Податок при купівлі квартири та іншої нерухомості: хто, коли і скільки буде платити... - 24.07.2009

Уряд знову повернувся до ідеї введення податку на нерухомість. Дізнайтесь про податок з продажу квартири, будинку, земельної ділянки. // 24.07.2009

На початку липня прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила про необхідність розгляду в парламенті відповідного законопроекту.

 

І хоча він так і не був внесений до порядку денного сесії Верховної Ради, робота якої закрилася крапками у законотворчості, а позачергове засідання народні обранці зібралися проводити з приводу інших "архіважливих" питань, не можна виключати, що "нерухомий податок" матеріалізується вже найближчим часом.

Тим більше що "з нічого" може вийти непогане поповнення для місцевих бюджетів. Кому ж доведеться розщедритися у разі введення податку при купівлі квартири та іншої нерухомості та коли це може статися?

Незважаючи на думки в уряді, що з урахуванням кризи показники оподатковуваної площі нерухомості, від яких будуть "танцювати" податківці, можуть бути змінені, будемо керуватися торішнім законопроектом №3533 "Про податок на нерухоме майно (нерухомість), відмінне від земельної ділянки" , оскільки ініціатором норм як раз і є Кабінет міністрів в особі його головнокомандуючої.

 

Розкіш з "надлишковою" площею

Уряд пропонує визначити, що жити в апартаментах понад зазначену в законопроекті площі - розкіш і за це треба платити.

Платниками податку виступають власники нерухомості - фізичні та юридичні особи. При цьому, якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності декількох осіб (наприклад, будинок на два господаря або офісний центр, в якому частина орендарів викупила приміщення), то платником податку виступає кожен з них з відповідною часткою.

Якщо ж об'єкт нерухомості перебуває у спільній власності фізичних осіб (тобто без виділення конкретних часток, наприклад, у власності подружжя), то податок може сплачуватися одним із них за їх вибором, але при цьому кожен несе відповідальність за несплату податку або невиконання зобов'язань, пов'язаних зі сплатою.

Законопроект пропонує ряд пільг, з яким податок не стягується, якщо площа об'єкта оподаткування не перевищує:

  • 150 кв. м загальної площі квартири,
  • 300 кв. м загальної площі будинку,
  • 100 кв. м загальної площі садового (дачного будинку),
  • 100 кв. м загальної площі госпбудівель і споруд,
  • 30 кв. м загальної площі гаража.

Юрист ТОВ "Юридична фірма «Юст Україна» Олексій Рогачов пояснив, що якщо у фізичної особи у власності знаходиться кілька квартир, то в розрахунок приймається площа кожної з них окремо, а не сукупна площа всіх належних квартир. Якщо жодна з них не перевищує 150 кв.м, то податок на купівлю квартири не сплачується.

Аналогічне правило використовується у випадках, коли у власності знаходяться різні об'єкти, наприклад, квартира, садовий будинок, гараж. Якщо жоден з цих об'єктів не перевищує передбачені пільгами площі, то податок платити не потрібно, стверджується в законопроекті.

Але тут є свої особливості. За словами юриста, пільгами, передбаченими для квартири та будинку, власник зможе скористатися тільки за умови, якщо це його основне місце проживання, і він там прописаний.

А у випадку з садовим (дачним) будинком, хозпостройками та гаражами, власник зможе скористатися пільгами тільки щодо одного садового будинку, однією госпбудівлі та одного гаража, незалежно від їх кількості.

Тобто, при наявності 2 гаражів, приміром, за площею 20 кв.м, власник може розраховувати на пільгу тільки відносно одного з них, а за другий доведеться платити податок повністю.

За словами юриста, якщо площа об'єкта перевищує передбачені пільгові норми, то податок сплачується за всю площу повністю. Іншими словами, якщо загальна площа квартири становить 170 кв.м, то податок сплачуватиметься за всю площу, а не тільки за "зайві" 20 кв.м.

А.Рогачов додав, що органам місцевого самоврядування законопроект надає право визначати додаткові пільги зі сплати цього податку, правда, не зазначено в яких межах і в яких випадках.

Фізичні особи повинні будуть сплачувати податок щорічно до 15 листопада відповідного року, а юридичні особи - щокварталу до 30 числа місяця, наступного за кварталом.

Піти від податку неможливо?

Якщо з пільгами все зрозуміло: прописаний - звільнено від податку, то щоб не платити за "зайві" квартири й дачі виникає спокуса переписати їх на родичів різного калібру. Але не тут то було, разом з нерухомістю "перепишеться" і обов'язок платити податок, тому як власність зобов’ язує.

"Якщо продаж дружній особі відбувається з метою зменшити свої власні податкові відрахування, то це не найкращий варіант - просто дружня "підставна" особа буде зобов'язана платити податки", - застерігає А.Рогачов.

Так саме неможливо скористатися пільгами, продавши дружній особі, наприклад, ½ права власності на садовий будинок площею 110 кв.м.

"Начебто, за результатами угоди вийде, що тепер кожен з власників володіє лише 55 кв.м, а значить має право на пільгу зі сплати податку. Проте в даному випадку об'єкт нерухомості буде знаходитись у спільній частковій власності декількох осіб, і при цьому платником податку виступає кожен з них у відповідній частці.

Іншими словами, у нашому прикладі обидва співвласника повинні будуть навпіл сплатити податок, виходячи із загальної площі садового будинку", - пояснив юрист.

Щоправда, невелика є лазівка. А.Рогачов вважає, що з урахуванням особливостей конкретного об'єкта нерухомості теоретично можливо отримати пільгу, якщо розділити такий об'єкт нерухомості на два та більше (наприклад, в приватному будинку продати окремо приміщення як квартиру, а не як частку в праві власності на будинок). У такому випадку, площа кожного з об'єктів буде враховуватися окремо.

 

Земля - окремо, будинок - окремо

Спочатку ідея уряду полягала в тому, щоб ввести податок "на величезні вілли та великі ділянки землі", потім мух відокремили від котлет, оскільки для стягнення податку необхідно створити єдиний реєстр речових прав на нерухомість та землю, який до цих пір не можуть поділити між собою Держкомзем та Мін'юст. Так ось, законопроект відділив землю від нерухомості.

Юристи вважають, що існуючі реєстри БТІ - необхідний мінімум, щоб закон працював на практиці. "Щоправда, роздільне адміністрування податку, наприклад, на будинок і плати за землю, на якій стоїть він, набагато складніше та дорожче, ніж здійснення всіх заходів відразу", - додав юрист "ЮСТ Україна".

Партнер компанії "Адлер і партнери. Адвокатське бюро", адвокат Юрій Остапенко пояснив, що податкова адміністрація буде відбирати власників нерухомості "надлишкової" площі на основі даних БТІ, які будуть зобов'язані подавати ДПАУ щокварталу до 15 числа наступного місяця відомості, необхідні для розрахунку податку.

При цьому у відповідну інспекцію передається інформація про всіх власників об'єктів нерухомості на відповідній території, а не тільки тих, чия площа перевищує пільгові.

"Інспекція далі самостійно розраховує розмір податку, що підлягає сплаті фізичними особами (юридичні особи роблять це самостійно) і повідомляє відповідного власника за місцем прописки про необхідність сплати конкретну суму щорічно до 15 липня відповідного року", - додав А.Рогачов.

 

Багаті теж платять

Гравці ринку нерухомості по-різному оцінюють ефект від введення податку. Одні говорять, що податок на розкіш - світова практика, адже в Європі він складає до 60% місцевих бюджетів. А інші обурюються: скільки можна тиснути, та ще в часи, коли люди економлять кожну копійку.

На думку генерального директора АН Park Lane Галини Мельникової, у тому вигляді, в якому сьогодні існує законопроект, він не зробить істотного впливу на зміну вартості об'єктів нерухомості. Оскільки розмір податку - всього 1% від суми мінімального прожиткового мінімуму (669 гривень) за 1 кв. метр загальної площі, тобто, 6,69 грн. за кв. метр.

А більша частина городян володіє квартирами, площа яких не перевищує пільгових 150 кв. метрів. Вона вважає, що сума, яку потрібно буде заплатити раз на рік, занадто мала для того, щоб закладати її у вартість при продажу нерухомості. "Податок на купівлю квартири та іншої нерухомості існує практично у всіх країнах і, враховуючи світову практику, це нормально, коли, володіючи нерухомістю, ви платите податок", - додала вона.

При цьому А.Рогачов вважає, що сплата податку по кишені власникам великої нерухомості."Принаймні, очевидно, що власник будинку площею 320 кв.м точно в змозі сплатити 2141. грн. в рік (виходить менше 200 грн. в місяць)", - підрахував він.

З іншого боку, на думку юриста, можливе збільшення розмірів орендної плати в офісних центрах, так як їх власники будуть намагатися "перекинути" на орендарів додаткове податкове навантаження.

Забудовники ж вважають, що введення податку може призвести до зниження обсягу продажів житла, оскільки зменшиться кількість інвесторів у будівництво житла, що призведе до скорочення обсягів у галузі та зробить наше "місце проживання" ще менш доступним.

На думку віце-президента компанії "Київміськбуд" Олексія Булгакова, в умовах кризи, коли у всіх впали доходи, вводити додаткові податки недоречно.

Адже ініціатори законопроекту орієнтувалися на ситуацію 2001-2007 років, коли ціни на нерухомість росли стрімкими темпами. А зараз ситуація кардинально змінилася, ціни впали, кількість договорів купівлі-продажу нерухомості істотно знизилася.

І введення податку на нерухомість може загострити проблему, вважає Ю.Остапенко. Тому законопроект краще вносити на розгляд Верховної Ради після стабілізації економічної ситуації.

Юрист "ЮСТ Україна" вважає, що на даний податок не впливає кількість угод з нерухомістю, оскільки його базою є площа нерухомості, що перебуває у власності конкретної особи, а не операції з нею. "Тому затишшя на ринку спекуляцій навряд чи торкнеться його, а ось імовірність того, що люди почнуть продавати об'єкти відповідної площі з метою мінімізації плати з цього податку - досить велика", - вважає експерт.

На його думку, якщо парламент прийме закон у цьому році, то введення податку в 2010 році буде суперечити положенням ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування".

Оскільки "типова помилка" уряду полягає в тому, що воно пропонує введення податків без внесення змін до названого закону, які повинні бути включені в нього не пізніше, ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного року та набути чинності з початку нового бюджетного року. Юрист прогнозує, що, швидше за все, суперечка між зацікавленими особами знову буде вирішуватися в Конституційному Суді.

А це означає - якщо жити за законом, податок нам світить не скоро. При дотриманні всіх правил - не раніше 2011 року. А якщо згадати, що нині на дворі не просто рік, а передвиборний рік, то навряд чи знайдеться депутат або "урядовець", який наважиться відлякати електорат перспективою додаткових витрат в і без того нелегких економічних умовах. Але у нас в країні можна чекати будь-якого сюрпризу...

Швидкий пошук