про твої фінанси

Інтернет-банкінг для фізичних осіб - путівник

Через Інтернет можна управляти своїми грошима - економити на переказах та оплаті комунальних платежів, уникати походів у банківські офіси і стояння в чергах до кас. Причому доступ до свого рахунку для любителів інтернет-банкінгу відкритий завжди і звідусіль, де є доступ до Інтернету.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке інтернет-банкінг
 2. Можливості інтернет-банкінгу
 3. Яким вимогам по функціоналу повинен відповідати сучасний інтернет-банкінг
 4. Як підключитися до Інтернет-банкінгу
 5. Скільки коштує послуга Інтернет-банкінгу
 6. Безпека Інтернет-банкінгу
 7. Що робити користувачеві Інтернет-банкінгу, якщо при здійсненні ним переказу з рахунку стався збій в транзакції?
 8. Що робити користувачеві інтернет-банкінгу, якщо його обліковий запис зламали?
 9. Які умови безпеки систем інтернет-банкінгу вважаються найбільш ефективними?
 10. Яких правил безпеки потрібно дотримуватися користувачам Інтернет-банкінгу, щоб уберегтися від шахраїв?
 11. Чи варто підключатися до інтернет-банкінгу?

Що таке інтернет-банкінг

Інтернет-банкінг - це технологія доступу до банківських послуг за допомогою веб-браузера.

Дистанційне обслуговування клієнтів банків через Всесвітню мережу, або інтернет-банкінг (англ. - е-banking), для України не ноу-хау. Юридичні особи використовують дистанційне керування банківськими рахунками ще з середини 90-х років. У роздрібному інтернет-банкінгу першопрохідцем став ПриватБанк, що в 2001 році запустив систему Приват24.

Перелік послуг інтернет банкінгу за рідкісними винятками повторює всю продуктову лінійку банків. За допомогою інтернет-банкінгу (далі - ІБ) можна не тільки контролювати рух коштів по своїх рахунках, але і проводити більш складні операції: наприклад, замовити платіжну карту або відкрити депозитний рахунок, погасити кредит, а нащодавно стало можливим купувати-продавати валюту.

Ще один плюс - покупка банківського продукту в ІБ обійдеться дешевше, ніж у відділенні банку. Користувач інтернет-банкінгу повинен заплатити за підключення / користування сервісом (ціна таких послуг може дорівнювати нулю) і оплачувати окремі трансакції, що виконуються через ІБ. Банку дешевше обслужити клієнта через Всесвітню мережу, ніж безпосередньо у відділенні, тому розмір комісій за проведення дистанційних трансакцій нижче. Але, на думку експертів, як тільки інтернет-банкінг перетвориться на повноцінний канал продажів банківських послуг, ситуація зміниться з точністю до навпаки. За зручність треба платити: у всіх розвинених країнах комісії для користувачів ІБ вище.

Можливості інтернет-банкінгу

 • перегляд залишків по рахунках;
 • оплата комунальних платежів;
 • відкриття депозитних рахунків;
 • замовлення платіжної картки;
 • отримання виписок про рух коштів по рахунках;
 • грошові перекази;
 • SMS і e-mail повідомлення про операції по рахунках;
 • продаж страховок;
 • консультації фахівців банку в режимі on-line;
 • оплата послуг операторів мобільного зв'язку, інтернет-провайдерів, кабельного телебачення і ін .;
 • встановлення і зміна лімітів, блокування / розблокування платіжних карток;
 • внутрішньобанківські платежі на рахунки фізичних і юридичних осіб;
 • міжбанківські платежі в національній валюті по Україні.

Яким вимогам по функціоналу повинен відповідати сучасний інтернет-банкінг

Сьогодні можливість повноцінного управління своїми фінансами в віддаленому режимі 24/7/365 є однією з ключових умов. Оптимальний функціонал Інтернет-банку повинен включати широкий спектр операцій, зокрема:

 • перевірка залишків на рахунках;
 • установка і управління лімітами по картах, в т.ч.при розрахунках за кордоном;
 • переказ коштів між рахунками, Р2Р перекази;
 • створення віртуальних карт для Інтернет-розрахунків;оплата товарів і послуг за реквізитами, комунальні платежі, регулярні платежі за сформованими клієнтом шаблонами і графіком;
 • доступ до архіву операцій: отримання виписок, роздруківка скан-копій квитанцій або їх відправка на електронну пошту;
 • відкриття і поповнення депозитів;
 • подача заявки та рішення про отримання кредиту;погашення кредитної заборгованості.

Все більша популярність смартфонів як каналу доступу в Інтернет і інструменту для проведення оплат диктують необхідність наявності адаптованого мобільного додатка для Windows, iOS і Android, а також можливість розрахунку смартфоном при наявності NFC-модуля.

Сучасний інтернет-банкінг - це симбіоз банку і соціальної мережі, який гарантує online доступ до практично будь-якої послуги, яка так чи інакше пов'язана з фінансовою операцією. Такий інтернет-банкінг повинен вміти робити практично все - від формування та ведення сімейного бюджету до бронювання квитків на футбольний матч.

Оскільки мобільний телефон давно перестав бути лише засобом комунікації - тепер це скарбничка різноманітного контенту, в тому числі і фінансового - то з кожним роком стає все менше відмінностей між типами і кількістю операцій, які доступні в мобільному і веб-банкінгу.

Трендом в інтернет-банкінгу також є розширення можливостей для отримання державних послуг без фізичного відвідування держустанови, лише за допомогою інтернет-порталу і свого банку.

Як підключитися до Інтернет-банкінгу

У більшості випадків для підключення до системи достатньо звернутися у відділення банку, укласти договір і отримати логін і пароль.

У деяких випадках доведеться не тільки звернутися в відділення для укладення договору, але також отримати спеціальний відкритий ключ (набір паролів) і електронний цифровий підпис.

А іноді для підключення не потрібно навіть звертатися до відділення - досить скористатися банкоматом або зареєструватися через інтернет-сайт банку (при цьому використовується система паролів, які діють тільки протягом 30 хвилин).

Скільки коштує послуга Інтернет-банкінгу

Витрати на використання інтернет-банкінгу залежать від банкірських апетитів, хоча фінансисти намагаються не перестаратися, адже у всьому світі вважається, що головна перевага онлайн-банкінгу - не стільки зручність, скільки низька вартість обслуговування.

У більшості українських банків підключення до системи інтернет-банкінгу безкоштовне, а абонплата символічна або відсутня зовсім. Зате банки схильні стягувати комісію за здіснення платежів через систему інтернет-банкінгу, хоча і тут мова йде зазвичай про смішні суми. Розмір платежів залежить від одержувача. Переказ грошей між своїми рахунками в одному банку або безкоштовний, або стоїть 10-50 коп., в залежності від типів рахунків, між якими проводяться розрахунки. Платежі в інші банки, в тому числі оплата комунальних послуг, зазвичай коштує майже гривню.

Переваги розрахунків за допомогою Мережі стали особливо очевидними після того, як більшість великих банків істотно підняли комісію за обслуговування комунальних платежів - в деяких випадках до 7 грн. і вище за кожну квитанцію. При порівнянні таких грабіжницьких тарифів з тарифами на розрахунки в Інтернеті ні у кого не виникне сумнівів у тому, чому саме слід віддати перевагу - черзі у відділенні або онлайн-банкінгу в затишній домашній обстановці.

Ознайомитися з тарифами на Інтернет-банкінг від українських банків можна тут .

Безпека Інтернет-банкінгу

Головне, що відлякує в інтернет-банкінгу - ризик шахрайства. Саме з цієї причини багато банків до останнього не впроваджували в своїх онлайн-системах можливість здійснення платежів. Останнім часом рівень захисту банківських мереж істотно виріс, а функціонал інтернет-банкінгів розширився.

Основним слабким місцем інтернет-банкінгу є недбале ставлення клієнтів до дотримання правил роботи з системою. Найчастіше клієнти забувають періодично міняти паролі для доступу в систему, або, що ще гірше, повідомляють свої паролі стороннім особам.

Головне правило безпеки при використанні інтернет-банкінгу - ніколи і нікому, усно, по електронній пошті, або по телефону не повідомляти свої паролі для входу в інтернет-банкінг.

Той чи інший вид захисту застосовується в залежності від спектру послуг, що надаються користувачам через інтернет-банкінг. Якщо до переліку функціоналу відноситься тільки перегляд стану рахунку - досить захисту тільки у вигляді введення пароля і логіна. Якщо ж інтернет-банкінг дає можливість здійснювати платежі в межах лімітованих сум - банки практикують захист у вигляді електронного цифрового підпису. Генератор пароля зазвичай застосовують як захист, при здійсненні через інтернет-банкінг платежів без обмежень.

Більше інформації про безпеку інтернет-банкінгу читайте в статті.

Що робити користувачеві Інтернет-банкінгу, якщо при здійсненні ним переказу з рахунку стався збій в транзакції?

Банківські системи організовані таким чином, що кожна операція, яка проводиться користувачем в системі Інтернет-банкінгу, фіксується в базах даних банку і дублюється в спеціальних електронних журналах. Такий підхід забезпечує максимальну надійність в проведенні операцій, а в таких рідкісних випадках, коли відбувається збій трансакції, дозволяє безпомилково визначити власника грошових коштів і завершити або скасувати платіж.

Що робити користувачеві інтернет-банкінгу, якщо його обліковий запис зламали?

Однозначною (але не єдиною) ознакою, що вказує на отримання зловмисниками доступу до системи «Клієнт-банк», можна назвати появу в базі документів цієї системи платіжних доручень, до набору і відправки яких особа, відповідальна за використання системи, не має відношення. Зрозуміло, існує ймовірність того, що клієнтська частина системи «Клієнт-Банк» контролюється зловмисниками таким чином, що клієнт отримує штучно сформовану ними картину стану свого рахунку і платіжних документів, але ми її, з огляду на рідкісне застосування такої методики, тут не розглядаємо.

Для своєчасного виявлення спроб заволодіння грошовими коштами і протидії зловмисникам рекомендуємо наступне:

 1. Навіть якщо фінансові операції не плануються, необхідно виходити на зв'язок з банком хоча б кілька разів на день, вранці, в момент початку робочого дня, і ввечері, незадовго до закінчення операційного дня в банку.Як правило, зловмисники відправляють документи саме в ці періоди часу або в нічний час.
 2. При виявленні документа, який свідомо не проводився на клієнтській стороні уповноваженою особою, або факту зараження комп'ютера, використовуваного для роботи з системою «Клієнт-банк», шкідливою програмою, необхідно негайно зв'язатися з банком з метою блокування всіх платежів по всім вашим рахункам, а також , якщо це необхідно, для вжиття заходів, спрямованих на повернення грошових коштів, вже списаних з вашого рахунку.
 3. Після цього необхідно заблокувати ключі системи «Клієнт-Банк» і відключити комп'ютер від внутрішньої комп'ютерної мережі та мережі Інтернет.
 4. Докладніші відомості про процес клієнта залежать від того, чи є у нього намір проводити будь-які дії, спрямовані на встановлення осіб, причетних до скоєння даного кримінального злочину.У цьому випадку комп'ютер слід зберегти в незайманому вигляді і передати уповноваженим до проведення слідчих заходів особам.У тому випадку, якщо проведення таких заходів не планується, на комп'ютер необхідно заново встановити операційну систему і всі необхідні в роботі програми, оскільки ймовірність того, що для викрадення ключів були використані троянські та вірусні програми надзвичайно велика, і нові ключі можуть бути вкрадені точно так, як і попередні.

Крім того, крадіжка ключів може бути виявлена ​​співробітниками банку, в тому випадку, якщо зловмисник спробує підібрати до нього пароль, підключаючись до сервера банку з вкраденим ключем. У цьому випадку співробітник підприємства, що працює з системою «Клієнт-Банк» може при сеансі зв'язку з банком побачити повідомлення про блокування свого ключа. Якщо це сталося, то необхідно негайно зв'язатися з представниками банку для уточнення обставин, що призвели до блокування ключа. У тому випадку, якщо блокування було викликане протиправними діями третіх осіб, є підстави припускати, що комп'ютер, який використовується для роботи з системою «Клієнт-банк», знаходиться під контролем зловмисників, що використовують вірусні програми для крадіжки ключів і паролів. В цьому випадку рекомендується почати з виконання п.3 вищенаведених рекомендацій.

Які умови безпеки систем інтернет-банкінгу вважаються найбільш ефективними?

В даний час у фінансових установ є широкий спектр інструментів для забезпечення безпеки використання клієнтами своїх коштів. Всілякі сертифікати, генератори кодів доступу, електронні цифрові підписи, віртуальні клавіатури і багато іншого.

У будь-якому випадку, який би не був рівень безпеки банківської системи, самим ключовим гарантом збереження власних фінансів є безпосередньо сам клієнт.

У технологічній складовій системи безпеки інтернет-банкінгу можна виділити два напрямки - авторизація користувача системи і авторизація платіжних операцій, що здійснюються дистанційно. Ідентифікація користувача системи проводиться банком з використанням статичного логіна і пароля. Статичний пароль повинен періодично змінюватися для зменшення ризиків компрометації.

Для аутентифікації (авторизації) платіжних операцій в інтернет-банкінгу банками використовуються такі методи:

 • одноразові паролі (ОТР).Найзручніший формат для користувача.Паролі можуть генеруватися на стороні банку, в такому випадку користувач має можливість отримувати їх різними способами: на банкоматі, у вигляді SMS-повідомлення (в Україні найбільш поширений на сьогодні спосіб), у вигляді списку (TAN-коди) і т.п.Одноразові паролі також можуть генеруватися на стороні клієнта з використанням автономних генераторів одноразових паролів (токенов), ПЗ або рішень інтегрованих в смарт-карти останнього покоління;
 • електронно-цифровий підпис (ЕЦП).Електронний цифровий підпис може використовуватися юридичними і фізичними особами як аналог власноручного підпису для надання електронному документу юридичної сили.Може перебувати на USB-флешках, смарт-картах, а також у вигляді JAVA-аплетів (використовуватися через веб-браузер).Використання ЕЦП хоча і найбільш рекомендовано НБУ, в той же час не є зручним рішенням для кінцевого користувача.USB-флешки мають апаратну залежність (тільки на пристроях з USB-портами), тобтоз такими пристроями як смартфони або планшети їх використовувати буде неможливо.Смарт-карти в більшості своїй також мають апаратну залежність - необхідна наявність рідера смарт-карт, який повинен бути завжди з користувачем для виконання платежів.Рішення на базі JAVA-аплетів підходять тільки для десктопів або ноутбуків, вимагають наявність браузера з підтримкою JAVA, установки віртуальної JAVA-машини і більш високого рівня підготовки користувачів, так як процес генерації вимагає уваги і пов'язаний з рядом обмежень (прив'язкою до IP-адреси комп'ютера , обмеженням по кількості згенерованих паролів, необхідністю знання процедури деактивації паролів по закінченню їх терміну дії та ін.).

Яких правил безпеки потрібно дотримуватися користувачам Інтернет-банкінгу, щоб уберегтися від шахраїв?

Під час роботи в системі Інтернет-банкінгу рекомендується:

 • стежити за тривалістю WEB-сесії, яка з метою забезпечення безпеки зазвичай обмежена 10 хвилинами;
 • для навігації в системі використовувати виключно посилання і кнопки системи Інтернет-банкінгу банку;
 • не використовувати кнопки навігації браузера (наприклад, «Вперед» / «Назад»);
 • перед тим як змінити пароль, перевірити сертифікат безпеки банківського сервера;
 • звертати увагу на повідомлення браузера при їх появі;
 • відслідковувати історію підключень до системи Інтернет-банкінгу;
 • відслідковувати історію змін пароля;
 • звертати увагу на зображення унікального аватара при його наявності;
 • завжди використовувати кнопку «Вихід» для завершення сеансу роботи в системі Інтернет-банкінгу;
 • не використовувати функцію збереження паролів, яку може запропонувати браузер.

Чи варто підключатися до інтернет-банкінгу?

ЗА

 • Послуга доступна в будь-який час і в будь-якому місці, де є Інтернет.І без черг!
 • Платежі в Інтернеті в кілька разів дешевше, ніж в філіях і відділеннях банків

ПРОТИ

 • Робота систем інтернет-банкінгу деяких банків викликає нарікання через затримку з проведенням платежів
 • Високі ризики крадіжки грошей комп'ютерними шахраями

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики