Соціальне страхування - що потрібно знати?

Соціальне страхування - це державна система підтримки непрацездатних, старих і безробітних за рахунок бюджетних дотацій та страхових фондів, що створюються спеціально для цих потреб. // 04.11.2008

На сьогодні в Україні діє кілька видів загальнообов'язкового державного соціального страхування. До них відносяться:

 

 • Страхування на випадок безробіття.
 • Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
 • Соціальне страхування, пов'язане з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Про користь білої зарплати

Найефективнішим соціальним страхуванням можна вважати страхування від безробіття. Але тільки за умови білої заробітної плати на попередньому місці роботи. За законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", страховим випадком вважається ситуація, при якій громадянин залишився без джерела доходу внаслідок втрати роботи з незалежних від нього причин, зареєструвався як безробітний і "готовий і здатний приступити до підходящої роботи і дійсно шукає роботу". Тобто, щоб отримати право на держпідтримку, необхідно, щоб людина:

1) Була звільнена з попереднього місця роботи за згодою сторін або за скороченням штатів;

2) Стала на облік у Центр зайнятості за місцем проживання.

І ставати є заради чого. Очевидно, що Центр зайнятості займається пошуком роботи. Але до тих пір, поки експерти Центру не знайдуть для людини підходяще місце, українець може претендувати на отримання допомоги по безробіттю. Якщо у безробітного була "чиста" заробітна плата, то він може отримати від країни цілком пристойне утримання. Нагадаємо, що кожен роботодавець щомісяця відраховує до фонду безробіття 1,3% від зарплати своїх співробітників. За ці кошти і формується фонд соціального страхування.

Розмір допомоги, яку буде отримувати безробітний, залежить саме від розміру його офіційної зарплати і трудового стажу. За згаданим законом, обсяг допомоги по безробіттю становитиме 50% від середньої зарплати людини, якщо її робочий стаж менше 2 років; 55% - для працюючих від 2 до 6 років; 60% від середнього доходу - для тих, хто пропрацював від 6 до 10 років. На 70% від екс-зарплати можуть претендувати ті, хто працює більше 10 років.

Допомога по безробіттю виплачується протягом 1 року. Перші 3 місяці людина отримує 100% суми, розрахованої за вищенаведеною схемою; наступні 3 місяці -80%, і останні півроку - 70%. Наприклад, фахівець, що починає, не пропрацював і двох років, біла зарплата якого становила 5000 грн, може отримувати від Центру зайнятості перші три місяці - по 2500, другі - по 2000 грн, і ще півроку - 1750 грн щомісяця.

Громадянин може вибрати не помісячну, а одноразову виплату всієї належної йому держстраховки - для організації власної підприємницької діяльності. Для цього слід захистити при Центрі зайнятості бізнес-план, в якому майбутні бізнесмени обґрунтовують - на що планують витратити бюджетні гроші. За даними Державної служби зайнятості, в 2007 році одноразові "підйомні" на відкриття і розвиток власного бізнесу отримали більше 25 тисяч українців. Половина починаючих підприємців вибрала для діяльності сферу послуг і торгівлі. Відзначимо, що для нашого прикладу одноразова виплата держстраховки склала б 24 тис. грн. Загальний розмір "підйомних" для майбутніх бізнесменів в 2007 р перевищив 96 млн. грн

.

Крім того, Держава може оплатити безробітному отримання нової освіти, перепідготовку або підвищення кваліфікації в навчальних закладах, на підприємствах і в профільних установах. Серед переліку спеціальностей, які можна освоїти за бюджетні гроші - всілякі професії, включаючи основи комп'ютерного дизайну і психології, не кажучи вже про вічно затребувані професії перукаря, кухаря, фотографа.... Причому, весь час навчання громадянин буде отримувати від Держслужби зайнятості допомогу. До того ж, у разі проходження профпідготовки або підвищення кваліфікації, безробітний забезпечується місцем проживання, або ж Центр зайнятості компенсує йому оплату проїзду до і від місця проходження навчання.

Оплачувані лікарняні

Розмір відрахувань до фонду соціального страхування від нещасного випадку залежить від ступеня тяжкості виробництва. За статтями 8-9 Закону, обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають співробітники, які працюють на умовах трудового договору (контракту). Застрахованими в обов'язковому порядку вважаються учні, студенти, ординатори, аспіранти та докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять, в період проходження стажування та виконання робіт на виробництвах; а також особи, які перебувають у виправних, лікувально-трудових, виправно-трудових закладах і залучаюсться до трудової діяльності. Крім того, держава страхує навіть ще ненароджених громадян. Заподіяння шкоди зародку внаслідок травмування на виробництві або захворювання жінки під час її вагітності, наслідком чого дитина народилася інвалідом, прирівнюється до нещасного випадку. Така дитина буде отримувати допомогу з Фонду соцстраху до 23 років.

 

Остаточний розмір компенсації людині, що постраждала від нещасного випадку на роботі або що отримала професійне захворювання, визначається спеціальною комісією. Однак щомісячна дотація не може перевищувати 100% від реальної білої зарплати громадянина.

 

1,5% від кожної офіційної зарплати відраховуються у Фонд соцстраху з тимчасової втрати працездатності. Згідно з відповідним законом, допомога по тимчасовій непрацездатності виділяється страхувальнику у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати. Страховим випадком вважається тимчасова непрацездатність, пов’язана з:

 

 • Захворюванням або травмою, не пов'язаною з нещасним випадком на виробництві;
 • Необхідністю догляду за хворою дитиною або іншим членом сім'ї (у випадку з членом сім'ї страховка виплачується не більше 3-7 днів, в залежності від ступеня тяжкості захворювання людини);
 • Доглядом за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у випадку хвороби матері, яка доглядає за цією дитиною;
 • Карантином, що вводиться органами санітарно-епідеміологічного контролю;
 • Тимчасовим переведенням застрахованої особи, відповідно до медичного висновку на легшу роботу з більш низькою зарплатою (ця допомога виплачується протягом не більше двох місяців);
 • Протезуванням з розміщенням в стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
 • Санітарно-курортним лікуванням.

 

Відмовити у виплаті соцстраховки можна тільки, якщо:

 

 • непрацездатний отримав травму або захворювання при вчиненні злочину;
 • хвороба або травма з'явилися внаслідок зловживання алкоголем, наркотиками або токсичними речовинами;
 • навмисно заподіяв шкоду своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи або симуляції хвороби;
 • за перебування під арештом або під час проведення судово-медичної експертизи;
 • у разі примусового лікування, призначеного судовою постановою.

 

Розмір допомоги з тимчасового безробіття визначається залежно від стажу і зарплати страхувальника, і розраховується згідно зі схемою, описаною в статті 37 профільного закону. По ній 60% зарплати отримує людина, чий трудовий стаж не перевищує 5 років. 80% окладу отримають непрацездатні, що працюють від 5 до 8 років; 100% - трудящі понад 8 років. Слід пам'ятати, що ці гроші виплачує не роботодавець - перераховує їх держава. І якщо після хвороби співробітник не отримує належну йому частку від білої зарплати, це означає, що бухгалтерія просто кладе ці кошти собі в кишеню.

Швидкий пошук
Кумедне відео