Пенсія та трудовий стаж для нарахування пенсії - 18.10.2008

Що важливіше для пенсії: трудовий чи пенсійний стаж? Дізнайтесь про страхові внески до пенсійного фонду України. // 18.10.2008

Загальний трудовий стаж (для нарахування пенсії) - це сумарна тривалість роботи в якості робочого або службовця, чи інша суспільно корисна діяльність, якщо її включення в трудовий стаж передбачено чинним законодавством. Тривалість перерви в трудовій діяльності, причини звільнення та характер роботи в даному випадку не мають значення.

 

Якщо раніше на розмір пенсій найбільшим чином впливав загальний трудовий стаж (так званий пенсійний стаж), то з 2004 року на пенсію в солідарній системі можуть розраховувати лише ті, хто був застрахований в системі загальнообов’ язкового пенсійного страхування.

 

Страховий стаж і пенсія

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

 

За законом

Жінки мають право на пенсію за наявності двадцятирічного страхового стажу, а чоловіки - двадцятип'ятирічного. Якщо стаж виявиться менше, відповідно і пенсія зменшиться. За кожен рік страхового (трудового) стажу понад обов'язковий пенсія збільшується, а якщо і п'яти років не набралося, то не встановлюється зовсім.

 

Трудовий стаж для нарахування пенсії (так званий пенсійний стаж) включає час, коли ви:

  • працюєте за трудовим договором (і за вас сплачуються внески);
  • берете участь як безробітний у громадських роботах;
  • на лікарняному;
  • у декреті, відпустці по догляду за дитиною до трьох років або відпустці по догляду за дитиною до шестирічного віку за медичним висновком;
  • отримуєте допомогу з безробіття;
  • платите страхові внески добровільно.

Трудовий стаж для нарахування пенсії обчислюється в місяцях. Якщо ви працювали неповний місяць, але заплатили внесок не менше мінімальної суми, до стажу зараховується повний місяць. Але якщо ви служите на півставки, то для одного місяця стажу вам доведеться працювати два місяці й заплатити мінімальні страхові внески за обидва.

 

Той факт, що людина застрахована, підтверджує свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Документ видає пенсійний фонд України на підставі відомостей, занесених в особисту справу громадянина, заведену фондом. Простіше кажучи: свідоцтво підтверджує, що така особиста справа у людини є.

 

Що таке "особиста пенсійна справа"? Це електронний файл з інформацією. Всі електронні дані мають "паперові" першоджерела (довідки, звіти, подані підприємствами, і так далі), які зберігаються в регіональному управлінні фонду. В особовій справі зазначені прізвище, ім'я, по батькові, дата народження.

Щорічно Пенсійний фонд отримує розписані помісячно відомості про всі легально нараховані працівнику виплати та розміри внесків, перерахованих у Пенсійний фонд, які заносяться в особисту справу. У ньому також зазначається статус підприємства, де працює особа (наприклад, якщо там особливо шкідливі умови праці, працівникам нараховується більш висока пенсія - за списком N 1).

Важливо знати, що в особову справу вноситься інформація тільки про легальні заробітки, з яких були сплачені всі податки та збори. Це суми, зазначені в "зарплатній" відомості. Заробітки, отримані неофіційно, податками та зборами не оподатковуються, у звітних документах не вказуються й у особистій пенсійній справі, відповідно, не враховуються.

Особиста справа, заведена Пенсійним фондом, має покращений ідентифікаційний номер, присвоєний податковою службою.

Швидкий пошук