Податок на спадщину - 09.09.2008

Хто та як повинен сплачувати податок на спадщину? Дізнавався Простобанк Консалтинг. // 09.09.2008

За допомогою спадщини можна істотно збільшити власні активи, але не варто забувати, що успадковане майно обкладається прибутковим податком.

В Україні згідно із законом "Про оподаткування доходів фізичних осіб" (далі - Закон про доходи) спадковим майном, що підлягає оподаткуванню, є практично все цінне майно:

 

  • нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки, інші споруди тощо.);
  • рухоме майно (транспортні засоби, предмети антикваріату та твори мистецтва, дорогоцінні камені та вироби з дорогоцінних металів і т.д.);
  • об'єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права, цілісний майновий комплекс, інтелектуальна власність або право на отримання доходу за нею);
  • суми страхового відшкодування за договорами страхування, укладеним спадкодавцем, суми на пенсійному рахунку за договорами недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу;
  • грошові кошти: готівкові та безготівкові, що зберігаються на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні та іпотечні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю.

Ставки податку на спадщину

Згідно з Законом про доходи до спадщини застосовують три види ставок прибуткового податку:

 

  • 0% від будь-якого об'єкта спадщини сплачується при отриманні спадщини родичами першого ступеня споріднення. Родичами першого ступеня споріднення є батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти.

 

Крім того, за нульовою ставкою обкладається прибутковим податком рухоме та нерухоме майно, а також кошти, успадковані інвалідами І групи, а також дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Об'єкти комерційної власності, суми страхового відшкодування, а також недержавні пенсійні кошти оподатковуються на загальних підставах.

 

  • 5% від об'єкта спадщини для спадкоємців, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення. Примітно, що, наприклад, онуки спадкодавця та особи, які не входять ні в яку спорідненість, платять прибутковий податок в Україні за однаковою ставкою.
  • 15% при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від нерезидента (ступінь споріднення в цьому випадку взагалі не має значення).

 

Тут мова йде саме про резиденство, а не про громадянство спадкодавця. Резидентом України вважається фізична особа, яка має місце постійного проживання в Україні, а саме не менше 183 дні включаючи дату приїзду та від'їзду протягом податкового року. Також резидентом може вважатися особа, яка має центр життєвих інтересів в Україні.

Може так трапитися, що податок на спадщину доведеться заплатити і в державі нерезидента. Для уникнення подвійного оподаткування, Україною укладено низку міжнародних договорів, згідно з якими можна зменшити суму податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. Для цього потрібно надати податковим органам довідку про розмір та базу нарахування податку, сплаченого за кордоном. Довідка повинна бути видана податковим органом іноземної держави та легалізована в консульській установі України в іноземній державі.

Хто і як сплачує податок на спадщину?

Відповідальність за перерахування суми податку на спадщину до бюджету несуть самі спадкоємці. Нотаріус, який видав свідоцтво про право на спадщину, не є податковим агентом, зобов'язаний лише інформувати податкові органи про факт видачі свідоцтва.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного доходу спадкоємця та відображається в його річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Така декларація повинна бути подана до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідальність за правильність заповнення декларації несе особа, яка її заповнює. Тому в разі сумнівів варто звернутися за допомогою в заповненні декларації до представників податкової служби. Така допомога повинна бути надана безкоштовно, а звернутися за нею можна до 1 березня року, в якому буде подана декларація.

Чи можна уникнути сплати податку на спадщину?

Якщо навіть спадкоємці не є в близькій спорідненості зі спадкодавцем, у них все ж є можливість не платити податок на спадщину.

Наприклад, ще за життя спадкодавця можна укласти з потенційним спадкоємцем договір довічного утримання. У такому випадку майно переходить у власність спадкоємцям ще за життя відчужувача, однак натомість новий власник зобов’ язується доглядати відчужувача довічно. У власність може передаватися будь-яке майно, що має цінність, як нерухоме, так і рухоме. Найчастіше, звичайно, таким майном є об'єкти нерухомості: житлові будинки або квартири.

Договором довічного утримання може бути передбачено обов'язок набувача забезпечити відчужувача житлом в будинку чи квартирі, переданої йому за договором. Крім того, свого роду гарантією для відчужувача є можливість розірвати договір довічного утримання в разі невиконання або неналежного виконання покупцем своїх обов'язків. Такі обов'язки можуть складатися не тільки з матеріальної підтримки відчужувача, але й турботи та догляду за останнім. У разі дострокового розірвання договору довічного утримання право власності на майно знову переходить до відчужувача.

У разі укладення договору ренти, також майно переходить у власність платника ренти негайно: з моменту нотаріального посвідчення договору або державної реєстрації, якщо мова йде про нерухоме майно. Проте колишній власник нерухомості отримує право застави на це майно, а платник ренти не може відчужувати таке майно без його згоди.

Бажання замінити заповіт договором дарування не принесе вигоди жодної зі сторін. По-перше, майно за договором дарування переходить у власність обдарованого безумовно з моменту нотаріального посвідчення договору (або його державної реєстрації у випадку з нерухомістю). По-друге, дар обкладається прибутковим податком за тими ж правилами, що й спадщина.

В цілому можна сказати, що ставки податку на спадщину в Україні досить низькі, вони нижчі тих ставок, які звичайно застосовуються для оподаткування доходів, одержаних фізичними особами. Тому пошуки шляхів їх мінімізації у багатьох випадках не мають сенсу.

Швидкий пошук