Бізнес-план кафе: як правильно скласти? 24.01.2013

Prosto і водночас складно скласти економічно обґрунтований і при цьому легкочитаний бізнес-план відкриття кафе. Рекомендації підприємцям зі створення зручної та переконливої для потенційних інвесторів структури бізнес-плану пропонує Prostobiz.ua // 24.01.2013

Приблизний зміст бізнес-плану кафе має наступні розділи та підрозділи:

 1. Вступ-резюме
 2. Розділ «Маркетинг»:
  • Аналіз ситуації на ринку
  • Аналіз конкурентоспроможності бізнесу
  • Маркетингова програма дій
 3. Розділ «Організація роботи, виробнича частина»:
  • Опис технології роботи, необхідні основні засоби
 4. Розділ «Фінанси»:
  • Обґрунтування первинних фінансових ресурсів
  • Прогноз майбутніх доходів, витрат і фінансових результатів
  • Фінансові показники економічної ефективності проекту, терміну окупності в тому числі.
 5. Розділ «Ризики проекту».

Зупинимося на описі резюме. Це самостійний супровідний документ, оскільки він містить основні положення бізнес-плану, що цікавлять потенційного інвестора. А він захоче, насамперед, дізнатися наступну інформацію: розмір кредиту, для якої мети, передбачувані терміни погашення, гарантії, хто ще збирається інвестувати проект, які власні кошти є в розпорядженні. Цей розділ, як правило, готується після того, як складений весь план. Перелік основних нюансів, які доцільно включити в резюме бізнес-плану:

 1. найменування проекту;
 2. характеристика організації, яка звертається по надання кредиту;
 3. опис проекту (початок роботи з нуля або розширення наявної справи);
 4. короткі відомості про кваліфікацію управлінського персоналу;
 5. переваги послуг саме вашого кафе;
 6. довгострокові і короткострокові цілі проекту;
 7. наявність ліцензій, сертифікатів, дозволів тощо;
 8. ключові економічні показники ефективності проекту;
 9. ризики і система страхування.

За необхідності залучення іноземних інвесторів резюме складають як українською, так і англійською мовами.

Перший етап — маркетинг: аналіз ринку та конкурентоспроможності кафе

На цьому етапі важливо розглянути головні характеристики попиту і пропозиції, визначити основні тенденції, властиві ринку, а також спрогнозувати можливі шляхи подальшого його розвитку. Залежно від специфіки вашого закладу, його конкурентами можуть бути як кав'ярні і караоке-бари, так і франчайзингові мережі всесвітньо відомих брендів закусочних. Щоб сформувати коло потенційних закладів-конкурентів, слід звертати увагу не лише на схожість асортименту, а також на географічне розташування ваших точок харчування і на їхню цінову політику, тобто цільову аудиторію.

Крім цього, необхідно виявити чинники, що визначають рівень відвідуваності кафе в передбачуваному місці його розміщення. Такий аналіз дозволить сформувати конкурентні переваги, обґрунтований прогноз розміру «середнього чека» і заповнюваності кафе в різний час доби, що дозволить оцінити майбутні доходи.

Для того щоб спрогнозувати відвідуваність кафе, варто оцінити кількість офісів, які розміщені поблизу, адже бізнес-ланчі приносять велику частину виручки більшості кафе.

Якщо офісні працівники — ваша цільова аудиторія, основний потік відвідувачів слід очікувати в обідню перерву і після закінчення роботи ввечері.

За статистикою, найбільш перспективними вважаються інтернет-кафе, кафетерії, літературні, дитячі та вегетаріанські (данина моді на здоровий спосіб життя) кафе. Крім того, найбільш прибутковими є «вільні простори» — заклади, де оплачують час перебування і є можливість підключення до Інтернету, при цьому чай і каву в цей час можна брати в будь-яких кількостях безкоштовно.

На етапі аналізу ринку можна звернутися по допомогу до професіоналів — консалтингових компаній, які проаналізують перспективність обраної ідеї бізнесу або знайдуть більш вигідний для вас проект. Там само вам запропонують кілька варіантів покупки або оренди приміщення/земельної ділянки під заклад.

Під час розробки маркетингової кампанії треба брати до уваги, що маркетингова стратегія кафе, як правило, складається з трьох елементів:

 • зовнішній маркетинг (проведення заходів, спрямованих на вироблення лояльності потенційних клієнтів);
 • внутрішній маркетинг (забезпечення оптимального рівня лояльності співробітників компанії).

Другий етап: виробнича частина бізнес-плану

Цей пункт бізнес-плану повинен містити докладний опис самого проекту. Вкажіть кількість залів і місць вашого кафе, передбачувану площу обідньої зони, кухні та підсобних приміщень, час роботи закладу. Чим точніше ви намалюєте образ майбутнього кафе, тим зрозумілішим він буде для вас і для потенційних інвесторів.

Особливу увагу зверніть на те, яке приміщення ви плануєте придбати, орендувати або побудувати. Чи вимагає приміщення капітального ремонту, реставрації. У цьому ж розділі потрібно вказати необхідні основні фонди: кухонне обладнання, вентиляційна система, пароконвектомат, гриль, електрична плита, мийне обладнання, обробні столи і холодильні камери. Не забудьте вказати перелік необхідної дрібної техніки: кавоварка, міксери, мікрохвильові печі, слайсери та інше. Підрахуйте потрібну кількість меблів для зали, декоративних елементів, світильників, посуду, приладів і текстилю.

Також слід зазначити, яку кухню плануєте запропонувати клієнтам закладу. Розробіть базове меню кафе з урахуванням його спеціалізації. Вирішіть, чи будете ви вводити бізнес-ланчі, спеціальне дитяче меню, бонуси і компліменти для гостей. Не забудьте про алкогольну карту. Кафе, пропонуючи обіди та вечері, може містити в меню близько 40 страв, разом із закусками та десертами, і не менше 50 позицій напоїв з урахуванням чаю, кави та алкоголю. Для кафе, спрямованого головно на дітей, ситні страви можна виключити, зате розширити асортимент здорової їжі, десертів, безалкогольних коктейлів і фрешів.

Підрахуйте необхідну кількість персоналу. Для кафе вам знадобиться приблизно 9 осіб (кухарі — 2, по 1 на зміну, офіціанти — 2, бармени — 1, адміністратор — 1, бухгалтер — 1, підсобні робітники — 1, прибиральниця — 1).

Третій етап: бюджетування проекту

Попередні витрати залежать від типу власності на нерухомість, вартості оформлення дозвільних документів, вартості ремонтних робіт і якості оснащення. Витрати треба згрупувати за видами. Наприклад, таким чином:

 • сировина і матеріали;
 • закупівля товарів;
 • орендна плата;
 • зарплата найманих працівників:
 • платежі з соціального страхування з зарплати працівників;
 • комунальні платежі;
 • ремонт обладнання;
 • інші.

Враховуючи, що людський фактор відіграє вирішальну роль у компаніях сфери послуг, за складанні бізнес-плану потрібно передбачити витрати на проведення заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації персоналу компанії.

У підрозділі «Прибутковість проекту» підрахуйте термін його окупності (зазвичай він не перевищує 10-12 місяців), рентабельність у наступні роки роботи. Окремо вкажіть середню вартість одного замовлення. Підрахуйте оптимістичний і песимістичний сценарій розвитку бізнесу і виберіть для зразка щось середнє.

Банки хочуть, щоб у фінансовій моделі були представлені три прогнозні форми — прогноз балансу, прогноз прибутку і збитків, прогноз звіту про рух грошових коштів.

Прогноз треба складати на весь період окупності проекту. Іноді для розрахунку прогнозу з виручки використовують аналіз чутливості або ймовірні методи, наприклад метод моделювання Монте-Карло.

Наведемо декілька важливих порад, які допоможуть скласти фінансову частину бізнес-плану кафе:

 • таблиці в бізнес-плані краще наводити з розбивкою, яка буде зберігатися для всіх розрахунків (наприклад, поквартально);
 • інвестори більше довіряють розрахункам виручки, якщо ви маєте договори з постачальниками продукції, а також графік поставок;
 • треба добре розуміти свій продуктовий ряд і розраховувати прогноз виручки за кожним з продуктів, подаючи загальну суму на виході;
 • слід вказати нюанси ціноутворення на ринку громадського харчування, наприклад, сезонність бізнесу, якщо заклад розташований біля школи і розрахований в основному на учнів;
 • за наявності або можливої появи ризиків проекту, інвестор обов'язково вимагає, щоб бізнес-план містив інструменти і методи їхнього хеджування;
 • розрахунки щодо руху грошових коштів повинні відображати грошовий потік (скільки грошей надійшло від покупців, скільки пішло на рахунки постачальників), інвестиційний (те, що витрачають на придбання нових активів або планують виручити від продажу наявних) і фінансовий (тіло кредиту, дивіденди, збільшення статутного капіталу);
 • особливо ретельно слід проводити розрахунки за податками, відповідно до форми організації бізнесу;
 • жодних прихованих аркушів в Excel, залишків розрахунків на полях не повинно бути.

Усі введені в модель допущення мають бути вказані на аркушах допущень, щоб інвестори могли використовувати власні допущення під час перевірки фінансової моделі і свої цифри та перевірити саму модель.

Четвертий етап: ризики, властиві проекту

Через те що під час реалізації проекту існує ризик відхилення реальних показників проекту від запланованих, проводять аналіз ризиків проекту. Метою цього аналізу є визначення ступеня чутливості ключових фінансових показників до змін зовнішнього і внутрішнього середовища. На основі інформації, отриманої за аналізу ризиків проекту, роблять висновок про можливу зміну значень фінансових показників. Описати ризики до початку бізнесу необхідно для того, щоб заздалегідь визначити, чого слід найбільше побоюватися, і вибрати шляхи нейтралізації негативних наслідків.

Придбати готовий бізнес-план

Як варіант можна звернутися до спеціалізованих консалтингових компаній, які складуть бізнес-план вашого майбутнього кафе в двох примірниках, що трохи відрізняються. Один примірник бізнес-плану — для замовника, а другий — для інвесторів і кредитних організацій. Майбутній власник кафе отримує документ, що містить інформацію про основні етапи організації бізнесу, розписані в деталях, а інвесторів, в першу чергу, цікавить ефективність капіталовкладень, гарантії вчасного повернення кредиту з відсотками і прибутковість інвестицій.

Вартість готового бізнес-плану коливається в діапазоні від 4 до 16 тис. грн і залежить, в основному, від репутації консалтингової компанії на ринку.


Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Швидкий пошук

Горячие предложения

UniGroup

Кредит під 1,5% на місяць. Під авто, квартиру, будинок, нежитлове приміщення

Кредит: 30 000 - 15 000 000 грн.

Термін: від 1 місяця до 10 років

Без виписки і перереєстрації

Київ, Київська область, Одеса, Харків, Дніпро, Львів, Полтава, Житомир, Івано-Франківськ

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити

Депозит "Класичний+"

Cтавка – 10% річних у гривні

+0,25% при сумі від 100 000 грн.

Термін – 12 місяців

Виплата відсотків – в кінці строку

Мінімальна сума вкладу – 15 000 грн.

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку