Що таке Кредитний реєстр НБУ, яка мета його створення і наслідки для позичальників? - 10.10.2018

Дізнавався у банкірів Prostobank.ua // 10.10.2018

Татьяна Татаренко, начальник управління кредитної адміністрації банку КОНКОРД

Кредитний реєстр НБУ - централізований реєстр по кредитах, заборгованість за якими складає понад 100 мінімальних заробітних плат перед одним банком. Відповідно до держбюджету-2018, з січня 2018 року мінімальна зарплата в Україні становить 3723 грн. Своїми словами кредитний реєстр НБУ - це точка обміну інформацією про боржників між різними банками.

У кредитний реєстр інформація передається банками і Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (якщо банк визнали неплатоспроможним). А НБУ, відповідно, буде передавати таку інформацію банкам за запитом.

Про передачу інформації до реєстру банки будуть інформувати і клієнтів, а ті зможуть отримати доступ до інформації про себе в реєстрі і вимагати внесення змін у разі незгоди з її змістом.

Головна мета роботи реєстру - зниження кількості проблемних кредитів в банках і поліпшення платіжної дисципліни позичальників.

Даний реєстр дозволить банкам бачити, хто з потенційних позичальників вже мав проблеми з погашенням минулих боргів, і відповідно оцінювати в майбутньому ризики їх кредитування.

У кредитний реєстр вноситимуть ідентифікаційний код, інформацію про кредит, вид діяльності клієнта і розмірі прострочення позики. Перед тим як видати новий кредит, банки будуть перевіряти, чи є інформація про клієнта в єдиному реєстрі.

Наслідки роботи даного реєстру можуть відчути ті позичальники, хто допустив велику заборгованість (понад 372,3 тис. грн). Таким особам буде складніше отримувати нові кредити. Якщо таку заборгованість допустила компанія, то в реєстрі буде інформація не тільки про цю компанію, але і про пов'язаних з нею осіб, а також про власників більше 10% частки в компанії.

Сумлінні позичальники, які мають позитивну кредитну історію, можуть розраховувати на невисоку процентну ставку по кредиту, тому що чим вище рейтинг і клас позичальника, тим менше ризик, відповідно ставка по кредиту може бути нижче, як це реалізовано в цивілізованих країнах.

Карина Ільченко, керівник проектів відділу реструктуризації та супроводу проблемних активів Банку Кредит Дніпро

Мета створення кредитного реєстру НБУ - зменшити кількість проблемних кредитів в банках і поліпшити платіжну дисципліну позичальників.

На даному етапі в Україні існує суттєва проблема неповернутих боргів. Щоб мати можливість контролювати і якось вплинути на потенційних позичальників, Національний банк України створив кредитний реєстр. Основна частка неповернутих кредитів перепадає на «великих» боржників банків. За допомогою кредитного реєстру держава намагається розібратися з великими боргами, а саме не дозволити «великим» боржникам брати нові кредити, так як саме держава, через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, несе за це певну відповідальність.

Хто вносить інформацію до реєстру - всі діючі банки України і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, якщо банк визнали неплатоспроможним.

Яка інформація вноситься до реєстру - інформація вноситься як про фізичних осіб, так і про юридичних осіб позичальників банків (ПІБ, дата народження, ІПН, інформація про кредит, заставу, вид діяльності боржника, розмір прострочення, інформація про пов'язаних з банком осіб, належність боржника до пов'язаних контрагентів і т.д.).

Умова внесення інформації - заборгованість по кредиту перед банками, яка перевищує 100 мінімальних заробітних плат. На сьогоднішній день ця сума дорівнює 372 300 грн. Якщо розмір мінімальної заробітної плати підвищиться, відповідно і вимога до граничної заборгованості боржників виросте.

Хто керує реєстром - Національний Банк України.

На кого вплине впровадження кредитного реєстру - більш значний вплив відчують юридичні та фізичні особи, які допустили заборгованість по кредитах більш 100 мінімальних заробітних плат, їм буде складніше отримувати нові кредити, в зв'язку з тим, що перед тим, як видавати кредит, фінансова установа повинна перевірити, чи є інформація на їх потенційного клієнта в кредитному реєстрі. У разі, якщо таку заборгованість допустила компанія, в кредитному реєстрі буде інформація не тільки про цю компанію, але і про пов'язаних з нею осіб, а також про власників більше 10% частки в компанії.

Позитив для клієнта полягає в спрощенні отримання ним самим консолідованої інформації про свою кредитну історію, більш реальну оцінку власних можливостей з одержання та обслуговування кредитів, підвищення платіжної дисципліни.

У перспективі запуск кредитного реєстру допоможе пропонувати надійним позичальникам вигідніші умови кредитування, крім цього, користуючись «чистою» репутацією, в перспективі, можна буде вести мову про зниженою процентної ставки за користування кредитним коштами.

Варто звернути увагу на те, що в реєстрі інформація буде зберігатися безстроково, однак, це не стосується погашених кредитів. Інформація по кредитах / зобов'язанням, які виконані в повному обсязі, буде видалена протягом 30 календарних днів після отримання від банку інформації про погашення кредиту.

Подібні реєстри успішно діють в десятках країн світу. Прийняття даного законопроекту було прописано в Меморандумі про економічну та фінансову політику між МВФ і Україною в рамках програми по Механізму розширеного фінансування. Закон про його створення Верховна Рада прийняла в лютому, але його положення вводяться в дію поступово. З квітня банки почали подавати інформацію про великих позичальників, в липні до них приєднався ФГВФО. З вересня реєстр має запрацювати, і будь-який банк зможе шукати в базі даних інформацію про своїх потенційних клієнтів.

Використання банками консолідованої інформації з реєстру, в поєднанні з даними бюро кредитних історій (створеної раніше), буде сприяти посиленню їх управління кредитним ризиком. Єдина повна інформація про позичальника дозволить скласти його реальний кредитний рейтинг і уникнути оперування спотвореною інформацією при розгляді кредитної заявки і прийняття рішень. Таким чином, відносини між позичальником і банком стануть більш прозорими і відкритими.

В цілому оперативне отримання достовірної інформації про позичальників сприятиме поліпшенню якості кредитних портфелів банків, зниження показників прострочених і безнадійних кредитів і відповідно, зменшенню складової «плати за ризик» у вартості кредитів. Однак, створення кредитного реєстру є необхідною, але не достатньою умовою для кардинального поліпшення правової ситуації на кредитному ринку.

Сергій Ілюченко, директор департаменту контролю кредитних ризиків роздрібного бізнесу ОТП Банку

Кредитний реєстр - це єдина платформа з обов'язковими для всіх учасників ринку вимог і стандартів щодо розкриття інформації. На поточний момент до реєстру обов'язково будуть потрапляти позичальники зі значними сумами кредитних ризиків (більш 372 тис. гривень заборгованості), проте з практики інших країн, після успішного старту гранична сума може знижуватися.

Введення централізованого і обов'язкового до заповнення реєстру позичальників позитивно позначиться на прозорості кредитування та оцінці кредитних ризиків під час ухвалення рішення про фінансування і протягом терміну обслуговування заборгованості контрагентами. Дані кредитного реєстру можуть використовуватися банками для прийняття рішення про кредитування, тим самим зменшуючи витрати на перевірку кредитоспроможності позичальника, а також бути джерелом ідентифікації потенційно проблемної заборгованості, в разі порушення умов обслуговування заборгованості позичальником у інших банках.

Швидкий пошук