Все, що ви хотіли знати про відпустку - 09.08.2010

Скільки днів відпустки належить і кому саме? Які особливості відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до 6 років, до досягнення нею трирічного віку? Як нараховуються відпускні і коли їх можна отримати у зв'язку з одруженням? Як вчинити, якщо ви одинока матір і ви захворіли під час відпочинку? // 09.08.2010

Скільки днів треба відпочивати: кому 24, а кому 56

За законом основна щорічна відпустка становить 24 календарних дня (тобто з урахуванням вихідних, а не тільки робочих днів). Відпустку можна брати частинами, але одна частина повинна бути не менше, ніж 14 календарних днів. Щоб отримати право на відпустку, ви повинні відпрацювати на підприємстві 6 місяців, причому без перерви. Якщо ви звільнилися, а потім знову відновилися на посаді, то відлік права на відпустку починається заново - з моменту вашого повернення.

Кому належить більше

Якщо більшість громадян відпочивають 24 дня, то педагогам, науковим та науково-педагогічним працівникам пощастило більше. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №346 від 14.04.1997 р., їм належить відпустка тривалістю до 56 календарних днів - практично на весь термін літніх канікул у школах і вузах. Також належить більше відпочивати інвалідам I і II групи (30 календарних днів), III групи (26 днів) і неповнолітнім (31 день). Чорнобильцям I і II категорії належить 16 додаткових днів оплачуваної відпустки.

Якщо працюєте менше півроку

Якщо ж ви хочете вийти у відпустку до того, як попрацювати на новому місці півроку, КЗпП у ряді випадків гарантує вам це право. Наприклад, якщо ви сумісник, то можете отримати відпустку одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Також надається відпустка, якщо ви маєте путівкою в санаторій, не досягли повноліття, є батьком-вихователем дитбудинку сімейного типу або маєте інвалідність. Ще відпустка належить тим працівникам, які не використали це право на попередньому місці роботи і не отримали за це компенсацію.

Якщо самотня жінка виховує двох і більше дітей або дитину інваліда, вона також має право піти у відпустку в перші півроку роботи на новому місці. Це право поширюється також на дембелів, але тільки якщо вони встигли працевлаштуватися в перші 3 місяці після проходження служби. Правда, без урахування часу, витраченого на дорогу додому. В інших випадках ви будете вирішувати це питання з начальством в індивідуальному порядку. За законом, якщо ви відпрацювали в компанії менше 6 місяців, то вам належить не 24, а всього 10 календарних днів. Але за домовленістю з роботодавцем ви можете відпочити і 24 дня. Правда, якщо ви не допрацюєте термін, за яким вам належить повна відпустка, то при розрахунку з вашої зарплати ці дні будуть відняті.

Кому належить творча відпустка

Якщо ви працюєте страховим агентом і хочете взяти паузу для занять живописом, вам доведеться просити відпустку за свій рахунок. За законом оплачувані творчі відпустки надаються тільки співробітникам вузів і науково-дослідницьких підприємств для написання наукових робіт - дисертацій, монографій, підручників і т.д. В тому випадку, якщо ви об'єднуєте наукову або викладацьку діяльність з іншою роботою, то оплачувану відпустку ви отримуєте тільки за місцем основної роботи. На підприємстві, де ви працюєте за сумісництвом, вам за законом можуть надати тільки відпустку за свій рахунок. Тривалість творчої відпустки - від 3 місяців (на здобуття наукового ступеня кандидата наук і для написання підручника чи наукової роботи) до 6 (на здобуття наукового ступеня доктора наук).

Йдемо на сесію

Все більше студентів поєднують навчання з роботою. Але повноцінно працювати і готуватися до іспитів вдається далеко не всім. Щоб отримати оплачувану відпустку на час здачі сесії або держіспиту, ви повинні надати у відділ кадрів вашого підприємства довідку з ВНЗ та заяву на відпустку, завізовану підписом вашого наукового керівника або завідувача кафедри, на якій ви вчитеся. Тривалість відпустки залежить від ВНЗ, але не може перевищувати 30 календарних днів. Якщо для здачі іспитів вам потрібно їхати в інше місто, за КЗпП роботодавець зобов'язаний компенсувати вам 50% вартості проїзду. Інше питання, що часто цього не відбувається.

Додаткові відпустки

Якщо жінка збирається в декретну відпустку, вона має право додати додаткову відпустку до декрету. Правда, приплюсувати ці дні можна не до кінця відпустки, а до початку і вийти в "декрет" на 10 днів раніше. Згідно ст.76 Кзпп, щорічні додаткові відпустки надаються також працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці - гірникам, транспортникам, енергетикам, металургам, атомникам і працівникам лісового господарства. Тривалість щорічної додаткової відпустки залежить від умов роботи, але не перевищує 35 днів.

Хто в цьому році піде у відпустку

Різновиди відпусток, їх тривалість і порядок надання передбачені Законом України "Про відпустки" від 15.11.96 р.№504/96-ВР та ст. 74-79 Кодексу законів про працю (Кзпп). Згідно з Кзпп, право на відпустку мають ті працівники, які уклали безстрокові трудові договори або на певний строк, а також на час виконання певної роботи. Це дуже важливий момент: саме в трудовому договорі прописані умови, за яких ви маєте право на додаткові дні відпустки або доплати до відпускних. У Кзпп прописано, що право на оплачувану відпустку мають не тільки громадяни України, але також і іноземні громадяни та особи без громадянства, які працюють на території України (ст. 2 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 р.).

Всі співробітники йдуть у відпустки у відповідності з графіком, який складається на підприємстві не пізніше 5 січня поточного року. При складанні графіка враховуються не тільки ваші інтереси. В першу чергу, графік складається з урахуванням інтересів підприємства - так, щоб одночасний вихід у відпустку декількох ключових співробітників не паралізував роботу всієї фірми. Якщо ваші бажання не збігаються з графіком відпусток, вам відмовлять, але при цьому керівництво повинно запропонувати вам інші варіанти. Про дату початку відпустки роботодавець зобов'язаний письмово повідомити вас за два тижні.

Кому не належить

За Кзпп відпустка не належить:

 

 • тим, хто працює по цивільно-правовим угодам (тобто працюють на своїх роботодавців як приватні підприємці, а не найманий персонал);
 • тим, хто співпрацює з роботодавцем на гонорарній основі;
 • засудженим до виправних робіт без позбавлення волі.

За свій рахунок

Крім оплачуваної відпустки, кожна людина має право взяти відпустку за свій рахунок, але тільки на 15 днів в році. Тривалість відпустки може змінюватись в залежності від її цілей і в залежності від того, хто бере.

Належить:

 

 • до 60 днів - інвалідам I і II груп;
 • до 30 днів - інвалідам III групи; для догляду за хворим родичем;
 • до 12 днів - на допомогу в облаштуванні дитині, якщо вона вступила до ВНЗ в іншому місті;
 • до 10 днів - для молодят;
 • до 7 днів - у разі смерті родичів по шлюбу або крові (чоловіка, дружини, батьків, братів, сестер, дітей);
 • до 3 днів - у разі смерті інших родичів.

Як нараховують відпускні

Сума відпускних розраховується із середньої зарплати за останній робочий рік. Якщо ви йдете у відпустку з 1 липня 2010 року, то враховуються ваші заробітки з 30 червня 2009 по 30 червня 2010. Припустимо, ви не брали відпустку в минулому році і вирішили скористатися правом відпустки не за поточний рік, а за минулий. У такому випадку для розрахунку відпускних все одно беруться ваші доходи за останні 12 місяців.

Наприклад, ви отримували 3 тис. грн. на місяць, що склало 36 тис. грн. на рік. Отриману суму ми ділимо на 365 календарних днів. Виходить, що за кожен день відпустки роботодавець платить вам 98 грн. 60 коп. Щоб дізнатися розмір відпускних виплат, ви множите цю суму на кількість днів відпустки. 98 грн. 60 коп. х 24 дня = 2366 грн. 40 коп. До цієї суми додаються оздоровчі виплати, які передбачені вашим колективним договором.

В тому випадку, якщо ви відпрацювали менше року, наприклад, 6 місяців, береться сума ваших доходів за цей термін і ділиться на 181 календарний день. (Кількість календарних днів з січня по червень 2010 р.) Наприклад, 18 тис./181 календарний день = 99 грн. 40 коп. Отриману суму, знову ж таки, множимо на кількість календарних днів відпустки.

Відпускні сумісникам обчислюються виходячи з тієї частини ставки, яку вони отримують за договором.

Коли виплачуються

Стаття 21 ЗУ "Про відпустки" передбачає, що відпускні повинні бути виплачені не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки. Якщо цього не сталося, то згідно зі ст. 11 ви маєте право вимагати перенесення відпустки на інший період.

Як отримати компенсацію

Якщо, згідно з трудовим договором, вам нараховується відпустка понад 24 днів (наприклад, 28), але для того, щоб відпочити і відновити сили, вам цілком достатньо 24 днів, то протягом року після виходу з відпустки ви можете отримати компенсацію за 4 невикористаних дня. Вона буде приплюсована до зарплати. Але компенсацію за невикористані дні стандартної відпустки з 24 календарних днів ви можете отримати тільки при розрахунку, коли будете звільнятися. При зарплаті в 3 тис. грн. ви отримаєте за ці 4 дні 394 грн. 40 копійок.

Нове в законодавстві

В середині травня цього року Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до статті 25 Закону України "Про відпустки". Тепер один з батьків дитини до 7 років має гарантоване право отримати додаткову неоплачувану відпустку на час проголошення карантину на відповідній території. Інакше кажучи, якщо буде закритий дитячий садок, а вам ні з ким залишити дитину, підприємство зобов'язане надати вам неоплачувану відпустку на весь період карантину.

Інша зміна у відпускному законодавстві стосується прийомних батьків, які тепер нарівні з рідними батьками дитини та опікунами (піклувальниками) отримали право використати відпустку по догляду за дитиною до 3 років, а також брати додаткову відпустку тривалістю до 10 днів (якщо дитина—інвалід або їй ще не виповнилося 15 років).

Відпускник завжди правий

Роботодавець не має права звільнити вас під час відпустки. Інша справа, якщо ви працюєте найманим працівником в СПД: вся ваша трудова діяльність на такому підприємстві закінчується разом з припиненням підприємницької діяльності "еспедешника".

Продовжуємо відпустку за лікарняним.

Якщо ви захворіли під час відпочинку, то ст. 80 Кзпп передбачає, що щорічна відпустка може бути продовжена в разі тимчасової непрацездатності, засвідченої в установленому порядку (лікарняним листком). Іншими словами, якщо ви захворіли, негайно оформляйте лікарняний лист, і роботодавець зобов'язаний буде продовжити вам як щорічну, так і додаткову відпустку на ту кількість днів, яку ви провели на лікарняному. Відпустка не продовжується тільки в тому випадку, якщо лікарняний був виданий по догляду за дитиною або іншим членом сім'ї.

Чи можуть вас відкликати з відпустки?

На жаль, можуть. Але тільки з вашої згоди. Згідно ст. 12 ЗУ "Про відпустки", роботодавець може вам запропонувати перервати відпустку для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемії або аварії на виробництві; нещасного випадку, який може поставити під загрозу життєві умови людей, призвести до втрати або псування майна. Також це може бути виконання термінових робіт - у тому випадку, якщо їх невиконання призведе до простою в роботі підприємства. Як ми бачимо, причини повинні бути досить серйозні.

Якщо ви погодитеся перервати свою відпустку, ваша робота буде оплачена з урахуванням відпускних. Правда, законодавство ніяк не регламентує питання компенсації за проїзд в тому випадку, якщо ви відпочиваєте за межами міста, в якому ви працюєте, або країни. Це питання потрібно вирішувати індивідуально з роботодавцем.

Зловживання роботодавців

Ваші права регламентує трудовий договір. Наприклад, за Кзпп роботодавець не має права відмовляти вам у щорічній оплачуваній відпустці більше двох років поспіль.

Але якщо ви працюєте без офіційного оформлення і отримуєте "сіру" зарплату (тобто мінімальну зарплату - офіційно, а інше - в конверті), можливі різні варіанти. Найпоширеніший - коли вам нараховуються відпускні тільки з офіційної "мінімалки". Цілком природно, що роботодавці, які платять за "сірою" схемою, намагаються заощадити на відпускних на період літнього простою у справах. Деякі навіть відправляють влітку своїх працівників у неоплачувані відпустки на місяць і більше. Якоюсь гарантією відпускних виплат можуть стати ваші особисті взаємини з роботодавцем. Цінні працівники і улюбленці керівництва, природно, отримують "сірі" відпускні цілком.

Але навіть при офіційному оформленні роботодавці часто затримують відпускні виплати, мотивуючи це тим, що "зараз немає грошей". Трапляється, що відпускні обіцяють заплатити в рахунок найближчого авансу або зарплати. Можна, звичайно, махнути рукою і перетерпіти. А можна звернутися зі скаргою в Управління праці та соціального захисту населення.

Де захистити свої права

 

 • у профспілці вашого підприємства;
 • у місцевих органах влади (наприклад, в управліннях праці при райдержадміністраціях);
 • у центральних органах влади (Міністерство праці та соціальної політики України, територіальні державні інспекції праці);
 • в суді, у генерального прокурора України та підпорядкованих йому прокурорів.

Швидкий пошук