про твої фінанси

Вибір котла: види і особливості автономного опалення

Про те, яким буває автономне опалення, як правильно вибрати свій варіант газового або електричного котла для приватного будинку або квартири, і про які тонкощі пам'ятати, розповідає Bankchart.com.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Як обрати
  2. Нюанси і ризики
  3. Екологічна альтернатива
  4. Характеристики різних способів обігріву приміщень:

Prosto дуже складно спрогнозувати, наскільки тепло буде в квартирах українців з центральним опаленням цієї зими. Ті, хто не хоче покладатися на долю, придивляються до варіанту самостійного вирішення проблеми - автономного опалення.

Як обрати

Системи автономного опалення можуть працювати на одному з трьох видів ресурсів. «Котли бувають газові, електричні та на твердому паливі (вугілля). Найекономічніші - газові», - розповідає інженер-енергетик Олександр. Вибір не завжди можна робити виходячи з економічності - доводиться враховувати об'єктивну наявність ресурсів. «Перш за все, потрібно вивчити, який надійний ресурс є поруч з вашим будинком: безперебійне газове постачання, надійні лінії електропередачі, або нічого немає», - пояснює Олександр.

Визначившись з видом опалювального котла, за технічними характеристиками потрібно підібрати такий, якого буде достатньо для обігріву вашої квартири або будинку. Крім номінальної площі обігріву, зазначеної в технічному описі, важливо врахувати особливості приміщення. «Потрібно критично оцінити стан свого житла. Одна справа, якщо у вас теплі підлоги, сучасні вікна, утеплені двері. Інша справа, коли гуляють протяги по щілинах, - тоді потужність котла потрібно брати з запасом», - рекомендує інженер.

Але вибір котла - тільки половина справи. «Крім самого котла важливі комплектуючі. Приміщення обігрівається за допомогою тепломережі - труб і батарей. У старих мережах труби великого діаметра і великі батареї. Якщо поміняти тільки котел, і навіть вибрати дуже економічний - економії не вийде, оскільки потрібно буде гріти великий обсяг води, який циркулює по трубах. Крім того, котел комплектується насосом, і ще буде витрачатися електроенергія на забезпечення циркуляції води в мережі. В такому випадку бажано поміняти мережу на сучасну, в якій циркулює маленький об'єм води. Тобто щоб отримати економічну систему, спочатку потрібно вкласти багато грошей», - розповідає Олександр.

Заміни труб можна уникнути, якщо вибрати таку систему, в якій їх немає - електричні або газові конвектори. Правда, відсутність труб компенсується тим, що такий обігрівач доведеться встановити в кожній кімнаті. Але зате при необхідності можна відключити обігрів деяких кімнат або всього приміщення без ризику для системи. «Конвектори зручні, коли господар квартири / будинку надовго їде або не живе там постійно - у нього не розмерзнеться система, оскільки її немає», - пояснює інженер.

Крім виду палива і площі обігріву всі види опалювальних систем мають безліч інших характеристик: матеріал, наявність / відсутність вбудованого насоса, електронний або механічний регулятор, одно- або двоконтурна система (двоконтурний котел також служить водонагрівачем) та інші. «Якщо ви не можете самі вибрати котел, можна запросити фахівця, він оцінить всі фактори і порадить», - рекомендує Олександр.

Що стосується вартості обладнання і монтажу, розбіг тут просто величезний. Влітку-2021 простий невеликий електричний котел можна купити і за 5700 гривень, аналогічний конвектор - від 1100 гривень. Правда, вистачить такого обігрівача для опалення невеликої кімнати. Великі потужні котли стоять до 300 тисяч гривень (див. таблицю нижче).

Але вартість усього заходу з установки індивідуального опалення може бути на порядок вище, якщо вам доведеться міняти труби / батареї в усьому житлі. Тому вартість монтажу дуже індивідуальна.

Нарешті, можна зовсім уникнути витрат на монтаж, купивши звичайний електричний кімнатний обігрівач. Сучасні обігрівачі такого типу (інфрачервоні, мікатермічні, карбонові) можуть обігрівати приміщення до 40 квадратних метрів, а інфрачервоні використовуються навіть на відкритому просторі. Правда, через порівняно невелику вихідну потужність (1-2 кВт проти 10-20 кВт у електричного котла) і велике енергоспоживання такі обігрівачі частіше використовуються як додатковий, а не основний вид опалення.

Нюанси і ризики

Хоча індивідуальне опалення і робить вас незалежним від центрального теплопостачання, воно - не панацея, адже залежність від ресурсів нікуди не дівається. Наприклад, просте відключення світла, яке нерідко відбуваються взимку через негоду, може залишити вас без опалення при наявності не тільки електричного, але і газового, і навіть твердопаливного котла. Адже насос, який «ганяє» воду по трубах працює від електрики. Можна встановити систему з природною циркуляцією, але вона має на увазі установку під ухилом труб великого діаметра, а це в свою чергу збільшує витрати на обігрів (див.вище).

Від цього ризику звільнені газові конвектори, адже вони не потребують ні насосу, ні труб. Але не варто забувати, що саме проблеми з постачанням газу підвищили актуальність автономного опалення. Так що теоретично і цей ресурс може якщо не зникнути, то подаватися з обмеженнями.

Що стосується газових котлів і конвекторів, то їх установка передбачає також процес узгодження та отримання дозволів. «Якщо ви вирішили встановити котел, то потрібно в Міськгазі отримати технічні умови (ТУ). На основі ТУ технічна організація розробляє проект. Є перелік організацій, які мають право цим займатися. Далі ви купуєте все необхідне відповідно до проекту і укладаєте договір з організацією, яка буде монтувати (таких теж певний перелік). Коли все готово Міськгаз приймає роботу і видає дозвіл на експлуатацію», - розповідає Олександр. Процес цей в цілому не складний, але може виявитися тривалим. «Тяганини як такої немає. Але перелік організацій, що мають право виконувати ці роботи, дуже невеликий, тому у них бувають черги і тоді потрібно чекати», - коментує експерт.

Екологічна альтернатива

Більш незалежно від обмежених природних ресурсів можна опалювати будинок і гріти воду за допомогою сонячних батарей. Цей спосіб поки мало популярний в Україні, але досить поширений в Німеччині.

Технічно система виглядає наступним чином: замкнута тонка трубка, заповнена водою, проходить через дах будинку, де вода нагрівається від сонця, а також через приміщення або бак з водою, нагріваючи їх.

Джерело: stroy-ug.com.ua

Зрозуміло, і тут є ряд недоліків і обмежень. По-перше, при малій кількості сонячних днів, особливо взимку, приміщення може не прогріватися в достатній мірі. На цей випадок потрібен буде запасне / дублююче джерело тепла. По-друге, повинна бути передбачена можливість влітку «перемикати» систему на інші функції - наприклад, нагрівання води для душу. Крім того, в системі як і раніше залишається електричний насос, який забезпечує циркуляцію води. А взимку власнику такої системи доведеться, наприклад, регулярно чистити сніг з даху.

Характеристики різних способів обігріву приміщень:

Тип опалення котел газовий
Приблизний діапазон цін, грн. 3000-430 000
Дод. витрати Проект, труби / батареї, насос, монтаж
Переваги гріє також воду (двоконтурний)
Недоліки установка тільки сертифікованими компаніями;
Тип опалення котел електричний
Приблизний діапазон цін, грн. 1500-300 000
Дод. витрати Труби / батареї, насос, монтаж
Переваги гріє також воду (двоконтурний)
Недоліки порівняно дорого в експлуатації
Тип опалення котел твердопаливний
Приблизний діапазон цін, грн. 6300-1 000 000
Дод. витрати Труби / батареї, насос, монтаж
Переваги гріє також воду (двоконтурний)
Недоліки потрібно закуповувати і зберігати паливо
Тип опалення конвектор газовий
Приблизний діапазон цін, грн. 2700-9300
Дод. витрати Проект, монтаж
Переваги не вимагає труб, не залежить від електрики
Недоліки установка тільки сертифікованими компаніями;
Тип опалення конвектор електричний
Приблизний діапазон цін, грн. 400-40000
Дод. витрати монтаж
Переваги не вимагає монтажу труб
Недоліки порівняно дорого в експлуатації
Тип опалення електричний обігрівач (масляний, інфрачервоний, і ін.)
Приблизний діапазон цін, грн. 200-30000
Дод. витрати -
Переваги монтаж простий або не потрібен
Недоліки підійде як дод.засіб обігріву
Тип опалення сонячні колектори (всесезонні)
Приблизний діапазон цін, грн. 7 000-35 000
Дод. витрати Труби / батареї, насос, монтаж
Переваги гріють також воду; екологічність
Недоліки складна і дорога установка, залежать від сонячних днів
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики