про твої фінанси

Полювання на кабана - випробування на сміливість і витримку

Україна багата мисливськими угіддями, де кабан добре плодиться і селекціонується. Prostobank знайомить з основами полювання на цю тварину, а також з найнебезпечнішим і складним видом нічного і денного полювання на кабана в Україні - з підходу (скрадом, на засидження) і загоном.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Оптика і приціл - забійні поради
 2. Відкриття сезону - хвилююче свято
 3. Полювання «скрадом» або з підходу
 4. Прикмети і повадки
 5. Полювання з собакою
 6. Незмінні правила для всіх видів полювань на кабана
 7. Правила поведінки з пораненим кабаном
 8. Здобич в руках
 9. Полювання на кабана з підходу

Кабан - тварина обережна, чуйна, хоча і погано бачить, зате добре орієнтується в нічному лісі. Слух і нюх у кабана дуже загострені, небезпеку чує за версту.

Кабан хитра і розумна тварина. У гніві - він страшний. Розлючений поранений кабан дуже живучий і довго може бігти. Буває, що іноді кабан повертається, щоб помститися. Ось і прагнуть мисливці перевірити себе на цьому найскладнішому полюванні, яке, мабуть, складніше полювання на ведмедя.

Від мисливця, який бажає вполювати кабана, потрібно влучне око, витримка і знання тонкощів справи.

Оптика і приціл - забійні поради

 1. Двостволка 12 або 16 калібру, з гладкоствольних - найвірніший вибір. Тільки вона може миттєво провести два постріли і швидко бути перезаряджена.
 2. Напівавтоматика і помпові системи не найкращий варіант, тому що вони не гарантують, що при перезарядці патрон дійде в патронник. А ставка - ваше життя. Коли поранений кабан атакує - він летить на мисливця швидше кулі!
 3. Завдання кулі - точність і потужна зупиняюча дія. Куля повинна бути вагою не менше 32 г Німецька куля «Бреніке» вагою 36 г добре себе зарекомендувала. При дрібному кабані і середній дистанції можна взяти кулю Полева. Також куля «Тандем» вельми точна.
 4. Патрони, споряджені великою картеччю, в багатьох господарствах для полювання заборонені. На загонному полюванні - можна поранити іншого звіра, особливо коли на підгодівлю йде сім'я кабанів. А на полюванні з собаками можуть постраждати ці чотириногі. Зазвичай стрілянина по звірові з гладкоствольної мисливської зброї ведеться на дистанції, не далі 45-50 метрів.
 5. Для гарного пострілу на близькій відстані рушниця 30 калібру буде відповідною. На далекі відстані можна взяти 30-06. У разі, якщо кабан на лежанні, можна застосувати і кулю, і картеч.

Відкриття сезону - хвилююче свято

Полювання на кабана має свої особливості. В Україні воно дозволена восени і взимку. Сезон залежить від клімату і від того, як кабан перезимував. Як правило, навесні воно заборонене, в цей час у кабанів з'явилося потомство, яке може потрапити під приціл мисливців. Крім того, дивляться, наскільки в мисливському сезоні вже вичерпані ліміти по здобичі кабана, скільки їх було відстріляно.

У країнах СНД можна полювати і влітку, а полювання в вольєрі доступне круглий рік, там проводиться селекційний відстріл.

Сезон полювання встановлюється щороку і уточнюється. Але, як правило, індивідуальне полювання на кабана проводиться з вересня по січень. Саме восени кабан виходить підгодуватися на заході сонця, і так його можна підстерегти. Таке полювання ведеться з вишки, недалеко від кормових полів і місць підживлення. У Чернігівській і Київській областях популярне загонне полювання з собаками - його сезон з листопада по грудень. Взимку полювання дуже складне, на жирування кабан не ходить, а вважає за краще болотисті місця.

Полювання «скрадом» або з підходу

Щоб «скрасти» кабана потрібно застати його на жируванні або на лежанні в денний час. Вночі це зробити вкрай важко. Кабан любить робити ями і валятися там.

Мисливець повинен абсолютно безшумно підкрастися до кабана з підвітряного боку. А це значить, щоб і взуття не скрипіло, і одяг не шелестів. Досвідчений мисливець одягає все з м'яких тканин, для ніг існують спеціальні поршні з кабанячої шкури - шерстю назовні. Використовувати кущі, дерева і улоговини як прикриття. По відкритій місцевості приходиться часто пересуватися поповзом. Навряд чи вам вдасться скрасти кабана в лежанні, настільки він тихий і невидимий. Але на жируванні, під час їжі, це можливо зробити.

Особливо щасливі знаходять лежання кабана. Ознайомтеся з територією і кабанячими стежками. Полювання на  кабана  ведеться в ранні години або вже пізно ввечері. Кабан, залишає місце сплячки в пошуках їжі. Це ж стосується і нічного часу. Дивіться на сліди - кабан буде повертатися до місця ночівлі за тими ж слідами.

В розпал сезону використовуйте момент для установки мисливських засідок і годівниць. Мисливські засідки допомагають високо влаштуватися, щоб дивитися вниз на свою мету. Годівниці ж привернуть дикого кабана на вашу територію.

Розсипте трохи кукурудзи або зерна на місцевості, де ви полюєте. Дикий кабан зупинитися поїсти, і у вас буде можливість для пострілу.

Прикмети і повадки

Кабан влаштовує собі лежання - місця темні, важкодоступні. Спить на лежанні дуже чуйно носом до вітру, головою до сліду. Влітку і восени - це сирі яри, очерети, ялинники, сосняки. Кабан за своїми стежками йде від місця днювання до годівлі. Часто він годується на картопляних полях, підшукує відповідні городи. Бродить по лісі в пошуках коріння і жолудів. Зручно підстерегти кабана на полі, де він звик годуватися.

Якщо хвостик кабана рухається, значить, звір нічим не стурбований. Все що відволікає його від їжі - насторожує, а хвіст різко опускається вниз, або горизонтально випрямляється разом з тулубом.

Полювання з собакою

При колективному полюванні на кабанів з використанням собак, головне - організованість. Намічають ділянку полювання. Господарі собак, а також ще три-чотири людини залишаються з собаками на місці. Решта стрілків йдуть в протилежну сторону ділянки і стають на своїх місцях.

Ділянку прочісують з собаками, в сторону лінії стрільців. Після того, як звір знайдений, собаки відразу починають гавкати. Тим часом, стрілки терпляче чекають. Якщо собаки атакують звіра в іншому місці, слід до цього місця почати підхід. Головне в даному випадку, не злякати звіра і не здатися.

Після того, як кабан рушить з місця, стрільцям треба орієнтуватися по гавкоту собак, намагатися стати в місцях, де, ймовірно, може пройти кабан. Знайдений і піднятий собаками кабан, перший час, намагається відбитися від собак поблизу лежання. Тому підхід до кабана треба робити не поспішаючи, ні в якому разі не проламуючись до нього через зарості, навпростець. Робити це швидко, через просвіти, галявинки, стежки. Не чуючи людини, кабан спокійний, захоплений одним - відбитися від собак що насідають. Але, як побачить мисливця, тоді вже рвонеться. Перехоплювати звіра з-під собак потрібно, поки він не чує небезпеки засідки мисливців.

Як тільки з'являться собаки, чекайте появи звіра. На відкритому місці він перейде в стрімкий галоп а, побачивши мисливця, зупиниться не скоро. Щоб одна з собак не стала жертвою пострілу, почекайте, поки собаки відстребнуть від звіра.

На кабана ідеально підходить лайка. Вона відрізняється від гончих тим, що голосом дає знати, де звір, а не просто вказує його шлях, який він міг оминути. Вам пощастило, коли кабан «на повільному ходу», і собаки гавкають на звіра. Порося або однорічного стримає і лайка, і гончак і яг. Дорослому кабану - вони не перешкода, його не зупинить і ціла зграя.

Якщо пораненому кабану вдалося сховатися, собаки покажуть, де він.

Незмінні правила для всіх видів полювань на кабана

Почати з оформлення документів. Перевірити зброю. Грамотно зібрати амуніцію, нічого зайвого і ніяких запахів: куріння, спиртне і парфуми заборонені.

Як правило, відстрілюються тільки кабани, самок і підсвинків стріляти заборонено (крім селекційного відстрілу).

Стріляти рекомендовано в шию, лопатку, під вухо, в хребет. До зими у кабана на загривку утворюється калкан - в'язке міцне потовщення, як броня.

Якщо звір поранений, необхідно перечекати годину іншу і, лише потім, йти по його сліду. До цього моменту, кабан, не чуючи стеження, приляже на привал і вже значно ослабне від втрати крові. У такому стані його можна брати і з одним ножем в руках, але краще не ризикуйте.

Правила поведінки з пораненим кабаном

Поранений кабан робить, зазвичай, один стрибок. За інерцією, він летить ще далеко і це дає можливість на деякий час схаменутися мисливцеві. За лічені секунди потрібно вирішити, куди сховатися або встигнути приготуватися до пострілу. Для засідки підходять великі валуни, дерева, пагорби. При собі мати ніж для можливого рукопашного бою. Почавши стріляти на близькій відстані, можна втратити собак. Нацьковувати собак також не варто - вони можуть напоротися на ікла.

Здобич в руках

За звичаєм, голова і шкура дістається стрілку, який убив кабана. Все інше ділиться між усіма учасниками.

З м'яса дикого кабана виходять відмінні шашлики, сосиски і біфштекси. М'ясо кабана восени особливо жирне.

Полювання на кабана з підходу

Дикий кабан - приваблива здобич для мисливця. По-перше, - це смачне і цінне за своїми якостями м'ясо, що поєднує смак свинини і дичини. По-друге, полювання на кабана супроводжується певними труднощами і являє собою великий спортивний інтерес.

Початківцям, недосвідченим мисливцям не слід полювати на дикого кабана - за помилку при зустрічі з цією твариною можна поплатитися дуже дорого.

В Україні практикуються такі дозволені способи полювання на диких кабанів:

 • полювання з собаками;
 • облавне полювання;
 • полювання з підходу.

Останній спосіб найбільш складний. Полювання на кабана з підходу вимагає від мисливця великої витримки, обережності і уваги. Треба відшукати, вистежити і наблизитися до кабана для пострілу раніше, ніж він виявить присутність мисливця.

Де шукати

Типовими стаціями, де кабан тримається протягом всього року (в тому числі восени), є лісові, чагарникові і, в багатьох випадках, вкриті очеретом площі.

Восени, в перший час полювання на кабана, поки з полів неприбраний урожай, кабани найчастіше зустрічаються в безпосередній близькості від посівів - на лісових галявинах, в кукурудзі. Пізніше перекочовують вглиб лісу, ближче до природної кормової бази. У пору рясних снігопадів, обравши собі притулок, нерідко по кілька днів залишаються на одній ділянці, не відходячи від місця лежання далі 30-40 метрів.

Літні лежання кабана найчастіше зустрічаються в сирих ярах або балках, зарослих травою і чагарниками, в тіні ялинників і сосняків, куди погано проникають сонячні промені.

Кабанів підстерігають або в місцях їх годування, або на стежках між місцем днювання і годівлі. Восени засидження практикуються у буртів картоплі, куди кабани ходять на годівлю. Кращий варіант - це поле, на якому годуються кабанячі сім'ї. Бажано, щоб з одного боку поля був ліс, з якого і приходять на годівлю тварини. 

Вистежуємо і стріляємо

Полювання на кабанів з підходу практикується вечорами і в місячні ночі, в м'яку, вітряну погоду, коли звірі виходять на годівлю. Шалене стадо при цьому зазвичай створює багато шуму.

Особливо вдалою буває зимова охота в морозні і безвітряні вечори з вишки. Взимку найменший шурхіт в лісі чути на велику відстань. Кабани, зазвичай, в мороз дуже рано покидають лежання. Вони починають бродити в пошуках жолудів і горіхів, перериваючи листя, від чого в лісі далеко чути шурхіт листя. На цей шурхіт і йде мисливець або, визначаючи хід звірів, перехоплює їх і чекає наближення звіра на постріл.

Підходити до кабана треба з підвітряного боку і робити це тільки тоді, коли він їсть (чутно плямкання) і крутить хвостом. Якщо плямкання не чути, а його хвіст повис, значить, він на щось звернув увагу і прислухається - треба завмерти і не ворушитися.

Полювання на кабана з підходу  особливо ефективне за «білої стежки» (коли земля вкрита снігом), в теплі дні після свіжих порош, коли легше буває розібратися в слідах.

Виявивши свіжий слід, необхідно слідувати паралельно йому до того місця, де можливі лежання кабанів. Рухатися слід обережно, часто зупиняючись і ретельно оглядаючи всі підозрілі місця: розриті мурашники, чорні плями під гілками розлогих ялин, де кабани люблять влаштовувати свої житла.

До кабану на лежанні бажано підходити, не роблячи зайвого шуму. Треба уважно дивитися під ноги, обходячи «гучні» місця - сухі гілки, чагарник, бурелом. Повільно просуваючись у бік лежання, слід вдивлятися в усі чорніючі місця, так як звір може опинитися поряд. Відчувши близькість лежання, пошук треба продовжувати поповзом, зупиняючись і придивляючись через кожні два метри.

Однак уже після того, як ви знайшли лежання звіра і починається вся складність полювання на кабана. Звір хоча і спить, але дуже чуйно, і при найменшій необережності з боку мисливця підніметься і піде. Кабана, якого злякали, майже марно переслідувати: він іде далеко і довго буває насторожений.

Кабан, прийшовши на лежання, лягає головою до сліду і проти вітру. Він інстинктивно відчуває, що найбільша небезпека може виходити саме з цього боку. Таким чином, підхід до звіра потрібно починати з тилу, тобто проти сліду і вітру.

Намагайтеся завжди займати стрілецьке місце у пня, валуна або дерева. У випадку небезпеки можна буде сховатися.

Перший постріл по нерухомому кабану не важкий. Стріляти можна як кулею, так і картеччю. З огляду на те, що кабан завжди для лежання вибирає густі зарості, другий постріл, при необхідності, картеччю буде більш вдалий.

Стріляти в кабана треба з гладкоствольної рушниці, не далі 20-30 кроків. Для стрільби зазвичай застосовують круглі кулі. Стріляти розривною кулею в густих заростях, де ховається цей звір, ризиковано, так як зачепивши гілку або стебло очерету, куля може розгорнутися, ще не долетівши до цілі.

Щоб не упустити трофей, стріляти потрібно в відкриті ділянки: груди, голову, шию. Потужна гвинтівка вразить звіра моментально.

Безпосередньо перед пострілом потрібно заспокоїтися. Сам постріл робиться з коліна, рідше, якщо дозволяє місцевість і погода, лежачи. При точному пострілі буде добре чутний характерний звук попадання, що нагадує вологий ляпас. Варто враховувати, що в темряві, особливо при прицілюванні через прилад нічного бачення, дулове полум'я в момент пострілу засліплює стрілка. Тому другий прицільний постріл відразу ж за першим зробити практично неможливо.

Підходити до кабану що впав слід дуже обережно. Найкраще це робити збоку або ззаду. Дуже часто кабан, що здається убитим, живий і має досить сил, щоб накинутися на стрілка що наближається. Слід звернути увагу на вуха і шерсть звіра: якщо вуха притиснуті, а шерсть дибки - звір живий і в будь-який момент може кинутися на мисливця.

Переслідувати або розшукувати пораненого кабана вночі неприпустимо. Йому потрібно дати відлежатися до ранку і лише при денному світлі можна почати пошук, взявши з собою собак. Поранений кабан в густих заростях може бути дуже небезпечний.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики