Банківське регулювання

Банківське регулювання і банківський нагляд та контроль в Україні. Все про державне регулювання банківського сектору і діяльності комерційних банків

31.10.2016

Чому українські банки стали бояться готівки

Обмеження в розмірі 150 тис. грн на розрахунки готівкою з’явилося ще у вересні 2013 року. З того часу НБУ вже тричі мав намір знизити встановлену планку, але так досі цього не зробив. Тим часом, очевидно, що ліміт буде зменшений. Питання лише в термінах і способах реалізації планів регулятора.

14.03.2016

Як фінустанови готуються до нових правил роботи з бюджетниками

Історія з новими правилами обслуговування бюджетних організацій банками отримала логічне продовження. Найбільші фінустанови країни разом із банківськими асоціаціями готуються до судових процесів проти Кабінету міністрів − у разі якщо уряд не спростить вимоги до банків, які мають право обслуговувати бюджетні потоки. Чого хочуть банки, і на які поступки може піти Кабмін, щоб не доводити справу до суду?

11.03.2016

Як стрес-тести банків допомагають контролювати ризики у фінсекторі

Руйнівна сила банківських панік добре знайома більшості не тільки слабких, але й сильних економік світу. Головна відмінність полягає лише в тому, що регулятори розвинених ринків навчилися реагувати на загрозу спустошення банківських кас і рахунків натовпом знавіснілих вкладників і контрагентів фінустанов. Приборкання паніки й повернення довіри до банків – завдання, що виходять за межі раціональних економічних процесів у відкритий космос соціальної психології.

02.03.2016

НБУ оголосив новий список системно важливих банків

Учора Національний банк України повідомив про те, що системно важливими цього року він визнав державні Ощадбанк і Укрексімбанк, а також комерційний ПриватБанк. 2015 року таких фінустанов в Україні налічувалося вісім. Критерії та методику відбору регулятор не змінював, але через рік, враховуючи макроекономічну ситуацію у країні та стан банківського ринку, раніше затвердженим показникам почали відповідати лише три банки.

22.02.2016

Як НБУ перевіряє пов’язаних осіб українських банків

На початку лютого НБУ розіслав великій кількості банків листи, де висунув претензії до наявності пов’язаних осіб, які юридично або непрямим чином мають стосунок до власників цих фінустанов. Зокрема, за словами банкірів, звинувачення стосувалися кредитів, частину з яких, на переконання регулятора, було видано таким особам. Як Подібні листи отримали банки і з іноземним капіталом, і з українським – як великі, так і дрібні.

15.02.2016

НБУ вимагає від маленьких банків прискорити докапіталізацію

Минулої п'ятниці НБУ оприлюднив постанову №58, прийняту 4 лютого. Цим документом Нацбанк вніс зміни в графік збільшення статутного і регулятивного капіталів банків. Тепер до мінімального розміру в 300 млн гривень установам потрібно наростити капітал до 11 січня 2017 року, тоді як раніше в них був час до 2020 року.

25.01.2016

НБУ п'ятий місяць працює без Ради

Минулого тижня ЗМІ розтиражували рейтинг очільників фінансових регуляторів світу. У ньому голова Національного банку України Валерія Гонтарева отримала лише задовільну оцінку − С. У тому числі претензії до регулятора пов'язані з гальмуванням системи управління, хоча вплив на неї здійснює не тільки правління на чолі з головою, а й інші органи влади. І вже кілька місяців банківський регулятор працює без Ради.

15.01.2016

Банківські махінації: чому ніхто не несе відповідальності за "порожні" банки

Найближчим часом у Національному банку України відбудеться засідання за участі представників Фонду гарантування вкладів і офіційних силових органів України − про стан фінансового ринку України та зловживання в банках. У тому числі розглядатимуться чергові результати взаємодії між НБУ та ФГВ і силовиками з питань неплатоспроможних банків. Результати цієї взаємодії, які, по суті, ілюструють ефективність роботи НБУ і банківського нагляду, є в розпорядженні Forbes.

18.11.2015

НБУ переходить до кластерного нагляду

Національний банк змінює процедури банківського нагляду. Так, згідно з повідомленням УКБС, банки першої і другої груп буде розділено на п'ять кластерів: 1)державні; 2) великі приватні; 3) іноземні, що належать до банківських груп; 4) російські та 5) середні приватні. Банки третьої і четвертої груп поділено на два блоки − ринкові й неринкові, в кожному з яких сформовано по чотири кластери. Серед ринкових банків: бізнес, ризикові, рітейлові банки і банки з іноземними інвесторами (небанківськими установами). До неринкових належать: бізнес, схемні, кептивні й заморожені банки.

30.10.2015

Зміна керманича: на небанківські фінанси чекає "велика чистка"

Відповідно до законопроекту президента України Петра Порошенка, в Україні має бути створено мегарегулятор фінансових ринків – зокрема, небанківські фінанси, які сьогодні контролює Національна комісія регулювання ринку фінансових послуг, перепідпорядкують Національному банку України і Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

19.10.2015

"Неправильні покупці": хто не милий Нацбанку

З початку року Національний банк України понад 40 разів відмовив потенційним інвесторам у придбанні істотної частки в банках. Частина відмов пов'язана з нездатністю інвесторів підтвердити походження капіталу або ділову репутацію.

30.09.2015

Як умирають банки: репортаж із введення тимчасової адміністрації

17 вересня Національний банк України визнав неплатоспроможним банк Національні інвестиції. Тимчасова адміністрація вводилася в установу минулої п'ятниці. На заході був присутнім журналіст.

18.09.2015

Маленькі банки: бути чи не бути

На 1 липня, згідно зі статистикою НБУ, в Україні працювали 75 банків, що входять до четвертої групи. Тобто більш як половина всіх платоспроможних банків країни. Тож якщо і вести дискусії про надмірну кількість фінустанов в Україні, то починати їх варто саме з групи малих банків.

04.08.2015

Фонд і шахраї, або Про сумний кругообіг грошей

У чому відмінність позичальників і вкладників? Дивне запитання, скажете ви. Однак на фінансовому майдані, де стояли і ті, й інші, в центрі уваги завжди були позичальники. А після того, як Верховна Рада своїм рішенням про реструктуризацію валютних кредитів підірвала соціальні мережі, з'явилися заклики політиків не зіштовхувати лобами одних з іншими. Але хіба в цьому проблема?

03.08.2015

Роман Шпек, Член Ради НБУ: "Вкладники повинні знати, хто і що стоїть за банківськими вивісками"

Про теоретичну можливість для банкірів з чорного списку відстояти свою репутацію та про те, як НБУ та НАБУ будуть реалізовувати цей механізм на практиці.
Кумедне відео