Податковий кредит: як розрахувати та отримати компенсацію - 16.01.2008

Коли потрібно заповнювати податкову декларацію? Що таке податковий кредит в Україні та коли його можна отримати? Як самостійно розрахувати податковий кредит. // 16.01.2008

Термін подання податкової декларації та відповідальність за її несвоєчасну подачу встановлені Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"."Згідно п. 4.1.4 цього Закону, платники податку на доходи фізосіб зобов'язані подати декларацію до 1 квітня наступного року. За її неподання у встановлений термін п. 17.1.1 Закону встановлює відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170 грн.", - розповів "Простобанк Консалтинг" Олександр Попов, аналітик видання "Правовий Аспект".

Подавати податкову декларацію обов'язково, якщо ви:

 • здавали кому-небудь в оренду житло;
 • протягом року реалізували цінні папери, корпоративні права і т.п. активи;
 • отримували виграші в азартних іграх;
 • заробили іноземні доходи від нерезидентів;
 • отримували нецільову благодійну допомогу (у тому числі матеріальну), якщо загальна сума такої допомоги протягом 2007 року перевищила 740 грн.;
 • отримали інші доходи поза основним місцем роботи.

Необхідний бланк для заповнення вам безкоштовно видадуть у районній податковій інспекції. Там же пояснять, як правильно його оформити. Візьміть із собою довідку про доходи та сплачені податки з основного місця роботи. А якщо є можливість, і з інших місць роботи. Візьміть також паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо у вас є питання щодо процедури заповнення декларації або отримання податкового кредиту, до 1 березня всі консультації з боку співробітників податкової повинні надаватися обов'язково та безкоштовно.

Право на податковий кредит

Додатковим аргументом для заповнення податкової декларації може стати можливість отримати податковий кредит. Тобто, частину сплачених сум вам можуть повернути. "Податковому кредиту присвячена ст. 5 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб". П. 5.3 цієї статті містить винятковий перелік витрат, які можуть бути включені до складу податкового кредиту", - пояснив Олександр Попов.

Податковий кредит в Україні включає в себе:

1) частину суми процентів за іпотечним кредитом, що розраховується з використанням коефіцієнта К = 100/ФП, де ФП - фактична площа придбаного житла в кв.м. Якщо К більше одиниці, то до складу кредиту включається 15% від всієї суми відсотків за кредитом;

2) пожертвування благодійним організаціям України в розмірі не менше 2% і не більше 5% від суми загального оподатковуваного доходу за рік;

3) оплата за навчання (податковий кредит на навчання) у ВНЗ, технікумах та ПТУ (як самого платника податку, так і його батьків, чоловіка/дружини, дітей), але не більше 740 грн. у 2007 році (830 грн. у 2008 році) за місяць навчання;

4) оплата медичних послуг з лікування платника податку або його батьків, чоловіка/дружини, дітей, крім витрат на:

 • косметичне лікування, в тому числі косметичну хірургію і протезування (останнє не включається в тому випадку, якщо проводиться не за медичними показаннями);
 • водолікування та геліотерапію, не пов'язані з лікуванням хронічних захворювань;
 • лікування та протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики та порцеляни;
 • аборти, за винятком тих, які проводяться за медичними показаннями;
 • операції з переміни статі;
 • лікування венеричних захворювань, крім сніду та захворювань, причиною яких стало зараження нестатевим шляхом;
 • лікування тютюнової та алкогольної залежності;
 • клонування людини або її органів;
 • придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, які не підпадають під перелік життєво необхідних (затверджений постановою Кабміну від 29 березня 2006 року №400);

5) виплати платника податку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на пенсійні рахунки в банках (як самого платника податку, так і його батьків, чоловіка/дружини, дітей), але не більш ніж за кожний місяць:

 • 740 грн. (830 грн. у 2008 році) - на самого платника податків;
 • 415 грн. (465 грн. у 2008 році) - на його батьків, дружину/чоловіка, дітей;

6) витрати на штучне запліднення та оплату вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини.

"При отриманні податкового кредиту необхідно керуватися відповідною інструкцією, затвердженою наказом ДПАУ від 22 вересня 2003 року №442. Підстави для нарахування кредиту зазначаються у податковій декларації. При цьому всі витрати повинні бути документально підтверджені", - відзначає Олександр Попов.

Виплата здійснюється шляхом зарахування коштів на рахунок платника податку або поштовим переказом протягом 60 днів з моменту подачі декларації. Протягом цих 60 днів податківці проводять перевірку наданих даних, в процесі якої можуть вимагати від платника податків подачі підтверджень понесених витрат.

Втім, незважаючи на прописану в Законі норму, досі не можна оформити податковий кредит на оплату лікування. Для цього доведеться дочекатися набуття чинності Закону "Про загальнообов'язкове медичне страхування".

Розрахунок податкового кредиту

Податкова позика на суму іпотечних відсотків розраховується так: якщо площа квартири не перевищує 100 кв. м, звільняється від оподаткування вся сума сплачених за 2007 рік відсотків. Якщо перевищує - до неї застосовується понижувальний коефіцієнт. Для його розрахунку потрібно розділити 100 кв. м на площу вашої квартири.

Наприклад, за 2007 рік ви сплатили 30 тис. грн. відсотків за іпотечним кредитом. Якщо площа квартири менше 100 кв. м., вам повернуть 30 тис. грн. х 15% = 4500 грн. Якщо ж квартира більша, наприклад, її розмір становить 150 кв. м., знижуючий коефіцієнт складе 100:150=0,67. Таким чином, вам повернуть 30 000 х 0,67 х 15% = 3 015 грн.

Якщо ви навчаєтесь у ВНЗі або коледжі та при цьому працюєте, вам можуть компенсувати сплачений податок із суми загальної вартості навчання. Якщо ж ваші діти вчаться, при цьому не працюючи, то таку компенсацію можете отримати ви самі.

Максимальна сума податкового кредиту не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня минулого року, помноженого на коефіцієнт 1,4 та округленої до 10 грн. (у 2007 році - це 740 грн.) за кожний місяць навчання. Крім того, загальна сума податкового кредиту не може перевищувати розміру зарплати платника податків за рік. Приміром, у 2007 році при 12-місячному навчанні максимальний розмір податкового кредиту становить 8880 грн. Відповідно, максимальна сума, яку держава може повернути студенту або його батькам складе 1332 грн. (15% від 8880 грн.)

На замітку про податковий кредит:

 1. Подати податкову декларацію можна в електронному вигляді. Але попередньо потрібно укласти з податковою адміністрацією спеціальний договір на електронне обслуговування.
 2. Заповнити декларацію може хтось із ваших близьких від вашого імені на підставі нотаріально завіреної довіреності.
 3. Приватні підприємці та самозайняті особи позбавлені права на податковий кредит, оскільки їх дохід заробітною платою не вважається.
 4. Пільгами не можуть скористатися аспіранти, оскільки плата за навчання в аспірантурі до податкового кредиту на навчання не включається.
 5. З декларацією подаються лише копії документів, а оригінали залишаються у платника. Їх потрібно зберігати до тих пір, поки податкові органи не перевірять достовірність вказаних сум.
 6. Всі необхідні законодавчі акти, які регулюють нарахування податку на доходи фізосіб, ви можете знайти на сайті Київської державної податкової адміністрації: http://www.kyivsta.gov.ua/zakon/fiziky.htm

Швидкий пошук