про твої фінанси

Секрети правильного перепланування квартири

Дуже часто планування квартири не влаштовує її господаря, особливо якщо квартира розташована в старому будинку. Якщо в новобудовах питання перепланування часто можна вирішити ще на стадії будівництва, то для вторинного житла це набагато складніше. Bankchart.com.ua вивчив особливості і складності перепланування.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Починаємо планування
 2. Що не вимагає узаконення?
 3. Що заборонено?
 4. Правила перепланування
 5. Принципи перепланування
 6. Декілька порад
 7. Коментар фахівця
 8. Как узаконить перепланировку частного дома, квартиры в Украине?

Починаємо планування

Які б глобальні зміни ви не задумали в своїй квартирі, будівельні роботи - не самий складний етап при переплануванні. Набагато більше нервів і часу забирає узаконення переробок. І цей етап часто ускладнюється, якщо його залишити на потім.

Джерело фото:  http://in-styles.ru/

Деякі власники квартир намагаються уникнути цього процесу зовсім. Але чи є сенс ризикувати? За незаконне перепланування можуть залучити не тільки до адміністративної, але навіть і до кримінальної відповідальності. Продати, подарувати, приватизувати або закласти банку приміщення з не узаконеним переплануванням дуже складно.

Джерело фото:  http://winnie-the-pooh.ru

Тому краще переробку квартири починати з консультації фахівців, які не тільки допоможуть зібрати необхідні документи і пройти численні інстанції, але і розкажуть які зміни дозволені, а які заборонені, за що можна отримати штраф, в яких випадках не знадобиться звертатися в держструктури за дозволом зовсім. Такі професіонали заодно проінформують про останні зміни в законодавстві в питанні перепланування і її юридичного оформлення. Наприклад, раніше треба було звертатися, перш за все, в БТІ. Зараз його функції покладені на Укрдержреєстр. Не обходиться тут і без ДАБК - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Але первинні документи зараз подають до районної держадміністрації.

Ось їх перелік:

 • декларація - заява власника квартири про передбачуване перепланування;
 • копія паспортних даних;
 • копія документів, що засвідчують право на володіння квартирою;
 • довідка про відсутність заборгованості по сплаті комунальних послуг;
 • довідка про склад сім'ї (форма №3);
 • згода сусідів на плановані зміни;
 • згода ЖЕКу;
 • виписка з техпаспорта квартири від БТІ;
 • проект перепланування.

Втім, в кожній місцевості можуть бути свої нюанси. У Києві, наприклад, декларацію в двох примірниках потрібно подавати до Дозвільного центру за місцем знаходження об'єкта перепланування через міський центр.

Що не вимагає узаконення?

На щастя, є невеликий перелік реконструкцій зовнішнього вигляду квартири, який можна здійснювати без юридичного оформлення:

 • збільшення житлової чи іншої площі за допомогою розбору комор і перегородок, печей і камінів;
 • скління лоджій і балконів;
 • прорізування внутрішніх дверних прорізів в некапітальних стінах;
 • ремонт без зміни функцій приміщень;
 • перестановка обладнання в межах одного приміщення;
 • перепланування, яке не тягне зменшення або збільшення допоміжної або житлової площі і не зачіпає несучі конструкції.

Джерело фото: http://tipslife.ru/

Що заборонено?

Є категорія змін в плануванні квартир в багатоповерхівках, дозволи на які не дадуть. Якщо ж їх зробили самовільно, то покарання може бути досить суворим.

Джерело фото: http://balkonidea.ru/

Отже, не можна:

 • санвузли та ванни збільшувати шляхом відбору площі у коридорів, кухонь, кімнат, тобто інших приміщень квартири;
 • зовнішні стіни у балконів і лоджій не підлягають розбору, тому об'єднати кімнату з ними не вийде, і розміри віконних прорізів збільшити неможливо згідно із законодавством;
 • виносити на лоджії і балкони опалювальні прилади;
 • розбирати міжповерхові перекриття з метою об'єднання квартир по вертикалі;
 • демонтувати звукоізолюючі прошарки в підлогах, щоб уникнути акустичного дискомфорту;
 • без узгодження з фахівцями і затвердження в проекті перепланування самовільно робити прорізи в капітальних стінах квартири;
 • прибирати вентиляційні короба і канали;
 • з боку вулиці встановлювати стільникові антени і кондиціонери;
 • на перших поверхах пристроювати додаткові приміщення і сходи, рити льохи.

Джерело фото: http://rieltkomp.ru/

Правила перепланування

Не варто розміщувати санітарні приміщення над житловими і кухонними кімнатами. І навпаки - свою кухню або спальню не влаштовуйте під чиїмись санвузлами і ванними кімнатами. Це важливо, щоб не сталося потопу. Виключення можливе, тільки якщо ви це робите у власній дворівневій квартирі. Кухню також не варто розташовувати над житловими кімнатами.

Не влаштовуйте глухих стін, в які заховані труби, інженерні мережі, залишаючи їх без доступу. Не рідкість випадки, коли труба, захована за глухою стіною, починає текти на голову сусідам. І рано чи пізно доведеться цю стіну ламати.

Джерело фото: http://polystroy.com/

Трубопроводи, санітарно-технічні прилади не можна кріпити до стін, які відокремлюють від санвузла житлові приміщення. Будь-які вентиляційні канали краще не чіпати взагалі. І категорично заборонено об'єднувати вентиляції кухонь, санвузлів, продуктових комор з каналами вентилюючого приміщення, в яких використовуються газові прилади.

Джерело фото:  https://www.fl.ru

Не у всякому будинку кімнати можна робити прохідними, тут можливості залежать від категорії приміщення. Виняток, якщо кімнат в квартирі 4 і більше.

Принципи перепланування

При складанні проекту майбутнього перепланування важливо враховувати особливості як самої квартири, так і всіх людей, які в ній живуть.

Залежно від потреб визначаємо необхідні зони (спальне місце, вітальня, передпокій, дитяча, кухня, їдальня, кабінет, спортивний куточок, зимовий сад і т.д.) і розподіляємо, що де має знаходитися. Іноді конструкція будинку дозволяє прибрати абсолютно всі перегородки між усіма приміщеннями квартири. Іноді це можливо лише частково. Але в будь-якому випадку кожна зона так чи інакше відділяється від іншої різними інструментами зонування: колір і фактура оздоблювальних матеріалів, освітлення, меблі, різні перегородки, багаторівневі стелі і т.д. При цьому вітається можливість мобільної зміни або розширення простору. 

Джерело фото: http://remontyes.ru

Декілька порад

Якщо ви вирішили поєднати кухню з іншими житловими приміщеннями, наприклад, з вітальнею, то потрібно подбати про гарну витяжку. Як відомо, при приготуванні їжі на стіни осідає кіптява, і поширюються сильні запахи, а в вітальні це неприпустимо.

Джерело фото: http://ibud.ua/

Якщо хочеться розширити простір за рахунок зняття балконних рам (пам'ятаємо, що зовнішню стіну у балкона розбирати не можна), то сам балкон повинен бути утеплений по максимуму. Але знову таки не забуваємо, що опалювальну систему переносити туди не можна.

При з'єднанні туалету і ванної кімнати унітаз бажано захистити хоча б за допомогою штори і створити якусь інтимність і гігієнічність. Подбати слід і про хорошу вентиляцію.

Джерело фото:  http://belgorod-dnestrovskiy.ru/

Якщо несучі стіни не дозволяють розширитися, прибравши коридор, можна збільшити простір в кімнатах, перенісши в нежитлове прохідне приміщення якомога більшу кількість шаф, комор, полиць. Якщо ж знесення можливе, варто все ж відокремити зону для вуличного взуття і верхнього одягу.

Коментар фахівця

Олена Віталіївна Загреба, головний архітектор проектів ДП ​​"Водземпроект", член правління Чернігівської обласної організації Національної спілки архітекторів України.

- Дуже часто люди, які купують квартири, думають, що можуть робити з ними все, що завгодно: зносити перегородки, переносити санітарні приміщення і кухні куди заманеться або робити індивідуальне опалення. Але після вони не можуть узаконити свої зміни в житло, навіть якщо все зроблено вдало.

Закони змінюються швидко, і багато, що вони робили в законному порядку вчора, сьогодні виявляється вже неприпустимим. Часто саме на цьому етапі, коли будівельні роботи вже проведені, вони звертаються до архітектора, щоб легалізувати перепланування.

Неграмотнезнесення несучих стін несе за собою тріщини або навіть обвали верхніх поверхів. Розташування санприміщень і кухонь над житловими кімнатами або один над одним взагалі неприпустимо. З деяких пір приєднання лож і балконів до кімнат, а також влаштування індивідуального опалення також заборонено відповідними законами.

Хоча з іншого боку перепланування дає можливість отримати більш підходяще для мешканців рішення квартири.

У своїй практиці я стикалася і з іншою стороною питання. Працюючи головним архітектором домобудівного комбінату, бачила, що жорстке конструктивне рішення залишає дуже мало можливостей для перепланувань в великопанельних будинках. У зв'язку з цим в розробці індивідуальних проектів секцій великопанельних будинків проектний колектив намагався створити різні варіанти квартир, щоб люди могли вибрати найбільш підходящий для себе при покупці.

У багатоповерхових будівлях із застосуванням інших конструкцій вихід був у тому, щоб несучими стінами були зовнішні і міжквартирні стіни. Це дозволяє залишати широке поле для перепланувань в подальшому. Різноманітність варіантів планувань квартир в одному і тому ж будинку все-таки залишається найбільш прийнятним виходом з ситуації для зручності мешканців та для уникнення несприятливого розвитку ситуації з переплануванням.

Дизайн інтер'єру квартири: актуальні ціни

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики