про твої фінанси

Треба тільки знайти: основи полювання на зайця в Україні

Нічне полювання на зайця з гончими собаками, петлями і з підходу є найдоступнішим і популярним видом полювання. Тому відкриття полювання чекають багато. Але разом з тим, зловити "косого" не так просто, як може здатися на перший погляд.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Відкриття полювання на зайця в Україні: терміни полювання
  2. Полювання по стежках і петлями
  3. Полювання на зайця із засідки

Багато хто помилково вважає, що немає більш простого полювання, ніж полювання на зайця. Мовляв, досить лише взяти мисливську рушницю (пневматику), і успіх гарантований. Як правило, необізнані люди уявляють собі це так: йде мисливець по полю, а зайчик відпочиває собі на відкритому місці. І все що потрібно - так це всього лише ближче підійти до зайця і крикнути на все горло! Як тільки "бідний" заєць підніметься, слід швидко вистрілити, а потім не поспішаючи підійти до здобичі, взяти її за задні лапки і віднести додому. Насправді на заячому полюванні такого, звичайно ж, не буває.

В Україні водяться два види зайців: заєць-русак і заєць-біляк. Заєць-русак - поширений на всій території нашої країни. Забарвлення хутра влітку буре з чорним ряботинням, взимку воно світліше. Найвищої щільності досягає в степових районах - 100-200 особин на 1000 га, в той час як в лісовій і лісостеповій зонах його щільність не перевищує 50-80 особин. Населяє русак поля, луки, узлісся, чагарники, переліски, уникаючи тільки великих цільних лісових масивів. Вертикальне поширення русаків в Карпатах сягає 2000 м над рівнем моря. Заєць-русак - сутінкова тварина. Вдень він спить або дрімає, а незадовго до заходу сонця виходить на жирування. Взимку зайці часто жирують протягом всієї ночі і на світанку йдуть на відпочинок. Навесні, влітку і восени поїдають переважно рослинність. Взимку русак харчується корою молодих дерев, деревними пагонами, бруньками, бур'янами.

Заєць-русак поширений по всій території нашої країни, але чисельність його по окремих зонах розподілена нерівномірно. Найбільша кількість його доводиться на степову зону, де ландшафтні та кліматичні умови для русака найбільш сприятливі. Русак уникає суцільних лісових масивів, але охоче селиться по узліссях, вирубках і гаях. Нерідко він пристосовується до постійного проживання в лісах і ніколи їх не покидає. Це так званий лісовий русак. Існує певна прихильність зайців до низовин і гірських місцевостей.

Русак сильний і витривалий звір. Швидка реакція в момент небезпеки і швидкий біг надійно захищають його. З усіх органів чуття найбільш розвинений слух, але нюх і зір також досить розвинені. Спить заєць з закритими очима, сон у нього дуже чуйний, але як у всіх диких тварин спостерігаються короткочасні періоди глибокого сну, коли тварина дозволяє підійти до неї впритул. Це біологічне пристосування дозволяє за короткий період відновлювати втрачені організмом сили.

А ось заєць-біляк в Україні - рідкісний звір. Ще на початку цього століття він нерідко зустрічався на півночі Українського Полісся, але в останні роки лише зрідка потрапляє сюди з сусідніх районів Білорусі.

Полювання на зайця йде восени і взимку, як по першому снігу, так і без нього. Сезон полювання на зайців-русаків триває з листопада по січень (включно). Чіткі часові рамки щороку визначаються Державним комітетом лісового господарства. На кожен день є свій ліміт убитих русаків. Так, одному мисливцеві в день дозволять вбити тільки одного зайця.

Полювання на зайця-русака дуже цікаве і носить справжній спортивний характер. Широкі відкриті простори і м'який клімат України створюють сприятливі умови для існування цього звіра.

Полювати краще з рушницею, зарядженою дробом №1 або №0. Особливо далекобійні рушниці з посиленими зарядами краще не використовувати.

Полювання на зайця днем і вночі найчастіше проводиться двома способами -  полювання по стежках і полювання з гончими собаками. Також, можна вибрати і більш пасивний спосіб полювання - із засідки.

Відкриття полювання на зайця в Україні: терміни полювання

Полювання на зайця-русака проводиться з 1 листопада по січень включно.

Полювання по стежках і петлями

Добути зайця не так вже й просто, адже він майстерно заплутує сліди. "Петлі", "вздвойки", "трійки" - у «косого» є ціла система, користуючись якою він намагається обдурити мисливця. З огляду на те, що сліди русаків відрізняються від слідів біляка, та ще й залежать від того, куди прямує заєць - жирувати або на днювання - можна сказати, що стеження (ходіння по сліду) - тонка наука.

Заєць - русак значно більшій біляка, його вага досягає шести кілограм. Сліди цих тварин теж різні: заєць - біляк залишає більш широкий і короткий слід, а сліди зайця - русака вужчі і довші.

Крім досвіду і знання заячих повадок тут дуже важлива погода. Найпростіше вистежувати зайця по свіжому снігу, коли на ньому розрізняються сліди тільки від минулої ночі. Якщо снігопаду давно не було, розібратися в багатоденних слідах косого неможливо. За такої мертвої пороші не варто розраховувати на вдале полювання.

При стеженні зайця важливо дотримуватися золотої середини - не поспішати, але і не баритися. Тоді зайця можна буде взяти прямо з лежання, не спугнувши шумом і не потрапляючи на його коронний виверт - останню контрольну «сметку».

Для більшості рушничних мисливців вистежування зайців по черностежці, становить головний, а іноді і єдино доступний спосіб зимового полювання.

Шлях зайця починається від лігва, в якому русак сидів до сутінків, на годівлю, тобто на озимину, в сад, городи або на уїжджену дорогу. Русак завжди годується дрібними, дуже злитими пересуваннями, часто зупиняючись і сідаючи. Закусивши гарненько, він іноді бігає і грає. Побігавши, він або знову приймається за їжу, або вже на зорі вирушає на нове лігво.

Ця складна плутанина на місці годівлі називається "жирування", як кажуть мисливці, або "жировий слід". Він складається з дрібних, коротких стрибків.

Перед тим як вибрати собі надійний притулок на день, заєць починає робити петлі, тобто закругляти свій хід, знову перетинаючи свої колишні сліди. Петлі ці займають іноді великі площі, так що в початковій точці досить рідко можна з упевненістю сказати, не відстеживши петлі, чи належать сліди одному зайцеві або тут пройшов другий русак. Більше двох петель помічається рідко. 

Звірятко робить "петлі", багаторазово перетинаючи свій же слід, "взвойки", проходячи по старому сліду 20-30 метрів в зворотному напрямку, і "сметки" - великі скачки в сторону. Роблячи «сметки», намагається стрибнути в кущик, на проталинку, купину, пучок бур'яну, в місце, де відбитки його лап менш помітні. Перш ніж залягти, робить кілька петель, «взвойок» і «сметок».

Заєць лежання вибирає в затишному місці, де-небудь під кущем, на кінці шляху, і, причаївшись, підібгавши ноги, заклавши на спину вуха, повертається носом туди, звідки завжди можна очікувати ворога, тобто до сліду.

Шлях зайця-русака на лежання: 1 - взвойки; 2 - сметки; 3 - петля; 4 - лежання

Полювання на зайця із засідки

Мисливці, які не люблять довгі пошуки по сліду, самі приманюють зайця на зручне місце. Готувати приваду краще восени. Русакові ближче трав'янисті корми, озимі сходи жита і пшениці, просо і ячмінь. Також зайці люблять солоне, тому можна змочити приманку розчином солі.

Влаштовуючи засідку біля привади, треба врахувати декілька тонкощів: перед полюванням не можна пити горілку, їсти часник і цибулю, щоб заєць НЕ чув підозрілих запахів. Тому в засідці не можна курити, а для страховки можна взяти з собою трохи гною, щоб замаскувати свою присутність від тонкого заячого нюху. Тоді полювання на зайця з підходу буде вдалим.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики