Якщо банк виявив у вас підроблену банкноту 18.09.2019

Які дії касира банку і клієнта, якщо при обробці клієнтської операції виявляється підроблена банкнота? - дізнавався у банкірів Prostobank.ua // 18.09.2019

Олена Стріхо, начальник розрахунково-операційного центру Банку Кредит Дніпро

Якщо у касира виникають сумніви в достовірності купюри, вона вилучається і передається для проведення експертизи в профільний підрозділ НБУ. Виявлені підроблені купюри вилучаються банком без компенсації їх вартості і передаються в правоохоронні органи для проведення розслідування. В обох випадках складається відповідний акт.

Нацбанк за підсумками І півріччя 2019 року наголошує на скорочення кількості підроблених банкнот на 26%. В основному підробляли купюри 500 грн. (50%), 100 грн. (24%), 200 грн. (14%) і 50 грн. (11%). Найчастіше вони реалізовувалися через каси громадського харчування, торговельних точок і АЗС.

Для мінімізації ризиків отримання підроблених купюр ми рекомендуємо клієнтам зберігати пильність і здоровий глузд. Так, при розрахунках готівкою поза банківськими установами слід уважно перевіряти отримані купюри, наявні елементи захисту дозволяють визначити підробку навіть без використання спеціальних детекторів, за допомогою візуального і тактильного контролю. На дотик перевіряється банкнотний папір і рельєфність окремих зображень на лицьовій стороні банкноти. На світло видно водяні знаки, захисна стрічка, наскрізні доповнюючі один одного фрагменти і інші елементи захисту, з докладним переліком яких можна ознайомитися на сайті Нацбанку в розділі «Банкноти».

Валюто-обмінні операції бажано проводити в касах банківських установ, де сучасні автоматизовані системи сортування та підрахунку банкнот дозволяють виявляти підробки в процесі перерахунку і таким чином гарантують їх достовірність та належну якість.

Розрахунки платіжними картами повністю виключають можливість отримання підроблених банкнот - це один із вагомих аргументів для поступального переходу на cashless в повсякденному житті.

Марина Лазарєва, начальник управління грошового обігу РАДАБАНК

Згідно вимог розділу VII Постанови НБУ від 25.09.2018 р. N 103 «Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні», банк при виявленні підробленої банкноти зобов'язаний вилучити її та оформити довідку про вилучення. Банківському співробітнику заборонено видавати клієнтам, а також повертати виявлену сумнівну валюту. Банкноти з однаковими ознаками підробки передаються уповноваженому представнику Національної поліції України за актом, складеним банком у вільній формі із зазначенням номіналу банкнот, їх реквізитів і кількості, а також інформації про представника Національної поліції України та інформації про співробітника банку. Банк протягом трьох робочих днів будь-яким способом (письмово або по телефону) повідомляє клієнту про передачу банкнот Національній поліції України та письмово - в Національний банк із зазначенням номіналу банкнот, їх реквізитів і кількості. У разі, якщо Національна поліція України не прибула до відділення банку на наступний день після повідомлення, банк оформляє банкноти як сумнівні для проведення досліджень. Термін проведення досліджень сумнівної національної валюти не може перевищувати 60 робочих днів, іноземної - 30 робочих днів.

Касовий працівник повинен ознайомити клієнта з результатами дослідження (акт про проведення дослідження сумнівної банкноти). Клієнт може звернутися в НБУ з проханням про повернення фальшивої банкноти, банкнота буде йому повернуто зі штампом «НЕ платіжна».

Що стосується дій клієнта, то регулятором не прописаний порядок дій для клієнтів.

Тетяна Корнет, начальник відділу касових операцій RwS bank

Банк, під час приймання від клієнта готівки національної та іноземної валюти зобов'язаний перевіряти ознаки платіжності та справжності банкнот національної та іноземної валюти з використанням обладнання для роботи з готівкою, що забезпечує контроль ультрафіолетового, інфрачервоного, магнітного захисту, а також візуальний контроль проти світла, у відбитому світлі та із збільшенням не менше ніж у 10 разів.

У разі виявлення під час приймання, оброблення готівки сумнівних щодо справжності та платіжності банкнот національної валюти, а також сумнівних щодо справжності банкнот іноземної валюти банк зобов'язаний вилучити їх з оформленням довідки про вилучення (прийняття) банкнот для дослідження та надіслати таку банкноти для проведення досліджень до Національного банку.

У разі виявлення в однієї фізичної або юридичної особи двох або більше банкнот національної та/або банкнот іноземної валюти з однаковими ознаками підроблення, навмисно пошкоджених банкнот, пошкодженої національної валюти зобов'язаний негайно повідомити підрозділ Національної поліції України за місцезнаходженням банку та передати такі банкноти уповноваженому представнику Національної поліції України за актом, який складається банком у довільній формі із зазначенням номіналів банкнот, їх реквізитів та кількості.

Протягом трьох робочих днів банк письмово/або засобами телекомунікаційного зв'язку повідомляє клієнту банку про передавання банкнот Національній поліції України та письмово - Національному банку із зазначенням номіналів банкнот, їх реквізитів та кількості.

Крім цього, громадяни можуть звертатися в банк в разі сумнівів у платіжності або справжності банкнот національної та іноземної валюти. Для цього громадяни заповнюють в банку відповідну заяву із зазначенням реквізитів сумнівної банкноти (номіналу, серійного номера, року випуску).

Такі сумнівні щодо справжності та платіжності банкнот гривні, отримані від громадян за заявами, банк в установленому порядку разом з відповідними заявами громадян направляє для проведення дослідження в Національний банк.

За результатами досліджень, проведених фахівцями Національного банку, НБУ:

  • відшкодовує банку і громадянам суму банкнот національної валюти, визнаних дійсними і платіжними.
  • банкноти іноземної валюти, які за результатами такого дослідження, визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення повертаються ініціатору дослідження (банку/громадянам).

Підроблені банкноти національної та іноземної валюти вилучаються з обігу без відшкодування і передаються правоохоронним органам для проведення розслідувань.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber TelegramШвидкий пошукГорячие предложения

UniGroup

Кредит под 1,5% в месяц. Под авто, квартиру, дом, нежилое помещение

Сумма: от 30 000 до 15 000 000 грн.

Срок: от 1 месяца до 10 лет

Без выписки и перерегистрации

Киев, Киевская обл. до 60 км

ШвидкоГроші

Кредит за 30 минут

Сумма: от 600 до 10 000 грн.

Выдача: наличные или на карту

Возраст: от 18 до 60 лет

Документы: паспорт и ИНН© 2015–2020

ТОВ «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адреса і телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com