про твої фінанси

Календар вагітності по тижнях

Ми розповімо, скільки тижнів триває вагітність, які перші ознаки, відчуття, симптоми перших тижнів вагітності від зачаття, як розрахувати термін вагітності по тижнях, на якому тижні вагітності можна дізнатися стать. Адже Bankchart відкриває рубрику, присвячену дивовижним етапам в житті жінки - періоду вагітності. Тиждень за тижнем ми будемо спостерігати за тим, як росте і розвивається майбутня крихітка, що відчуває і як змінюється при цьому його мама, як росте живіт. А також дізнаємося, що і як їй слід робити, щоб виносити і народити здорового малюка.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. 1-й тиждень вагітності
 2. 2-й тиждень вагітності
 3. 3-й тиждень вагітності
 4. 4-й тиждень вагітності
 5. 5-й тиждень вагітності
 6. 6-й тиждень вагітності
 7. 7-й тиждень вагітності
 8. 8-й тиждень вагітності
 9. 9-й тиждень вагітності
 10. 10-й тиждень вагітності
 11. 11-й тиждень вагітності
 12. 12-й тиждень вагітності
 13. 13-а тиждень вагітності
 14. 14-й тиждень вагітності
 15. 15-й тиждень вагітності
 16. 16-й тиждень вагітності
 17. 17-й тиждень вагітності
 18. 18-й тиждень вагітності
 19. 19-й тиждень вагітності
 20. 20-й тиждень вагітності
 21. 21-й тиждень вагітності
 22. 22-й тиждень вагітності
 23. 23-тя тиждень вагітності
 24. 24-й тиждень вагітності
 25. 25-й тиждень вагітності
 26. 26-й тиждень вагітності
 27. 27-й тиждень вагітності
 28. 28-й тиждень вагітності
 29. 29-й тиждень вагітності
 30. 30-й тиждень вагітності
 31. 31-й тиждень вагітності
 32. 32-й тиждень вагітності
 33. 33-тя тиждень вагітності
 34. 34-й тиждень вагітності
 35. 35-й тиждень вагітності
 36. 36-й тиждень вагітності
 37. 37-й тиждень вагітності
 38. 38-й тиждень вагітності
 39. 39-й тиждень вагітності
 40. 40-й тиждень вагітності
 41. 41-42-й тиждень вагітності
 42. Пренатальна діагностика вагітних: скрининги

  42.1 Що таке пренатальний скринінг?

  42.2 Зри в корінь

  42.3 Скринінг 1-го триместру вагітності: терміни, процес, результат

  42.4 Скринінг 2-го триместру вагітності: терміни, результати

  42.5 Що впливає на результати аналізів

Вважається, що початок вагітності у жінки збігається з першим днем ​​її останньої менструації - саме з цього моменту і починають відраховувати десять акушерських місяців або 40 тижнів вагітності (280 днів). Однак перші два тижні жіночий організм лише готується до майбутньої події - до можливого зачаття. Тому акушерський термін вагітності в середньому на два тижні більше терміну фактичного, який становить 38 тижнів (266 днів). «Так в акушерстві прийнято рахувати вже давно, - каже Петро Карпук, лікар акушер-гінеколог СМЦ« Оптима-фарм». - Основна причина полягає в тому, що більшість людей не може знати точний день запліднення яйцеклітини сперматозоїдом», - пояснює він. Про внутрішньоутробний розвиток майбутнього малюка можна говорити, починаючи з третього тижня вагітності, коли зачаття вже відбулося.

1-й тиждень вагітності

Життя всередині.  Воно ще не зародилася. Якщо зачаттю судилося статися в поточному циклі, дізнатися про це раніше ніж через три-чотири тижні у жінки не вийде.

Як там мама? Жіночий організм інтенсивно готується до майбутньої вагітності - йде перебудова гормонального фону, і серед кількох сотень тисяч яйцеклітин дозріває до запліднення та одна, яка виконає важливу функцію. А поки у жінки проходять чергові критичні дні.

Плани на тиждень.  В ідеалі, готуватися до знаменної події жінці слід заздалегідь - переглянути свій спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, уникати навіть пасивного куріння. Треба пам'ятати про шкоду радіації, електромагнітного впливу і хімікатів на плід, якщо з усім цим пов'язана діяльність майбутньої мами. Від планів завести домашню тварину їй краще відмовитися (особливо це стосується кішок, переносників токсоплазмозу), а якщо вихованець вже є - звернутися до ветеринара для профілактичного огляду тварини. Обов'язково треба почати прийом спеціальних мультивітамінних комплексів (і чоловіків це також стосується), що містять фолієву кислоту - вона запобігає розвитку вроджених дефектів плоду.

З цього тижня потрібно обмежувати вживання напоїв з кофеїном, уникати стресових ситуацій і місць великого скупчення людей, проводити профілактику простудних захворювань. Всі медикаменти приймати з обережністю, повідомляючи лікаря про своє можливе положення. Не бажано також проведення рентгенологічних досліджень, конкретно в області таза жінки.

Якщо вагітність планується заздалегідь, майбутній мамі потрібно відвідати гінеколога, який ймовірно направить її на  УЗД-діагностику  для визначення домінантного фолікула (на 5-11 день циклу) і уточнення дня овуляції. Жінці слід почати ранкові виміри базальної температури - цей графік допоможе відстежити дату овуляції. Не зайвою також буде консультація лікаря-генетика (для оцінки можливих ризиків).

2-й тиждень вагітності

Життя всередині.  Можливо, вже до кінця другого тижня (на 13-14 день циклу) або на початку наступного відбудеться овуляція - вийде дозріла яйцеклітина, а на її місці утворюється жовте тіло (його завдання - гормональна підтримка вагітності). З яєчника яйцеклітина переміститься в маткову трубу, де і трапиться її зустріч з одним із сотень мільйонів сперматозоїдів, самим сильним і витривалим. Так відбувається зачаття. Саме в цей момент визначається стать майбутньої дитини - вона залежить від тієї генетичної інформації, яку несе в собі сперматозоід- «щасливчик». Запліднена яйцеклітина (зигота) по фаллопієвій трубі поступово переміщається в порожнину матки. Об'єднавши материнський і батьківський набір хромосом, вона містить в собі генетичний код майбутнього малюка. Нове життя зародилося.

Як там мама?  Якщо жінка здійснює виміри базальної температури, то в першій фазі менструального циклу (починаючи з першого дня менструації і до моменту овуляції) цей показник складе 36,3 - 36,7 ºС. В день овуляції він знижується на 0,4 ° С, потім, протягом двох днів різко піднімається до цифри 37 - 37,2 ºС (на 0,6 - 0,7 ° С вище щодо показника першої фази). Зазвичай овуляцію жінки ніяк не відчувають. Але у деяких з них в області одного з яєчників можуть відчуватися слабкі спазми. 

Плани на тиждень. Майбутня мама дотримується всіх рекомендації першого тижня - піклується про своє здоров'я, приймає вітаміни. Для планованої вагітності найважливіше зараз - це успішне зачаття. Підвищити ефективність «заходу» допоможе:

 • триденне утримання від близькості - це дозволить чоловічому організму згенерувати максимальну кількість статевих клітин;
 • відмова жінки перед статевим актом від спринцювань, гігієнічних процедур із застосуванням засобів, що впливають на кислотно-лужну середу піхви - сперматозоїди дуже чутливі до неї;
 • вибір найбільш оптимальних поз для близькості - місіонерської, колінно-ліктьовий;
 • знаходження жінки в горизонтальному положенні, з подушкою під областю таза, протягом півгодини після статевого акту.

Крім вимірів базальної температури визначити «час ікс» жінці допоможе тест на овуляцію, придбаний в аптеці.

3-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 1 тиждень
 • Розміри: Зростання плоду: 0.2 - 0.3 мм.
 • Вага плода: 2 - 3 мкг.

Життя всередині.  Отже, це сталося - початок нового життя покладено. Протягом чотирьох діб зигота (запліднена яйцеклітина) планомірно переміщається до порожнини матки. У процесі поділу її клітини (бластомери) утворюють щільну кульку під назвою морула - вона нагадує ягоду малини або шовковиці. До кінця третього тижня клітин вже близько 250, а саме плодове яйце є кулька довжиною 0,2 мм і називається бластоциста. На шостий-сьомий день починається процес імплантації бластоцисти (він триває близько 40 годин). За цей час вона впроваджується в слизову оболонку матки (ендометрій) і прикріплюється до її стінок. Починає формуватися плацента. Вагітність настала.

Як там мама?  Жінки, які планують вагітність, на третьому тижні відзначають базальну температуру не нижче 37,0° С. Факт настання вагітності на цьому терміні залишається невідомим - адже жодна з її явних ознак поки не відзначена, а до початку чергових критичних днів ще є час. Проте, жіночий організм вже реагує на глобальні внутрішні зміни змінами в імунній системі жінки: він виробляє спеціальну речовину (EPF - Ранній Фактор Вагітності), яка допомагає зберегти нове життя. Іншими словами, організм перешкоджає конфлікту, який може виникнути між материнською імунною системою і плодом, адже його клітини мають іншу генну структуру і тому чужі організму мами.

Плани на тиждень. Якщо до моменту імплантації плодове яйце ще було «саме по собі» і існувало за рахунок тих поживних речовин, які містила яйцеклітина, то після завершення процесу його харчування і правильний розвиток буде забезпечуватися жіночим організмом (з 9-го дня життя плода). Тому майбутній мамі не варто забувати поради та рекомендації, дані раніше. А також відмовитися від прийому сильнодіючих медичних препаратів. Якщо все ж довелося прийняти будь-які ліки - треба записати їх назви, щоб потім показати спеціалісту, який веде вагітність.

4-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 2 тижні
 • Зростання плоду: 0.4 - 1 мм.
 • Вага плода: 0.4 - 0.5 гр.

Життя всередині. На четвертому тижні прогестерон, що виробляється жіночим організмом, підтримує і зберігає вагітність що настала. Ембріон (так тепер називатимуть майбутнього малюка фахівці до 8-го тижня вагітності) вже досить міцно прикріпився до стінок матки. На цьому тижні відбуваються дуже важливі для плода зміни - розвиваються позазародкові органи: хоріон, амніон, жовтковий мішок. Вони забезпечать майбутній дитині повний захист, піклуючись про її харчування, дихання і біохімічну підтримку. Хоріон пізніше перетвориться в плаценту, з амніону утворюється плодовий міхур. Сам майбутній малюк на цьому тижні являє собою подобу плоского диска, який складається з декількох шарів - з них в майбутньому сформуються тканини або органи дитячого організма. Ембріон змінюється щогодини, формуються обриси його голови. З'являються зачатки органів травної, нервової, дихальної систем майбутньої дитини.

Як там мама?  Падіння базальної температури до вихідного рівня (36,3 - 36,7 ºС) зазвичай відбувається за пару днів до передбачуваної дати чергової менструації. Якщо ж цього не сталося, жінка здорова і запальних процесів в її організмі немає, то ймовірність того, що вагітність трапилася в цьому циклі, дуже висока.

На цьому тижні жінка може відзначити підвищену дратівливість, стомлюваність, відчути набухання молочних залоз і слабку болючість сосків. Це результат гормональних змін в організмі, викликаних «роботою» жовтого тіла, яке утворилося в яєчнику після виходу звідти дозрілої яйцеклітини (воно продукує прогестерон). Однак названі ознаки з однаковою ймовірністю можуть свідчити як про настання вагітності, так і про критичні дні, що наближаються. Розвіяти сумніви допоможе аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) - гормон, що виробляється хорионом. Його рівень у крові різко підвищується на 10-11 день після запліднення, що свідчить про вагітність.

Плани на тиждень. Для перевірки рівня ХГЛ в домашніх умовах варто придбати тест на вагітність. За допомогою спеціальних тест-смужок з високою чутливістю жінка зможе дати відповідь на хвилююче її питання. Однак краще провести тест на п'ятому тижні і зробити це вранці (коли концентрація гормону в сечі вище) - його результати будуть більш показовими. У зв'язку з важливістю поточного тижня для правильного розвитку ембріона (починається закладка органів і систем дитини), майбутній мамі вкрай протипоказаний алкоголь, сильнодіючі ліки - не варто випробовувати долю.

5-й тиждень вагітності

Вік плоду: 3 тижні

Розміри плода: Зростання плоду: 1 - 1.6 мм

Вага плода: 0,5 - 0,8 г

Життя всередині.  Поки жінка ще тільки здогадується про своє становище, всередині неї відбуваються приголомшливі зміни. На п'ятому тижні вагітності від зачаття формуються зачатки органів травної системи (печінка, підшлункова залоза), верхньої дихальної системи (гортань, трахея), розвивається серце. Відбувається утворення кровоносної системи, в тому числі і судин пуповини. Нервова трубка, прообраз центральної нервової системи, частково замикається, а вздовж неї утворюються соміти - елементи тканини, з якої пізніше розвивається м'язова тканина плода. Формуються гонобласти - попередники статевих клітин майбутньої дитини.

Як там мама? На якому тижні вагітності починає нудити? Жіночий організм реагує на грандіозну гормональну перебудову. Тому до незвичайних відчуттів попереднього тижня можуть додатися ознаки раннього токсикозу: головні болі, прискорене сечовипускання, сонливість, поганий апетит, непереносимість окремих запахів або продуктів, нудота і блювота. Нездужання зазвичай «відступає» ближче до кінця першого триместру вагітності (до 12-13 тижня). Токсикоз може проявлятися лише деякими з перерахованих ознак, а особливо везучих жінок - зовсім обходить стороною.

Для полегшення стану майбутній мамі зазвичай рекомендують:

 • харчуватися дрібно, приймати їжу перший раз, не встаючи з ліжка;
 • підібрати продукти, які допоможуть впоратися з підступаючою нудотою;
 • відмовитися від важкої їжі, уникати запахів-подразників;
 • вживати достатню кількість рідини;
 • повноцінно відпочивати, уникати стресів.

Плани на тиждень.  Оскільки менструація у жінки так і не почалася, і всі ознаки вказують на вагітність що настала, зараз саме час провести домашній експрес-тест для її визначення, або ж здати в лабораторії аналіз крові на ХГЛ.

6-й тиждень вагітності

Вік плоду: 4 тижні

Зростання плоду: 3 - 6 мм

Вага плода: 0.9 - 1.3 г

Життя всередині.  На шостому тижні ембріон чекає безліч змін - у нього формуються відділи головного мозку, закладаються нирки, селезінка, легені, виділяється шлунок, видно обриси кишечника. Уже відслідковуються зачатки верхніх кінцівок. Починають розвиватися органи слуху. На голові ембріона можна розрізнити подобу ротика, вушок, видно очні пухирці - майбутні очі крихти. Розвивається плацента - найважливіший орган, в завдання якого входить харчування, забезпечення киснем, захист і гормональна підтримка плода. Можна розпізнати пуповину, хоча вона ще й ледве помітна. Найбільш значущими досягненнями поточного тижня є поява серцебиття плода (на моніторі апарату УЗД воно відбивається мерехтливою точкою) і закриття нервової трубки ембріона.

Як там мама?  Якщо токсикоз вже дав про себе знати на попередньому тижні, то зараз його симптоми можуть посилитися. Не у всіх майбутніх мам нудота спостерігається виключно вранці - вона може «нагрянути» і ввечері, і навіть тоді, коли жінка голодна. Іноді напад нудоти підступає в найнесподіваніший момент - в транспорті або на робочій нараді.

У деяких жінок спостерігається підвищене слиновиділення, а в молочних залозах, крім тяжкості, можуть відчуватися легкі поколювання. Якщо майбутню маму турбують проблеми з випорожненням, для поліпшення перистальтики кишківника їй рекомендують перейти на дробовий режим харчування, збільшити вживання клітковини (цільнозерновий хліб, висівки, горіхи і родзинки, свіжі фрукти і овочі), відрегулювати питний режим (до 1,5-2 л рідини в день).

Плани на тиждень. Незважаючи на погіршення самопочуття, жінці все ж важливо досить гуляти на свіжому повітрі, приймати вітаміни, правильно харчуватися. Якщо вона важко переносить прояви раннього токсикозу, то треба звернутися за допомогою до лікаря.

7-й тиждень вагітності

Вік плоду: 5 тижнів

Зростання плоду: 6 - 12 мм

Вага плода: 1.3 - 1.7 г

Життя всередині. На сьомому тижні у майбутнього малюка позначаються нижні кінцівки і продовжують розвиватися верхні. У ембріона все ще видно хвостик, але незабаром він стане майже непомітним. Маленьке личко поступово знаходить потрібну форму - починає позначатися носова складка, формується ротик, окреслюються вушка, розвиваються органи зору.

Продовжує формуватися мозок ембріона, його травний тракт і дихальна система. Вона не функціонує, адже дихання і харчування майбутнього малюка здійснюється за рахунок матково-плацентарного кровообігу, яке формується в кінці поточного тижня. Завершують своє формування нирки, починає працювати первинна система кровообігу.

Як там мама?  Збільшення розміру матки на цьому терміні вдвічі візуально на фігурі майбутньої мами практично не відбивається. Зате вона може помітити у себе потемніння ореол молочних залоз, що характерно при вагітності. Зараз в шийці матки відбувається формування своєрідного бар'єру - слизової пробки, яка протягом всієї вагітності буде протистояти проникненню мікробів і інфекцій в матку. Обсяг крові жінки до цього моменту зростає на 10%.

Плани на тиждень.  Оскільки всі ознаки вказують на вагітність що настала, жінка може звернутися до лікаря - перший раз це бажано зробити до 12 тижня вагітності. Якщо вагітність протікає нормально, в середньому за весь її період таких візитів може бути від семи до дев'яти. Згідно з українським законодавством, ведення неускладненої вагітності може здійснювати лікар загальної практики (сімейний лікар, терапевт). При цьому жінка обов'язково відвідує акушера-гінеколога на 19-21-й і 30-й тижнях вагітності, а при виникненні ускладнень - переходить під його спостереження.

Перша консультація може бути тривалою. Адже доктору належить зібрати анамнез (в тому числі і інформацію про стан здоров'я батька дитини), провести загальне та акушерське обстеження, визначити обсяг і термін лабораторного обстеження, заповнити індивідуальну карту вагітної і породіллі і обмінну карту, запросити у терапевта виписку з амбулаторної картки вагітної. А самій жінці - заповнити анкету вагітної (за згодою) та інформаційну угоду.

8-й тиждень вагітності

Вік плоду: 6 тижнів

Зростання плоду: 13 - 24 мм

Вага плода: 1.7 - 2.1 г

Життя всередині.  Найважливішим досягненням поточного тижня є початок окостеніння кістяка ембріона (процес завершується тільки в зрілому віці людини). Продовжує «оформлятися» личко (носик, верхня губа, повіки), вдосконалюється система травлення, закладається вилочкова залоза, тканини щитовидної залози. Епідерміс ембріона вже має два шари клітин. Змінюється будова серця - утворився клапан починає регулювати потік крові. Якщо ембріон чоловічої статі, на цьому тижні у нього формуються яєчка.

Як там мама? Матка росте, і у жінки на восьмому тижні можуть виникати слабкі відчуття що ніби тягнуть. Деякі речі незабаром будуть тісні в талії - жіноча фігура поступово здобуває нових форм. Можливо, майбутній мамі доведеться купити новий бюстгальтер - м'який, що підтримує груди які наливаються, і віддати перевагу комфортному взуттю на низькому ходу.

Плани на тиждень. На другому місяці вагітності є небезпека ускладнень, трапляються викидні, завмерлі вагітності. Тому жінці треба бути уважною до свого становища, при найменших сумнівах - звертатися за медичною допомогою.

Крім оформлення медичної документації, при першому візиті доктор:

 • проводить загальний і гінекологічний огляд жінки (в дзеркалах і бімануальне дослідження);
 • визначає фактори ризику гестаційного діабету (діабету вагітних) і прееклампсії (ускладнення другої половини вагітності);
 • оцінює показання до напрямку на медико-генетичну консультацію (обов'язково, якщо вік матері 35 років і більше, батька - 40 і більше);
 • повідомляє про доцільність одночасного проведення першого УЗД (11 тижнів + 1 день - 13 тижнів + 6 днів) і подвійного біохімічного тесту (вільний β-ХГ і РАРР-А) і розрахунку ризику наявності у плода хромосомної і іншої вродженої патології (проводиться за згодою) .

При наявності факторів ризику прееклампсії доктор може порекомендувати жінці з 16 тижнів вагітності і до моменту пологів щодня приймати 75 мг аспірину.

Доктор також пояснить вагітній необхідність прийому фолієвої кислоти в добовій дозі 400 мкг до 12 тижня вагітності (при наявності в анамнезі випадків народження дітей з вродженими дефектами нервової трубки - дозу збільшують до 800 мкг / добу).

При першому візиті (і всіх наступних) жінці належить вимір температури, маси тіла (на першій консультації - також зростання і індекс маси тіла), артеріального тиску, частоти і ритмічності пульсу, загальне акушерське обстеження.

Про подальший перебіг вагітності, а також про те, яке лабораторне обстеження треба буде пройти жінці в рамках постановки на облік читайте далі.

9-й тиждень вагітності

Вік плоду: 7 тижнів

Зростання плоду: 2,5 - 3 см.

Вага плода: 2 - 4 г

Життя всередині.  Тіло малюка поступово випрямляється, вже можна розрізнити його частини: голову (підборіддя все ще притиснуте до грудей), тулуб, кінцівки. Все чіткіше видно личко. Триває процес зміцнення кісток майбутнього малюка, формування суглобів, пальці рук і ніг подовжуються. Малюк пробує здійснювати перші рухи. На цьому тижні закладається мозочок - він відповідає за координацію рухів.  

Як там мама? Перші рухи майбутнього малюка мама поки не відчуває. Вона все ще може відчувати ознаки токсикозу - саме через нього деякі жінки в цьому періоді значно втрачають у вазі. Але це тимчасово - незабаром неприємні симптоми залишаться в минулому і почнеться збільшення ваги. Зараз жінка може помітити у себе на грудях «венозну сіточку» - це може свідчити про її схильність до варикозного розширення вен. Незважаючи на те, що дана проблема більш відчутна на пізніх термінах вагітності, обговорити з доктором її профілактику можна вже зараз.

Плани на тиждень.  В рамках постановки на облік у зв'язку з вагітністю жінці необхідно буде здати наступні аналізи:

 • загальний аналіз сечі, в т.ч. і тест на наявність білка;
 • бактеріальний посів сечі (за показаннями можуть призначити антибіотикотерапію);
 • група крові та резус-фактор;
 • загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів;
 • обстеження на сифіліс і тест на ВІЛ-інфекцію;
 • тест на наявність HBsAg (вірусного гепатиту В);
 • мазок на цитологічне дослідження.

Також лікар може направити вагітну на здачу аналізу на TORCH-інфекції (якщо до настання вагітності жінка його не здавала), на біохімічний аналіз крові, аналіз на рівень цукру в крові.

Аналізи за показаннями:

 • мазок на флору - за наявності скарг та клінічних проявів;
 • наявність резус-антитіл при Rh-негативної приналежності крові вагітної і Rh-позитивної - у батька дитини (при неускладненій вагітності - титри резус-антитіл визначаються під час першого візиту і на 28-му тижні);
 • двогодинний пероральний тест толерантності до глюкози (ПТТГ) - при наявності факторів ризику призначають на першій консультації (на 24-28 тижні - проходять всі вагітні).

В рамках постановки на облік вагітної можливо необхідно буде пройти огляд у окуліста, стоматолога, ЛОРа та ендокринолога. Якщо у жінки є екстрагенітальні захворювання, під час вагітності їй також потрібно буде спостерігатися і у профільного спеціаліста.

10-й тиждень вагітності

Вік плоду: 8 тижнів

Зростання плоду: 3.3 - 4.3 см.

Вага плода: 4 - 6 г

Життя всередині.  Завершується ембріональний період розвитку майбутнього малюка і починається фетальний (плодовий) період - тепер дитину будуть називати плодом. До початку цього етапу розвитку всі системи органів майбутньої дитини вже сформовані, а сам плід - нагадує крихітного малюка. Імовірність виникнення збою в розвитку плода після завершення поточного тижня - мінімальна. Ембріональний хвостик зникає. Закладаються зачатки молочних зубів, розвиваються повіки (вони поки закриті), проходить активний розвиток головного мозку плода, завершує формуватися серце. Якщо малюк чоловічої статі, його яєчка починають виробляти гормон тестостерон.

Як там мама? Жінка може відзначати у себе різкі зміни в настрої, підвищену збудливість - це все «справа рук» гормонів. Її вага може почати потихеньку збільшуватися (за динамікою цього показника лікар буде ретельно спостерігати протягом усього періоду вагітності). Якщо токсикоз ще не відступив, зовсім скоро це повинно статися.

Плани на тиждень.  Крім огляду вагітної, призначення їй лабораторних досліджень, під час першого візиту доктор може дати жінці рекомендації щодо харчування, відпочинку і фізичних навантажень, інтимного життя під час вагітності, пояснить необхідність відмови від шкідливих звичок, зверне увагу на умови праці майбутньої мами.

Доктор може порекомендувати жінці вести щоденник самопочуття вагітної - ці домашні записи допоможуть їй самостійно стежити за своїм здоров'ям, вчасно відзначати тривожні симптоми і своєчасно звертатися за допомогою до фахівця. Крім того, такі щоденні замітки стануть прекрасною пам'яткою про чарівний період очікування малюка.

Також доктор, ймовірно, проінформує вагітну щодо можливих загроз, при яких вона повинна негайно звернутися за медичною допомогою - це кровотеча, зміна характеру рухів плода, сильний головний біль, погіршення зору, лихоманка і озноб, біль при сечовипусканні, постійні скорочення матки, різкі набряки (особливо обличчя і кінцівок), нудота, блювота, пронос, підтікання або відходження навколоплідних вод.

Другий візит майбутньої мами до лікаря повинен відбутися не пізніше двох тижнів після першої консультації.

11-й тиждень вагітності

Вік плоду: 9 тижнів

Зростання плоду: 4.4 - 6 см.

Вага плода: 6 - 8 г

Життя всередині. Плід інтенсивно зростає. Продовжують формуватися кінцівки - пальчики рук і ніг. Крихітні кулачки можуть стискатися. Шия малюка міцніє. Судин плаценти стає більше - це необхідно для забезпечення повноцінної життєдіяльності організму, що росте. Удосконалюється його система кровотворення, далі розвиваються органи імунної системи, формується діафрагма плода. На поточному тижні починає утворюватися райдужка очей - елемент очного яблука, що визначає колір очей людини.

Як там мама?  У жінки все так само може спостерігатися примхливість, плаксивість, мінливість настрою - зараз для неї особливо важливі турбота і психологічна підтримка близьких. У деяких майбутніх мам може позначитися ледве помітний животик, в зв'язку з чим їм незабаром доведеться відмовитися від вузького, що сильно облягає одягу.

Плани на тиждень.  На цьому тижні жінці може бути призначено перше УЗД (його проводять на терміні вагітності від одинадцятого до тринадцятого тижнів). Під час дослідження визначається термін вагітності, вимірюється величина комірцева зона плода, визначаються УЗ маркери вродженої та хромосомної патології. За свідченнями або за бажанням вагітної одночасно з УЗД проводять подвійний біохімічний тест (вільний β-ХГ і РАРР-А). Даний скринінг дає можливість визначити дефекти розвитку плода, генетичні патології, виявити загрозу зриву вагітності.

Більшість батьків хвилює питання щодо статі малюка. Оскільки відповідь на нього під час першого УЗД, найімовірніше, не буде, майбутній мамі можна скористатися спеціальним гендерним тестом для визначення статевої приналежності малюка. Деякі з них можна використовувати вже з десятого тижня після зачаття, точність таких тестів - від 90%.

12-й тиждень вагітності

Вік плоду: 10 тиждень

Зростання плоду: 6 - 7.2 см.

Вага плода: 8 - 14.5 г

Життя всередині.  Печінка маляти починає виробляти жовч - вона необхідна для перетравлення їжі в майбутньому, з'являється перистальтика кишківника (його періодичні скорочення). Мозок плоду розвивається і зовні нагадує дорослий орган. Кроха, мружачись, може реагувати на яскраве світло, демонструвати хапальний рефлекс, а також те, що йому «не подобається» продукти, що вживаються мамою. Якщо УЗД відбудеться на цьому тижні, можна буде поспостерігати, як малюк, «плаваючи» і перевертаючись, переміщається всередині.

Як там мама?  Добігає кінця перший триместр вагітності - його завершення може ознаменуватися ослабленням проявів токсикозу, а також животиком, що трохи округляється, - матка вже значно збільшилася. Тепер її зростання буде спрямоване вгору, в черевну порожнину. Роль органу, який виробляє гормони для підтримки вагітності, починаючи з цього терміну, бере на себе плацента.

Плани на тиждень. Якщо жінка ще не пройшла перше УЗД, їй слід зробити це до 13 тижня вагітності включно. Обмінна карта видається жінці з моменту постановки її на облік. Доктор, що веде вагітність, може повідомити майбутній мамі про необхідність відвідування нею занять Школи відповідального батьківства, якщо вони проводяться в медичній установі, при якій жінка стоїть на обліку. На ці й інші заняття для майбутніх батьків бажано ходити разом з партнером (з батьком дитини, або з тим, хто буде підтримувати жінку на пологах).

Нагадаємо, що повторний візит до лікаря повинен бути запланований через два тижні від дати першого візиту.

13-а тиждень вагітності

 • Вік плоду: 11 тижнів
 • Зростання плоду: 7 - 8 см
 • Вага плода: 14 - 20 г

Життя всередині . На цьому тижні у малюка сформувалися всі молочні зубки. На кінчиках пальців вималювалися унікальні відбитки. Раніше голова малюка була найбільшою частиною тіла, тепер вона складає всього 1/3 його розмірів. Підшлункова залоза вже синтезує інсулін. У дівчаток сформовані яєчники, у хлопчиків формується передміхурова залоза. Повіки малюка все ще закриті.

Джерело фото:  babycentre.co.uk

Як там мама?  Добігає кінця останній тиждень 1-го триместру. Найчастіше він характеризується підвищеним газоутворенням, головними болями, запорами. Запори - природний процес в вашому положенні, так як перистальтика кишечника сповільнюється.

Для усунення цієї проблеми слід включити в раціон буряк, пшеничні висівки, сливове пюре, курагу. Знизити метеоризм допоможуть виключення жирних продуктів, хлібобулочних виробів, бобових і капусти.

Заспокоїти головний біль допоможе відпочинок в добре провітреній темній кімнаті або легкий масаж скроневої області кінчиками пальців. Якщо нічого не допомагає, дозволено одноразове застосування препаратів на основі парацетамолу. Якщо біль не йде, а на її тлі відбуваються скачки артеріального тиску, слід звернутися за допомогою до медиків. 

На грудях проглядається венозна «сітка», груди збільшені в розмірі через розвиток молочних проток, може виділятися молозиво.

З позитивних моментів можна відзначити те, що походи в туалет скорочуються, вщухає токсикоз, а з ним і ранкова нудота.

Якщо немає особливих медичних показань, батьки, на підставі рекомендацій лікаря, можуть приймати рішення про відновлення інтимних відносин. Переживати не варто: малюк захищений амніотичною рідиною і «пробкою» з слизу, що закриває вхід в матку.

Плани на тиждень . На цьому тижні майбутня мама завершує здавати необхідні аналізи, якщо не встигла - проходить перший скринінг вагітності (УЗД і дослідження крові), закінчує обхід вузьких фахівців.

14-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 12 тижнів
 • Зростання плоду: 8-9 см
 • Вага плода: 19 - 27 г

Життя всередині . У малюка сформований ковтальний рефлекс, він розрізняє смакові переваги мами, прискорюючи (якщо солодке) або сповільнюючи (якщо несмачне) темп ковтання. Удосконалюється голосовий апарат. Нирки вже можуть переробляти амніотичну рідину, а сечоводи виводити її назовні. У дівчаток яєчники опускаються в таз. Плід реагує на зовнішні подразники різними гримасами: морщиться, мружиться, хмуриться. Тіло малюка покрито густим слизом, під яким пробивається перший пушок - лануго. При дотику до живота, малюк це відчуває і реагує легкими поштовхами. Статеві органи дозріли, але поки визначити стать дитини не вдається.

Джерело фото:  babycentre.co.uk

Як там мама?  На чотирнадцятому акушерському тижні приховувати вагітність навряд чи вдасться: матка збільшена настільки, що звичний одяг носити стане важко, дно матки піднімається до пупка. Майбутня мама набуває «вагітну» ходу: характерний прогин хребта, розправлені плечі, «качина» манера ходьби і поза «стоячи руки в боки», можуть стати красномовніше за слова. Збільшується навантаження на черевну стінку, що може викликати появу розтяжок на животі, також стрії можуть з'явитися на сідницях і грудях. Їх усунення можна проводити як косметичними промисловими засобами: креми і гелі, так і домашніми: оливкова і мигдальна олії.

13-14 тиждень від зачаття

Джерело фото:  birth.com.au

Плани на тиждень . Якщо ви встали на облік до 12 тижнів, то 14 тиждень - саме час відвідати лікаря і дізнатися у нього результати аналізів, розпитати про дані скринінгу. При наявності медичних показань лікар направить на проведення процедури фетоскопіі і біопсії ворсин хоріона. Доктор поцікавиться самопочуттям майбутньої мами, обміряє окружність живота, висоту матки, зважить і виміряє тиск. Розпитайте лікаря про можливе відвідування пілатесу або аквааеробіки, курсів йоги. Майбутній мамі належить захоплююча подорож у світ моди для вагітних.

Якщо у вас з'явилися болі, що тягнуть в області матки, матка «твердне», з'явилися виділення - це серйозний привід звернутися до лікаря.

15-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 13 тижнів
 • Зростання плоду: 9-11 см
 • Вага плода: 25-57 г

Життя всередині. Травна і дихальна система активно розвиваються: малюк робить перший вдих. Червона шкіра дуже тонка, під нею чітко видно судини. Зміцнюються кістки, формується кістковий мозок. Дії малюка вже підвладні мозочку: хаотичний рух згасає. Серце плоду пропускає 22 літри крові в добу. Фолікули волосся можуть виробляти пігмент, що визначає колір волосся малюка. Жовчний міхур виділяє жовч, що надає зелено-чорне забарвлення першому калу малюка - меконію. Сеча, що періодично виділяється малюком, підтримує склад амніотичної рідини на належному рівні.

Джерело фото:  babycentre.co.uk

Як там мама?  На п'ятнадцятому тижні майбутні мами виявляють у себе вертикальну коричневу смугу, що йде від лобка до пупка, або невеликі коричневі плями на тілі, викликані скупченням меланіну. Це не привід для занепокоєння - зазвичай після пологів пігментація проходить сама. Закладеність носа і пігментація викликані перебудовою гормонального фону вагітної і є нормою, хоч і доставляють дискомфорт.

Плани на тиждень . Якщо майбутня мама раніше відкладала відвідування магазинів одягу для вагітних, зараз це слід зробити якомога швидше, так як зайве тиск звичайного одягу на живіт може негативно відбитися на розвитку малюка. Вибирайте одяг м'який, приємнй до тіла, з натуральних тканин, з широким еластичним поясом. Якщо ви страждаєте варикозним розширенням вен на ногах, вам підійдуть спеціальні компресійні колготи для вагітних. Спілкуйтеся з малюком, слухайте приємну музику, залучайте майбутнього тата до розмов з «животиком».

16-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 14 тижнів
 • Зростання плоду: 10 - 13 см
 • Вага плода: 55 - 95 г

Життя всередині. Малюк активно росте, хапаючи ручки, ніжки, пупковий канатик пальчиками, і значно додає у вазі. Кожні 45 хвилин навколоплідні води поповнюються сечею малюка. Дитина активно кривляється і тримає голову прямо. Фолікули волосся виробляють пігмент, що визначає колір волосся малюка.

Джерело фото: babycentre.co.uk

Як там мама?  Матка має розмір половини невеликої дині, прощупується при пальпації. Завдання майбутньої мами - постачати дитину поживними речовинами і киснем. Потрібно переглянути свій раціон харчування і режим дня: додати полівітаміни, урізноманітнити меню, більше рухатися і не забувати про належний відпочинок. Правильне положення для сну - на лівому боці, підтягнувши ліву ногу до грудей, а під друге коліно підкласти подушку. Досвідчені мами можуть відчувати в животі «порхаючих метеликів» - перші і такі довгоочікувані поштовхи малюка. Перші ворушіння дитини багатьом мамам схожі з лопання бульбашок газів всередині живота. Деякі малюки особливо активні під час дотиків і розмов з ними майбутніх батьків.

Джерело фото:  birth.com.au

Плани на тиждень. Прислухайтеся до себе, стежте за самопочуттям і контролюйте виділення з піхви. Розмовляйте з малюком, ходіть в театри, відвідуйте музеї і всілякі виставки. Не забудьте про відвідування лікаря на наступному тижні. Якщо у вас різні резус-фактори крові з майбутнім батьком, лікар направить здати аналіз крові на наявність резусних антитіл.

17-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 15 тижнів
 • Зростання плоду: 12,5-14 см
 • Вага плода: 90-115 г

Життя всередині . На 17-му тижні пупковий канатик стає товще, а плацента важчою (480 г). Потові залози розвиваються по всій довжині тіла, малюк активно смокче пальчик. Шкіра все ще тонка і зморшкувата, пушок волосся (лануго) покриває все тіло дитини - він захищає шкіру малюка і пропадає за кілька тижнів до народження. Малюк активно оглядає навколишню середу, добре чує, розрізняє емоції мами. У малюка сформовані імунна, ендокринна і центральна нервова системи.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  На даному етапі майбутній мамі слід приділити максимум уваги сечовидільній системі організму. Під дією гормону прогестерону видільна система «гальмує», що може викликати застій сечі і інфекції. Тому на цьому тижні контролюйте аналіз сечі, щоб уникнути появи циститу або пієлонефриту. Кровообіг посилено, тому не варто лякатися спонтанних носових або ясенних кровотеч (якщо тільки вони не регулярні). Матка росте більше вгору, знаходиться на 4-5 см нижче пупка. Повторнородящі чітко відчувають ворушіння.

Плани на тиждень. На початку цього акушерської тижня вагітна жінка повинна відвідати лікаря, щоб взяти напрямок на планове друге УЗД (18-20 тижнів), якщо це не зроблено раніше. Нарешті ви зможете дізнатися стать малюка! Вам можуть запропонувати пройти другий біохімічний скринінг на терміні 16-20 тижнів (ідеально в 18 тижнів): АФП і вільний β-ХГ (подвійний тест) або АФП + вільний β-ХГ + вільний естріол (потрійний тест). Якщо майбутня мама успішно пройшла перший біохімічний скринінг, їй запропонують визначити тільки рівень АФП. Ця процедура не є обов'язковою.

18-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 16 тижнів
 • Зростання плоду: 13 - 22 см
 • Вага плода: 115 - 230 г

Життя всередині . Малюк надзвичайно активний: він перекидається, штовхається, смокче пальчик, хапає пупковий канатик пальцями. Малюк робить дихальні рухи грудною кліткою, судини все ще видно через тонку шкіру. У дівчаток сформувалися і зайняли своє місце матка і фаллопієві труби, у хлопчиків відмінно видно геніталії. Хоча не завжди вони їх демонструють на УЗД.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk

Як там мама?  Матка майже досягла центру живота. У зв'язку з цим можуть з'явитися болі в спині. Якщо таке має місце, носіть допологовий бандаж. Тепер, навіть якщо вагітні вперше, ви почнете відрізняти легкі тріпотіння малюка від інших відчуттів в організмі. Якщо ви набрали зайву вагу - відкоригуйте свій раціон, виключіть продукти, що несуть в собі легкі вуглеводи (булочки, тістечка), додайте більше овочів і злаків.

Джерело фото:  www.birth.com.au

Плани на тиждень . На цьому тижні потрібно пройти планове УЗД, яке покаже структурні аномалії малюка. Залучіть до цього відповідального заходу майбутнього тата. Збережіть цей хвилюючий момент на фотографії або диску. Якщо ви вирішили пройти другий біохімічний скринінг, зробити його краще зараз.

19-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 17 тижнів
 • Зростання плоду: 20 - 25 см
 • Вага плода: 220 - 305 г

Життя всередині. У малюка закладаються корінні зубки. Активно формуються відділи мозку, відповідальні за слух, нюх, дотик, смак і зір. Волосся на голові починають рости, сальні залози продукують воскоподібний секрет, будучи певним бар'єром, що відділяє дитину від зовнішнього середовища аж до самого народження. Зростання малюка сповільнюється, починається вироблення жирової тканини, джерела тепла, по всьому тілу. Очі закриті, але малюк розрізняє світло і темряву. Він ковтає амніотичну рідину, а нирки виводять її назовні.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама? Збільшується животик, а разом з ним стегна, груди і сідниці, розширюється таз. На обличчі можуть проявитися судини, які після пологів зникнуть. Якщо у вас знижений тиск, уникайте різких рухів, а також виключіть з раціону часник, горіхи, цитрусові. Запитайте у лікаря щодо методів підвищення тиску.

Плани на тиждень. Якщо ви не пройшли УЗД і другий скринінг на 18 тижні, покваптеся зробити його зараз. Доктор визначить розташування плаценти, розвиток внутрішніх органів, стан шийки матки. Рекомендація щодо планового УЗД саме на цьому терміні виправдана тим, що малюк ще досить вільно плаває в рідині, що дозволяє дати точну оцінку його стану і розвитку. Доктор досить точно може визначити стать дитини.

20-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 18 тижнів
 • Зростання плоду: 24-26 см
 • Вага плода: 290 - 310 г

Життя всередині . Очки трохи відхкриті, малюк потроху вчиться моргати. Личко все ще зморщене через відсутність жирового прошарку. Відбитки пальців чітко видно, він реагує на голос мами прискореним серцебиттям. Після заковтування амніотичної рідини, організм малюка всмоктує з неї воду, а те, що залишилося переміщує в товсту кишку. У кишечнику формується і накопичується первородний кал - меконій, в'язка зелено-чорна речовина.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама? Вітаємо - ви досягли «екватора» вагітності! З цього тижня ви почнете стрімко набирати вагу. Можуть з'явитися розтяжки і свербіж в області живота, стегон, сідниць і грудей. Не піддавайтеся спокусі розчісувати сверблячі місця, краще скористайтеся зволожуючим і живильним лосьйонами. Поштовхи дитини дуже відчутні, але якщо плацента розташована по передній стінці матки, відчуття поштовхів можуть «запізнитися» до 22 тижня. Якщо ви виявили варикоз на ногах або животі, повідомте про це лікаря для корекції. Слідкуйте за харчуванням, щоб не набрати зайвих кілограмів, від яких після пологів важко позбутися.

Джерело фото:  www.birth.com.au

Плани на тиждень . При плановому візиті до лікаря попросіть розповісти про результати пройденого скринінгу і УЗД. Якщо було виявлено низьке розташування плаценти, слід провести контрольне УЗД в 32 тижні. При центральному передлежанні плаценти вагітну направляють в стаціонар. Також лікар вимірює пульс, тиск, температуру майбутньої мами, дасть направлення на ВІЛ-тест (22-23 тижні) і загальний аналіз сечі.

21-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 19 тижнів
 • Зростання плоду: 21 - 28 см
 • Вага плода: 300 - 400 г

Життя всередині . Еритроцитами малюк вже забезпечений в достатній кількості, тепер створюються лейкоцити - «варти» організму від інфекцій. Система травлення розщеплює амніотичну рідину на воду і цукор. Видільна система функціонує в повному обсязі, нирки в добу фільтрують до 450 мл рідини, виведеної у вигляді сечі. Брови і повіки повністю розвинені, малюк моргає. У дитини свій режим дня, іноді він не збігається з режимом мами. Малюк переважно лежить поперек живота і постачає маму серіями поштовхів і ударів.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  На цьому акушерському тижні з грудей може виділятися молозиво - напівпрозора рідина жовтого кольору. Якщо виділення сильні, скористайтеся спеціальними прокладками для грудей. В організмі наростає додаткове навантаження на серце - плацентарне коло кровообігу. Плацента фільтрує до 500 мл крові / хв, об'єм крові мами збільшується на 34%. Зараз навантаження на ноги зростає, що може послужити поштовхом до розвитку варикозу. Його можна виявити не тільки на ногах, а й в прямій кишці, на животі та стегнах. Буває, що варикоз проявляється на ногах у вигляді синіх або фіолетових плям, які після пологів зникають, але проблема розширених вен залишається.

Плани на тиждень. Якщо ви відчуваєте дискомфорт від набряків в ногах, знайшовши хвилинку для додаткового відпочинку, покладіть ноги вище рівня стегон вгору, і посидьте так пару хвилин. Це може стати профілактикою варикозу. Носіть бандаж для запобігання розтяжок. Здайте аналіз сечі на наявність білка і візьміть направлення на ВІЛ-тест на 22-23 тижні.

22-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 20 тижнів
 • Зростання плоду: 26 - 29 см
 • Вага плода: 390 - 470 г

Життя всередині . Хребет малюка сформований, чітко видно хребці. Центральна нервова система малюка розвивається стрімко, головний мозок заповнений всіма нервовими клітинами, які будуть супроводжувати людину все життя. Мозок малюка протягом шостого місяця збільшиться до 100 грамів. Кроха усвідомлено крутить головою, реагує на зовнішні подразники поштовхами, обмацує себе, реагує на голос батьків. Розвивається підшлункова залоза. Сформовано губи, шкіра все ще зморшкувата, хоча зараз крихітка - зменшена копія новонародженого.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама? Якщо ви покладете палець трохи вище пупка, зможете відчути дно матки. Ворушіння дитини зараз дуже відчутні. Особлива активність у деяких малюків проявляється після маминої трапези або при незручному положенні тіла мами. З піхви можуть йти виділення: якщо вони прозорого кольору, - це норма. Слідкуйте за своєю вагою: відтепер ви будете стрімко її набирати. Вас можуть турбувати носові кровотечі: це також норма, якщо вони не стають системним явищем.

Джерело фото:  www.birth.com.au

Плани на тиждень . Не забудьте про ВІЛ-тест на цьому тижні. Зараз слід якомога більшу увагу приділити стеженню за руховою активністю малюка. Тривала відсутність поштовхів може послужити сигналом для термінового звернення до жіночої консультації. Відзначайте про себе ранкові та вечірні ворушіння дитини. Якщо вас турбує зайва пасивність малюка, поговоріть з ним ласкаво і змусьте «відгукнутися». Він послухає!

23-тя тиждень вагітності

 • Вік плоду: 21 тиждень
 • Зростання плоду: 28 - 30 см
 • Вага плода: 460 - 510 г

Життя всередині. Наука стверджує, що малюк бачить сни: ця теорія підтверджується наявністю фази швидкого сну крихти. Він знаходиться практично в постійному сні, прокидаючись на нетривалий час для «прогулянок». Дихальна система малюка «оголосила» мобілізацію, регулярно роблячи «вдих-видих» для адаптації до моменту народження. Ви можете відчути легке сіпання всередині: це гикавка. Дитина розрізняє звуки: биття серця мами, голос батьків, сторонні звуки (наприклад, рев пилососа, гучне щебетання папуг або гавкіт собаки). Після народження ці звуки НЕ будуть її турбувати.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk

Як там мама? Набряки можуть придбати серйозний характер, і це може відбутися не тільки через зростання навантаження на нирки. Вживайте менше солоної їжі. Сіль, як відомо, утримує воду в організмі. Дискомфорт при ходьбі викликаний зміною центру ваги, а, отже, перерозподілом навантаження. Тазостегнові суглоби потроху розходяться, готуючись до пологів. Якщо вас турбують судоми (особливо у вечірній і нічний час), вживайте в їжу продукти, багаті кальцієм, магнієм і вітаміном Е. Якщо судоми не проходять, зверніться до лікаря для призначення додаткового вітамінного комплексу. Розташування матки над сечовим міхуром може викликати підтікання сечі. Іноді вагітні з труднощами відрізняють підтікання вод від підтікання сечі. Відмінністю може служити відсутність запаху при підтіканні вод. Якщо має місце друге - негайно зверніться за медичною допомогою.

Плани на тиждень . Якщо ви здали необхідні аналізи (ВІЛ-тест і загальний аналіз сечі), то на цьому тижні можете зайнятися покупкою перших одежинок для малюка, почніть облаштовувати його «гніздечко». Спілкуйтеся з ним частіше, гладьте животик. Малюк буде вам відповідати легкими поштовхами. Зараз можна починати збирати інформацію про пологовий будинок, де ви хочете народжувати, вивчати «досьє» докторів.

24-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 22 тижні
 • Зростання плоду: 29 - 30.5 см
 • Вага плода: 510 - 610 г

Життя всередині. Малюк активно набирає вагу за рахунок жирового прошарку і розвитку мозку. Кроха може розпізнавати сигнали вашого організму: якщо ви засмучені або перелякані, малюк може реагувати неспокійно, метатися або завмерти від переляку. Смакові рецептори досить розвинені. У легенях відбувається формування сурфактанту - суміші поверхнево-активних речовин, що перешкоджають злипанню альвеол. У недоношених дітей існує проблема з диханням через недорозвиненість системи дихання (клітинам не вистачило часу виробити достатню кількість сурфактанту), що може призвести до загибелі без лікування. Малюк, найчастіше, не спить, коли мама відпочиває, і спить, коли ви проявляли активність. Це відбувається через те, що мама «розгойдує» малюка під час активної діяльності, і він засинає.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  На цьому тижні більшість вагітних отримують «сюрприз» у вигляді розтяжок на стегнах, сідницях, грудях. Вони можуть викликати нестерпний свербіж. Скористайтеся кремами від розтяжок і носіть підтримуючий бюстгальтер. Також можуть турбувати зайва сухість слизової, особливо очей. Давайте очам більше відпочивати. Деякі вагітні можуть відчувати помилкові перейми Брекстон-Хіггса - нетривалі легкі переймоподібні скорочення матки. Повідомте про них свого лікаря під час наступного візиту, так як їх легко можна сплутати з тонусом матки.

Джерело фото:  www.birth.com.au

Плани на тиждень . Починаючи з цього тижня, відвідування лікаря стануть вдвічі частіше. Слідкуйте за своїм самопочуттям, більше відпочивайте, а також стежте за активністю малюка. Приділяйте час собі та своєму творчому розвитку: відвідуйте «красиві» місця, отримуйте масу позитивних емоцій.

25-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 23 акушерські тижні
 • Зростання плоду: 30 - 31 см
 • Вага плода: 610 - 705 гр

Життя всередині. Цей період ознаменований цікавими змінами в поведінці малюка. Він усвідомлено активний, може відповідати на ваші дії, якщо ви захочете з ним пограти: малюк буде «битися», хаотично розкидаючи в животі ніжки і ручки, ловіть їх пальцями, дитина буде відповідати!

Малюк реагує на світло і звук поворотом голови (доведено на УЗД), розслабляється при прослуховуванні класичної музики, заспокоюється, якщо чує мамин або татів голос. Повіки нещільно зімкнуті, малюк потроху набирає жирову масу, приймає обриси немовляти. Дихальна система дитини повністю сформована.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Якщо вас турбує синдром «сухих очей», часте «вагітне» явище, боротися з ним досить просто. В аптеці можна придбати «штучні сльози» - краплі в очі, або необхідно пити якомога більше рідини (якщо немає протипоказань у вигляді набряків і багатоводдя). Також не варто забувати про сонцезахисні окуляри в літню пору.

Погіршення зору пов'язано з затримкою рідини в організмі майбутньої мами, що може привести до далекозорості або короткозорості. Не забудьте відвідати кабінет окуліста під час вагітності.

Якщо вас турбують набряки, обов'язково повідомте про це лікаря.

Дно матки зараз знаходиться на половині шляху між пупком і лінією грудей і за формою нагадує футбольний м'яч.

Плани на тиждень . При відвідуванні лікаря, крім звичайних вимірів тиску, огляду вагітної і прослуховування серцебиття, лікар дасть вам напрямок на двогодинний тест на толерантність до глюкози. Детальніше - читайте в описі 26-го тижня.

Вам також видадуть направлення на загальний аналіз крові для визначення тромбоцитів (29 тиждень), на сифіліс (вдруге) в 29 тижнів, на визначення резус-антитіл (якщо у батьків відмінні резуси один від одного), загальний аналіз сечі.

26-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 24 тижні
 • Зростання плоду: 31-33 см
 • Вага плода: 700-880 гр

Життя всередині. Цей тиждень характерний тим, що зараз ваша дитина набуває рис, які ви побачите після народження. Вушні хрящі сформовані, злегка відстовбурчені. Очі відкриваються, правда, поки ненадовго. Легеневі альвеоли мають вигляд здутих повітряних кульок, готових випростатися з першим вдихом і запрацювати.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  У цей період вам призначено провести двогодинний тест на толерантність до глюкози. Він показаний більшості вагітних, метою його є визначити рівень цукру в крові. Надлишок глюкози в крові матері може привести до надмірної ваги у малюка, знижувати рівень кров'яного тиску. Також це може стати причиною кесаревого розтину.

Тест проводиться натщесерце. Вранці беруть аналіз крові, потім дають випити розчин глюкози і через 2-3 години проводять тест. Він і показує реальну картину рівня цукру в крові. Якщо ситуація непроста, потрібна обов'язкова консультація ендокринолога.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au 

Плани на тиждень. На цьому тижні ви можете спланувати сімейну фотосесію. Зараз ви як ніколи жіночні і красиві, тому не варто упускати такий шанс зберегти цей момент в сімейному архіві!

Медицина зараз знаходиться на такому рівні, що малюк, який народився починаючи з цього тижня, має 75% шанс бути виходженим за умови доступу до сучасного обладнання і досвідчених кадрів. Тому майбутнім мамам, вагітність яких проходила не зовсім гладко, цей факт приносить полегшення.

Якщо вас щось буде турбувати: незвичайні рідкі виділення, мала активність малюка, переймоподібні болі, обов'язково повідомте про це своєму лікареві.

27-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 25 тижнів
 • Зростання плоду: 32-35 см
 • Вага плода: 870-990 гр

Життя всередині. Ендокринна система малюка посилено працює: на цьому тижні гіпофізом малюка починає вироблятися гормон росту. Він буде стимулювати ріст дитини в подальшому, а також впливати на обмін речовин організму. Підшлункова і щитовидна залози повністю сформовані: виробляються інсулін і гормони щитовидної залози. Всі системи організму дитини працюють все більш злагоджено з кожним тижнем. У дитини вже налагоджений механізм прокидання і засипання, і він може «конфліктувати» з режимом дня мами.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Цей тиждень призводить майбутніх мам в повний захват: нарешті-то можна «побачити» ручку або ніжку малюка, яка чітко випирає і плаває по периметру живота. Постукайте легко по ній - і малюк вам відповість: сховає і обережно висуне знову, або затримає ніжку, щоб улюблена мама довше лоскотала пальчиком!

Матка розташована практично під грудною кліткою, тому такі симптоми як утруднене дихання, печія можуть стати вашими «супутниками». Вас може турбувати безсоння. У цьому випадку перед сном можна випити молоко з ложечкою меду, вони мають розслаблюючу дію.

Багато майбутніх мам на цьому терміні розпізнають стать дитини за особливостями «носіння» животика: якщо живіт розташований низько і гострий - буде хлопчик, якщо високий і розпливчастий - дівчинка.

Плани на тиждень . Якщо вас дратує некомфортне положення для сну, купіть спеціальну подушку для вагітних. Вона допоможе вам прийняти правильне положення, зніме навантаження з ніг, спини, допоможе поліпшити доставку кисню до малюка.

Джерело фото:  http://svoimirukamivsio.ru

Для різноманітності і придбання нових знань, можете знайти підходящу школу для майбутніх батьків, а також відвідувати курси йоги для вагітних або басейн.

28-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 26 тижнів
 • Зростання плоду: 34 - 35.5 см
 • Вага плода: 980 - 1150 г

Життя всередині. Малюк вже впевнено відкриває і закриває очі, із захопленням смокче пальчик, навіть іноді віддає перевагу якійсь одній з рук. Кроха крутить головою, побачивши довге і яскраве світло. Його кістки все ще м'які і гнучкі. Дитина досліджує свій «притулок», чіпаючи руками все підряд. Західні лікарі впевнені: малюк може бачити сни. Хотілося б знати, які!

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Зараз вже початок 3-го триместру - фінішна пряма, що триває до 40-41 тижня. На 28 тижні можуть з'явитися «помилкові» перейми Брекстона-Хіггса - це короткі переймоподібні скорочення матки, яка готується до пологів. Живіт ніби кам'яніє, твердне. Майбутні мами можуть сплутати «помилкові» сутички з гіпертонусом матки, тому про це явище варто повідомити лікаря. Якщо вас турбує все ж легкий гіпертонус, лікар випише вам препарати, що розслаблюють мускулатуру. У цей період вам протипоказані інтимні стосунки і фізичні навантаження.

Якщо гіпертонус представлений в серйозній мірі, доктор порекомендує лягти в стаціонар.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au 

Плани на тиждень. Зараз саме час починати підготовку до пологів. Читайте літературу, відвідуйте школу для батьків, складайте списки потрібних речей і готуйте пакети в пологовий будинок. Найприємніший час майбутньої мами - роздуми на тему оздоблення дитячої та вибір імені малюкові.

29-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 27 тижнів
 • Зростання плоду: 35 - 38 см
 • Вага плода: 1100 - 1260 г

Життя всередині . Мозок малюка активно росте. Волосся на голові добре проглядаються на УЗД, у хлопчиків яєчка на півдорозі до опущення в мошонку, у дівчаток добре видно геніталії, хоча статеві губи і недорозвинені. Малюк все інтенсивніше насичує свій організм поживними речовинами, особливо кальцієм. Налагоджуються процеси терморегуляції, які потрібні для зустрічі з «світом». Спілкування з малюком все більш активне: хоча поштовхи стають нерегулярними і нечастими, але більш виразними.

Джерело фото: www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  З прискореним ростом малюка збільшується і тиск на внутрішні органи. Приблизно з 29-го тижня  візити в дамську кімнату значно зростають через високий тиск на сечовий міхур.

Малюк активно поглинає поживні речовини, тому майбутня мама повинна покривати їх дефіцит за рахунок різноманітної їжі - продуктів, що містять білки, вітамін С, фолієву кислоту, залізо і кальцій. Можуть виникати проблеми з травленням і сном. Печія може стати «вірним» супутником до самих пологів.

Плани на тиждень. На цьому тижні потрібно здати загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів і гематокриту, загальний аналіз сечі на визначення білка, провести аналіз на сифіліс.

Якщо у вас негативний резус крові при позитивному резусі у батька дитини і при відсутності антитіл у майбутньої мами, показано в період 28-32 тижні вагітності призначення введення антирезус імуноглобуліну внутрішньом'язово для виключення сенсибілізації організму мами (вироблення власних антитіл).

Протягом 72 годин після пологів при встановленні у дитини «татового» резусу крові, показано повторне введення антирезусного імуноглобуліну для попередження резус-конфліктів в майбутньому. Після введення препарату потрібно близько 30 хвилин побути під наглядом лікаря.

30-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 28 тижнів
 • Зростання плоду: 37 - 38 см
 • Вага плода: 1200 - 1370 г

Життя всередині . Печінка маляти активно «запасає» залізо, кістки черепа м'які і гнучкі, поведінка плода максимально наближена до поведінки доношеної дитини. Кроха стежить очима за джерелом світла, повертає голову або навіть може дотягнутися, якщо ви направите промінчик світла на живіт. Відбувається інтенсивне накопичення підшкірного жиру у малюка, що забезпечить підтримання температури тіла після народження.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Нарешті настав довгоочікуваний момент декретної відпустки. Тепер весь час ви можете приділяти тільки собі і малюкові. У майбутньої мами можуть з'явитися болі в спині через швидко зростаюче навантаження на хребет. Носіть допологовий бандаж і більше відпочивайте. Так як центр ваги зміщується, координація рухів у вагітної порушена. Тому потрібно бути гранично обережними на вулиці, в транспорті і вдома, щоб уникнути травм.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au 

Плани на тиждень. На цьому тижні ви отримуєте в жіночій консультації лікарняний лист, заносите його за місцем роботи до відділу кадрів для оформлення декретної відпустки і виплат, пов'язаних з ним, прощаєтеся з колегами і відбуваєте на «заслужений» спокій.

На прийомі у лікаря, крім звичних маніпуляцій, у вас перевірять стан молочних залоз, оглянуть ноги на предмет варикозного розширення вен, перевірять серцебиття плода, проконсультують про результати попередніх аналізів. Якщо аналіз крові показав рівень гемоглобіну нижче 110 г / л, лікар порекомендує приймати препарати заліза.

Якщо майбутня мама встала на облік в жіночу консультацію на 30-му тижні вагітності, їй показано обов'язкове проведення тесту на ВІЛ. Починаючи з 30-го тижня, майбутня мама перед кожним візитом до лікаря буде здавати аналіз сечі на визначення білка і аналіз крові на визначення антитіл за показаннями (крім тих, кому ввели антирезусний імуноглобулін).

31-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 29 тижнів
 • Зростання плоду: 38 - 41 см
 • Вага плода: 1350 - 1680 г

Життя всередині. Малюк росте і тепер його ручки, ніжки і тулуб порівнянні з розміром голови. Кістковий мозок прийняв «естафету» від печінки і починає продукувати еритроцити. Волосяний покрив потихеньку зникає з лиця, залишаючись тільки на тілі. Кожні 2 години малюк прокидається і проявляє активність, що вносить свої корективи в режим дня майбутньої мами.

Легкі дитини дозрівають, виділяючи більшу кількість сурфактанту - рідини, яка дозволить альвеолам «дихати» після народження. Поки колір очей малюка сіро-блакитний, після народження протягом 2-3 тижнів він зміниться під дією світла.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Гормон релаксин, що виділяється з 31-го тижня, допомагає розслабити тазові кістки, готуючи організм до пологів. Можуть з'явитися характерні болі в тазу. Якщо ви активно додаєте у вазі (більше 500 г на тиждень), цей процес може спровокувати пізній токсикоз - гестоз. Це дуже серйозний стан, що вимагає лікарського контролю.

З грудей може виділятися молозиво - жовтувата густа рідина. Перейми Брекстона-Хікса могли з'явитися ще в другому семестрі, хоча найбільш характерні вони після 30-го тижня. М'язи матки напружуються протягом приблизно 30 - 60 секунд (до 2-х хвилин). Перейми Брекстона-Хікса також називають "практичними сутичками", тому що вони готують організм майбутньої мами до реальних сутичок.

Плани на тиждень. Якщо вас турбують набряки, підвищений тиск, нудота, знайдений білок в сечі, це може служити сигналом до встановлення діагнозу «гестоз». Обов'язково зв'яжіться з лікарем і повідомте йому про це. Підвищений тиск, особливо якщо показник нижнього артеріального тиску вище 90 (при нормі 80), говорить про кисневе голодування плода, і, за твердженням акушерів-гінекологів, це є абсолютним показанням до госпіталізації, в деяких випадках - до відділення реанімації.

Гестоз, в основному, зустрічається у первісток, при багатоплідній вагітності, і у жінок старше 35 років. З гестозом можна боротися за допомогою зменшення набряків, кращого відтоку сечі і регуляції набору ваги. Їжте більше овочів і фруктів, виключіть здобу і солодке.

Для поліпшення самопочуття і розслаблення м'язів спини, виключення болю в спині, всім вагітним показана колінно-ліктьова поза на рівній поверхні 4 рази на день по 15 хвилин. Також ця поза допомагає в майбутньому допомогти малюкові прийняти правильне положення, якщо встановлено тазове або поперечне передлежання плода. 

Джерело фото:  yogamam.blogspot.co.il

32-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 30 тижнів
 • Зростання плоду: 40 - 42 см
 • Вага плода: 1650 - 1780 г

Життя всередині . Наднирники малюка старанно допомагають молочним залозам мами налагодити процес вироблення молока. Організм маленького чоловічка починає отримувати імуноглобуліни від організму мами, що дозволить йому «захиститися» від хвороботворних мікроорганізмів після народження. На фото УЗД малюк вже пухкенький, у деяких навіть є густа і довга шевелюра, але це не означає, що після народження у крихти будуть густе волосся.

Народившись після 32-го тижня, у малюка є всі шанси (95%) бути виходженим за умови наявності хорошого устаткування і кваліфікованого персоналу. 

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама? Зміна гормонального фону призвела до того, що майбутня мама дуже стурбована появою більшої кількості волосся на тілі. Не хвилюйтеся, незабаром після пологів кількість волосся врегулюється і буде як раніше.

Якщо малюк сильно «розійшовся», це означає, що йому незручно і некомфортно. Тому спробуйте поміняти позу, полежати і відпочити. Часто малюки починають «бунтувати» при прийомі їжі мамою або при поїздках в автомобілі. Подбайте про свою безпеку в поїздках: придбайте спеціальний ремінь безпеки для вагітних.

Джерело фото:  econet.by 

Плани на тиждень . На цьому тижні підготуйте необхідні речі в пологовий будинок. Найкраще взяти список необхідного в реєстратурі обраного вами пологового будинку. Якщо ж ви ще не визначилися з пологовим будинком, займіться цим зараз. Прийміть рішення про ведення пологів: або з особистим лікарем, або з черговою бригадою. Поговоривши з обраним лікарем, обговоріть з ним всі хвилюючі вас питання про тактику ведення пологів. При виборі лікаря прислухайтеся до своєї інтуїції. Ви повинні розуміти доктора, а він - вас, тоді процес пологів пройде легко і швидко.

33-тя тиждень вагітності

 • Вік плоду: 31 тиждень
 • Зростання плоду: 41-43 см
 • Вага плода: 1750-2150 г

Життя всередині. Початок цього тижня малюк все ще проводить в активних поштовхах, але вже під кінець його спостерігається спад активності: дитині мало місця для всіляких кульбітів. Деякі малюки перевертаються головою вниз, і в такому положенні будуть перебувати до самих пологів, а деякі можуть сісти на попу знову. Шкіра малюка розрівнюється, стає менш червоною через нарощування підшкірного жиру. На даному етапі краще відмовитися від засобів, що сильно пахнуть, так як вони можуть дратувати крихту.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама? Гормональний фон вагітної жінки впливає на стан зубів. Вони можуть кровоточити, ясна запалюватися, розвиватися гінгівіт. Якщо у вас проблеми з ротовою порожниною зараз, від них потрібно позбавитися до пологів, щоб не «нагородити малюка» зайвими мікробами. Не забувайте приділяти гігієні порожнини рота максимальну увагу, користуйтеся м'якими щітками, ретельно вичищаючи як внутрішню, так і зовнішню поверхню зубів і сам язик.

Якщо ви помітили у себе сильні набряки кінцівок, а також спостерігається високий артеріальний тиск, повідомте про це лікаря, так як це може бути симптомом розвитку прееклампсії.

Плани на тиждень. Зараз ви повинні точно для себе вирішити, чи хочете, щоб чоловік або хтось інший був з вами на пологах. Якщо це рішення зважене і обопільне, чоловік або мама (подруга) згодні, обговоріть це з вашим лікарем в пологовому будинку, оформіть документи і візьміть направлення на здачу аналізів для партнера. Це можуть бути аналіз на ВІЛ, посів з носа на стафілокок, флюорографія за останній рік. Підготуйте для «супутника» набір для партнерських пологів, в який входить накидка, бахіли, шапочка і маска, і не забудьте це покласти в пакет для пологового будинку. Наступного тижня вам йти до лікаря, здайте загальний аналіз сечі.

34-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 32 тижні
 • Зростання плоду: 43-45 см
 • Вага плода: 2120 - 2400 г

Життя всередині. Легкі малюка практично розвинені, і якщо він захоче народитися на цьому тижні, то його назвуть народженим достроково, а не недоношеним. Практично 95% малюків мають 100% шанс на виживання, народившись, починаючи з цього тижня. Волосся на голові стає густішим і довшим, дитина чуйно реагує на звуки зміною частоти биття свого серця. Так як місця недостатньо, дитина займає фізіологічну позу «вниз головою» і що є сили «спілкується» з мамою поштовхами в підребер'ї. Кроха інтенсивно смокче пальчик, привчаючи себе до смоктання грудей. Цікавим є той факт, що малюк щодня ковтає до 1 л амніотичної рідини, виділяючи потім її з сечею.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Якщо ви ще не розмовляєте з малюком, зараз саме час почати. Саме на даному етапі ви можете відчути реакцію малюка на ваші прохання і просто розповіді. Якщо ви можете відчути біль в тазу, можливо, дитина починає тиснути на шийку матки головкою, і чим більше термін вагітності, тим сильніше це відчувається. Біль ця схожа на «простріл». Зараз матка збільшена в порівнянні зі звичайними розмірами в 400 разів, а це не може не відбитися на походах в туалет: вони як і раніше часті. Уважно стежте за руховою активністю дитини, якщо ви довго не відчуваєте поштовхів, зверніться в жіночу консультацію за допомогою.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au

Плани на тиждень. На цьому тижні вам показано відвідування жіночої консультації. Там вам, як завжди, поміряють зростання матки, артеріальний тиск, визначать передлежання плода, розкажуть про результати аналізів, оглянуть вени на ногах і в паху. Розпитайте лікаря про можливе підтікання вод, так як часто майбутнім мамам важко відрізнити підтікання вод від підтікання сечі, характерного для даного етапу вагітності.

35-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 33 тижні
 • Зростання плоду: 44.5 - 46.5 см
 • Вага плода: 2350 - 2560 г

Життя всередині. Малюкові мало місця для перекидів, але все одно ви відчуваєте силу його поштовхів, хай не серію ударів, а самотні, але сильні. Також можна побачити випнуту ніжку або ручку - дуже помітно. У малюка повністю виросли нігті, іноді навіть до такої міри, що вам після пологів доведеться відразу їх підстригти. Активно працюють наднирники, регулюючи водно-сольовий баланс в організмі.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  Матка досягає своєї вершини, що позначається на зменшенні обсягу вашого шлунка, і, отже, зменшенні порції їжі що з'їдається, на печії, на відрижці, на частих походах в туалет. Навіть якщо ви втомилися від постійних відвідувань дамської кімнати, не припиняйте пити воду, малюкові потрібна рідина. Ваш пупок випнутий назовні і стирчить. Але не переживайте, він прийме вихідне положення після пологів або протягом декількох місяців після них.

Плани на тиждень. Якщо ви ще не відвідали свого лікаря, зробіть це зараз. Крім звичайних для вас вимірів і огляду, лікар дасть висновок про можливі пологи. Співвідношення розміру малюка і ваших стегон має першорядне значення в показаннях до кесаревого розтину. Якщо лікар виявив тазове передлежання малюка, не переживайте, медицині відомі випадки перевороту головою вниз як перед самими пологами, так і за кілька днів перед ними. Просіть малюка, умовляйте перевернутися, розпитайте у лікаря про гімнастику, яка допоможе дитині зорієнтуватися і прийняти правильне положення.

36-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 34 тижні
 • Зростання плоду: 45.5 - 48 см
 • Вага плода: 2540 - 2790 г

Життя всередині. Завершуються етапи розвитку всіх важливих систем організму, теплорегуляційні, кровотворні та дихальні процеси також вдосконалюються. Боятися передчасних пологів вже не варто, якщо вони відбудуться зараз, то легкі крихти зможуть прийняти на себе необхідне навантаження. Кістки черепа малюка м'які, це потрібно для того, щоб йому легше було пройти по родових шляхах, всі інші кістки міцні. Потроху починає зникати мастило, яке захищала шкіру малюка протягом внутрішньоутробного життя. У малюка починає формуватися меконій - перший кал. У вазі малюк буде додавати по 150-230 г в тиждень, а зростання в довжину сповільниться. 

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk 

Як там мама?  На даному етапі живіт може «опуститися». Вам стане легше дихати і можна вже більше їсти, печія може не так часто вас турбувати. Вся справа в тому, що малюк прокладає собі доріжку по родових шляхах, перший етап якого - просування до шийки матки. Ви все також можете відчувати сильний тиск в паху. Тим, у кого перші пологи закінчилися кесаревим розтином, неважливо, скільки часу минуло після них, потрібно пильно стежити за станом шва, особливо якщо він поздовжний. Якщо ви відчуваєте будь-яку «стріляну» біль в області шва, і вона повторюється, невідкладно зверніться за лікарською допомогою. Лікар огляне і дасть висновок про стан шва при пальпації або за допомогою УЗД.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au 

Плани на тиждень. Зараз ви можете сміливо підписувати обмінну карту в будь-якому з пологових будинків, який ви вибрали. Не забудьте вказати інформацію про партнерські пологи, приколіть до «обмінки» результати аналізів партнера в пологах, необхідних для пологового будинку. Вдома перевірте, чи всі речі ви упакували, найкраще розділити їх за кількома пакетам. Припустимо, так: в пологовий зал для вас, в пологовий зал для малюка, на виписку для вас і малюка (для тата), в палату для вас з дитиною. Так в поспіху ви нічого не забудете і будете спокійні ви і ваше щасливе сімейство!

37-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 35 тижнів
 • Зростання плоду: 47-50 см
 • Вага плода: 2750-3000 г

Життя всередині. Малюк вже добряче «вгодований». Жировий прошарок на 30 тижні становив всього 30 г, а тепер вже 430 г, хрящики вух і носа добре сформовані, у деяких малюків волосся на голові можуть досягати 2-3 см. Лануго і біле захисне мастило поступово зникають, малюк їх заковтує, відкладаючи в кишечнику в первородний кал - меконій. Ворсинки на поверхні слизової шлунково-кишкового тракту скоро почнуть вбирати живильні речовини. Дитина починає пробиратися до виходу, впираючись головою в шийку матки. Кількість амніотичної рідини зменшується.

Джерело фото:  www.babycentre.co.uk

Як там мама? Починаючи з 37 тижня, ви можете відзначати у себе перші ознаки наближення пологів, а саме:

 • Помилкові перейми. Слабкі нерегулярні переймоподібні болі, що швидко проходять, вимагають підрахунку інтервалу між ними.
 • Опущення живота. Малюк упирається головою в таз, тому значна вага припадає саме на нижній відділ живота, збільшуючи тиск на сечовий міхур, поперек і кишечник. Він може опуститися за 3-4 тижні до пологів, а може і за 1-3 дні до них.
 • Відходження слизової пробки. Ця пробка закупорює шийку матки, захищаючи її від хвороботворних мікроорганізмів. Вона виглядає як слизовий згусток з прожилками крові, іноді рожева, іноді коричнева. Відходити може як повністю, так і частково. Як правило, пологи після цього можуть наступити протягом найближчого часу. Разом з пробкою можуть підтікати води, в такому випадку потрібно викликати швидку допомогу.

Цікаво, що матка найбільш чутлива до дії гормону окситоцину саме вночі, це пояснює те, що більшість пологів починаються після заходу сонця.

Плани на тиждень. Якщо малюк вперто не хоче йти від тазового передлежання, у нього ще є час, щоб повернутися головою вниз. Не хвилюйтеся, бували випадки, коли перед самими пологами діти переверталися. Вам необхідно здати загальний аналіз сечі для візиту до лікаря наступного тижня, стежте за своєю вагою і тиском.

38-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 36 тиждень
 • Зростання плоду: 47,5-50,5 см
 • Вага плода: 3000-3100 г

Життя всередині . Плацента становить 1/3 внутрішньої поверхні матки і переробляє близько 12 літрів крові на годину. Майже всі органи і системи малюка дозріли, крім мозку і легенів - вони все ще розвиваються. Навіть якщо малюк народиться на цьому тижні, йому може знадобитися не одна година, щоб встановити ритм дихання. Зараз малюк виглядає так, як звичайна доношена дитина. Хлопчики зазвичай трохи важче дівчаток.

Як там мама? Зараз майбутню маму турбує одне питання: як зрозуміти, що родова діяльність вже почалася? Найголовніший критерій - «зкам’яніння» матки стає частіше і сильніше; ви можете з упевненістю сказати, що інтервал між переймами однаковий, ритмічний. Біль в попереку і помилкові перейми сильно турбують вагітну. Важко спати, лежати, стояти, ходити, але якщо живіт опустився, то прощайтеся з печією і дихайте легко.

Джерело фото:  http://www.birth.com.au

Плани на тиждень . Лише невеликий відсоток жінок народжують точно в передбачувану дату пологів, встановлену лікарем. Але вже з цього тижня потрібно в буквальному сенсі «сидіти на валізах». Всі пакети в пологовий будинок повинні бути складені, підписані і готові на винос. Куди б ви не пішли, тримайте завжди під рукою телефон вашого лікаря і паспорт з обмінною картою. Якщо у вас не готові необхідні аналізи для надходження в пологовий будинок (які саме потрібно дізнатися в реєстратурі обраного пологового будинку), обов'язково їх здайте, щоб не було проблем при оформленні. Нанесіть передостанній візит до лікаря для консультації про майбутні пологи і моніторингу серцебиття плода. Якщо у вас з'явилися регулярні перейми, почали відходити води, викликайте швидку допомогу і їдьте в пологовий будинок.

39-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 37 тиждень
 • Зростання плоду: 48-50 см
 • Вага плода: 3000-3200 г

Життя всередині. Організм крихітки залежить від пуповини, що складається з двох артерій і вени, які постачають крихту киснем і живильними речовинами. Води набувають молочний колір через розчинення білого мастила, що покриває тіло малюка практично все його внутрішньоутробне життя. Після народження воно залишиться в складках шкіри, під пахвами. Нігті можуть виглядати, як після манікюру, довгі, але дуже м'які. У легких малюка знаходиться близько 75-100 мл амніотичної рідини, велика частина якої йде під час пологів, а невелика кількість так і залишається в легенях. Після пологів цю рідину відсмоктують, але іноді немовлята можуть «булькати» під час дихання в перші години життя.

Як там мама? Шийка матки розгладжується, віщуючи швидкі пологи. Болі в попереку і тиск на лобкову кістку все інтенсивніше, може з'явитися набряклість. Контролюйте артеріальний тиск.

Плани на тиждень. Зараз вам нелегко: турбують майбутні пологи. Відкиньте всі негативні думки і налаштовуйтесь на краще - від цього залежать ваші пологи. Підготуйте питання для візиту до лікаря наступного тижня.

40-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 38 тиждень
 • Зростання плоду: 48-52 см
 • Вага плода: 3200-3500 г

Життя всередині. Дитина повністю підготовлена до зустрічі з «великим світом», всі навички і рефлекси придбані, легкі готові дихати. Кістки черепа пом'якшені для полегшення проходження по родових шляхах. Коли малюк готовий з'явитися на світло, його ендокринна система виділяє в амніотичну рідину особливий гормон, який запускає вироблення простагландинів і окситоцину у матері, які відповідають за початок родової діяльності. Протягом пологів пом'якшення стресу від них досягається надходженням в кров матері і дитини ендорфінів. 

Як там мама? Якщо малюк все ще не поспішає побачити вас, не хвилюйтеся, вічно вагітні не будете точно. Тільки малюкові відомо, коли йому пора народитися, коли він і ви фізично і психологічно готові до цього. Коли перейми стануть регулярними, інтервал між ними буде 20 хвилин, або якщо відійшли води - це сигнал, що пора їхати в пологовий будинок.

Плани на тиждень. Якщо зустріч з малюком не відбулася на цьому тижні, нанесіть візит до лікаря. Можливо, вас направлять на госпіталізацію для подальшого спостереження.

41-42-й тиждень вагітності

 • Вік плоду: 39-40 тиждень
 • Зростання плоду: 50-55 см
 • Вага плода: 3300-3600 г

Життя всередині. Розрізняють істинно переношену вагітність і продовжену (невірно встановлені терміни вагітності і дата ПДР). Малюк продовжує рости, а разом з ним зміцнюються кістки, які вже не так просто піддадуться деформації під час пологів, а також збільшена вага може створити прецедент для епізіотомії. Якщо вагітність переношена, то є небезпека старіння плаценти, а це тягне за собою погіршення плацентарного кровотоку. Переношена дитина може народитися з сухою, що лущиться шкірою без змащення з ознаками перенесеної гіпоксії. Але все ж близько 95% дітей, що народилися до 42 тижня, за частиною здоров'я не відрізняються від дітей, які народилися до 40 тижня.

Як там мама?  Майбутня мама зараз вкрай стурбована «затишшям», малюк все рідше проявляє активність. Не хвилюйтеся, йому просто дуже мало місця. Рахуйте його удари, якщо налічите більше 10-ти протягом 30 хвилин, все в порядку.

Плани на тиждень. Якщо малюк не народився до 41 тижнів, майбутню маму госпіталізують в пологовий будинок до відділу патології вагітності для контролю її стану. При відсутності медичних показань на медикаментозну стимуляцію пологів, лікарі регулярно проводять ряд обстежень, щоб стежити за станом дитини. Це УЗД з доплером, амніоскопія (просвічування вод спеціальним приладом), контроль серцебиття плоду і контроль розкриття шийки матки шляхом пальпації. При сукупності застосування даних методів видно чітку картину для подальших дій з боку лікарів. Якщо води чисті, не зелені (зелені - ознака гіпоксії плода), з малюком все добре, лікарі дозволяють ще «доходити». Але якщо існує хоч якась загроза для дитини, слід погодитися на медикаментозну стимуляцію пологів.

Пренатальна діагностика вагітних: скрининги

Скринінг при вагітності покаже ймовірність хромосомних аномалій у плода і допоможе лікарю поставити правильний діагноз. Що таке скринінги і наскільки важливі генетичні скринінги першого і другого триместру?

Що таке пренатальний скринінг?

Термін «скринінг» означає «просівання, сортування». Пренатальний скринінг - це дослідження, що виявляють групу ризику вагітних жінок з можливими аномаліями розвитку плода. Це синдром Дауна (трисомія 21), синдром Едвардса (трисомія 18) і дефект нервової трубки (ДНТ).

Найбільш поширена з них - синдром Дауна (СД). За даними Міністерства охорони здоров'я України щороку народжується до 400 таких дітей.  

Починаючи з 1968 року, для виявлення хромосомних патологій жінкам пропонувалися інвазивні методи (забір зразків тканин плода). Але цей метод став причиною почастішання випадків зривів вагітності і підвищення ризику інфікування плода. У 80-х роках минулого століття були виявлені речовини, концентрація яких в крові вагітної дитиною з хромосомною патологією відрізнялися від показників крові вагітної здоровою дитиною. Концентрація кожного біохімічного маркера залежить від терміну вагітності та стану плода. Тому проведення тест-скринінгів призначається строго в певний період вагітності, коли можна з найбільш точною вірогідністю оцінити шукані ризики.

Зри в корінь

Під час вагітності зазвичай проводять два скринінгb: в першому (подвійний тест) і в другому семестрах (потрійний тест). Третій проводять тільки за показаннями. Ці тести містять у собі докладний УЗД з детальною інформацією та біохімічний аналіз крові (маркери АФП, β-ХГЛ, РАРР-А, вільний естріол, інгибін А).

Альфа-фетопротеїн  (АФП) - білок, що виробляється плодом. Підвищений рівень його в крові може свідчити про такі можливі аномалії розвитку плода: атрезія дванадцятипалої кишки, вроджений нефроз. Знижений рівень АФП може говорити про можливий синдром Дауна. По ньому також визначають можливий дефект нервової трубки.

ХГЛ  - хоріонічний гонадропінів людини продукується в плаценті. При вагітності, що не розвивається або при загрозі її зриву спостерігається зниження ХГЛ. Підвищений його вміст говорить про багатоплідну вагітність, прийом препаратів або можливу аномалію плода (міхурове занесення).

РАРР-А  - білок-А плазми крові. Його значне зниження говорить про можливий синдром Дауна, синдром Едвардса. Цей тест інформативний при оцінці загрози зриву вагітності на малих термінах.

Вільний естріол (ЕЗ)  - жіночий статевий гормон, що виробляється плацентою. Високе зниження чи недостатній підйом говорять про можливі порушення або в плаценті, або в плоді.

Інгибін А  - гормон, що виробляється плодом, плацентою. Його рівень говорить про можливий синдром Дауна або синдром Патау (трисомія 13). Досліджується в третьому скринінгу.

Результати тестів висловлюють в одиницях МОМ. Умовно нормальними значеннями МОМ для всіх маркерів на будь-якому терміні вагітності вважається межа 0,5-2,0 МОМ.

Визначення всіх вищевказаних маркерів говорить не тільки про можливі ризики вад плоду, а використовується і для діагностики ризиків ускладнення вагітності, а саме: затримки внутрішньоутробного розвитку плода, фетоплацентарної недостатності, виникнення гестозу, низької маси плода при народженні, хронічної внутрішньоутробної інфекції, передчасних пологів.

Біохімічний скринінг інформативний тільки при врахуванні всіх маркерів, а не якого-небудь одного.

Скринінг 1-го триместру вагітності: терміни, процес, результат

Проведення першого скринінгу на терміні 11-13 (ідеально-12) тижнів - є одним з найбільш достовірних тестів. Визначають ймовірність розвитку таких патологій, як дефект передньої черевної стінки, дефект нервової трубки, деякі хромосомні аномалії. Крім цього «подвійний тест» виявляє не тільки генетичну патологію, а й загрозу зриву, фетоплацентарну недостатність.

Перший скринінг включає:

 1. УЗД . Найінформативніше УЗД, просять зробити обов'язково, так як деякі лабораторії запитують його результати.
 2. Біохімічний аналіз венозної крові. Досліджують маркери: вільний β-ХГЛ і РАРР-А.

Крім інших показників, при УЗД дуже важливо визначити величину комірцевої зони плода. Це область між внутрішньою поверхнею шкіри плода і зовнішньою поверхнею м'яких тканин шийного відділу хребта. Величина комірцевої зони з ростом плода змінюється, але нормою вважається її розмір до 2 мм. У 65-85% випадках збільшення комірного простору у дітей діагностується трисомія 21. Бажано робити УЗД в невеликому часовому розриві з аналізом крові.

Товщина комірцевої зони

Джерело фото:  http://rus-exp.com/newtech.php

На 10-12 тижні досягається пік значення ХГЛ, потім він починає падати. Показники ХГЛ в нормі можуть відрізнятися. Це залежить від використовуваних методів розрахунку кожної окремої лабораторії. Тому адекватну оцінку аналізу може зробити тільки кваліфікований лікар.

підвищення ХГЛ

зниження ХГЛ

багатоплідність

Позаматкова вагітність

токсикоз

Завмерша вагітність

Цукровий діабет

Затримка розвитку плода

Синдром Дауна, пороки розвитку плоду

Загроза викидня

Невірний термін вагітності

синдром Едвардса

Прийом синтетичних гестагенів

Дослідження РАРР-А оптимально проводити на терміні 12 тижнів. Після 14 тижнів воно не інформативне. Фахівці вважають, що визначення РАРР-А, разом з β-ХГЛ, підкріплені результатами УЗД, збільшує ймовірність виявлення синдрому Дауна в першому триместрі вагітності до 85-90%. Що стосується синдрому Едвардса, то на терміні 9-13 тижнів рівень РАРР-А в цьому випадку знижується до 0,5 МОМ.

Отримані відхилення рівнів маркерів в крові матері не є точним діагнозом патології плода. У комплексі з іншими факторами ризику вони є підставою для застосування більш складних детальних методів діагностики аномалій розвитку плода (інвазивна діагностика). Це біопсія ворсин хоріона і проведення генетичного дослідження ембріона.

Скринінг 2-го триместру вагітності: терміни, результати

Другий скринінг проводиться на терміні 16-20 тижнів (оптимально 17-18). Складається з:

 1. розширеного УЗД
 2. біохімічного дослідження венозної крові (ХГЛ, АФП і ЕЗ) - «потрійний тест»

Завданням УЗД є:

 • підтвердження розвитку та визначення розмірів плода;
 • виключення можливих вад розвитку головних органів і систем організму плода;
 • оцінка довжини носової кістки (при патології носова кістка відсутня або значно вкорочена);
 • оцінка навколоплідних вод;
 • оцінка довжини плечових і стегнових кісток (при відхиленнях кістки вкорочені);
 • наявність трьох судин в пуповині (при патології судин дві).

Оцінка підвищення / пониження ХГЛ така ж, що і в першому триместрі. АФП найбільш інформативний на терміні 17-18 тижнів.

зниження АФП

підвищення АФП

багатоплідна вагітність

синдром Дауна

некроз печінки плода (якщо мати перехворіла ГРВІ)

синдром Едвардса

дефект нервової трубки плода

загибель плода

пупкова грижа

міхурове занесення

незрощення очеревини плода

невірний термін вагітності

патологія нирок плода

Сам по собі аналіз на АФП малоінформативний під час вагітності, його обов'язково проводять комплексно з іншими маркерами.

Рівень вільного естріолу (ЕЗ) показує функціонування фетоплацентарної системи. Зниження його показника більш ніж на 40% - загрозливий знак.

зниження ЕЗ

підвищення ЕЗ

Загроза зриву або передчасних пологів

крупний плід

синдром Дауна

багатоплідна вагітність

внутрішньоутробна інфекція

захворювання печінки

гіпоплазія наднирників

захворювання нирок

Аенцефалія плода

 

фетоплацентарна недостатність

 

Що впливає на результати аналізів

Результатів аналізів вагітні жінки чекають з нетерпінням і тривогою. Тому важливо знати причини, які можуть спотворити результати скринінгу.

 • Цукровий діабет. Нерідко реалізацію скринінгу скасовують, так як точність розрахунків ризиків патологій дуже низька;
 • Багатоплідна вагітність.  Всі маркери підвищені, результати можуть бути неточними.
 • Вага матері.  Маркери підвищені у повних жінок, знижені у худих.

Результат скринінгу - звіт, де вказані дані тесту і норми, скориговані значення МОМ. У висновку видаються показники ступеня ризику по трисомії у вигляді 1: 1000 (1 випадок на 1000 і більше вагітностей).

З огляду на всі показники, їх значення і трактування, кваліфікований лікар може направити вагітну жінку на консультацію до лікаря-генетика для проведення детального генетичного дослідження, що включає генетичне УЗД або інші маніпуляції.

Однак майбутня мама сама вирішує, чи проходити їй тести. Головною проблемою є те, що в разі підтвердження патологій у плода лікування не існує. Якщо остаточний результат виявляється не з кращих, то подружжя стають перед вибором: зберегти вагітність або ж перервати її. Це тяжкий вибір. Адже скрининги показують лише ймовірність патологій, але не остаточний діагноз.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Депозит "Посівний" під відсоток чарівний

Акційний депозит "Посівний"

10,5% річних у гривні на 6 місяців

Відсотки - в кінці строку

Вклади від 15 000 грн.

Лише у квітні 2021

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку

Корисні статті з даної тематики