про твої фінанси

Установка і демонтаж торгового МАФу: ціни і нюанси

Prosto і одночасно складно розібратися в тонкощах розміщення точки продажів в малій архітектурній формі (МАФ). Про механізм і правила отримання дозвільних документів на МАФ під ключ, його електрифікацію, обсяг початкових інвестицій, а також правомірність його демонтажу наглядовими службами - розповідає Prostobiz.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. МАФи в законодавстві
 2. Оформлення та електрифікація МАФу: ціна питання
 3. Вартість супутніх послуг при веденні бізнесу за допомогою МАФу:
 4. Нюанси відчуження прав власності на МАФи, процедура їх демонтажу
 5. Дизайн МАФу: як недорого зробити кіоск оригінальним і високоприбутковим

  5.1 Флагшток з прапорами

  5.2 Плакати з інформацією про акції

  5.3 Фортечні зубці й башточки

  5.4 Фрагмент вагона

  5.5 Величезний макет «головного» товару на даху кіоску

 6. Що таке МАФ? Як встановити і відкрити МАФ: дозвіл на встановлення

МАФи в законодавстві

На сьогоднішній день законодавча база України не має визначення терміна малої архітектурної форми. Постанова Кабміну №982 від 26.08.09 року, згідно з якою МАФом вважалося споруда з полегшених конструкцій, що не вимагає фундаменту, висотою не більше 4 метри і площею близько 30 кв. м., була скасована Постановою КМУ №548 від 25.05.2011 року. Остання не містить в собі роз'яснень, яку саме конструкцію можна віднести до МАФів. Нормативна база міських / сільських властей поки також, в основному, не обмежує МАФ в площі і його видах діяльності.

Спочатку розберемося, чи є МАФ нерухомістю. У статті 181 Цивільного кодексу (далі - ЦКУ) зазначено, що до нерухомого майна належать «земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення». У той же час, рухомим майном є речі, «які можна вільно переміщувати у просторі ( частина 2 статті 181 ЦКУ)».

Як відомо, МАФ виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без закладення фундаменту, отже, його вільне переміщення в просторі можливо без зміни призначення і вартості. Отже, МАФ однозначно не є нерухомістю. В цьому є деякі переваги.

Законом не вимагається обов'язкове нотаріальне завірення і державна реєстрація договору відчуження або оренди МАФ, відсутня необхідність його реєстрації в БТІ.

А ось недоліки того, що МАФ відноситься до рухомого майна, виявляються в процесі його продажу. Безпосередньо малу архітектурну форму продати можливо, але об'єктом всіх дозвільних документів на її установку є не сам МАФ, а його власник або компанія-власник. Отже, маючи у своїй власності навіть сам МАФ, новий власник не матиме відповідного дозволу на його розміщення.

Згідно зі статтею 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», МАФ віднесений до елементів благоустрою міста. Саме цим законом, а також Постановою КМУ №548 від 25.05.2011 року регулюються правові і економічні відносини між підприємцем і місцевою владою в особі міської / сільської рад. Згідно з останнім документом видачу дозвільної документації на МАФ, в тому числі, на оренду земельної ділянки, проводять місцеві органи управління.

Оформлення та електрифікація МАФу: ціна питання

У різних регіонах України застосовуються різні процедури отримання дозвільних документів на встановлення МАФу. Але, в будь-якому випадку, спочатку слід отримати дозвіл на оренду земельної ділянки. Наприклад, в Києві питання передачі земельних ділянок вирішується виключно на засіданнях міської ради.

Щоб отримати дозвіл на розміщення тимчасової споруди, міськраді слід надати наступний перелік документів:

 • дозвіл від головного управління містобудування архітектури та дизайну міського середовища;
 • паспорт прив'язки тимчасової споруди, що складається зі схеми прив'язки МАФу, креслення вузлів підключення до інженерних мереж;
 • ліцензія від державної архітектурно-будівельної інспекції;
 • ситуаційна схема;
 • фотофіксація;
 • черговий кадастровий план;
 • вихідні дані для проектування.

Після монтажу МАФу, постає питання про його підключення до електромережі Механізм отримання документів на електрифікацію  складається з наступних основних етапів:

 • Отримання технічних умов (ТУ). ТУ видаються при наявності правовстановлюючих (зазвичай - договір оренди) і реєстраційних документів;
 • Виконання перевірочних розрахунків. Такі розрахунки виконуються проектною організацією, що має спеціальну ліцензію, щоб обгрунтувати відсутність необхідності модернізації розподільчих мереж (міняти кабелі, дроти, трансформатори).

Калькуляція витрат на підключення до електромережі в Києві включає наступне:

 • розробка проекту 
 • електролічильник (із захисним реле - ПЗР) 
 • матеріали (кабелі, розподільна коробка і т.д.) 
 • протоколи випробувань 
 • оплата підключення 
 • узгодження в міськенерго / обленерго
 • узгодження ТУ 
 • опитувальний лист - 

Пам'ятайте, що незаконні підключення до об'єктів електроенергетики є правопорушеннями, які тягнуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

У більшості випадків, всі самовільно підключені МАФи відрізаються від електроенегії працівниками рейдових бригад міськенерго або обленерго, а на підприємця накладається штраф.

Підсумуємо напрямки початкових інвестицій підприємця на установку і введення в експлуатацію МАФу:

 • б/в кіоск зі штрафмайданчика або ж спорудження нової конструкції на замовлення;
 • оренда;
 • дозвільні документи на встановлення МАФу;
 • підключення комунікацій.

Вартість супутніх послуг при веденні бізнесу за допомогою МАФу:

Процес отримання дозвільної документації на встановлення МАФу і на його електрифікацію може скоротитися до двох тижнів, у разі, якщо ви звернетеся до юридичних фірм. Наприклад, в Києві документацією на малі архітектурні форми займаються, зокрема, такі компанії: ЮкНаказ, Правовест, Українська Адвокатська Компанія, Респект і інші.

З вашого боку буде потрібно надання юридичній фірмі наступного пакету документів:

 • ваші дані: П.І.Б., копія паспорта, коду, адреса, контактні телефони;
 • копія виписки з Єдиного держреєстру юридичних осіб та підприємців;
 • фрагмент карти Києва з відміткою місця, де ви бажаєте розмістити свій МАФ;
 • точна площа МАФу;
 • вид діяльності, під яку планується використовувати МАФ;
 • копія договору з КП «Київкомунсервіс» на вивезення сміття .

Що стосується супутніх послуг в області сервісу, підприємець-власник кількох МАФів може придбати абонемент місячного обслуговування торгової точки від ремонтної бригади. Останній включає в себе наступні послуги:

 • техобслуговування вікон, дверей (регулювання, змащення, заміна і ремонт фурнітури; виготовлення і заміна склопакетів);
 • техобслуговування електрики (світильників внутрішнього освітлення, зовнішнього освітлення, розеток, вимикачів, електролічильників і т. д.);
 • техобслуговування ролети (ремонт, заміна механізмів і комплектуючих).

Такий сервіс може зменшити амортизаційні витрати на капітальний ремонт МАФу в майбутньому.

Нюанси відчуження прав власності на МАФи, процедура їх демонтажу

На сьогоднішній день в Києві налічується близько 10 829 МАФів, з яких 85% встановлені на законній підставі, тоді як 15% - неузаконені.

Згідно зі статтею 16 Постанови Кабміну №548 від 25.05.2011 року забороняється «самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски». Підприємці, які порушили законодавство в сфері благоустрою населених пунктів (в тому числі, на підставі незаконного розміщення МАФів), виплачують штраф у розмірах, рівних «фактичним витратам на облаштування одного квадратного метра території міста або базової вартості одного квадратного метра землі на відновлення порушеного стану об'єкта благоустрою або навколишнього середовища» (стаття 42 Закону). Демонтувати МАФи, які не мають відповідних дозволів на роботу, уповноважені виключно міські або районні служби благоустрою.

Демонтаж МАФу відбувається в наступному порядку:

 • уповноважений орган складає припис і протокол, в яких зазначаються геометричні розміри демонтується об'єкту, описується його зовнішній вигляд (копія надається власнику МАФу);
 • об'єкт опечатується, що гарантує збереження продукції та іншого майна що знаходяться в ньому;
 • якщо власник об'єкта не має наміру оскаржувати дане рішення в суді, то він повинен заплатити адміністративний штраф, після чого МАФ демонтують.

Але найчастіше практика свідчить про порушення процедури з боку служб благоустрою: вони складають припис і протокол і, по суті, негайно вивозять об'єкт на штрафмайданчик, не залишаючи часу для адміністративного оскарження своїх демонтажних дій.

Однак якщо МАФ дійсно був встановлений з порушенням законодавства або постанов місцевої влади або ж допустив такі порушення вже в ході роботи - практично нереально при існуючій законодавчій базі зупинити розпочатий службами благоустрою «прискорений демонтаж». Малореально і потім покарати їх за прискорення його процедури.

Залишається констатувати, що Закон про благоустрій цілком і недвозначно стоїть на боці профільних служб, тоді як порушники цього закону виводяться в правову невизначеність - а останню комунальники поки що вільні трактувати на свою користь.

Дизайн МАФу: як недорого зробити кіоск оригінальним і високоприбутковим

Prosto серед тисяч досить одноманітних кіосків будь-який МАФ що зовні виділяється приверне додаткову увагу покупців - а значить, і додатковий дохід кіосковласнику. Адже, наприклад, на Пейзажній Алеї Києва кавові причепи в вигляді рожевого равлику мають удвічі вищі обороти, ніж оточуючі звичайні кавові пікапи. П'ять недорогих бізнес-ідей редизайну стандартної "коробки" кіоску закритого типу (з віконцем відпуску товару) пропонує Bankchart.com.ua

Флагшток з прапорами

Висота всіх кіосків - ваших конкурентів - невелика. Але ніхто не заважає вам саме встановити на свій дах (або пропустити крізь нього, встановивши в кутку на грунт) трьох-п'ятиметрову трубу - або кілька таких по всіх кутках. На трубі або трубах встановлюєте прапори, вітрила, полотнища з власним логотипом і назвою бренду при їх наявності, флюгери, великі ліхтарі (які, знову ж таки, можуть бути з написами або зображеннями на склі).

Флагшток, зрозуміло, необхідно прикрасити гірляндами - і не тільки в грудні-січні - світло на великій висоті буде здалеку тягти до вас покупців у вечірній час. А якщо ви плануєте працювати цілодобово, то за світінням і буде здалеку видно, що саме ви зараз працюєте.

Якщо у вас електрику підведено через дах, при тому виходить за допомогою стовпа - теж не забудьте його прикрасити гірляндами і прапорами.

Плакати з інформацією про акції

Якщо у вас не кіоск типу «everything - one bucks», тоді встановіть на боках кіоску і над його фасадом щити (фанера, жерсть чи інший матеріал), а для них замовляйте друк великих зазиваючих плакатів, скажімо, «Акція. Знижка 50% ». При тому необов'язково уточнювати, на що саме надається знижка - все одно при одному віконці покупець за півхвилини побачить весь ваш товар, довго шукати йому не доведеться.

Природно, в вашому віконці повинен дійсно виявитися товар за півціни - все те, термін зберігання чого добігають кінця, товар з вигорілою на сонці упаковкою, підбитий і забруднений товар і так далі.

Плакати і умови акцій регулярно - хоча б раз на місяць - міняйте (наприклад, на акцію типу «купили скільки-то - то-то в подарунок»: варіантів тьма).

Фортечні зубці й башточки

Ідея дизайну особливо виграшна, якщо у вашого кіоску зовні є кілька холодильників з напоями. Виготовляйте кріпосні зубці і башточки з бійницями з пінопласту, фанери або інших матеріалів як для холодильників, так і для самого кіоску. Замовте з оракалу друк фактури кам'яної кріпосної кладки - для обклеювання стін кіоску і холодильників.

І вийде дуже привабливий для відвідувачів «старовинний форт» за мінімальні (для вас) гроші.

Фрагмент вагона

Робите високоякісне фото фрагмента залізничного пасажирського вагона (одного-двох його вікон). З фото робите розмітку в фотошопі під розміри вашого кіоску - так, щоб віконний проріз кіоску збігався з вікном «вагона». Замовляєте оракал з печаткою вашої фоторозмідування - і наклеюєте на кіоск.

Далі виготовляєте «колеса» з пінопласту, фанери, жерсті або інших матеріалів - зміцнюйте внизу кіоску, наклеюєте на них оракал з фото справжніх вагонних коліс. З торців кіоску доречним буде додати імітацію елементів міжвагонних сцепок - але якщо таке імітаційне виробництво для вас забагато, просто оклейте кіоск по всьому периметру фотографіями фрагментів вагона з вікнами (навіть там, де в кіоску вікон немає).

В принципі, допрацьовувати дрібниці такого дизайну можна потім нескінченно. Скажімо, чай покупцям (якщо у вас продуктовий кіоск) подавати в склянках з підсклянником, а цукор давати в «поїзних» розфасовках по два шматочки рафінаду.

І у вашого кіоску не буде відбою від любителів залізничної романтики - а до них відноситься 4/5 наших співвітчизників.

Величезний макет «головного» товару на даху кіоску

Замовте з будь-якого легкого матеріалу двометровий (висотою з кіоск) макет товару, який приносить вам основний прибуток або який вам цікавий - і встановіть його на даху кіоску. Це може бути гігантський самовар (для кіосків випічки - бо випічку вдало НЕ зімітуєш), бляшана гіга-банка пива, величезний мобільний телефон. Якщо вийде, можна придумати підсвічування цього чуда для темного часу доби.





Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики