Електронна податкова звітність: з чого почати, куди і з чим звернутися - 01.08.2012

Prosto непоміченою революцією став для бізнесу перехід від паперового до електронного документообігу з держорганами. Про базові нюанси перших кроків підприємця або компанії, що хочуть перейти на електронну податкову звітність, розказує Prostobiz.ua // 01.08.2012

Насамперед згадаємо деякі неочевидні переваги електронного документообігу:

 • Якщо ви надішлете звіт і отримаєте через кілька секунд повідомлення про його прийняття сервером ДПАУ за хвилину до закінчення терміну його здавання, платити штрафи не доведеться. А це значно зменшує ймовірність несвоєчасного подання звітності;
 • Є можливість зберегти всю інформацію, що повторюється у кожному звіті компанії, і забути про неї надовго;
 • Автоматично формується зручний для використання архів електронних копій квитанцій;
 • Є гарантія від несанкціонованого перегляду звітності;
 • Зменшуються витрати на папір, канцтовари.

А найбільш очевидною перевагою, звичайно, є усунення нервового перенапруження і чималої втрати часу в «живих» чергах в органах ДПАУ.

Терміни та нормативні акти

Створення законодавчої бази, що регулює електронний документообіг в Україні, почалося 2002 р. (зокрема тоді були затверджені ДСТУ криптографічних алгоритмів № 4145-2002, чинні з 1 липня 2003 р. донині). Незабаром ухвалили Закони «Про електронні документи та електронний документообіг» №851 і «Про електронний цифровий підпис» №852 (обидва — від 22 травня 2003 р.), які відтоді регулярно змінюються і доповнюються. У першій статті обох законів визначаються, зокрема, чотири базові визначення цієї царини відносин:

 • Електронний цифровий підпис (ЕЦП) — вид підпису, отриманий внаслідок криптографічного перетворення набору електронної інформації, що дає змогу ідентифікувати підписанта. ЕЦП накладається за допомоги особистого ключа і перевіряється за допомоги відкритого ключа;
 • Особистий ключ — параметр криптографічного алгоритму формування ЕЦП, доступний лише  підписантові.
 • Відкритий ключ — параметр криптографічного алгоритму перевірки ЕЦП, доступний усім охочим.
 • Сертифікат відкритого ключа (сертифікат ключа) — документ, виданий центром сертифікації ключів, який засвідчує належність відкритого ключа підписантові.

І особистий ключ, і відкритий ключ видають центри сертифікації ключів. Саме в них (на їхні сайти) належить, насамперед, звертатися платникам податків, які хочуть долучитися до електронного документообігу.

Державний центр сертифікації

Від 1990-2000-х рр. на українському ринку активно працює низка приватних посередників — центрів сертифікації ключів («засвідчувальних центрів»), котрі пропонують за певну плату і ключі сертифікації, і програми, за допомоги яких надсилають документи з ЕЦП. До відкриття державного центру сертифікації при ДПС та його філій у ці компанії зверталися, зокрема, і перші ластівки подання електронних податкових декларацій.

Але на початку 2010-х рр. з метою активізації електронної податкової звітності в Податковому кодексі була виписана (стаття 49.17) настанова на створення державної системи електронної звітності (її «податковою» частиною є  Центр сертифікації при інформаційно-довідковому департаменті Податкової служби). Державна система, наголошує Кодекс, ключі і програми повинна надавати безкоштовно.

І ці мрії, як не дивно, здійснилися. Наприкінці весни 2012 р. Податкова служба відкрила свій безкоштовний Центр сертифікації (офіційний портал cskidd.gov.ua, головний офіс у головному офісі ДПС, Київ, Львівська площа, 8, тел. : (044) 284-00-10).

У центрі вже є 37 філій — 27 секторів реєстрації користувачів у кожній області України, а також Криму і Севастополі, і ще 10 повноцінних представництв Центру в кожному міському районі столиці. У найближчі роки регіональні сектори реєстрації теж перетворяться на представництва.

Станом на 30 липня 2012 р. відкритий веб-реєстр одержувачів ЕЦП в цьому центрі вже налічує майже 18 тис. юросіб і фізосіб. До речі, в цьому реєстрі будь-який веб-користувач може дізнатися відкриті дані сертифіката відкритого ключа всіх зареєстрованих суб'єктів електронного документообігу (наприклад, беремо ФОП Баженов М. Ю. та завантажуємо його відкритий ключ і супутню інформацію сертифіката ключа).

Для отримання сертифіката відкритого ключа державний центр вимагає такий список документів.

 1. Для юросіб:
  • заяву на реєстрацію (за формою Доп.1 до Наказу ІДД ДПС № 72-Ц від 29.05.12) — дивіться зразок заповнення;
  • заяву-приєднання до договору про ЕЦП (формазразок);
  • копію облікової картки платника податків;
  • оригінал або нотаріально засвідчену копію статуту юридичної особи (положення про установу для філії) лише для ознайомлення;
  • документи, що підтверджують повноваження керівника заявника (копія наказу про призначення і таке інше);
  • документи, що підтверджують належність підписанта заяви до юридичної особи (його повноваження, засвідчені печаткою і особистим підписом керівника юридичної особи);
  • копії паспортів заявника і підписанта заяви (1-4 сторінки), засвідчені власноручними підписами власників паспортів;
 2. Для фізичних осіб-підприємців:
  • заяву на реєстрацію (за формою Доп.2 до Наказу ІДД ДПС № 72-Ц від 29.05.12) — дивіться зразок заповнення;
  • заяву-приєднання до договору про ЕЦП (формазразок — ті самі, що для юросіб);
  • копії паспортів заявника і передплатників (1-4 сторінки), засвідчені власноручними підписами власників паспортів;
  • копії довідок про присвоєння ідентифікаційного коду Держреєстру фізичних осіб керівника і головного бухгалтера.

Термін дії сертифікатів державного Центру сертифікації — 1 рік. Особисті ключі держцентр записує лише на носії клієнта (флешку, компакт-диск, знімний хард-диск тощо), і не більше одного ключа на одному носії, який би обсяг він не мав. Кількість ключів, необхідних для юросіб, дорівнює трьом (на підпис директора, бухгалтера і на мокру печатку фірми), для ФОП — двом (не потрібен ключ підпису бухгалтера). Комерційні центри сертифікації теж дотримуються цих трьох правил.

Записатися на реєстрацію представництва державного Центру можна за попереднім записом. Завантажити програмні комплекси від державного Центру сертифікації, які є засобом ЕЦП, конфігуратором електронного ключа і шифратором звітності, можна тут.

За необхідності повного скасування, тимчасового блокування або скасування блокування (оновлення) сертифіката відкритого ключа необхідно подати до держцентру заяву за певними формами для кожного з цих випадків, а також особисті документи.

Комерційні центри сертифікації: де і за скільки

Якщо через певні причини вам краще звернутися до комерційного центру сертифікації, незважаючи на витрати (скажімо, дуже довго чекати реакції держоргану або не подобається ПЗ і захист у держцентрі, або, крім податкової звітності, ви давно використовуєте засоби ЕЦП для надсилання безлічі іншої документації, і вам зручніше працювати з одним таким центром), можна звернутися до держкомпанії силового блоку, що продає послуги конфіденційного зв'язку, — Українські спеціальні системи (УСС, uss.gov.ua, це актуальніше для великих корпорацій або бізнесу VIP-клієнтів)  або до одного з найбільш відомих комерційних центрів сертифікації, які мають представництва у багатьох великих містах:

 • УСЦ, ukrcc.com (Український сертифікаційний центр);
 • ІВК, ivk.org.ua (Інфраструктура відкритих ключів);
 • МайстерКей, masterkey.ua (компанія «Арт-Майстер»);
 • Центр сертифікації Приватбанку, acsk.privatbank.ua, з можливістю надсилання звітності як через інтернет-банкінг Приват24 (версія для юросіб «Клієнт-Банк Приват24»), так і звичайним шляхом.

Крім названих, існує безліч інших, менш відомих комерційних центрів сертифікації.

Уже на етапі вибору центру сертифікації слід подумати про сумісність сертифікатів ключів і програми, в якій формується і відсилається звітність. Теоретично проблем із програмним забезпеченням не повинно бути за будь-яких комбінацій ПЗ, але практика бухгалтерського обліку виявляє таке:

 • ключі фірми УСЦ найбільш сумісні з програмами її офіційних партнерів на вибір клієнта: «Бест Звіт Плюс» від компанії Бест Звіт, «ІВ-Про» і «M.E.Doc» (me-doc.com.ua) від софтмейкера Інтелект-Сервіс;
 • ключі від ІВК коректніше працюють зі своєю програмою «ІІТ Користувач ЦСК-1», яку надають безкоштовно під час придбання сертифіката ключів фірми ІВК, а також із ПЗ «Бест Звіт Плюс»;
 • центр «Майстеркей» має свою програму для підписання і надсилання звітів — «Арт-Звіт», хоча також непогано працює  і  «Бест Звіт Плюс»;
 • з ключами центру сертифікації Приватбанку оптимально працюють лише його ж програми. Наголосимо, поки що система електронного документообігу від найбільшої фінустанови не працює для юросіб на загальній системі оподаткування.

Тепер порівняємо ціни на сертифікати ключів у цих центрах, за інформацією компанії «Простобанк Консалтинг» станом на 30 липня 2012 року:

ВАРТІСТЬ СЕРТИФІКАТІВ ВІДКРИТИХ КЛЮЧІВ

Платник

Центри сертифікації

УСЦ

ІВК

МайстерКей

Приватбанк

Юрособи

240 грн

396 грн

234 грн

60 грн

ФОП

192 грн

144 грн

156 грн

50 грн

Також надаємо актуальні тарифи на програмне забезпечення двох популярних видів (зауважте, що це ціна за одне робоче місце). За інформацією компанії «Простобанк Консалтинг» станом на 30 липня 2012 року.

ВАРТІСТЬ СОФТА ДЛЯ ПОДАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ПОДАТКОВОЇ ЗВІТНОСТІ

Програми

Для якого бізнесу

Опис послуги

Термін дії

Вартість, грн.

 «М.Е. Doc»

Комерційні організації із загальною системою оподаткування

Підключення ПЗ

Одноразово

240

Мінімальний пакет обслуговування

Півроку

564

Рік

480

Стандартний пакет

Рік

585

Комерційні організації — платника єдиного податку

Підключення

Одноразово

120

Мінімальний пакет

Рік

360

Стандартний пакет

Рік

450

«Бест Звіт Плюс»

Юрособи, на рік

ПЗ + 3 сертифікати ключів (на підпис директора, бухгалтера і  печатка фірми)

Рік

240

ФОП, на рік

ПЗ + 2 сертифікати ключів (на підпис директора і печатка фірми)

Рік

160

Юрособи і фізособи, одноразово

Послуги з генерації ключів, оформлення заявок із виїздом до офісу

Одноразово

210

Якщо хочете заощадити на софті, завантажуйте безкоштовні ознайомлювальні версії (демо-версії): вони є і в «Арт-Звіт», і «Бест Звіт Плюс», і «M.E.Doc». Врахуйте, що за використання демо-версій ви будете мати можливість лише створювати нову форму звіту і надсилати її в ДПАУ, всі інші опції будуть недоступними.

Однак це не біда: на сайті ДПС можна завантажити, а потім звідти ж регулярно оновлювати безкоштовну програму OPZ (ОПЗ — облікове програмне забезпечення), яка містить шаблони всіх документів, що приймають податківці, а також супутній цінний функціонал, пов'язаний із ЕЦП і ключами сертифікації. Існують також присвячені цій програмі сайти: elzvit.org.ua і opz.org.ua, де і саму OPZ також можна завантажити, а одночасно і дізнатися багато корисної інформації про електронну податкову звітність.

Якщо у вас достатньо коштів для купівлі ліцензійної копії однієї із спеціалізованих програм, рекомендуємо її придбати. При цьому завантажувати і встановлювати OPZ немає потреби, оскільки в ліцензійні програми (зокрема, в безкоштовну програму Державного центру сертифікації) вільно імпортуються відомості з бухгалтерських програм (наприклад, «1С»). Більше того, ймовірність помилки під час перенесення відомостей бухобліку в податковий звіт буде зведена до мінімуму, оскільки в таких програмах налагоджений надто коректний імпорт відомостей із бухгалтерських програм.

Серед переваг ліцензійних копій також варто виділити можливість не тільки створення та надсилання форм звітності, але і їхнього редагування (чого не можна робити в демо-версії проаналізованої ПЗ). Також за допомоги ліцензійних програм ви можете подавати звітність до інших державних органів, наприклад, у Пенсійний фонд, Фонд соцстрахування, Держфондринок. В ліцензійних програмах є також можливість обмінюватися електронними податковими накладними з контрагентами.

Крім самих програм, у згаданих софтмейкерів є три рівні сервісу, який можна сплатити за купівлі ліцензійної версії програми:

 • мінімальний пакет обслуговування  містить лише оновлення з сайту розробника і телефонну консультацію щодо встановлення;
 • стандартний пакет обслуговування  має, крім вищезгаданих послуг, перенесення відомостей з програм інших розробників (якщо ви раніше ними користувалися і вам потрібен їхній архів);
 • люкс-пакет обслуговування містить, крім уже описаних послуг, безкоштовні виїзди IT-фахівців.

Утім, як свідчить практика, більшість фірм малого бізнесу взагалі не купують сервісні пакети — програми нескладні, початківець здатен  швидко ними  оволодіти

На відміну від державного закладу, в комерційних центрах сертифікації не треба спочатку реєструватися — першим етапом є завантаження демо-версії або придбання його ліцензійного варіанта. А щоб отримати сертифікат ключів, після встановлення софта слід у програмі заповнити всі рядки, що стосуються реквізитів фірми, і програма сама згенерує заповнені бланки заяв на сертифікати залежно від вашої інформації.

Такі бланки потрібно роздрукувати, заповнити підписами, мокрою печаткою і особисто подати до офісу центру сертифікації, уклавши також із ним договір.

Ключі є. Що далі?

За наявності сертифікатів відкритих ключів компанії, особистих ключів і програм, що забезпечують накладення ЕЦП та надсилання звітності, залишилося укласти договір з податковою інспекцією (за місцем реєстрації фірми) терміном на один рік на подання звітності в електронному вигляді. Договір заповнюється у двох примірниках, до нього приєднуються копії (по дві) сертифікатів ключів.

Підписати договір потрібно особисто, а продовжити його або переукласти з новими відомостями ви зможете вже і електронним способом.

Потім формуєте звіти в бухгалтерських програмах (якщо ПЗ ліцензійне) або в безкоштовній програмі OPZ (якщо у вас демо-версія ПЗ) і зберігаєте її у вигляді XML-файлу. Після чого в програмах електронного документообігу в меню «Звітність» знаходите підменю «Імпорт звітів», де й можна зазначити шлях до потрібного XML-файлу, вказати тип звіту та адресу його одержувача.

Потім до комп'ютера підключаються електронні носії (флешка, диск тощо) з особистими ключами сертифікації, вводиться шлях до ключа і пароль. Після підтвердження пароля програмою ваш звіт буде підписаний електронним цифровим підписом і надісланий у Центр оброблення електронної звітності ДПАУ.

Звідти негайно прийде повідомлення про доставку — «перша квитанція». Вона має юридичну силу, нею можна користуватися як офіційним доказом дати подання податкового звіту.

«Друга квитанція» про прийняття звіту на рівні району може прийти як через годину, так і за кілька днів. Її отримання свідчить про те, що документ складений правильно, претензій до нього немає. Саме після отримання «другої квитанції» можна спати спокійно.

Швидкий пошук