про твої фінанси

Як вибрати і отримати дозвіл на зброю для самооборони, полювання

Bankchart.com.ua знайомить своїх читачів з критеріями, за якими потрібно вибирати гладкоствольну рушницю для самооборони. Поки депутати думають над законопроектом "Про вогнепальну зброю цивільного призначення", населення намагається самостійно захистити своє життя і здоров'я, озброюючись балончиками, електрошокерами і різними видами холодної зброї. Наскільки ефективно і законно застосування різних видів холодної зброї, спробуємо розібратися.


Короткий зміст і посилання по темі

Як випливає з проекту закону «Про вогнепальну зброю Цивільного призначення», гладкоствольну рушницю можна буде купити як зброю самооборони після досягнення 18 років (інші з 21 року). Крім самого раннього віку для отримання дозволу на вогнепальну зброю, у гладкоствольних рушниць є ще ряд переваг.

Зрозуміло, що в місті зручніше пістолет. Інша справа завдання забезпечення безпеки приватного будинку. В цьому випадку короткоствольна зброя виглядає недостатньо переконливо, а її використання в межах прибудинкової території може бути малоефективним і небезпечним для сусідів.

Наприклад, постріл дробом найбільш результативний на відстані до 40 метрів, а хороший паркан здатний зупинити подальший рух заряду, не дозволивши йому піти за територію вашої ділянки. Крім того, потрапити в ціль з рушниці хмарою дрібних снарядів набагато простіше, ніж кулею з короткого ствола пістолета.

Ще однією перевагою гладкоствольної рушниці є можливість спорядити заряд не летальним, а травматичним снарядом. Є гумові великі і дрібні кулі, спеціальний пластик, нарешті, сіль.

Оптимальний варіант

Найпростішим вирішенням питання забезпечення безпеки на території заміського будинку є придбання одноствольної, а краще двоствольної рушниці. Двох пострілів дробом або картеччю в більшості випадків досить, щоб дати відсіч дрібним шахраям. З огляду на простоту і масовість виробництва двоствольних рушниць, можна очікувати, що їх вартість буде набагато нижче, ніж пістолета.

Крім того, на прибудинковій території рушниця краще, так як заряд дробу дозволяє ефективно стріляти навскидку, особливо на малих дистанціях. Цілком ймовірно, що зброя не буде застосовуватися проти реальних грабіжників, але для захисту ділянки від диких або бродячих тварин вона може знадобитися.

Для непрошених гостей, не обтяжених почуттям такту, в більшості випадків досить появи господаря будинку на ганку з двохстволкою в руках. Для крайніх випадків у вас залишається можливість скористатися травмуючим снарядом, хоча б в якості попереджувального пострілу (другий ствол може бути заряджений дробом або картеччю). У зимовий період можна використовувати дрібну дріб, як більш ефективну проти товстого шару верхнього одягу.

Цього вибору позбавлений власник пістолета, а випадкова куля може пошкодити майно сусідів, або стати причиною їх випадкового поранення. Звичайно, якщо хтось лізе в ваш будинок темної ночі, тут не до сентиментів, але в світлий час доби слід вжити всіх заходів, щоб наслідки застосування зброї самооборони були якомога менш тяжкими.

Інші види гладкоствольних рушниць

Дорожчою покупкою є придбання автоматичної або напівавтоматичної гладкоствольної рушниці. Цей тип зброї дозволяє швидко зробити кілька пострілів підряд, хоча складно уявити собі таку ситуацію. Мінусом такої рушниці є не тільки її висока вартість і вага - її необхідно якісно і регулярно обслуговувати, а потужність боєприпасів повинна відповідати встановленим автоматикою вимогам.

Повністю автоматична зброя не дозволяє експериментувати з зарядами, спорядженими легкою травматикою, так як висока ймовірність відмови після першого ж пострілу. Найкраще для самооборони використовувати помпову рушницю. Важливою перевагою «помповиків» є можливість перезарядки, не відриваючи рук від цівки.

При певній вправності можна досягти практично такої же скорострільності як у автоматичної рушниці, зате повністю зберігаються всі позитивні якості двостволки: надійність, потужність, лояльне ставлення до якості мастила і забруднень (важливо, коли рушницю рідко використовують).

Не тільки для охорони житла

Вибираючи рушницю для самооборони, слід враховувати і такий момент, що рано чи пізно власник зброї обов'язково замислиться про логічне розширенні сектора її застосування - про полювання. У цьому випадку вимоги до зброї більш специфічні і їх більше.

Але знову ж таки, класична двоствольна рушниця відповідає більшості з них, а якщо відразу підібрати «правильну» рушницю з прицілом на полювання, така покупка буде радувати власника довгі роки, а найчастіше, переходить у спадок.

Як вибрати гарну гладкоствольну рушницю

Вибирати зброю слід з перспективою володіння нею все життя. Кращим варіантом для новачка можна вважати покупку нової рушниці, бажано відомого зарубіжного бренду. Але якщо озброїтися теоретичними знаннями і заручитися підтримкою досвідченого стрільця, можна пошукати гідний екземпляр і серед старих рушниць.

Прикладистість

Звичайно, якщо є така можливість, то навіть нову рушницю краще вибирати з людиною знаючою, так як якість зброї (особливо бюджетних моделей) може коливатися, а звертати увагу потрібно на масу деталей. Для початку слід випробувати вподобану рушницю на прикладистість.

Цей параметр залежить від антропометричних і фізичних даних стрілка (довжина рук, шиї, ширина грудної клітини і т.д.), так що за вас прикладистість зброї ніхто інший не визначить. В першу чергу треба уперти приклад в ліктьовий згин і спробувати натиснути на курок. Якщо вказівний палець зручно лягає на спусковий гачок, значить, ложа відповідає довжині ваших рук.

Далі слід кілька разів скинути рушницю, як для пострілу. Якщо мушка при підкиданні легко стає на одну лінію з прицільною планкою, і не потрібно робити ніяких додаткових рухів головою для прицілювання, таку рушницю називають прикладистою.

Для самооборони прикладистість не настільки критична як для полювання, але ми ж обираємо зброю надовго. Необхідно, що б вона була зручна, та й точність стрільби, яке визначається прикладистістью - найважливіший параметр.

Зовнішній огляд

При зовнішньому огляді звертаємо увагу на серійний номер рушниці (актуально для покупки б/в зброї) - цифри повинні легко читатися, будь-які затертості або нечіткості виключені (проблеми при реєстрації). Особливу увагу слід приділити стану і підгонці деталей - рівномірні зазори, відсутність механічних пошкоджень, дефектів, задирок, слідів корозії і т.д.

Слід уникати використання силумінових сплавів в ударно-спусковому та інших механізмах. Для перевірки можна скористатися магнітом (магніт притягується до деталей з металу). Неприпустимі тріщини і відколи шийки цівки і ложа, особливо в місцях кріплення.

Потрібно оглянути ствол на світло за допомогою гільзи без капсуля. Дивимося з боку дульного зрізу - повинні бути видні рівномірні концентричні кільця через рівні проміжки. Це говорить про рівний стовбур. Для б/в рушниць допустимі невеликі раковини стовбура (до 1 мм), а ось зовсім чистий стовбур часто використовуваної зброї, швидше свідчить про її шустовку (розсвердлювання ствола для усунення дефектів).

Шустовка - операція дорога, так що звичайну рушницю навряд чи хтось стане розсвердлювати, а ось дорога рушниця іменитого бренду може бути піддана цій операції. Стріляти з такої зброї на коротких дистанціях можна, але для полювання вона вже не годиться.

Замки і УСМ

Далі перевіряємо роботу ударно-спускового механізму. Рухомі деталі рушниці що переломлюється повинні ходити внатяг, без люфтів, але будь-які підклинювання не допускаються.

Помпову рушницю потрібно перевірити на здатність готуватися і перезаряджатися без заїдань. Особливу увагу звертаємо на люфти рухомих деталей. Люфти і перекоси неприпустимі, особливо для двоствольної рушниці. Стовбури останньої повинні надійно фіксуватися після перезарядки.

При вертикальному розташуванні стволів у двоствольної зброї необхідно перевірити роботу бойків, так як курок нижнього бойка працює по меншому радіусу і, відповідно, слабкіше. В цьому випадку знадобляться гільзи з холостими капсюлями. Після роботи по ним бойків обох стовбурів, порівнюємо наколи, які повинні бути приблизно однаковими по глибині. 

Переломні рушниці перевіряють на наявність люфтів в розкритому положенні без цівки. Приклад жорстко фіксується у стегна, а стовбури пробуємо покачати в подовжньому і поперечному напрямках. Найменший люфт буде відчутний, і це привід відмовитися від покупки.

На закінчення

Рушниці вітчизняного виробництва варто брати або двоствольну переломку, або автоматичну. Помпові варіанти працюють менш надійно.

При виборі б/в зброї слід пам'ятати, що у кожнї рушниці є свій ресурс, вимірюваний кількістю пострілів. У цьому випадку без допомоги експерта не обійтися.

Для самооборони оптимальною є рушниця 12 калібру, яку відрізняє хороша потужність, і немає проблем з придбанням боєприпасів.

Яку холодну зброя вибрати для самооборони?

Газові балончики: як вибрати і скільки коштує

Пік «моди» на цю «зброю» самооборони давно пройшов. Проте, балончики залишаються найдоступнішим і простим засобом самозахисту, який не потребує будь-яких дозволів на придбання і носіння.

На жаль, не всі газові балончики дозволено продавати цивільному населенню, найефективніші і «злі» призначені суто для працівників силових структур. Як показує практика, придбати такий засіб захисту можна, так як в продажу вони є, а для покупки потрібно тільки показати відповідне посвідчення.

Якщо вам вдалося придбати заборонений балон, можна покласти його в кишеню або сумку, але особливо сподіватися на нього все ж не варто. Сльозогінний газ погано діє на людину, що знаходиться в стані алкогольного, наркотичного сп'яніння або з великим вмістом адреналіну в крові.

Крім того, вітряна погода при застосуванні на вулиці також знижує ефективність даного засобу, а розпорошувати газ проти вітру не можна із зрозумілих причин. Плюс газового балончика в тому, що при випадковому використанні засобу, збиток мирним оточуючим також буде мінімальний. Але якщо розпорошити газ в кімнаті або машині, доведеться довго провітрювати приміщення.

Газ, який використовується у всіх балончиках, ділиться на 2 основних види; перцевий і сльозогінний.

Сльозогінний газ CN, CS діє тільки на тверезих людей. П'яні і собаки від нього тільки ще більше звіріють. Основні балончики цього типу - «Кобра».

Перцевий газ (або його хімічний аналог - морфолід-пералгонова кислота) діє безвідмовно на кого завгодно. Але і тут потрібно бути обережніше, стежити, щоб і вас не зачепило.

Рекомендації до застосування: балон заздалегідь дістати з сховища (кишені, сумки, чохлу), видалити запобіжну пластину, великий палець руки повинен бути зверху на червоній кнопці. При виникненні небезпеки нападу без зволікання направити сопло балона в обличчя (очі) нападника (несподіваним різким рухом руки необхідно скоротити відстань до нападника) і натиснути на кнопку. При можливості врахувати, що розпорошувати проти вітру не можна, так як можна самому бути ураженим речовиною, хоча і в меншій мірі. Необхідно враховувати, що дія речовини недовговічна (залежить від того, наскільки правильно застосовано виріб, наскільки індивідуально сприйнятливий нападник до таких речовин і багатьох інших чинників). Не застосовувати по можливості в місцях зборів, скупчення людей, біля відкритого вогню. 
Термін зберігання - 24 місяці з дати виготовлення балона. 

Газові балончики бувають двох видів дії: аерозольні і струменеві.

Струменеві б'ють більш далеко, їх можна використовувати під несильним дощем, при невеликому вітрі, але через вузький струмінь виникає необхідність точно потрапити нападнику в обличчя на слизову поверхню очей, ніс. Ідеально підходять для використання в машині, ліфті, квартирі. При використанні струменевого газового балончика можна не боятися, що газ зачепить вас.

Для ефективного використання струменевого балончика, враховуючи досить вузький струмінь дратівної речовини, необхідно спочатку потренуватися по мішені, тому купуйте два балончика - перший піде на тренування, другий будете носити з собою.

Аерозольні газові балончики випускають більш широку хмару газу, але його ефект значно знижується навіть при невеликому збільшенні відстані. Принцип використання аерозольних балонів: спочатку ви повинні розпорошити вміст балончика в очі правопорушника, потім відразу піти назад і в сторону, не даючи йому схопити вас. При цьому продовжуйте розпорошувати іритант з балона в його обличчя.

Всі балончики багаторазові, в середньому закінчуються за 6-16 секунд безперервного натискання. Для однієї порції насправді цілком достатньо тримати балончик натиснутим 1-1.5 сек.

Терен - 1Б

Тип

аерозольний

дальність ураження

до 2,5 м

вартість

18 грн

Кобра - 1Н 48

Тип

аерозольний

дальність ураження

до 2,7 м

ШАНС 1

Тип

аерозольний

дальність ураження

до 2,5 м

вартість

21,5грн

"Терен 4"

Тип

аерозольний

дальність ураження

до 2,5 м.

"КОБРА-1С"

Тип

струменевий

дальність ураження

не менше 5 м.

Електрошокер: як вибрати і правильно використовувати

Електрошокери бувають різні, одні можуть тільки ще більше роздратувати нападника, інші дозволяють ефективно працювати на відстані. Об'єднує їх одне - воно не законно. Крім того, застосування більшості з них в зимовий період неефективно, тому що не тільки верхній одяг добре захищає нападника, але і низька температура серйозно знижує ємність акумуляторів, а значить і віддачу енергії шокера.

Такий тип зброї самооборони більше підійде дамам - їм простіше непомітно для нападника приставити контакти зброї самооборони до самого уразливому місцеві противника, та й до самого факту наявності такої зброї у дами правоохоронці ставляться з розумінням.

Мінімального часу електрошокового розряду досить, щоб звалити з ніг людину або відлякати собаку. А вплив тривалістю:

 • 1-2 секунди - викликає "пекельну" біль - спазми м'язів.
 • 2-3 секунди викликає наростаючу втрату орієнтації в просторі.
 • 3-5 секунд викликає втрату рівноваги і свідомості. 

Рекомендації до застосування: притулити електрошокер до тіла супротивника і натиснути кнопку включення. Причому робити потрібно все саме в такій послідовності. Якщо ви спочатку натиснете кнопку включення, то це може налаштувати противника проти вас ще більше.

Найефективнішими місцями для електроудару є:

 • шия;
 • низ живота;
 • верхня область грудей;
 • спина;
 • сідниці;
 • сонячне сплетіння, що знаходиться вгорі живота.

Крім того, що електрошокер потрібно притулити до тіла, його ще й треба там утримати протягом декількох секунд. Якщо ви просто притулите електрошокер, то нападаючий, відчувши гострий біль, може різко відскочити назад, після чого побити вас у відповідь. Важливо спробувати утримати противника. Наприклад, якщо ви атакуєте область шиї, то вільною рукою можна притиснути хулігана до електрошокера. Не бійтеся, що при контакті з грабіжником, розряд торкнеться і вас. Таке може бути тільки у разі мокрого одягу. При мокрому одязі розряд починає «розтікатися» по одягу, що знижує силу впливу.

Також радять при першому ударі не сподіватися, що ви нейтралізували нападника. Продовжуйте атаку і міняйте місце удару електрошокером до повної нейтралізації (звичайно, в рамках розумного).

Ефективні шокери і при захисті від собак, при розряді електрошоку виділяється природний газ - озон - якого панічно бояться тварини. Також в сутінках електророзряд яскраво видно, як виблискує блискавка, це також відлякує собак.

На сьогодні існує маса варіантів електрошокерів, що імітують ліхтар, парасольку або мобільний телефон. Це спрощує нам завдання обеззброїти / дезорієнтувати зловмисника несподівано. Але не забувайте періодично перевіряти заряд акумулятора електрошокера, щоб він завжди був напоготові.

SP-300-MINI +

напруга

300 000 вольт

додатково оснащений

ліхтарик і лазерний покажчик

ОСА 968 Lady

напруга

300 000 вольт

додатково оснащений

ліхтарик 

К-95 (у вигляді мобільного телефону)

напруга

1200 000 вольт

додатково оснащений

ліхтарик 

Oca 800 Super Hight Voltage

напруга

1 900 000 вольт

додатково оснащений

світлодіодний ліхтарик

К-98 Shark Lady

напруга

3 500 000 вольт

додатково оснащений

ліхтарик

Зброя дроблячої дії

До нього відносяться всілякі розкладні і звичайні палиці, нунчаки, кастети і т.п. зброю, за одне тільки носіння якого можна легко отримати нехай і умовний (на перший раз) термін. В принципі, з таким же успіхом можна носити з собою заряджений бойовий пістолет.

З іншого боку, якщо ви переконаєте міліцейський наряд, що кастет ви несете тільки для того, що б забити вдома цвях, підкріпивши це твердження невеликою благодійною сумою, то можна і відкрутитися. Тоді краще відразу покласти в сумку молоток. Але в разі застосування останнього, він також буде кваліфікований як холодна зброя.

При виборі такої зброї краще віддати перевагу розкладний палиці, головна увага якості (може розсипатися після першого удару), бажано зарубіжного виробництва. Такий тип зброї зручний для носіння і вельми ефективний як засіб самооборони. А головна його перевага - раптовість. Дубинка розкривається в момент удару, а одного хорошого попадання по противнику, може бути досить для припинення агресії.

Ніж

Досить багато нюансів пов'язано з носінням ножа. Є мисливські ножі, які продаються за мисливським квитком і до яких застосовуються правила зберігання і носіння, аналогічні вогнепальній зброї. А є безліч інших, які не заборонені, але призначені вони для побутових потреб. Розкладні ножі можна носити з собою, але не для самооборони, так як в такому випадку виникають питання, а саму зброю може бути направлено на експертизу.

Як холодна зброя вони можуть бути кваліфіковані і в тому випадку, якщо доведеться такий ніж застосувати, або ви висловите готовність до його застосування для самооборони. Небезпека ножа полягає в тому, що навіть випадковий поріз противника, що припав по крупній судині, може стати смертельним.

З цього, якщо вам довелося застосувати ніж, нехай навіть ніхто сильно не постраждав, закон буде не на вашому боці.

Яку холодну зброю вибрати?

Електрошокери та балончики для силових структур заборонені для носіння цивільними особами, тому їх використання незаконно. Якщо просто виявлять - конфіскують і випишуть штраф.

Молоток, ніж або інший будівельний інструмент носити при собі можна, але його застосування буде в більшості випадків незаконним. Представники правопорядку віддають перевагу такому комплексу: балончик, електрошокер і розкладний кийок.

На жаль, у нас такий «джентельменський набір» міліція зобов'язана вилучити. Мабуть мається на увазі, що жертва нападу повинна мовчки віддати гроші та інші цінності, а активний захист з використанням холодної зброї, в більшості випадків буде трактуватися як перевищення необхідних меж самооборони.

У наших реаліях краще використовувати комплекс: балончик і розкладний кийок. У разі чого, відбудетеся конфіскацією заборонених предметів, а якщо доведеться скористатися цим арсеналом за призначенням, вийти за рамки необхідних меж самооборони досить складно.

Так що якщо ви готові дати рішучу відсіч будь-якій агресії і у вас є при собі холодна зброя, після інциденту краще якомога швидше покинути місце події і постаратися не мати справи з міліцією.

Bankchart.com.ua сподівається, що після прийняття «закону про зброю», право громадянина України на самооборону стане більш реальним.

Вогнепальна зброя - перспективи появи «Дикого Заходу» в Україні

У демократичному суспільстві вважається, що володіння вогнепальною зброєю лише підкреслює свободу громадян і надає можливість самостійно захищати свою і чужі життя, здоров'я або майно. Насправді, саме право на зброю ще не є ознакою вільного суспільства, а ось по тому, як до нього ставляться в соціумі, можна судити про реальний рівень демократії. Bankchart.com.ua спробує оцінити перспективи поданого до ВР законопроекту «Про вогнепальну зброю цивільного призначення» від 1 грудня 2014 року.

В принципі, більшість розвинених країн пройшла через безконтрольне використання вогнепальної і холодної зброї, що допомогло сформувати ставлення до самої зброї і правил її використання. Україна, як країна, що йде європейським курсом, також повинна надати своєму населенню можливість вільно володіти вогнепальною зброєю. До цього підштовхує і поява величезної кількості нелегальних «стволів» у зв'язку з подіями на сході країни.

Коли закон набуде чинності?

Це питання хвилює прихильників радикальної самооборони найбільше. На щастя, розраховувати на швидке прийняття закону « Про вогнепальна зброя Цивільного призначення » годі й говорити. Справа в тому, що, незважаючи на залучення в якості експертів до розробки законопроекту людей, що дійсно знаються на даній темі (Віталій Помазанов, керівник «Української стрілецької асоціації»; Андрій Хаверчук виконавчий директор цієї асоціації; Андрій Скочіпець, керуючий партнер львівської адвокатської компанії «Юридичний Холдинг »і двох викладачів юридичного факультету Львівського університету - Леонід Тарасенко та Володимир Кобрин) цей закон в його нинішньому вигляді цілком ймовірно прийнятий не буде і відправиться на доопрацювання.

Справа в тому, що законопроект вийшов написаним «на швидку руку» і має безліч незрозумілих моментів як в плані регламентації застосування самої зброї, так і її зберігання, передачі іншим особам і т.д. Можна сказати, що на даному етапі законопроект носить характер такої собі «заяви про наміри» нової влади (його ініціював Сергій Каплін, депутат від Блоку Петра Порошенка), але загальний принцип оформлення дозволу на зброю зрозумілий, і в разі його доопрацювання цілком годиться для реального застосування.

Найголовніше, що майбутньому власникові не знадобиться проходити довгу процедуру отримання різних довідок і дозволів. Досить прийти з паспортом в будь-який магазин зброї, а вже сам продавець перевірить по загальній базі чи не знаходиться покупець на обліку в психіатричних або наркологічних установах, а також чи немає у нього судимостей за умисні насильницькі злочини.

Якщо все нормально, претендент зможе отримати Свідоцтво на володіння зброєю, після проходження обов'язкових курсів по застосуванню і поводження з нею. Єдиним обмеженням на шляху до володіння жаданим пістолетом або гвинтівкою може стати ціна питання. Причому, можливість появи корупційних схем самим законом максимально мінімізована, так як продавець і так зацікавлений у продажу зброї, а вибір курсів залежить від самого покупця.

Зате держава отримує чималий дохід за «реалізацію права вільного громадянина на зброю» у вигляді збору, що вимірюється в розмірі п'ятисот мінімальних неоподатковуваних доходів (на сьогоднішній день це близько 8500 грн). Ці кошти підуть до місцевих бюджетів.

До речі, відсутність загальних баз даних і інших механізмів, передбачених законом про зброю, свідчать, що набуття чинності даного закону слід очікувати не раніше 2019 року.

Наскільки складніше буде отримати дозвіл на зброю в Україні, ніж в США?

Конституція США гарантує право американців володіти вогнепальною зброєю. Як і в Україні, громадянам, які мають психічні проблеми, нарко- та алко- залежних, а також раніше засудженим за вчинення злочинів зброя продаватися не може. Всі інші, як в Америці так і у нас, громадяни які досягли віку 18-ти років, можуть вільно купувати, носити і зберігати вогнепальну зброю.

Так само як і в Америці, наш законодавець не зобов'язує власника зберігати зброю неодмінно в сейфі, а визначає умови зберігання як: «спеціально обладнане, безпечне місце». Таким чином, якщо ящик вашого столу замикається на ключ і досить захищений від цікавих, а особливо від дітей, його вже можна вважати підходящим місцем для зберігання пістолета.

Основною відмінністю в отриманні дозволу на володіння зброєю у нас від США є вимога про обов'язкове проходження курсів поводження зі зброєю (що абсолютно правильно) і необхідність сплати чималої суми в якості податку за саме Свідоцтво. Цілком ймовірно, останній момент і стане основним стримуючим фактором масового поширення зброї серед цивільного населення. З огляду на високу напруженість всередині нашого суспільства, це обмеження виглядає аж ніяк не зайвим.

На сьогоднішній день, найбільш ліберальними країнами щодо зброї вважаються: США, Канада, Бразилія, Німеччина, Швейцарія, Португалія, Естонія, Латвія, Литва, Чехія та ін. Bankchart.com.ua сподівається, що зовсім скоро до цього списку додасться і Україна.

Які українські пістолети стануть популярні після прийняття закону про зброю

В першу чергу, необхідно розібратися для яких ще цілей може купуватися зброя, крім основної - самооборони? В Америці, цієї Мецці збройової культури, давно сформувалися три основні типи власника короткоствола: покупці пістолетів на всякий випадок, любителі історичної зброї і спортсмени, які беруть участь в різних змаганнях.

Так як при отриманні дозволу на зброю, що видається «на все життя» можна купувати багато стовбурів (якісь обмеження за кількістю, зберіганням і типом зброї будуть регулюватися окремими постановами), то в Україні також можна буде купувати пістолети не тільки для самооборони, але і для колекції, або для спортивних змагань.

Зброя для самооборони

Той, хто має досвід носіння травматичного або газового пістолета розуміє, що тягати з собою зброю постійно не завжди обґрунтовано, а часто і просто незручно. Добре, якщо ви пересуваєтеся виключно на машині, а ось лізти в переповнений автобус з пістолетом на поясі якось некомфортно. У такому випадку, краще покласти пістолет в спеціальну або звичайну чоловічу сумку, але стежити в натовпі тепер доведеться не тільки за гаманцем, а й за зброєю.

Найчастіше придбаний стовбур припадає пилом вдома, залишаючи його межі лише в особливих випадках. До речі, варіант використання двох типів зброї для самооборони будинку і на вулиці - найоптимальніший. Для зберігання вдома найкраще підходить револьвер, а для носіння - компактний пістолет.

Револьвер хороший своєю простотою і надійністю, а пістолет - невеликими розмірами і масою. Чималу роль для такого типу зброї грає і її ціна. У той же час такі показники як швидкість кулі, відстань прицільної дальності і інші відходять на третій план.

За такими параметрами хорошим варіантом виглядають револьвери "Наган" і пістолети «ПМ», що у великій кількості зберігаються на наших військових складах. Більш потужні «ТТ» погано підходять на роль зброї самооборони через малу зупиняючу силу зброї і велику вражаючу дальність.

Наган

ПМ

Малий калібр кулі 7,62 мм «ТТ» здатний поранити нападника і полетіти далі, але «терорист» може навіть не помітити поранення під дією сплеску адреналіну в крові або перебуваючи під дією психотропних речовин. У той же час, більш слабкий постріл з «ПМ» здатний зупинити нападника за допомогою больового шоку, так як його 9 мм куля не завжди здатна прошити тіло людини наскрізь, і, відповідно, краще віддасть свою енергію. Крім того, що відлетіли далеко за межі конфлікту куля з «ТТ» здатна накоїти масу бід, а відповідальність за це буде нести той, хто обороняється.

ТТ

Розумна вартість застарілих для армії і силових структур «ПМ» і «Наган» знаходиться в межах 100-300 доларів США в залежності від стану. Саме за такою ціною вони продаються в Латвії, зате з позиції зброї самооборони ці зразки повністю відповідають вимогам, що пред'являються.

Зброя для колекціонування

З тих, що зберігаються на українських складах, в цю категорію потрапляє зброя першої і другої світової війн. Збирати можна просту колекцію вітчизняної, трофейної або придбаної у союзників зброї часів першої та другої ВВВ. Особливий інтерес можуть представляти укорочені револьвери типу «Наган», спеціально замовлені НКВД для прихованого носіння. Таких револьверів було випущено трохи, і вони дійсно представляють цінність для колекціонерів.

Не можна обійтися в колекції без знаменитого революційного пістолета - «Маузер», яких закуплено було безліч, спочатку за царя, а потім і радянськими.

Зберігаються на наших складах німецькі «Люгер», «Вальтер», американські «Сміт і Вессон» і багато інших зразків, що заслужили повагу в свою епоху.

Люгер

Вальтер

Сміт і Вессон

Звичайно, і сьогодні любителі мають можливість збирати колекції навмисно виведеної з ладу зброї. Але набагато цікавіше колекціонувати повністю робочу зброю і мати можливість порівняти конструкторську школу різних збройових компаній, ніж купувати неробочі макети.

Зброя для спорту

В Україні пістолети для спортивної стрільби виробляє об'єднання «Форт» МВС України. На складах можна знайти застарілі (часів ВВВ) Mauser Luger P.08 і Walther P-38, а також Astra Model 600, цілком придатні для спортивної стрільби.

Astra Model 600

В принципі, тренуватися в тирі можна (і потрібно) з будь-яким пістолетом, особливо необхідні тренування з особистою зброєю. Так що початковий розрахунок на те, що купивши один пістолет, чоловік захоче придбати ще кілька, цілком виправданий. Ну а для самооборони в межах житла цілком достатньо револьвера - зброї простої, невибагливої і надійної.

Як отримати дозвіл на зброю

Bankchart.com.ua розповість, що потрібно для отримання дозволу на зброю для самооборони сьогодні. 

Законом визначено, що громадянин України може претендувати лише на законну покупку рушниці. При цьому гладкоствольну оформити простіше, ніж нарізну. Плюс гладкоствольних рушниць ще й в тому, що отримати дозвіл на її зберігання і носіння простіше. Дозвіл на нарізну рушницю підписує особисто міністр МВС, або його заступники та начальники ГУ МВС.

А от придбання більш підходящої на роль зброї самооборони - короткоствольної травматичної, обмежена таким переліком:

 • журналісти;
 • особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві;
 • «дружинники»;
 • родичі працівників суду і співробітників правоохоронних органів;
 • народні депутати.

Крім двох останніх категорій, у інших може виникнути чимало складнощів в процесі оформлення дозволу на короткоствол. Свого роду лазівкою отримання дозволу на травмат для практично будь-якого охочого, законотворці передбачили графу «дружинників». Так що придбати травматичний пістолет повністю легально можна, при наявності великого бажання і готовності гідно «віддячити» за цю послугу відповідальній особі.

Для цього не обов'язково заводити знайомство c керівництвом МВС, найчастіше досить звернутися до свого дільничного. З приводу небезпеки застосування цієї «не летальної» зброї зламано вже чимало списів, та й ідентифікувати випущену кулю неможливо. З цієї причини питання про дозвіл придбання бойової короткоствольної зброї в Україні залишається як і раніше відкритим.

Потрібно зауважити, що процедура оформлення документів на зброю у нас досить складна, і зіткнувшись з нею, не кожен зважиться йти оформляти пістолет. Зате любителі зброї або ті, кому вона дійсно необхідна могли б скористатися правом вільної людини на носіння короткоствола. Як свідчить передовий досвід розвинених країн, загальний рівень злочинності в регіонах, де поширена вогнепальна зброя у звичайних громадян знижується, а повага до особистості та приватної власності підвищується.

На завершення ми даємо покрокову інструкцію для отримання офіційного дозволу на зброю

Для придбання гладкоствольної зброї:

 1. Замовляємо в МВС довідку про відсутність судимості.
 2. Поки в поліції її готують (два-три дні) йдемо отримувати медичну довідку для отримання дозволу на зброю - форма 127 / о. Ті, хто проходив медкомісію для управління автомобілем знають, що це нескладно, головне вибрати «правильну» установу.
 3. Потрібна довідка про проходження курсів поводження зі зброєю. Краще за все не просто розжитися довідкою, але дійсно сходити на ці не складні курси.
 4. Зібравши перераховані вище документи, прямуємо до відділу дозвільної системи (ВДС) вашого району. Там ви напишете заяву про бажання отримати дозволи на зброю і отримаєте реквізити для оплати вартості самого бланка і попутних зборів.   
 5. Тижнів через два потрібно передзвонити інспектору ВДС і уточнити, чи готовий ваш дозвіл на придбання зброї.
 6. Вже з цим талоном йдемо в магазин для здійснення самої покупки. З цим візитом не варто тягнути, так як талон діє протягом трьох місяців. Відривну частину талона залишаємо продавцеві після покупки, а з самою рушницею і іншою половинкою талона знову йдемо в ВДС для реєстрації.
 7. Самий дозвіл на зберігання і перевезення зброї ви отримаєте приблизно через тиждень, завдавши ще один візит до інспектора ВДС.

Термін дії дозволу закінчиться через три роки і процедуру доведеться повторити. Правда, біганини буде трохи менше, так як відвідувати магазин вже не потрібно.

Отримання дозволу на травмат схоже за процедурою, але обмежене перерахованими вище категоріями громадян. Крім того, іншими будуть курси з поводження зі зброєю.

Чи можна вважати травматичний пістолет панацеєю від агресії - однозначно ні. Цю зброю можна назвати компромісом, де з одного боку з ним складно протистояти групі осіб або підготовленого профі, але з іншого, наслідки випадкового пострілу набагато менш небезпечні для оточуючих, в порівнянні з здійсненим з бойового пістолета.

Як вибрати рушницю для полювання починаючому мисливцеві

Стовбури

Для того щоб вибрати рушницю, в першу чергу, потрібно визначиться з передбачуваним об'єктом полювання. Одна справа йти на тетерева, який ховається в кущах, зовсім інша - на качку що летить в небі або товстошкірого кабана. Для всіх цих випадків існують різні види стовбурів.

І тут далеких від полювання людей може чекати дві несподіванки. По-перше, стовбури рушниць далеко не завжди мають циліндричну форму, часто вони ледь помітно звужуються від основи до кінця, збільшуючи кучність дробу. По-друге, хороша кучність не завжди на руку мисливцеві. Адже якщо палити з середньої відстані по рябчик, що порсається в чагарнику, краще, щоб дріб рівномірно розсіювався, збільшуючи тим самим вражаючу площу. А для того, щоб підстрелити птицю, що летить високо в небі, необхідна щільна кучність.

Мовою мисливців, звуження стовбура називається «чок», а градація стовбурів буває від слабкого получока до сильного повного чока. Розрізняють ще нарізні чоки - «парадокси». У них кучність максимальна, і вони призначені для стрільби спеціально виготовленими кулями по великому звірі на відстань до 150 м.

Якщо немає пріоритетів в полюванні, варто вибрати універсальну рушницю для полювання - двостволку з популярною сверловкою стовбурів чок і получок.

У будь-якому випадку, новачкам не варто починати з рушниці, що б'є купчасто. Без досвіду вразити рухому ціль на великій відстані, з урахуванням траєкторії і поправкою на вітер, практично неможливо. А в разі потрапляння з середньої відстані, живність перетворюється на купу м'яса.

Вибір заряду також важливий. Для купчастого бою на далекі відстані використовується дрібна дріб, для бою широким осипом на середню відстань - дріб побільше і картеч. А на велику дичину йдуть, як правило, з кулями.

Конструкція

Вибираючи рушницю, необхідно звернути увагу на тип перезарядки. Існує три основних: ручний, напівавтоматика і «переломка». Найбільш затребувані «переломки»: в них можна швидко змінити дріб на кулю або вибрати дріб іншого розміру. Крім того, у них найпростіший, а значить, надійний механізм. З іншого боку, напівавтоматика або ручний перезаряд дозволяють збільшити скорострільність.

У мисливській рушниці може бути від одного до чотирьох стовбурів. Оптимальними вважаються двостволки. З одного боку, вони досить компактні, з іншого, на відміну від одностволки, дозволяють швидко виправити промах. Крім того, в стовбури можна зарядити різні патрони, а різна сверловка стовбурів дає можливість з одного стріляти на близькій відстані, з іншого - на більшій. Стовбури в двостволки можуть розташовуватися як горизонтально, так і вертикально. Вважається, що з «вертикалки» простіше цілитися.

Для більш точного прицілу, який може мати вирішальне значення в полюванні на крупну дичину з великої відстані, можна встановити лазерний цілевказівник.

Трохи масивніше і дорожче триствольний і гладкоствольні рушниці. Але і перевага вагома: до гладких стовбурів додається нарізний, що дозволяє ефективно полювати на великого звіра. Все-таки окремо купувати для цих цілей карабін накладно.

Перевірка

Купуючи мисливську рушницю, насамперед потрібно перевірити рівність стовбурів. Для цього їх потрібно відокремити і дульною частиною направити до світла. Світловий відблиск повинен бути абсолютно рівним. Ще уважніше потрібно оглянути внутрішню поверхню. Направивши ствол на кордон тіні і світла у вікні, всередині можна побачити тіньові кільця. Так ось, вони повинні бути концентричними, тобто рівномірно відстояти один від одного. Якщо рівномірність порушена - це говорить про викривлення.

Важливим фактором при виборі рушниці є його прикладистість. Це суб'єктивний параметр, який означає відповідність розміру приклада розміру руки. Така відповідність - запорука того, що рушниця з часом при підкиданні буде автоматично направлятися в ціль. А перевірити прикладистість легко. Взявши рушницю за рукоять, потрібно уперти її потиличником в згин ліктя. Вважається, що довжина ложі хороша, якщо вказівний палець легко і зручно лягає на спусковий гачок. Якщо натискати на курок в цьому положенні важко, зробіть припасування в спеціалізованій майстерні. Не дарма кажуть: стріляє стовбур, а потрапляє ложа.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики