про твої фінанси

Куди щезають гроші з мобільного: вивчаємо причини витрат

Prosto неприємно дізнаватися, що ваші гроші з мобільного рахунку зникають в невідомому напрямку. А ще гірше, коли це стає системою, і пропадають не одна-дві гривні, а цілі сотні. Хто під'їда’ ваш мобільний баланс, і як з цим боротися, дізнавався Prostobank.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Коли помиляються абоненти
 2. Коли хитрують оператори
 3. Мінімізуємо втрати
 4. Негативний баланс: міф чи реальність?
 5. Якщо баланс «тане на очах»
 6. Як «піти в мінус» законно?

Як мінімум раз в житті кожен з нас задавався питанням про те, куди раптово зникають гроші з його мобільного телефону. І якщо абоненти в усіх бідах звинувачують операторів мобільного зв'язку, то ті, в свою чергу, нарікають на неуважність самих користувачів. В реальності з однаковою ймовірністю винними можуть виявитися і перші, і другі.

Коли помиляються абоненти

Найчастіше, в пропажі коштів з рахунку винні самі абоненти. У трійці найпопулярніших способів «обнулити» баланс:

 • незаблокована клавіатура.

Як би банально це не звучало, але наші телефони, теліпаючись в жіночих сумочках або кишенях джинсів, дуже люблять дзвонити самі при випадкових натисканнях. Закінчуються такі дзвінки тільки коли на іншому кінці скинуть виклик, або на рахунку вашого телефону більше не буде грошей. Крім цього, оператори часто відправляють СМС-пропозиції щодо купівлі платних рингтонів, підписки на онлайн ТБ та інші послуги. Якщо Ви випадково активізували сервіс - теж потрапите на гроші.

 • дзвінки на міські номери.

По-перше, вартість дзвінків з мобільного на міський номер, як правило, в кілька разів дорожче, ніж між мобільними номерами. Вони можуть коштувати більше гривні за хвилину розмови, про що багато користувачів забувають. По-друге, більшість сучасних міських телефонних апаратів обладнано АВН (автоматичним визначником номера). А при дзвінку на номер з АВН час розмови відраховується з тієї секунди, коли визначається ваш номер, хоча для вас ще йдуть гудки. Таким чином, намагаючись додзвонитися на міський номер, і пару хвилин послухавши гудки, можна легко розлучитися з сумою в 2-5 гривень в залежності від особливостей тарифікації вашого оператора.

Вартість однієї хвилини дзвінка на міські номери у вітчизняних операторів в залежності від тарифного плану. За дослідженням компанії «Простобанк Консалтинг» на травень 2021р.

Оператор

Вартість дзвінка на номери фіксованого зв'язку, грн / хв

Vodafone

0,6

Київстар

1,5

Lifecell

1

 • поновлення мобільного контенту.

Смартфони вже давно самі «залазять» в мережу за оновленнями програмного забезпечення і новими настройками. І якщо ви не відключили автоматичну передачу даних, то кожен день ваш телефон може «під'їдати» ваш баланс. А вартість одного мегабайта мобільного інтернету у вітчизняних операторів коливається від декількох до 35 копійок, і якщо Ви любите висіти в YouTube або завантажувати онлайн ігри - додаткові мегабайти можуть Вам влетіти «в копієчку».

Вартість одного мегабайта мобільного інтернету у вітчизняних операторів в залежності від тарифного плану. За дослідженням компанії «Простобанк Консалтинг» на травень 2021р.

Оператор

 

 

Ціна

 

Vodafone

для мережі 4G понад пакетні мегабайти - 7 грн за 200 МБ

 

Київстар

10 грн/пакет с 100 МБ

 

       

Однак найгірше починається, якщо ви вирішите скористатися мобільним інтернетом від вітчизняних операторів за кордоном. Телефон-то знайде налаштування мережі автоматично, а ось того, що вам надішлють розцінки СМС-кою - ніхто не гарантує. А вартість 10 мегабайт мобільного інтернету в роумінгу може досягати кілька гривень. Отже, просто переглянувши улюблений ролик на Youtube, або оновивши улюблену гру, вже можна «потрапити» на сотні грн.

Коли хитрують оператори

 • зміна тарифів.

Найпростіший спосіб оператору мобільного зв'язку підняти собі ARPU (середній дохід з одного користувача) - це змінити тарифний план користувачеві. Згідно з українським законодавством оператори мобільного зв'язку мають право змінювати самі тарифні плани і вартість послуг, а також переводити абонента на інший тарифний план.

Ще одна «фішка» мобільних операторів - стягування плати не на щомісячній основі, а за більш короткий строк, наприклад, кожні 30 або навіть 28 днів. Таким образів, Вам як мінімум доведеться поповнювати рахунок не 12, а 13 раз на рік. Не кажучи, вже про те, що Ви можете просто забути вчасно оплатити абонплату і опинитися без зв'язку, тоді як автоматичне налаштування платежів з такою періодичністю підтримує не кожен Інтернет-банкінг.

У самих же українців мало важелів, щоб вплинути на політику операторів, за винятком того, що оператори мобільного зв'язку зобов'язані інформувати користувачів про майбутні зміни. «Ми інформуємо абонентів про будь-які послуги або будь-яку зміну - на сайті, за допомогою розсилки текстових повідомлень, при дзвінку на номер інформаційно-довідкової служби, і так далі», - розповідає начальник відділу взаємовідносин з клієнтами компанії «Київстар» Володимир Терехов.

 • «безкоштовні» акції послуги.

Самі оператори мобільного зв'язку стверджують, що ніколи і ні за яких обставин не підключають своїм клієнтам платні послуги без їх відома. «У нас немає такої практики. Абоненти нашого оператора повинні самі підключити будь-яку платну послугу », - коментує начальник прес-служби Lifecell Оксана Рудюк.

Теоретично це так, проте, ніхто не заважає оператору мобільного зв'язку безоплатно "подарувати" вам якусь платну послугу по акції. Пробний період користування такою послугою може бути безкоштовним, а через місяць-другий абонент вже й забуде про те, що у нього підключена платна послуга.

Мінімізуємо втрати

Загальні висновки очевидні. По-перше, варто уважно читати умови договору, який ви укладаєте з мобільним оператором. Таку інформацію можна подивитися на сайті оператора або в центрі обслуговування.

По-друге, якщо ви хочете уникнути непередбачених збитків через зміну тарифного плану, слід періодично моніторити розцінки вашого пакета на сайті оператора. Адже сповістити про зміну цінової політики вас можуть будь-яким способом (СМС, інформація на офіційному сайті або іншим), і не обов'язково найзручнішим для вас.

По-третє ж, варто деактивувати автоматичне оновлення на вашому «розумному» телефоні і відключати мобільний інтернет за кордоном. А крім того, не забудьте вивчити розцінки на роумінг, якщо ви збираєтеся користуватися мобільним зв'язком за кордоном, бувають досить вигідні пакетні пропозиції, які краще замовити заздалегідь.

Крім того, не забувайте блокувати клавіатуру телефону і зведіть до мінімуму дзвінки на міські номери. Якщо ж з вашого рахунку вже списали більшу суму, або більш того - з'явився великий борг, не варто впадати у відчай. У Prostobank.ua на своїх сторінках рощповідає, що робити з несподіваними боргами і як захищати свої права.

Негативний баланс: міф чи реальність?

 • міф перший: зателефонувавши в кредит, можна вимовити мільйони.

«Більшість користувачів мобільного зв'язку України - абоненти передплатної системи обслуговування. Таких абонентів близько 95%. Цей формат обслуговування виключає виникнення негативного балансу на рахунку. Якщо рахунок стає нульовим, послуги зв'язку тимчасово припиняються, до поповнення балансу», - розповідає Володимир Терехов, начальник відділу взаємовідносин з клієнтами компанії« Київстар». Так що якщо ви використовуєте свій мобільний для розмов і СМС, не користуєтеся, наприклад, послугами інтернету в роумінгу - то ваш баланс негативним не стане.

Втім, це не стосується випадків, коли в рамках тарифного пакета з вашого рахунку регулярно списують певну суму.

Крім того, це не стосується контрактних абонентів, а й для них розмір потенційного боргу при «стандартному» використанні телефону обмежений. «Для контрактних і корпоративних абонентів передбачені певні ліміти, які дозволяють абоненту спілкуватися в кредит, навіть якщо баланс його рахунку - негативний. Такі кредитні ліміти встановлюються умовами тарифних планів і зафіксовані в договорах з абонентами. У разі використання кредитних лімітів, які виходять послуги зв'язку припиняються », - пояснює Володимир Терехов.

 • міф другий: величезні рахунки за покинутим сім-картками.

Як з'ясував Prostobank.ua, щоб отримати негативний баланс на сім-карті, якої ви перестали користуватися, потрібно дуже постаратися. Зазвичай якщо абонент перестає користуватися номером, то він просто блокується через певний термін без виставлення будь-яких рахунків. «У разі передплачених тарифів, послуги надаються тільки після поповнення рахунку. Відповідно, якщо абонент поповнює свій рахунок, йому не надаються послуги зв'язку. Якщо ж абонент не користується послугами протягом тривалого часу (стандартний термін життя сім-карт - 365 днів), карта блокується », - коментує начальник прес-служби Lifecell Оксана Рудюк.

Якщо баланс «тане на очах»

Якщо ви помічаєте, що гроші на вашому рахунку закінчуються підозріло швидко - вимагайте від оператора надати вам деталізацію витрат. І при виявленні послуг, які ви не замовляли - їх негайного відключення.

Але найзручніше - створити особистий кабінет, скачавши додаток Вашого оператора з їх сайту або в Google Play / Apple Store.

Якщо ви вже втратили пристойну суму грошей, потрібно звернутися в службу підтримки вашого мобільного оператора. А коли переговори не допомагають - йти в найближчий офіс компанії з письмово оформленою претензією і записувати дату, час подачі і ім'я оператора, який прийняв вашу скаргу. Якщо «вина» на стороні оператора, то найчастіше вже на цьому етапі компанія визнає, що гроші з вас були списані «помилково», «внаслідок технічного збою системи». Можна також писати скарги на офіційній сторінці компанії в соцмережах - як додаткову міру, яка простимулює більш швидкий та ефективний розгляд вашої претензії.

Однак якщо не допомагає і це - все одно є два варіанти. Перший - звернутися до суду, відстоюючи свої права як споживача. Правда, часто судові витрати будуть набагато більше, ніж сума, яку ви повинні компанії. Другий варіант - звертатися до Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері зв'язку інформатизації. Якщо скарги будуть масовими, цілком можливо, що Нацкомісія ініціює позапланову перевірку оператора.

Навіть якщо баланс на вашому рахунку раптово опустився нижче нуля - не варто панікувати. У вас ще є час, щоб розібратися в ситуації. По-перше, оператори постараються вас сповістити. «Абоненти повідомляються за допомогою СМС, при дзвінку IVR (за допомогою попередньо записаних голосових повідомлень). Якщо баланс нульовий, при спробі здійснити вихідний дзвінок, абонент також чує повідомлення », - розповідає Володимир Терехов.

Перш ніж оператор перейде до рішучих дій по стягненню з вас заборгованості, пройде ще певний термін. «Ми протягом трьох місяців контактуємо з абонентом-боржником, надсилаємо нагадування по СМС, за вказаною абонентському договорі адресою. Якщо протягом цього терміну абонент не відреагував, ми чекаємо ще кілька місяців, і тоді вже застосовуємо передбачені законодавством заходи для стягнення заборгованості », - розповідає Володимир Терехов.

Як правило, цього часу достатньо, щоб з'ясувати причину виникнення боргу і проконсультуватися з юристами. У будь-якому випадку слід пам'ятати, що компанія також не зацікавлена ​​в репутаційні втрати, як і ви - у втраті чесно зароблених грошей. Тому в спірних ситуаціях не бійтеся відстоювати свої права.

Як «піти в мінус» законно?

Законна можливість «піти в мінус» у абонентів мобільних компаній все ж є. «При нульовому балансі рахунку абонент може продовжити користуватися послугами мобільного зв'язку, якщо підключить спеціальну послугу кредитування», - розповідає Оксана Рудюк. Боятися «дзвінків в кредит» не варто: сума таких кредитів для фізичних осіб у вітчизняних операторів - 10-500 гривень, комісія за користування послугою - ще 1-25 гривень. А погашення кредиту відбувається при наступному поповненні рахунку.

Що ж стосується стягнень за несвоєчасне погашення такого кредиту, то тут можливі кілька варіантів. Наприклад, якщо абонент тривалий час не сплачує заборгованість, то може нараховуватися пеня. Як правило, в умовах договору з абонентом є інформація про порядок розрахунку такого штрафу. Однак при невеликій заборгованості такий штраф може і не стягуватися. У будь-якому випадку, наявність або відсутність пені в вашому тарифному плані уточнюйте у вашого оператора перед підключенням послуги. 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики