Банківські послуги для пенсіонерів

Корисна інформація про банківські і фінансові продукти для пенсіонерів України. Поради щодо відкриття пенсійного рахунку

Популярні банківські послуги для пенсіонерів в Україні

Який банк краще вибрати для отримання пенсії?

Для когось раніше, а для когось пізніше настає день, коли час отримувати пенсію від держави. На сьогоднішній день пенсіонерам не треба стояти в чергах в касах, пенсію можна отримувати через банк шляхом відкриття карткового рахунку. Але в умовах, коли в країні працює велика кількість банків, не так і просто розібратися, який банк пропонує кращі умови.

Визначаючись у виборі банку, в якому ви будете отримувати свою пенсію, найпростіше зупинитися на тій установі, чиє відділення знаходиться ближче всього до вашого будинку. Цей фактор, звичайно, важливий, проте такий вибір не завжди може бути самим вигідним. Для того, щоб зробити оптимальний вибір, варто звернути увагу на такі нюанси.

Щорічно Пенсійний Фонд визначає перелік банків, які можуть надавати послуги по виплаті пенсій. Теоретично, Пенсійний Фонд вибирає для співпраці надійні банки з хорошими фінансовими показниками. Однак на практиці, перш ніж писати заяву про переведення вашої пенсії в банк, все одно варто переконатися в його надійності і на всяк випадок уточнити, чи він є учасником Фонду гарантування вкладів фізосіб - адже гарантії Фонду поширюються і на кошти на пенсійному рахунку.

За умовами Пенсійного Фонду відкриття та обслуговування пенсійного рахунку в банку має бути безкоштовним, а саму пенсію банк повинен зараховувати на рахунок пенсіонера протягом одного операційного дня після перерахування її Пенсійним Фондом. У цьому сенсі умови всіх банків однакові. Але є і відмінності, на які можна орієнтуватися при виборі.

Перше, на що варто звернути увагу - це можливість відкриття пластикової картки до рахунку: деякі банки пропонують відкрити пенсійний рахунок без карти. В такому випадку вам доведеться щомісяця ходити у відділення і одержувати пенсію в касі або доручити це вашим близьким, оформивши на них довіреність. Такий варіант майже не відрізняється від отримання пенсії на пошті і не дає основних переваг обслуговування в банку, мова про які піде далі.

По-друге, потрібно врахувати кількість банкоматів банку у вашому місті, а також наявність банків-партнерів, у банкоматах яких ви зможете безкоштовно знімати готівку з картки. Адже комісія за зняття готівки в банкоматах інших банків може бути досить високою.

По-третє, поцікавтесь, за якою ставкою нараховуються відсотки на залишок коштів на рахунку. У цьому сенсі важливий не тільки розмір процентної ставки, але і порядок її нарахування. Наприклад, один з банків передбачив, що відсотки нараховуються на залишок понад 1000 гривень за умови наявності на карті такої суми протягом календарного місяця. У такому випадку, якщо ваша пенсія трохи більше однієї тисячі гривень, і ви витрачаєте більшу її частину протягом місяця, то така ставка не буде для вас корисною. Принаймні, до тих пір, поки на вашій карті не накопичиться стабільно невикористаний вами залишок у більш ніж 1000 гривень.

Нарешті, зверніть увагу - чи пропонує банк можливість випуску додаткової картки для ваших родичів, а також яка вартість її випуску та обслуговування. Така послуга знадобиться пенсіонеру, який хоче уникнути походів в банк або до банкомату за готівкою. Багато банків надають додаткову карту безкоштовно.

Крім перерахованих умов банки найчастіше пропонують власникам пенсійних рахунків додаткові послуги і бонуси, мова про які піде далі.

Які додаткові вигоди може принести пенсійна карта?

Пенсійна карта може стати не тільки інструментом для отримання пенсії, але і приносити додаткові вигоди її власнику. Найпомітніша з них - це нарахування відсотків на залишок коштів: пенсійна карта несе в собі переваги ощадної карти. Однак цим її "плюси" не обмежуються.

Якщо процентної ставки по пенсійній картці вам не достатньо, то в ряді банків ви можете додатково оформити депозитний рахунок з поповненням і під більш високі відсотки, а банк буде автоматично перераховувати на нього встановлену вами суму з кожної пенсії. Так ви зможете, не відвідуючи банк, накопичувати кошти на депозиті. Деякі банки відразу при відкритті рахунку передбачають відкриття додаткового депозитного рахунку "в пакеті" (докладніше про депозити для пенсіонерів - нижче).

Крім того, ви можете дати банку розпорядження регулярно здійснювати платежі з вашого пенсійного рахунку, оплачуючи таким чином комунальні та інші послуги, а також робити регулярні перекази на будь-який інший рахунок (якщо ваш банк надає таку послугу).

Ряд банків також пропонує знижки при розрахунку за допомогою пенсійної карти у компаніях-партнерах. Список таких компаній можна знайти на сайті самого банку. На жаль, більшість знижок надаються не постійно, а в рамках передсвяткових або інших акцій. Найчастіше знижки при оплаті пенсійною картою можна отримати в аптеках і страхових компаніях, у магазинах, кафе і інших установах. Як правило, знижка складає 3-5% (іноді до 15%), і, звичайно, вона не зможе істотно зменшити ваші витрати, проте в деяких випадках може стати приємним бонусом.

Деякі банки періодично проводять розіграші цінних призів серед власників пенсійних карт. Хоча, безумовно, при виборі банку не варто орієнтуватися на цей показник.

Є в використанні пенсійної картки і підводні камені: наприклад, якщо ви захочете використовувати її в якості депозиту, і протягом року взагалі не будете знімати з пенсійного рахунку кошти, то Пенсійний Фонд автоматично переведе виплати на поштове відділення за місцем вашого проживання. Те ж саме може статися, якщо протягом року пенсію замість вас отримували за дорученням ваші близькі. В такому випадку вам доведеться укласти з банком новий договір.

Чи можна дізнаватися про надходження пенсії по СМС?

В очікуванні пенсії не обов'язково ходити щодня до банкомату, щоб перевірити залишок на рахунку. Досить підключити послугу СМС-інформування - і при перерахуванні грошей на пенсійну картку ви відразу про це дізнаєтеся: вам прийде повідомлення на особистий мобільний телефон. Така послуга доступна в більшості банків й обійдеться недорого. Деякі банки надають її безкоштовно, інші - за помірну плату (за умовами 10-ти досліджених Prostobank.ua банків - від 15 гривень в рік до шести гривень в місяць, один банк надає СМС-інформування в пакеті з іншими послугами за 11 гривень в місяць). За картками багатьох банків ви також можете дізнатися про залишок на своєму рахунку в будь-який час, відправивши СМС-запит з вашого мобільного телефону.

Крім того, деякі банки надають можливість поповнити рахунок мобільного телефону з вашої пенсійної картки, відправивши СМС певного змісту на короткий номер. Така послуга позбавить вас від необхідності виходити з дому, щоб придбати ваучер поповнення мобільного зв'язку, особливо якщо така необхідність виникла пізно увечері або в негоду. Правда, з досліджених 10-ти банків тільки п'ять надають таку можливість. Послуга, як правило, безкоштовна, ви оплачуєте тільки стандартну вартість СМС-повідомлення за тарифами вашого оператора.

Як оплатити комунальні послуги за допомогою пенсійної картки?

Якщо ви хочете уникнути щомісячних походів в банк і стояння в довгих чергах на оплату комунальних послуг, ви можете доручити цей процес банку. Низка фінустанов крім стандартного набору послуг по пенсійній картці надає можливість оформити розпорядження на здійснення регулярних платежів з вашого пенсійного рахунку. В більшості випадків при наданні такої послуги пенсіонерам комісія не стягується.

Для того щоб доручити банку здійснювати ваші платежі, як правило, потрібно написати заяву встановленого зразка у відділенні банку або ж підключити послугу в банкоматі. У будь-якому випадку, вам потрібно буде вказати реквізити організації-одержувача і суму, яку банк буде щомісяця перераховувати на її рахунок.

Мінус такої послуги в тому, що в дорученні ви вказуєте фіксовану суму платежу, а вартість води, електрики та інших послуг, які обліковуються за лічильником, може відрізнятися в кожному місяці. Крім того, вам потрібно буде самостійно стежити за змінами тарифів на житлово– комунальні послуги, щоб у разі їх подорожчання не накопичити борг. На жаль, рахунки не всіх компаній і комунальних організацій можна оплачувати в автоматичному режимі, відтак така послуга може бути недоступною в багатьох маленьких містах України.

При використанні цієї послуги вам також знадобиться СМС-інформування: так ви зможете відразу дізнатися, що банк сплатив ваші рахунки.

Які бонуси по депозитах пропонують банки для пенсіонерів?

Як правило, банки заявляють про підвищені ставки по депозитах для пенсіонерів. Деякі з них пропонують спеціальні пенсійні програми, інші - надбавку для пенсіонерів до ставки за звичайними депозитами. В цілому, середня прибутковість "пенсійних внесків не набагато вище середньої прибутковості інших депозитів, а з 10-ти досліджених банків деякі пропонують за пенсійними вкладами ставку набагато нижче середньої по ринку: 4%-10% річних. Надбавка для пенсіонерів теж не істотно збільшить розмір вашого доходу за депозитом: як правило, це всього лише додаткові 0,2%-0,5%.

З іншого боку, якщо ви для відкриття депозиту вже вибрали банк, орієнтуючись на інші показники (розмір капіталу, фінансові результати, репутація банку і т.д.), то підвищені ставки для пенсіонерів будуть вам на руку: зазвичай вони все-таки трохи вище, ніж ставки за іншим вкладами від цього ж банку. Крім того, ставки за пенсійними вкладами майже завжди вище, ніж ставки на залишок по пенсійній картці.

Чи можна пенсіонеру, який отримує пенсію по картці в одному банку, перейти на обслуговування в інший банк?

Звичайно, можна перейти з обслуговування в одному банку в інший, якщо термін дії картки, по якій пенсіонер отримує пенсію в одному з українських банків, закінчується. Для цього необхідно:

  • звернутися до відділення банку, в якому була оформлена пластикова карта, термін дії якої закінчується, і письмово повідомити банк про небажання продовжувати співпрацю;
  • оформити нову пенсійну пластикову карту в іншому банку, який уповноважений ПФУ виплачувати пенсію та соціальну допомогу клієнтам через рахунки, відкриті в цьому банку; для оформлення такої пластикової карти досить надати наступні документи: оригінал паспорта, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду платника податків, а також пенсійне посвідчення;
  • подати заяву до органу ПФУ, в якому зареєстрований клієнт, з інформацією про реквізити нового карткового рахунку для подальшого перерахування пенсії в інший банк.

Чому банки зацікавлені в клієнтах-пенсіонерах?

Пенсіонери дійсно дуже приємний клієнт для банків ще з однієї причини. Як правило, це люди старого гарту і виховання, а значить дуже відповідальні і лояльні клієнти. Вони вчасно платять за рахунками, не порушують термінів оплати по кредитах, якщо такі є, не пускаються в авантюри і дотримуються всіх правил користування карткою. Це і додатковий ресурс для банку. Адже гроші на пенсійні рахунки надходять регулярно, а витрачати їх пенсіонери не поспішають або, як мінімум, витрачають не всі відразу. За допомогою карткових рахунків, на які нараховуються підвищені відсотки по залишках, ця категорія клієнтів прагне отримати додатковий дохід. Причому, якщо нарахована сума відсотків складає навіть 10-50 гривень, то для пенсіонера це істотна надбавка при діючих розмірах пенсійного забезпечення в Україні. Ось і виходить взаємовигідне співробітництво - з одного боку пенсіонер має додатковий дохід, а з іншого банк має додатковий ресурс.

Ну і, звичайно, не варто забувати про моральний бік питання. Наші пенсіонери, в основній своїй масі, це люди, які, віддавши все своє життя служінню Батьківщині, тепер змушені економити на всьому, щоб хоча б просто вижити. Тому банки, щоб хоч якось підтримати найбільш лояльних клієнтів і нараховують підвищені відсотки по залишках, тим більше що це обумовлено умовами тендеру на обслуговування пенсійних рахунків.

Види пенсій в Україні

Відповіді на популярні питання пенсіонерів

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram