви збираєтеся продавати дешевше, ніж у основних конкурентів. Які акції з якою частотою ви будете проводити - і за рахунок яких домовленостей з постачальниками або виробниками. Які спеціальні рекламні кампанії по цих акціях ви здійсните і наскільки юзабільні ви оформите акційні пропозиції на сайті (про стандартну щомісячну рекламу вашого магазину і в ньому, а так само про програми лояльності ми тут не говоримо - оскільки розповідаємо тільки про відмінності бізнес-плану інтернет-магазину від інших бізнес-планів).

Адже на відміну від офлайн-продажів, досвідчені інтернет-користувачі елементарно порівнюють ціни в десятках інтернет-магазинів - і вельми масово вибирають покупку з мінімальною ціною. Тому вміле маневрування між елементами демпінгу і підвищенням тарифів тут є основоположним двигуном зростання продажів і лояльності

По-п'яте, інтернет-магазин може відрізнятися можливістю оплати платіжними картами через ваш портал, сайт банку або платіжної системи, через транзитний сайт ( інтернет-еквайринг ), за допомогою мобільного терміналу в руках кур'єра, у вигляді зарахування грошей покупця будь-яким шляхом на особисту картку співробітника магазина; можлива оплата електронними грошима, а можливі і різні види проплат від юросіб.

Все це потрібно запланувати - з урахуванням передбачуваної динаміки витрат і доходів по цих каналах транзакцій.

По-шосте, масово відвідуваний сайт магазину може приносити чималий дохід і крім продажів товару - способам такого заробітку присвячений особливий портал prostoweb.com.ua . Що і коли з численних механізмів монетизації сайту на сайті ви здійсните і на який додатковий дохід при цьому розраховуєте - теж необхідно зафіксувати.

Нарешті, в сьоме, для сайтів інтернет-магазинів вкрай важливим є щоденний контроль за правильністю контенту (наявністю товару на складі, незмінністю його ціни).

Справа в тому, що «вбивцею» початківців інтернет-магазинів є виявлення покупцем відсутності замовленого товару, вказаного магазином як наявний «в наявності», подорожчання товару, збільшення терміну доставки - а також явні попередження на сайті на кшталт «про точні ціни та наявність товару перепитаєте у менеджера» (якщо товар масовий, передзвонювати майже ніхто не буде, конкуренція надто велика - підуть з сайту відразу). Природно, гинуть і інтернет-стартапи, у яких виявляються теги що залучають високий трафік, але не мають відношення до вмісту сторінки.

Так ось, як саме, хто саме і наскільки часто буде «пробивати» по всім постачальникам наявність і ціни товарів - і по всіх сайтах-агрегаторах і партнерах актуальність ваших цін - потрібно теж продумати і розрахувати заздалегідь.

І нехай буде вам прибуток!

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики