про твої фінанси

Бізнес-стратегія створення туристичної фірми: базові нюанси і особливості

Prosto привабливим здається туристичний бізнес багатьом підприємцям з боку - але мало хто знає весь комплекс аспектів, з якими він пов'язаний. Про основи, етапи стратегічного планування відкриття туроператора і організацію туристичного агентства c урахуванням тенденцій 2010-х років розповідає Bankchart.com.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Вибір формату туристичного бізнесу
 2. Про тури «тільки в готель»
 3. Які глави бізнес-плану турфірми особливо відрізняються
 4. Організація турів: п'ять креативних ідей вдосконалення бізнесу

  4.1 Виробництво і прокат аудіо-екскурсій по місцевості

  4.2 Турагентство (ТурПортал), що підбирає оптимальний тур по даті

  4.3 Гурме-тури: піца-тур і пивний тур

  4.4 Екскурсії на бігу і на велосипедах

  4.5 Політичний туризм - нам є, що показати

 5. Туристичний бізнес: з чого почати і як відкрити туристичне агентство (фірму)

Вибір формату туристичного бізнесу

Перш складання бізнес-плану майбутньої туристичної компанії слід визначитися з форматом ведення бізнесу. А саме, чи буде це туристичний оператор (компанія, що організовує, контролює свої тури і продає їх посередникам-турагентствам), туристичне агентство, турагент (компанія, що продає тури інших операторів) або така турфірма, яка спочатку частину турів організовує, а для частини - виступає посередником (в турбізнесі це прийнято називати «змішана діяльність» ).

Слід зазначити, що до цієї третьої моделі належить більшість туристичних підприємств, що успішно закріпилися на ринку. Адже вони бажають охопити якомога більше країн, курортів, готелів, перевізників, російськомовних співробітників по всьому світу і інших аспектів рекреаційного бізнесу - але, звичайно ж, не мають можливості особисто укладати договори з багатьма десятками тисяч контрагентів у багатьох десятках країн. А тому і виступають в якості агента з багатьох ще неопрацьованих своїми співробітниками напрямках. В результаті у турагентів такого оператора ряд турів має в своїй основі ланцюжок субагентських відносин - коли турагент у туроператора «бере» тур, який і для оператора вже є не своїм, а агентськими.

Крім того, новостворений туроператор, на відміну від магазину, не може «купити товар», «обладнати торгову точку» і негайно почати продавати. Він повинен комплект хоча б з декількох турів розробити, залагодити, домовитися, все це - чималий час і великі витрати на відрядження або аутсорсингові витрати (в яких, до речі, і полягає головна відмінність бізнес-плану нового туроператора). Щоб компанія в момент розробки нових турів не мала суцільних збитків, а отримувала в цей же час хоч якийсь дохід, туроператори в 1990-х-2000-х роках спочатку бралися виконувати і агентські функції.

Проте, для туроператора-стартапу ХХІ століття, якщо мова йде про серйозний інвестиційний проект з капіталом від мільйона доларів, найбільш ефективно починати бізнес виключно з перевірених своїми співробітниками «власних» готелів, перевізників, які супроводжують співробітників, з якими укладені прямі договори, є канал постійної звітності і налагоджений оперативний зв'язок; крім якої туроператор регулярно контролює інші всілякі показники цих контрагентів для прогнозування, планування, попередження форс-мажорів.

Тільки при власному повному контролі першого продаваного компанією пакета турів новачок в цьому бізнесі (якщо у нього є амбіції вийти в лідери ринку) запрацює реноме надійної компанії, що швидко без всяких субагентських ланцюжків на все реагує. А це вкрай важливо як для будь-якої клієнтоорієнтованої діяльності - так і для бізнесу, що представляє собою тісний пульсуючий взаємозв'язок відразу десятків і сотень бізнесів в різних світових юрисдикціях (туроператори - взагалі великі споживачі b2b-послуг).

Якщо ж у вас або у вашої первинної команди творців фірми немає схильності або можливості до такого особистого якісного контролю турів - краще почати входження в бізнес зі скромної посередницької позиції турагентства. А до розробки своїх турів перейти з часом - з наймом топ-менеджерів, готових цим впевнено зайнятися, а то і зі зміною власних підходів до цього бізнесу.

Вивчайте: Туроператори України

Про тури «тільки в готель»

У пострадянських країнах під туром всередині країни, на жаль, до сих пір іноді розуміється суто продаж місць в готелі або путівок в будинки відпочинку і санаторії - без включення в послугу проїзду і локального трансферу. Останній, часом, і організовується турфірмою додатково, але цілком кустарним методом - співробітник туркомпанії на загальних підставах купує квиток або наймає транспорт для клієнта.

Цей підхід був історично викликаний двома причинами: по-перше, можливістю доїхати власним автомобілем у відносно невеликій країні до будь-якої її точки, а по-друге, схильністю громадян самостійно купувати квиток на поїзд. Всім цим і користувалося безліч клієнтів, які купували такі «тури» всередині країни в 1990-х-2000-х роках.

Однак з розвитком сайтів готелів посередницькі послуги турфірм, які полягають лише в продажу путівки, неабияк втрачають сенс - все більше мандрівників бронюють і купують путівки через інтернет самі. Принаймні, для поїздки в вітчизняні будинки відпочинку і санаторії - це серйозна тенденція.

Крім того, з розвитком сервісу недорогої оренди авто самостійні багатосоткилометрові переїзди в один пункт призначення в містах всього світу швидко втрачають популярність. Навіщо працювати за кермом, платити за бензин, ризикувати на трасах, зношувати машину - якщо можна в дорозі відпочити, а на курорті тут же орендувати машину? Коли-небудь цей тренд захопить і Україну, і інші пострадянські країни.

Нарешті, порталів-агрегаторів для порівняння цін, умов і фотографій готелів різних вітчизняних регіонів (з функцією замовлення туру) в інтернеті вже вистачає. Нова турфірма навряд чи запрацює бонуси на одному широкому асортименті добре представлених на її сайті агентських контактів з будинками відпочинку і санаторіями.

Висновок: фокусування на бізнесі у вигляді простого «продажу путівок» не виглядає перспективним і вигідним напрямком в ХХІ столітті. Пафосно кажучи, інтернет уже «вбив» такий бізнес для вітчизняних готелів. А знання нашими співвітчизниками іноземних мов укупі з інтернетом підкосять такий бізнес і для турів в готелі всього світу.

Вивчайте: де зупинитися туристу в Україні - довідник усіх видів готелів

А ось якщо ви доповните договір з готелем в Україні власним перевізником - з мегаполісу прямо до входу в будинок відпочинку, скажімо, в Яремче або Затоці, а також контактом з компаніями «rent car» там же - у вас є шанс домогтися високого валу продажів для середньокласового покупця. Як то кажуть, «повний транспортний пакет» - це вже зовсім не “доїдете самі як вам зручно”.

Єдиним винятком - приводом навіть зараз заснувати агентство з продажу путівок - є робота в невеликому райцентрі або сільській місцевості зі слабким охопленням інтернетом. Втім, це ненадовго: через 5-10-15 років всесвітня комп'ютерна мережа, безсумнівно, прийде і туди.

Які глави бізнес-плану турфірми особливо відрізняються

Отже, туроператор закладає в план великі початкові витрати на організацію турів (в подробицях цей складний захоплюючий процес в даній статті ми не розглядаємо).

Та й надалі регулярні витрати на організацію нових, «редагування» і контроль наявних турів, а також на вивчення юридичних і економічних нюансів різних юрисдикцій повинні бути досить великі, якщо компанія амбітна.

Крім того, закон наказує оформити не тільки ліцензію на туристичну діяльність, а й банківську гарантію для турагента / туроператора. А загальноприйнятою в банках запорукою для такої гарантії найчастіше є депозит в розмірі трохи вище суми гарантії. Крім цього офіційного резерву компанії або її власникам слід завжди мати і більш великі стратегічні резервні суми на випадок форс-мажорів, пов'язаних з переміщеннями десятків людей - і відобразити величину і розміщення цих сум в бізнес-плані. Не виключено і використання турфірмами різних страхових програм для бізнесу.

Також важливо спочатку детально розписати додаткові послуги, які надаються практично всіма турагентами та туроператорами - оформлення віз, закордонних паспортів, дозволів на вивіз цінностей, страхування, підготовка документів для тих чи інших цілей, послуги індивідуального гіда, послуги супроводжуючого, послуги перекладача, продаж путівників, реалізація подарункових сертифікатів, прокат туристичного обладнання, продаж квитків, замовлення лімузинів і багато іншого аж до фотостудійной роботи.

Як, по чому, в яких регіонах і з якою широтою асортименту, з якими технологіями, кількістю персоналу і оргтехніки всі ці послуги будуть оформлятися, реалізовуватися - теж потрібно відобразити в бізнес-плані.

У цій сфері теж часом шикуються субагентські ланцюжки - багатьом турокомпаніям простіше отримати весь пакет додаткових послуг від одного-двох посередників, які вже домовляються з виробниками послуг безпосередньо. До речі, це окрема перспективна стартап-ідея - стати таким комплексним суперпостачальником всіх додаткових послуг для турфірм.

Крім цього, не слід забувати, що офіс турфірми несе значні представницькі, статусні функції — вони прямо впливають на довіру покупців, а звідси, і на рівень продажів (погодьтеся, в мегаполісі турфірма з офісом в підвалі на задньому дворі багатоповерхівки на околиці навряд чи продасть багато турів, навіть якщо всередині офіс зробили розкішним і затишним).

Відповідно, офіс в цьому бізнесі, навіть якщо співробітників одиниці - вимагає серйозного рівня «підходів і витрат». Для офісу туроператора, в ідеалі, використовуються послуги професійного дизайнера інтер'єру - і виконується створений цим професіоналом дорогий проект оформлення. Все це з самого початку має бути в бізнес-плані.

І нарешті, в бізнес-плані туроператора відбивається схема взаємодії з турагентами ; а в бізнес-плані турагента - з туроператорами.

Вивчайте: допомога в оформленні віз в Україні: сайти, телефони, адреси

Останній нюанс: всі ці головні відмінності планування туристичного бізнесу - укупі зі стандартними главами, властивими плану будь-якого бізнесу і наявними в кожному бізнес-плані - складуть чи половину його обсягу.

Другу половину бізнес-плану турфірми повинен зайняти маркетинг! В першу чергу - інтернет-маркетинг.

Організація турів: п'ять креативних ідей вдосконалення бізнесу

Prosto класичні екскурсії вже відходять в минуле. Креативні тури з відвідуванням нетривіальних місць в супроводі оригінального гіда - ось на чому грунтується сучасний туризм. Ідеї ​​найбільш актуальних бізнес-стартапів туристичної сфери для МСБ пропонує Bankchart.com.ua

Виробництво і прокат аудіо-екскурсій по місцевості

Ідея, давно реалізована в музеях (в тому числі кількох вітчизняних) - але її втілення для прогулянок вулицями міста ще очікується вітчизняним туристичним ринком. Виготовляти і продавати в історичних центрах міст можна як аудіофайли для мобільних телефонів і планшетів, так і спеціальні пристрої з навушниками (які можна здавати в оренду під заставу або продавати).

Крім «вуличних», створювати можна залізничні, авіаційні та автобусні аудіо-екскурси - для тих, кому нудно в дорозі і цікаво, що там «за вікном».

Турагентство (ТурПортал), що підбирає оптимальний тур по даті

Ще одна проста і давно реалізована - але не у нас - ідея полягає в тому, щоб оперативно збирати інформацію про всіх фестивалі, дні міста, Незалежності та інші яскраві екшни в максимально великій кількості міст і місцевостей світу. А потім пропонувати відвідувачеві сайту по одній введеній даті всі варіанти готових турів на найбільш яскраві заходи обраної дати як всередині країни і в ближньому зарубіжжі - так і по всьому світу.

Гурме-тури: піца-тур і пивний тур

Проводячи піца-тур, туристів возять по різних піцеріях, пригощають піцою та розповідають особливості та історію закладу. У руслі цієї бізнес-ідеї можна укласти договір з однією з піцерій про випікання ексклюзивних піц, наприклад, із зображенням різноманітних місцевих визначних пам'яток, що неодмінно призведе екскурсантів в захват. Піци краще робити маленькими, щоб кожен з них міг спробувати на смак як можна більше історичних пам'яток міста.

Наступним різновидом популярних гурме-турів можуть бути екскурсії по підприємствах, які виготовляють алкоголь. Майже в будь-якій європейській країні можна знайти відмінні програми поїздок по виноробнях і пивоварнях. Наприклад, підчас пивних екскурсій туристів супроводжують експерти по пиву - працівники заводів, пивовари, пивні письменники і критики, - діляться професійними знаннями з туристами.

До речі, містом-першопрохідцем гурме-турів в Україні по праву можна вважати Львів. Слід сказати, що екскурсії до місцевих визначних кнайп з дегустацією різноманітних страв національної кухні і міцних напоїв користуються у туристів найбільшим попитом, незважаючи на те, що їх середня вартість коливається на рівні 200 - 300 грн. за кілька годин з людини.

Екскурсії на бігу і на велосипедах

Щоб урізноманітнити екскурсію по місцевих визначних пам'ятках міста, можна проводити її «на бігу» або на наданих екскурсійним бюро велосипедах. На початкових етапах бізнесу, досить запропонувати близько 10 маршрутів по Києву різної довжини, складності, мальовничості і насиченості відвідинами історичних і розважальних центрів. В середньому, довжина маршруту, може скласти близько 4 кілометрів (цю дистанцію слід взяти за основу ціноутворення).

Політичний туризм - нам є, що показати

Тури по місцях великих політичних подій і в будівлі, де працює влада (їх жартома називають «корупційними турами») за кордоном вже не нові. Так, пражани проводять туристів по локаціях, що рідко висвітлюються в новинах, і до того ж пов'язаних не тільки з політикою - адже корупція зазвичай пронизує всі сфери діяльності людини, в тому числі, освіту та охорону здоров'я. Зокрема, під час туру пропонують відвідати резиденцію уряду - Празький Град і МВС, а також три столичні лікарні, що прославилися бюджетною крадіжкою, з'їздити в містечко Усті-над-Лабем, де починав свою діяльність колишній прем'єрський радник Марек Далік, що не раз залучався до скандалів.

Очевидно, на наших просторах скласти захоплюючі екскурсії по «політичних» місцях, а також зонах діяльності відомих хабарників і казнокрадів буде куди простіше.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики